Chat

gastroenterolog, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku – Místku

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA

Záznam chatu z pondělí 20. července 2020

ANTIMONY: „Jak moc škodí gastroenterologické stránce těla alkohol? Ptám se jako dobrovol. abstinent - tedy zda dobrovol. abstinence svědčí gastroenterologické stránce těla...“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, děkuji za dotaz. V současnosti hodně ubývá důkazů pro pozitivní účinky i malých dávek alkoholu na lidský organismus. Naopak se předpokládá, že některé škodlivé účinky alkoholu jsou bezprahové (např. kancerogenní účinek). Abstinencí tedy rozhodně pomůžete svému tělu. Pokud ovšem nemáte žádnou chorobu slinivky ani jater, tak Vám pravděpodobně malá dávka alkoholu (do 1 drinku za den) s vynecháním 2 dnů v týdnu neuškodí.“

DAYD: „Můžou gastroent. problémy souviset s psychikou, psychiatrickými problémy?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Ano, je to tak. Existuje řada takzvaných funkčních poruch u kterých je psychika rozhodující spouštěcí i udržující faktor. K tomu abychom to "mohli hodit" na psychiku je však často nutné nejprve vyloučit organické onemocnění (třeba vředy, případně i nádorové onemocnění). Samo toto vyloučení závažné choroby u části nemocných pomůže snížit frekvenci a intenzitu obtíží, pokud ani toto nepomůže máme řadu léků, které funkci zažívání ovlivňují.“

SK: „Je dobré chodit preventivně na gastroent. vyšetření?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Ano, určitě byste měl/měla absolvovat endoskopické vyšetření tlustého střeva (takzvanou koloskopii) v 50. letech věku. Další vyšetření (z krve, či endoskopické) mohou být indikovány na základě Vaši rodinné anamnézy a informací o výskytu některých osob ve Vaší rodině.“

Kateřina: „Dobré ráno, měla bych dotaz. Měla jsem zkušenost z práce,(dělám v gastronomii), co nejrychleji do sebe něco dostat a hned jít pracovat. Nebo jíst i ve stoje. Po té se mě občas po nějaké stravě udělají zažívací problémy. Trpím tím už dost dlouho, že se mi udělá nevolno z jídla a mám zažívací problémy. Mohlo by to s tím mít souvislost? Děkuji“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, tento způsob stravování skutečně neodpovídá fyziologii člověka a při dlouhodobé aplikaci může vést k narušení funkce trávicího systému. Určitě doporučuji minimálně 30 minut klidovějšího režimu během a po jídle.“

František: „Dobré ráno, mám dotaz. Občas se mi v práci na stavbě stávalo to, že jsem neměl možnost si svůj oběd ohřát v mikrovlnné troubě. Takže jsem oběd jedl studený. Jak moc je to na zažívání špatné? Mohl bych si zadělat na žaludeční vředy? Jak moc je zdravé si ohřívat jídlo v mikrovlnné troubě? děkuji“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, není prokázána souvislost teploty používané stravy se vznikem žaludečních či dvanáctníkových vředů. Významnější roli zde hraje infekce H. pylori a užívání nesteroidních antirevmatik. Ohřívání v mikrovlnné troubě je myslím zcela OK.“

Marie: „Dobrý den pane primáři. Dlouhodobě trpím refluxem a bolestmi žaludku. Od loňského roku, po vyšetření žaludku, stále užívám večer Nolpasu. Je v pořádku takové dlouhodobé užívání? Děkuji za odpověď“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Nolpaza je preparát, který snižuje množství kyseliny v žaludku. Dá se užívat při obtížích i dlouhodobě (řadu let). Pokud nestačí režimová opatření, tak je dlouhodobé užívání často možné i nutné, neobával bych se toho. Je potřeba lék užívat nalačno 30 minut před jídlem.“

Vladimir: „Dobrý den, znamená to, že v 8 hodinách treba od 7 hodiny do 15:00 jím snidani, oběd a treba svacinu a pak už jen vodu? Děkuji přeji krásný den“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Ano, ve zbytku dne pouze pijete nekalorické tekutiny - voda, káva, čaj. Existují modely s přeskočením snídaně nebo večeře (skip dinner, skip breakfast). Mrkněte se, prosím, na internetu na pojem intermittent fasting.“

Jana: „Dobry den, jak spravne dodržovat stravovani o kterému jste hovoril v prcnim vstupu? Dekuji Jana“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Nevím přesně, které stravování máte na mysli, ale pokud myslíte intermitentní hladovění, tak existují tři základní modely 8/16 - 8 hodin jíte, 16 hodin lačníte (pijete nekalorické tekutiny), 12/36 (12 hodin jíte, 36 hodin lačníte) a 5+2 (5 dní v týdnu volně jíte a 2 dny pouze snídáte 500-600 kcal..).“

Martina: „Dobré ráno, pane primáři, chtěla bych se zeptat, zda je souvislost mezi Wellsovým syndromem a intolerancí lepku. Děkuji ze odpověď a přeji hezký den“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Wellsův syndrom je charakterizován eosinofilní celulitidou a je velmi vzácný., Souvislost s celiakií mi není známa.“

Iveta: „Dobré ráno pane primáři, zajímalo by mě, zda se může stát, že je člověk diagnostikován jako celiak (třeba jen z krve) a po např. 20 letech problém s lepkem nemá? Mohl tedy být diagnostikován nesprávně? Tak je to u mé babičky (teď 90, v 70 letech diagnostikována celiakií a Duhringovou chorobou). A přítel byl diagnostikován asi 3 roky zpět. Hodně problémů ustoupilo, ale ani po 3 letech na přísné dietě nebyl zcela ok. Řekla bych tak na úrovni 50 % zdravého stavu. Je možné, že je problém celiakie zaměněn s problémem s candidou? Protože on vyčetl z různých anglických zdrojů o candidě a pak byl sám na přísné dietě s minimem sacharidů a jeho stav se zlepšil o 1000 %. Pozná se problém s candidou z vyšetření střeva? Děkuji a přeji pěkný den! Iveta“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, děkuji za dotaz. V současnosti nejsou důkazy pro to, že by celiakie byla přechodným stavem. Jedná se o celoživotní stav, který vyžaduje trvalou bezlepkovou dietu. Je ale pravda, že řada nemocných má pouze minimální či žádné trávicí obtíže, což ovšem neznamená, že by neměli dietu dodržovat. Jejím dodržováním totiž sníží riziko asociovaných onemocnění.“

Petr: „Dobrý den pane doktore .Před několika lety mi byl diagnostykován reflux jícnu od té doby používám Lozeprazol ,ale mám občasné bolesti v trojůhelníkové oblasti a to až tak že nemohu pořádně dýchát nebot mě omezuje bolest .Občas příjde bolest jakoby i z pravé strany a směřuje pak ke středu trojůhelníku .Abych tuto situaci nějak zvládl musím hodně omezit jaký koliv příjem potravy ale i tekutin a zůstat v naprostém klidu ale i tak je bolest tak intezivní ,že nemohu ani pořádně spát .Tento stav přetrvává většinou dva dny a dostaví se nečekaně zhruba jednou do měsíce .Při konzultaci mi bylo kdysi zděleno že to spůsobují nervová zakončení v oblasti žaludku .Prosím dá se stím něco dělat ?Děkuji za odpověd“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, uvedené obtíže vyžadují další došetření - sonografii břicha k vyloučení choroby v oblasti žlučníku a slinivky břišní, především kamenů, v případě nejasností se bude muset zopakovat i endoskopické vyšetření žaludku. Pokud bude vše v pořádku, tak bude vhodné navýšit dávku Loseprazolu na 2xdenně.“

Marie M.: „Ještě jednou dobrý den, dá se použít intermitentní hladovění, 8/16, když musím užívat třikrát denně léky a to po jídle? Lze to nějak udělat?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Ano, pouze je zapijete tekutinou. Nevím ale, jaké léky užíváte ani jakými chorobami trpíte (cukrovka apod.), pro jistotu to zkonzultujte se svým lékařem, zdali je pro Vás tento dietní režim vhodný.“

Martina: „Dobrý den, jen pro vysvětlení - Wellsův syndrom mi byl diagnostikován před čtyřmi lety. Při dodržování bezlepkové diety odezněly kožní projevy. Z krve ovšem intoleranci lepku potvrzenou nemám, Duhringův syndrom potvrzen nebyl.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrá zpráva je, že je Vám lépe, proto bych asi změnu v dietě nedělal. Co se týká celiakie, tak vyšetření z krve i ze střeva musíme provádět v době, kdy přijímáme dostatečné množství lepku, jinak mohou být falešně negativní.“

Vrbová Helena: „Dobré ráno, vnučce před 4 roky byla zjištěna intolerance na lepek. Letos bude slavit 8 let a my přesto, že pečlivě dodržujeme všechna omezení, při kontrole není výsledek ideální . Nevím jaké jsou jednotky, dcera říkala Něco přes 100 ?čeho. Nemá mít žádnou toleranci. Může to mít Ještě jiné příčiny? Děkuji.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Doporučuji konzultaci dietní sestry a analýzu diety. Obvykle se najde nějaká chybka nebo kotaminace...“

Iveta: „Dobrý den, ještě reaguji na Vaši odpověď na můj první dotaz: partner měl právě stále problémy i na přísné bezlepkové dietě. Když nasadil dietu proti candidě (s minimem sacharidů), tak se rázem vše zlepšilo. Je možné poznat candidu při vyšetření střeva? A je reálně možné zaměnit diagnózu celiakie a candidy? Děkuji Vám. Iveta“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, záměna celiakie s jiným onemocněním je velmi nepravděpodobná (pokud byla dodržena diagnostická kritéria).“

Petr Kovaříček: „Dobrý den pane primáři, delší dobu mám pocit ,,knedlíku" v krku. Někdy více, někdy méně, někdy vůbec (to spíše výjimečně). Umím si tento problém vyřešit sám nějakou bylinkou, popř. jinak nebo musím k lékaři? Děkuji moc za odpověď, mějte se fajn. Petr Kovaříček“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, pokud se jedná pouze o pocit cizího tělesa v krku, odborně "globus", který v řadě časových období zcela vymizí, je to funkční porucha a pokud ji zvládáte ve vlastní režii, tak k doktorovi nemusíte. Pokud se přidrží jiné příznaky - porucha polykání, pálení žáhy, hubnutí, vykašlávání krve, obtíže i v noci a podobně, tak už byste vyšetření u lékaře určitě absolvovat měl.“

Dana: „Dobré ráno pane doktore, poslední dobou častěji říhám, pokašlávám,pocit nafoukleho břicha, pálí mě jícen. Mám nadváhu, beru léky na štítnou žlázu,tlak. Je možné, že tyto příznaky mohou souviset a medikaci? Mohu si pomoci sama bez dalších léků? Děkuji mnohokrát, Dana 33“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, s velkou pravděpodobností se u Vás jedná o takzvanou refluxní chorobu jícnu, tedy patologický návrat kyselého obsahu z žaludku do jícnu. Obtíže souvisí s vrozenými predispozicemi a také s nadváhou, neměly by mít vliv léky, které uvádíte. Režimová opatření zahrnují redukci váhy, nejíst na večer a před ulehnutím a omezit příjem sycených nápojů, sladkých potravin a alkoholu. Pokus to nepomůže, užívají se léky, které snižují množství kyseliny v žaludku. Endoskopické vyšetření byste určitě měla absolvovat v případě trvajících obtíží, věku nad 40 let a případně při varovných symptomech (noční bolesti, krev ve stolici,váhový úbytek, černá stolice, váznutí sousta při polykání). Přeji brzké uzdravení“

Tomáš Novák: „Dobré ráno pane primári, jak často by měl člověk absolvovat endo vyšetření (pokud nebyly indikovány žádné problémy)?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Pokud se jedná o koloskopii a nemáte rodinnou zátěž, tak se v případě negativního nálezu v současnosti indikuje kontrolní vyšetření po 10 letech. U gastroskopie interval závisí na tom, zdali máte nějakou chorobu či předchorobný stav. U jinak zdravých bezpříznakových lidí se gastroskopické vyšetření (na rozdíl od koloskopie) zatím preventivně neprovádí.“

Marcela Simandlivá: „Dobry den pane primari. Byla mi diagnostikovana intestinalni metaplazie bez dysplazie Lecba Kinito 1-1-1,Ursisan 0-0-1 Pri teto lecbe jsem nepicitovaka zadnou ulevu Citila jsem vtestup zluce ze zlucniku pres jicen az do krku s nasledkem huceni v usich. Tez se objevilo stale vzedmuta brisni stena. Po nove navsteve lekare mi bylo zdeleno, ze tyto potize nesouvisi s mym onemocnenim. Byla mi zmenena lecba Kinito stale 1-1-1,Ursosan Ex, nove Nolpaza 1-0-1 Pane primari,prosim Vas o Vas nazor na lecbu intestnalni metaplazii. DEKUJI7“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, pojem intestinální metaplazie je pojem histologický a má vztah k zánětu žaludku, nelze jej přímo spojovat s jakýmikoli obtížemi. Léky, které užíváte mají účinek především na refluxní chorobu jícnu, případně horní dyspepsii. Intestinální metaplazii bez dysplazie v žaludku je potřeba pouze sledovat stran vývoje nádorového onemocnění, ve Vašem případě je indikována kontrolní gastroskopie za 3 roky.“

Kristýna: „Dobrý den, mám 8letou dceru s juvenilní artritidou. Mohu jí vhodným jídelníčkem pomoci v boji s touto nemocí? Co je pro ní dobré a co jí naopak škodí? Děkuji moc za jakoukoli radu. Hezký den, Kristýna.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, v souvislosti s revmatickými chorobami se doporučuje zvýšený přísun omega-3 nenasycených mastných kyselin, tyto jsou přítomny především v rybách a v rybích produktech. Jinak je nutná vyvážený strava, která bude odpovídat růstovým potřebám Vaší dcery, dostatek vápníku, mléčné produkty apod.“

Alena, Praha,65 let: „Dobrý den, již delší dobu ,půl roku, mne trápí zhoršené trávení, říhání, plynatost,nevolnosti, k ránu budí ze spaní.Sono a endoskopie nic neprokázaly,dodržuji střídmou dietu.Co mi může pomoci?Děkuji.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, zkuste, prosím, změnu diety, případně svého pohybového a pracovního režimu během dne.“

Zuzana: „Zdravím pane primari! Prosím, existuje pomoc nestastnikovi“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Záleží na tom, jaká je příčina Vašeho neštěstí. Medicína dokáže v současnosti pomoci mnohým, zajistit osobní štěstí však zatím bohužel nedokáže. Ale nebojte se, mám zkušenost, že všechno nakonec dobře dopadne!“

Miroslav: „Zdravím. Poslouchám,jak hovoříte o jedlé sodě a to,že není nejvhodnější prostředek. Můžete mi sdělit nějakou bližší specifikaci. Já ji používám dost často na odříhnutí ? Děkiji a přeji hezký den LM.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Jedná se o čistě symptomatickou léčbu - snížení pH v žaludku. Antacida například nedokážou hojit záněty jícnu či žaludeční vředy. Je proto vhodné je užívat výjimečně pro úlevu symptomů, pokud by byla jejich větší potřeba, tak mohou zpozdit diagnózu organického onemocnění. Některá antacida mohou také při dlouhodobém užívání zvyšovat krevní tlak či poškozovat ledviny.“

Jana: „Dobrý den, před pár lety mě začala pálit žáha, tak jsem si koupila v lékárně Anacid a do 10 min jsem měla záda od krku po pás nahusto osypané něčím, co připomínalo kroupy-strašné. Byla to reakce tento lék?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, skutečně to mohla být alergie či intolerance, Anacid raději již neužívejte.“

Gabriela: „Dobrý den. Ani jsem nevěděla že mám problémy s jícnem nikde jsem ještě neslyšela, že mezi příznaky patří i bolest v krku ... až návštěva ORL potvrdila problém a napsali mi léky...“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, v případě refluxu kyseliny ze žaludku do jícnu dochází běžně k zatékání kyseliny až do hltanu (krku), případně i dýchacích cest, hlavně v noci. V těchto případech nalezne ORL lékař příznaky takzvané "acinní laryngitidy".“

tannerová: „Dobrý den, již před 30. rokem věku jsem měla velké žlučníkové problémy, po operaci žlučníku(cholesterolové kamínky) se problémy ještě zhoršily (a zánět slinivky).Tehdy-(v roce 1978)jsem protekčně byla vyšetřena a bylo zjištěno, že mám ucpané žlučovody (při operaci je nekontrolovali) cholesterolovými útvary. Byl učiněn pokus je rozpustit kys.chenodesoxycholovou( tehdy se zkoušela), což se po roce podařilo. Nyní je mi přes 72 let, přes dietu, kterou držím, začínám mít obdobné problémy(asi můj metabolismus prostě nezměním).Existuje v současné době ještě možnost rozpuštění cholesterolových "kamínků"touto metodou, nebo jak se takový nález řeší? Chirurgicky??“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, rozpouštění žlučových kamenů se v současnosti běžně neprovádí, vzhledem k vysokému množství recidiv. U některých onemocnění se zvýšenou tvorbou kamenů ale může být kyselina ursodeoxycholová účinná. Kameny ve žlučovodu lze prokázat sonograficky či lépe endosonograficky, v případě jejich nálezu je toto dnes možno provést endoskopicky bez nutnosti operace.“

bob: „Dobre rano Pane Doktore . Co se tyka problemu s zahou tak chci rict , ze kdyz to na me prijde , pouzivam obycejne mandle . Tak 3 kusy a pomaha to . Myslim , ze prirozeny prostredek je nejlepsi a ne jen pri tejto , mozna rict nemoci . Zravim a preji hezky den , Bob .“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, pokud Vám to funguje, obtíže nejsou časté a nemáte varovné symptomy o kterých jsem psal již dříve tak pokračujte ve svém režimu.“

Dana Majíčková: „Dobrý den pane primáři. Trpím na nadýmání a nadměrnou doopravdy nadměrnou plynatostí. Jsem žena, 60 let. Docházím na psychiatri, užívám antibiotika po smrti syna. Na kolonoskopii jsem byla před 2 lety, vše v pořádku. Na rentgenu břicha bylo vidět dost plynů (neodborně napsáno). Již si nevím rady, záleží doopravdy hodně na složení stravy? Musím se vzdát luštěnin a zeleniny? Stravuji se docela zdravě. Děkuji za Váš čas.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, zdrojem střevního plynu jsou střevní bakterie. Množství plynu pak především závisí na složení stravy jak píšete. Některým pacientům pomáhá více pohybu, případně užívání Espumisanu. Vše záleží na tom, jak hodně Vás to obtěžuje. Pokud hodně, tak změňte dietu“

Alena, Praha: „Děkuji za předchozí odpověd, omlouvám se, ale prosím ještě o radu, zda mohu dlouhodobě užívat Kinito, které mám předepsané a pomáhá, ale snažím se léky moc nebrat.Děkui, přeji hezký den.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, jedná se o bezpečný lék, který je ale určen pouze k tlumení symptomů. To znamená, že pokud se delší dobu cítíte dobře, můžete jej postupně zkusit vysadit.“

Lucie: „Dobrý deň Histamínova intolerancie komplikuje moje trávenie natoľko že som iba na strave pripravenej na pare Môže teda HIT takto komplikovať stravovanie“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, samozřejmě musíte omezit histaminoliberátory (jahody, alkohol apod), pokud ale máte významné obtíže, měl byste konzultovat alergologa.“

Alena: „Dobrý den, pane doktore už delší dobu pozoruji hořkost při jakémkoliv jídle. Čím to může být? prosím o radu. Děkuji“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Příčin je celá řada - od zubních chorob, přes reflux či choroby žaludku. Pokud obtíže trvají u všech jídel, tak absolvujte vyšetření u zubního lékaře a základní odběry k vyloučení deficitů některých vitamínů (B12 apod)“

Miluška: „Dobré ráno, mám 14=ti letého syna. Od tři let se mu vrací jídlo zpět do úst. Po 20 minutách ,,vytáhne,, z žaludku třeba kukuřici. Vrací a zvedají se mu stavy z žaludku. Kupujeme běžné léky, ale moc to nepomáhá, je potřeba nějaké vyšetření, aby mohla být nastavena nějaká efektivnější lecba, aby se tolik netrápil? Děkuji“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, jedná se o poruchu příjmu potravy zvanou ruminace. Obvykle se nejedná o prostý reflux ale o složitější poruchu. V léčbě se uplatňuje psychoterapie a behaviorální terapie. V úvodu se provádí gastroskopie k vyloučení organického onemocnění ale určitě byste měli navštívit pediatra.“

Jana: „dobrý den, jsem diabetik jednička, jak probíhá příprava na kolonoskopii, když den předem nemůžu jíst a padá mi cukr. Děkuji Jana Srbová“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „U labilních diabetiků je možné provést přípravu ke koloskopii v nemocnici za hospitalizace..“