Chat

Mgr. Jiří Klega
Záznam chatu z úterý 11. srpna 2020
NECRONY: „Jak se může bránit nájemník v bytovém domě, který je rušen psem (vytí) jiného nájemníka?“
Mgr. Jiří Klega: „Pokud se nepodaří vyjednat, měl by jako nájemník oslovit vlastníka, aby případně sjednl nápravu s druhým vlastníkem například na schůzi vlastníků...v nejzazším případě pak podat žalobu k soudu (rušení - imise hluku atd.)“
DAYD: „Lze zažalovat (jako tr. čin pomluvy či občanskoprávně - žaloba na ochranu osobnosti) pomluvy, které se objevily v neveřejné internetové komunikaci - konkrétně ve fb messengeru?“
Mgr. Jiří Klega: „Myslíte ve zprávách, které vidí jenom ti dva komumikující? to spíše ne...to je stejné, jako když se dva lidé baví doma nebo na ulici nebo v hospodě...pokud by to ale někdo zveřejnil někde, pak už je to něnco jiného“
Aneta: „Dobrý den,máme s manželem 2 děti,4roky a 2 roky. Já jsem ještě stále na mateř.dov. Manžel odešel za jinou ženou.Jeho příjem je asi 30000 kč čistého a já pobírám příspěvek 7000,-. Budeme se rozvádět. Jaké mohu očekávat výživné? Na co mám nárok? Děkuji za odpověď.“
Mgr. Jiří Klega: „Záleží i na dalších věcech,nicméně...mažel je zaměstnanec nebo podniká? Pokud zaměstnanec, příjmy neovlivní, takže můžeme vycházet z toho, co má na výplatní pásce...ale pokud podniká, je třeba soud dotlačit k tomu, aby opravdu zkoumal skutečné příjmy a ne jen přiznané...obecně je to cca 20% z čistého příjmu na jedny alimenty, ale záleží zase na dalších věcech...třeba i na tom, zda Vy pak budete žít s někým jiným,kdo má třeba velké příjmy...mimochodem i rozvedený manžel/ka má nárok někdy na výživné...“
Jana: „Dobré ráno, měla bych otázku ohledně výše výživného. Syn (13 let), má soudem určenou výši výživného 1000kč (rozhodnutí z roku 2009). Když šel syn do školy, byl z me strany návrh na zvýšení, bohužel neúspěšně a otci bylo navrhnuto snížení na 500kč. Ma vůbec smysl jít znovu k soudu s návrhem na zvýšení výživného? S otcem v kontaktu nejsme, údajně pracuje a je v exekuci. V současné době platí výživné exekutor. Děkuji.“
Mgr. Jiří Klega: „Tam asi byl problém s téím, že otec nemá žádné nebo malé příjmy že? Jinak je to výživné hodně nízké...nebo máte střídavou či společnou péči o syna?“
Jana: „syn *13 let. Reaguji na vaše otázky. Ano,v době kdy byl návrh, zaměstnání neměl. Soudem byl určen syn do mé péče, tedy není střídava péče. Ještě dodám, že má další dítě, asi 10 let a pracuje s minimálním platem. Děkuji .“
Mgr. Jiří Klega: „Hm tak to je problém...další výživné snižuje výživné u vašeho syna...nicméně spíše se zeptám, čím soud tehdy odůvodnil nenavýšení, resp. snížení o těch 500,- Kč? o toto bych se asi opřel příště a snažil se prokáízat, že to, co tehdy soud neshledal,už nastalo“
Aneta: „Ne,manžel je zaměstnanec a já zůstanu sama“
Mgr. Jiří Klega: „Pak zvažte i nárok na výživné vaše, tedy manželky po rozvodu...pokud prokážete, že zavinil rozvod jen on a také to, že vám tím vznikla újma, protože nyní nemáte práci proto,že jste byla předtím s dítětem doma, pak je šance dosáhnout výživného i pro Vás...“
Aneta: „Moc děkuji,mám obavy je to čerstvé..jaká je alespoň přibližně výše takových alinentů?“
Mgr. Jiří Klega: „úplně obecně 1/5 tedy 20% z čistého příjmu manžela“
marek: „ak sa dohodneme iba medzi sebou na vyske vyzivneho musi to aj tak schvalit sud? minuly mesia c som z prijmu 19000 poslal 5700 a teraz na mna pozera cela jej rodina ze je malo zehomusia zivit aj ked pani nerobi aj ked uz rok nic nepobera.“
Mgr. Jiří Klega: „ano...schvaluje v rámci tzv opatrovnického soudu...ten předchází soudu o rozvodu...pokud je dítě nezletilé tedy..ta částka, co jste poslal je relativně vyšší než kolik by patrně určil soud...“
marek: „ako to vysvetlit ex lebo ked som spomenul pravnika at rozhodne moje sance na navrat k nej padli na nulu.nechce o pravnikovi ani pocut.a to sme byvali spolu a ja platil hypoteku a ostane veci do noveho baraku,ako z majetkom?mam ji to nechat?“
Mgr. Jiří Klega: „těžko taktoříct...samozřejmě nechat jí to je asi jednoduché...ale máte nárok i na vyplacení, pokud prokážete tyto investice, tzv. vnosy“
kovalova: „Dobry den,pritel plati vyzivne na dceru ktera ma 20 let,nevime jestli ma praci,ale doslechli jsme se ze jezdi,na brigady,dohoda neni mozna ,nekomunikuje.Jak postupovat je mozne ze ma praci ,ale neoznami to .DEKUJI“
Mgr. Jiří Klega: „Platí nebo neplatí? Pokud platí, jak píšete, kde je pak problém? Pokud neplatí, tak můžete podat trestní oznámení nebo žalobu k soudu....výživné je určené soudem?“
Antonín: „Syn přerušil školu, 3.ročník vš, s tím, že zkoušku udělá za rok, výživné činí 8000“
Mgr. Jiří Klega: „No pokud nestuduje,je otázkou,zda stále má nárok na výživné...pokud by už nepokračoval ve studiu, pak již nemá nárok na výživné...“
Petr: „Dobrý den. Co se může stát, když jako muž s exekuce i žiji na hromádce s ženou, chceme miminko a dohodneme se na tom, že žena otce neuvede. Po čase se však rozejdeme a žena se rozhodne mne jako otce uvést. Přitom jsem se samozřejmě finančně po celou dobu vztahu podílel na chodu domácnosti, což však nedoložím, protože si účtenky budu asi těžko schovávat? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Petr.“
Mgr. Jiří Klega: „Tak pokud je to dítě Vaše, jste otec a celý život máte otcovskou odpovědnost...“
Petra: „Dobrý den, partner platí výživné na 2 děti. V dubnu přišel o práci, měl podporu v nezaměstnanosti 14500Kč, od srpna má 7500Kč.Výživné platí 5500Kč na obě děti. Může si zažádat o snížení výživného? Děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „Ano může. ALe soud bude zkoumat i to, zda třeba nepracuje, byť by mohl ---- musí tedy zkoušet i jiná pracovní místa...“
Adriána Macurová: „Dobrý den,zajímá mě,jak se prokazuje příjem řidičů kamionové dopravy.Přítel dcery měl přiznaných 20tisíc,a zbytek bokem(asi18000kc).Výživné bylo počitano jen z deklarovaného platu.Oři kontrole z UP,nic nezjistili.“
Mgr. Jiří Klega: „Soud může zkoumat více a případně i fikcí doměřit příjem oproti doloženému...ale také se to dá řešit třeba kontrolou inspektorátu práce nebo jinak,zda zaměstnavatel nekrátí daně ,zdou bokem apod.“
Tomáš Iv.: „Dobré ráno, mám dotaz. Do jakého věku, jak dlouho musí otec platit výživné. Dcera má poslední rok, maturitní, je již plnoletá.“
Mgr. Jiří Klega: „nejde o věk...jde o to, dza se smysluplně připravuje na další povolání...takže i na vysoké škole, pokud studuje smysluplně atd....“
Antonín: „Do kdy platit výživné, jeho Věk nyní 22“
Mgr. Jiří Klega: „Věk není podstatný. Pokud ale studuje smysluplně, pak i během studia třeba na VŠ...“
Jitka Teplice: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, má-li dcera dítě s přítelem se kterým dnes již nežije, platí ji řádně alimenty a kdyby zemřel, tak jí už nic nebude vypláceno ? Děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „Ještě je tu možnost,že by platili rodiče toho přítele...“
Renata Klim Válková: „Dobrý den,mela bych tento dotaz. Manžel platí alimenty na 2 děti. 3000 na 17 syna a 2500 na 21 letou dceru, která je v plném invalidním důchodě. Pobírá důchod plus různé peněžní prostředky. Manželova čistá mzda činí kolem 20000. Zajímalo by me,zda soud jednal správně,při rozhodování částky na alimenty. Děkuji. Renata Klim Válková.“
Mgr. Jiří Klega: „to bych musel vidět odůvodnění soudního rozhodnutí....na to nejsou přímo tabulky, vždy se vyhodnocuje individuálně...ale jako pomůcku lze použít tabulku pro výživné ministerstva spravedlnosti...najdete na internetu nebo webu MS“
Martina K.: „Dobrý den, mám dotaz. Exmanžel výživné platí, ale děti si více jak rok nebere (u soudu řekl, že si je bude brát každý druhý víkend). A na další náklady tábory, oblečení, lyžařské kurzy,... Neplatí. Mám právo na nějaké doplacení dalších nákladů? Děkuji za odpověď.“
Mgr. Jiří Klega: „Musíte podat návrh k soudu na novou úpravu styku (péče) včetně výživného...v krajním případě se může dopustit i trestného činu...“
Eliška Hnidziková: „Dobré ráno pane doktore, zajímalo by mě, jak je možné, že můj bývalý zeť už 5let neplatí úmyslně na své 2syny výživné, proběhlo už 5 soudních stání, dcera podala i o exekuci na plat a výsledek? Byl odsouzen 2 krát k veřejně prospěšným pracem. Myslím si že v takových případech státní orgány nepostupují dostatečně přísně. Děkuji předem za komentář a přeji hezký den. 5“
Mgr. Jiří Klega: „Zkuste další trestní oznámení a trvat na trestu odnětí svobody nebo zákazu řízení...ale z věznice asi také nebude paltit....nebo zkusit pak až bude ve vězení vymáhat výživné po rodičích otce“
Gabriela Olivková: „Dobrý den pane doktore, máme ve střídavé péči dva syny, 7 a 10 let. alimenty platíme já 2000, on 6000.já mám nyní miminko s novým partnerem a tak jsem chtěla ať jsou mi mé alimenty odpuštěny, můj příjem je nyní 9000,-Kč. samozřejmě bývalý manžel nesouhlasí, že nebude doplácet na mé další dítě, mohu se zeptat, jak k tomuto pohlíží soud?děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „To je těžko říct takto obecně...další dítě teoreticky může snížit výživné, ale ne zásadaně...naopak to, že žijete s někým, kdo má příjmy, zase může snížit i výživné otce...“
Antonín: „Podle mého mínění si Následující rok protáhl, zkoušku v dubnu nezvládl,čeká na březen 2021?“
Mgr. Jiří Klega: „to asi ještě lze považovat za nějaké pokraování ve studiu a tedy nárok asi ještě mít bude“
Tomáš: „Pokud dítě ,,už dospělý člověk" dostuduje, začne pracovat a po třech letech si usmyslí, že se bude smysluplně připravovat na další zaměstnání a bude chtít na VŠ. Jak je to s výživným? Děkuji mnohokrát.“
Mgr. Jiří Klega: „To jž musí vyhodnotit soud...ale spíše by už neměl nárok na výživné...teoreticky ano,pokud by to bylo smysluplné...třeba sestřička se rozhodne zvýšit kvalifikaci na lékařku...pak ano, ale bude soud zkoumat i to, zda vůbec má na takové studium předpoklady třeba...ale pokud by ji vzali na školu, pak asi ano...“
Jana Heřmanská: „Dobrý den, pane magistře, srdečně zdravím a chtěla bych se zeptat jak řešit, když je rozsudkem stanovené výživné na dvě děti a otec je v dlouhodobé pracovní neschopnosti a platí částky výživného místo k 15 dni v měsíci později, třeba až 29. Vlastní tři auta, jedno z nich si koupil po rozsudku. Když se podala exekuce, tak zaplatil a exekutor nemohl konat. Matka má k ještě k hlavní práci dvě brigády, aby děti uživila.“
Mgr. Jiří Klega: „Zkoušeli jste trestní oznámení? A vymáhat úroky z prodlení? Má nějaké černé příjmy bokem? Pokud má, je možnost to nechat soudem přezkoumat a třeba navášit výživné“
Antonín: „Výživné činí1|4platu,je to na mě moc, pokud pročítám můžeme si koupit fáro, platí od roku 2012,1600kč,2014,3600kč,2018,4200kč,prosinec2019,8000kc,nemá potřebuje se stýkat, nereaguje na sms,“
Mgr. Jiří Klega: „1/4 čistého příjmu je celkem běžná výše...moc více se neurčuje soudem...jennnechápu přeně dotaz“
Kratochvílová: „Dobre rano, prosim o radu, jak resit zvyseni výživného a zasilani na ucet studentky (20 let), aniz by se muselo k soudu. Lze to resit nejakou pisemnou dohodou, popr. kde najit vzor? Mnohokrat dekuji, R. Kratochvílová“
Mgr. Jiří Klega: „Ano, dohoda je ideální řešení...v ní se určí pravidla...pokud dohoda není možná,pak žaloba“
Martin: „Dobrý den,dcera(19) která je v druhém ročníku který opakovala se cca před rokem odstěhovala od matky ke svému příteli(42)do RD.Její přítel je pracující a plat má daleko vyšší než já.Matce bylo přiznáno výživné na dceru 2500,-.můj plat je 16100,-hrubého a ze zdravotních důvodu si práci moc vybírat nemohu.Dcera školu záměrně zanedbává a přivydělává si pravidelně v restauraci cca 2roky.Jak mi říkala tak má i 1500,-za směnu.Po rozhovoru s ní ani neví jestli v září chce nastoupit zpět do školy.Jakou šanci mám na snížení výživného a jak postupovat.Je možné žádat i zpětného snížení?Děkuji.“
Mgr. Jiří Klega: „Ano je to možné...soud může výživné i zcela zrušit, pokud už třeba studium neí smysluplné...“
Tomáš: „Jakým způsobem se ukončuje placení výživného?“
Mgr. Jiří Klega: „Soudní rozhodnutí...odpadnou důvody (třeba dítě začne pracovat nebo dokončí studium a je na úřadu práce)“
Petr Pergler: „Dobrý den, prosím chtěl bych se zeptat, víte jsem po mozk. mrtv. na vozíku 54 let, bydlíme v domě kde jsou majitelé rodiče manželky, dává mi dost důrazně na jevo že bude rozvod, trvalé bydliště tady v domě mámm, koupil ten krát ""rujnu" ale le byl v té době zdráv /klempíř a často jsem se pohy boval ve stavebictví a celý dům jsem opravil včetně nové střechy a poté vše co komplet oprava k domu potřebuje, samozřejmě za pomocí různých i rodině, akle k věci, co by bylo semnou? 1. dcera necelých 18. a druhá 16. let, prosím napíšete mi pravdu jak a co může semnoou být? Mnohokrát děkujiu.. PP“
Mgr. Jiří Klega: „Trvalé bydliště není podstatné. Ty investice do domu doporučuji sepsat, k nim sepsat důkazy, třeba nafotit co jste udělal, koupil, pokud máte doklady nebo platby z účtu, tak schovat....jsou to tzv.VNOSY a ty můžete žádat zpět. Nicméně po rozvodu vás mohou z domu vyhodit, pokud se nedohodnete. Dcery mají po dobu studia nárok na výživné...tam bude ale záležet, zda zůstanou s matkou nebo s Vámi? Pokud s matkou, pak bude výživné na Vás bohužel ve větší míře...pokud ale studium nebude už smysluplné nebo dostudují, pak už nemají nárok na výživné...“
Kratochvílová: „Jeste se tedy zeptám, zda je mozne najit nejaky vzor dohody na internetu. Nebo je nutne navstivit (a zaplatit) pravnika a pravni radu? Dekuji“
Mgr. Jiří Klega: „Ideálně zajít za advokátem, ale to samozřejmě něco stojí...u nás třeba dohoda asi 5000, dá se řešit i na dálku...internet je plný vzorů, zkuste Googlit :)“
kovalova: „asi jsme se nepochopili,psala jsem o pritelove dceri,na kterou plati vyzivne,nevime jestli je uz v zmestnani muzeme se obratit na urad prace,jedna se o dceru ne o pritele.Mozna je uz zamestnana aon plati,jak to dokazat.2“
Mgr. Jiří Klega: „Leda podat žalobu s tím, že máte informace, že už asi pracuje a tedy není nárok na výživné...nebo že studium už není smysluplné...pak soud mámožnosti získat informace“
Markéta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda může soud zamítnout výživné na neprovdanou matku. Otec dítěte má přiznáno pouhých 20 tisíc měsíčně, skutečnost je však 40 tisíc, finanční úřad, ani úřad práce na nic nepřišel. Může také soud otci nařídit ať si najde jinou lépe placenou práci v jeho oboru, která v jeho okolí je? Důkaz výplatní páska. Děkuji a přeji hezký den“
Mgr. Jiří Klega: „Soud může vycházet z toho, že kdyby vzal práci, kterou třeba trh nanízí, tak by měl 40.000 a bude vycházet z toho, že jakoby má příjem40.000....doporučuji najít nabídky takovépráce a sdělit otci i soudu potom...“