Chat

PhDr. Václav Mertin
Záznam chatu ze čtvrtka 13. srpna 2020
DAYD: „Může psycholog pomoci psychiatricky nemocnému nějak?“
PhDr. Václav Mertin: „Donré ráno, samozřejmě. Ne každý psychický problém je nemoc, nebo porucha. Takže s psychikou pomáhá i psycholog. A někdy zejména psycholog.“
SK: „Může se stát psychologem i psychiatr?“
PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, psychologem se může stát kdokoliv, kdo vystuduje jednooborovou magisterskou psychologii. Tedy i psychiatr.“
ANTI: „Co podle Vás ani psycholog nevyřeší?“
PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, psycholog dává vodítka, podněty, návody na řešení, poskytuje informace, pomáhá s řešením, ale samotný problém vždy řeší a často velmi úspěšně vyřeší samotný klient. Je naivní představa, že psycholog je opravna, kam dáte rozbité auto a oni vám ho spraví a vrátí.“
Daniela Fučíková: „Dobré ráno pane doktore. Jsem úplný levák, jediné co držím správně, je příbor . I tu lžíci držím v levé. Bude mi brzy padesát a dodnes mám problém určit stranu. Je to problém jen leváků, nebo prostě, že jsem žena ? Například v autě.. řeknu doprava, ukážu doleva... . Děkuji“
PhDr. Václav Mertin: „Dobrý den, je to problém i některých praváků. Řekl bych, že to s Vaším leváctvím příliš nesouvisí. A s tím, že jste žena taky ne. Chlapi to jen obtížněji přiznávají.“
Sofie: „Který obor na VŠ, musí mít v studovaný školní psycholog?“
PhDr. Václav Mertin: „Dobrý den, jednoduchá odpověď. Jednooborovou magisterskou psychologii.“
Zoe: „Dobré ráno, chtěla bych se zeptat ohledně naší babičky. Je teď již rok a 4 měsíce na lůžku se zvláštní péčí a když se tam dostala, tak dva týdny na to zemřel děda, její manžel. Byla ale tenkrát ve špatném stavu, nepamatovala si, kdo je kdo a bylo to špatné. Dnes je na tom již mnohem lépe, má správnou medikaci. Jinak má Parkinsona a také Alzheimera, do nějaké míry. Dnes funguje vcelku normálně, všechny náz poznává, ale nemůže být sama doma. O smrti jejího manžela jsme jí neřekli, protože by spadla do depresí a jejímu stavu by to nepomohlo. Neptá se na něj často, ale tak jednou za 6 měsíců. Všichni lékaři od tama nám doporučují jí nic neříkat a my si také myslíme, že je to nejlepší, protože člověk jí to řekne a za chvíli musí odjet a tak by to vypadat nemělo. K jakému rozhodnutí se přikláníte vy? Děkuji za Vaši radu. Zoe“
PhDr. Václav Mertin: „Dobré ráno, souhlasím s Vámi, že nepříznivé události by mal člověk odžít s někým, koho má rád, kdo je mu blízký a kdo mu poskytne podporu. Byť na první pohled to vypadá, že babička má právo na informace, byl bych velice opatrný. Takže v zásadě s Vámi i s těmi, kteří Vám něco doporučují, souhlasil. Pokud najdete víc času (o hodně víc času) ,tak bych si s babičkou o dědovi povídal. Uvidíte, jak bude reagovat a podle toho přizpůsobíte své sdělení.“
Libor: „Jsem pravák, ale na koloběžce stojím levou a pravou se odrážím. Je to správně?“
PhDr. Václav Mertin: „Dobrý den, jestli Vám to vyhovuje, tak je to správně. Já jsem levák a je mi příjemné odrážet se taky levou. Víc bych to neřešil.“
Irena: „Vážený pane doktore, lze tedy říct , že pokud dítěti budu říkat do pravé ruky tužku bude z něho pravák a když do levé bude levák ? A ještě jeden dotaz - bude automaticky pravák šikovnější na pravou nohu - např. u fotbalu nebo se to musí pravou učit. Děkuji Irena“
PhDr. Václav Mertin: „Dobrý den, takhle jednoduché to určitě ne bude. Netvařme se, že mozek nehraje vůbec žádnou roli. Takže v řadě případů by Vaše "doporučování" nepadlo na úrodnou půdu a dítě by "bojovalo". Praváci mají zpravidla dominantní pravou nohu (pravé oko, ucho), ale není to bezvýhradné pravidlo. Takže pak se mluví o zkřížené lateralitě (např. pravá ruka, levé oko) - některé tyto kombinace byly spojovány s obtížnějším osvojováním čtení. Dnes bych řekl, že to není téma.“
Mirka: „Dobré ráno, pane doktore, moc Vám děkuji za všechny publikace, které jste vydal. Pracuji s dětmi a často z nich čerpám informace. Přeji krásný den.“
PhDr. Václav Mertin: „Dobrý den, velmi Vám děkuji. I já Vám přeju vše dobré Václav Mertin“