Chat

advokát

Mgr. Jiří Klega

Záznam chatu z pondělí 23. března 2020

BOŽENA: „dobry den můj dotaz je k dovolene kam bych 22/6 mela odjed v listopadu sem skladala zalohu ted v kvetnu mam dat druhou pulku.A muj dotaz je ze to vidim že nepojedu nikam - musim zaplatiti druhou pulku zajedu v kvetnu a pak žadat o odstoupeni zajezdu z duvodu ktere každy zname?? pojisteni sem si zaplatila. dekuji za navod jak postupovata kdy storno udelat.“

Mgr. Jiří Klega: „Zatím bohužel není specifická úprava těchto případů s oheldem na virus. Ale pokud nemáte pojištění, které by toto řešilo (doporučuji si ověřit, zda třeba nemáte pojištění u platební karty v bance, aniž byste o tom věděla, a které by toto řešilo) a pokud pojišťovna sama od sebe neodpustí úhradu, pak bude zásadní, zda teda bude v té době zájezd čidovolená realizovatelný....pokud bude trvat stav, kdy to nebude realizovateln /nebude možné cestovat atd.), pak nemusíte hradit nic, protože zájezd nebyl realizován...nebylo plnění, které byste měla zaplatit“

Katerina Valachova: „Dobrý den, budou se řešit také lidi, který museli zůstat na 60% doma protože firmě zavřel zákazník v zahraničí? Ne jen živnostníci nebudou mít na všechny své poplatky“

Mgr. Jiří Klega: „Ano. za chvíli patrně ano. Předpokládám, že se na to budou také ptát. Ale můžete se zeptat zde konkrétně, protože já se k tomu vyjádřím asi jen obecně, není prostor moc to specifikovat“

Petr Turinsky: „Dobry den, zamestnavatel omezil pocet lidi v kancelarich. Drzi se pouze sluzby po jednom cloveku. Ostatnim je narizena dovolena. Je to v poradku? Dekuji“

Mgr. Jiří Klega: „Dovolenou může nařídit jen 14 dní předem, jinak ne. Pokud nesouhlasí zaměstnanec tedy jinak...může leda nařídit vybrat si náhradní volno - volno za přesčasy“

Roman: „Dobrý den, pracuji v nadnárodní obchodní společnosti, kde naši obchodní partneři mají zavřené provozovny, proto mi zaměstnavatel nařídil kvůli nemožnosti přidělit práci zůstat doma. Chtěl bych se zeptat, zda v takovém případě je možnost žádat ze strany zaměstnavatele podporu na sanaci platů od státu v rámci programu Antivirus?“

Mgr. Jiří Klega: „Tady záleží primárně na tom, zda se jedná o zaměstnavatele, který spadá do skupiny zaměstnavatelů, kterým je podpora přiznána...je tam výčet oblastí...pak jde o to, zda byla třeba nařízena karanténa nebo ne....“

Jana: „Jana. Dobré ráno. Myslíte si prosím, že je slečna moderátorka Petra v těch lodičkách naboso?:-) Děkuji a hezký den:-)“

Mgr. Jiří Klega: „.“

Jiří: „Dobrý den, když mě zaměstnavatel poslal domu na Home Office, a současně mi sdělil, že budu po tuto dobu pobírat 60% mzdy. Nicméně, mi zasílá úkoly a chce, abych pracoval 8 hodin denně. Pro upřesnění má práce je obchodní zástupce.“

Mgr. Jiří Klega: „To nemůže, pokud pracujete z domu. Měl by platit 100%“

Michaela: „Dobrý den, řekl jste že bude jasněji zítra. Pořád se řeší zaměstnanci nebo OČR. Ale na co má nárok OSVČ, který nemůže pracovat, protože jsou zakázány ubytovací služby a oni jezdí pracovat na stavby z Uh. Brodu do okolí Prahy, středočeského a západočeského kraje. Má tříleté dítě, které nechodí do školky, a je s ním manželka na mateřské dovolené s 5.000 Kč/měsíc. Co mají dělat a z čeho žít? A to snad odpustí ty splátky úvěrů, protože mají dvě hypotéky a další úvěr. :-( Děkuji“

Mgr. Jiří Klega: „OSVC zítra POslanecká sněmovna rozhodne, dza mají nárok na ošetřovné. Ale další subvence už moc pro ně specifikované nejsou, tam je třeba se podívat, zda na něco splníte podmínky + i zde asi budou změny, je třeba to sledovat....bohužel Vaše situace je horší v tom, že manželka je na rodičovské či mateřské a Vy už tedy ošetřovné dle mého nedostanete k tomuto navíc...takže sledovat, zda vláda přijde s podporou pro vás použitelnou a nebo v nejhorším pak následně vymáhat ušlý zisk a škodu vůči státu....stát dle krizového zákona odpovídá za škodu, která pdonikatelům vznikne z důvodu jeho opatření....otázkou je, zda vám ušlý zisk vznikl kvůli opatřením státu...ale zde očvidně ano...“

Kamil: „Dobrý den,pracuji ve výrobě automobilových dílů. Dnes je nařízeno nošení roušek. Je zaměstnavatel povinen zajistit roušky?“

Mgr. Jiří Klega: „Ano. Pokud nezajistí, neznamená to ale, že nemusíte nastoupit do práce. Takže řešením je leda to, že to nahlásíte na hygienu a ideálně na inspekci práce...aby sjednali nápravu, pokud se nedohodnete se zaměstnavaelem....podotýkám, že rouška je funkční jen chvilku, dýcháním se za nějakou dobu stane neúčinnou...takže by měl zajistit zaměstnavatel více roušek a jejich výměnu a desinfekci...nemůže tedy ani požadovat, abyste 8 hodin pracovali s rouškou, kterou jste si donesli z domu! Pokud se nakazíte v práci, pak by zaměstnavatel odpovídal za škodu“

Viki: „Dobrý den, končí mi nemocenská 360 dnů, ale v nemocnici mi zrušili veškerá vyšetření, protože nejsou akutní. Co s tím? Nemám nic pro revizního?“

Mgr. Jiří Klega: „To je spíše otázka na lékačře, ten rozhoduje o nemocenské...ta ale závisí na zdravotním stavu a ne na tom, zda odložili vyšetření...jste li nemocný, měl by ji prodloužit...ale to musí vyhodnotit on a musí si poradit i bez vyšetření nebo prodloužit do doby než budou“

Standa: „Dobrý den, pracuji v Nemecku jako ridic. Mam pracovni smlouvu s nemeckym zamestnavatelem. Kvuli rozhodnuti vlady o uzavreni hranic nemohu pracovat. Kdo bude resit nahradu mzdy? Tuto problematiku nikdo zatim nezminuje. Dekuji“

Mgr. Jiří Klega: „žádal bych na obou stranách, tedy u zaměstnavatele v Německu, u německé republiky, ale pak bych to zkusil i vůči ČR...a pak uvidíte, kdo jak odpoví...“

Tereza: „Dobrý den, pane magistře, chtěla bych se zeptat, zda zaměstnavatel může nařídit zaměstnancům 10ti denní dovolenou, v tuto chvíli, kdy není schopen zajistit odbyt výrobků a zatím nechce dávat překážky na straně zaměstnavatele. Druhý dotaz: Jedná se o chráněnou dílnu a v případě, že dojde ke stanovení překážkám v práci na straně zaměstnavatele, chce nám dát pouze 60% průměrného výdělku. Je to správně nebo můžeme nějakým způsobem vymáhat více. Předpokládám, že dotace na naše místa bude získávat od ÚP i nadále. Nebo na to nemá zaměstnavatel nárok, a tím pádem budeme za 60% vděčni. Děkuji za Vaše odpovědi. S přáním pěkného dne Tereza“

Mgr. Jiří Klega: „Dovolenou nařídit může, ale musí minimálně 14 dní předem, jinak jen se souhlasem zaměstnance!!!A je jedno, jaký měl důvod...Těch 60% je správně, pokud je důvodem to, že není odbyt výrobků (ale dílna musí mít vnitřní předpis na toto a pokud nemá, lze to napadnout a vymáhat 100%). Pokud ale důvodem bylo to, že dílnu stát zakázal, pak máte nárok na 100%.“

Hanka A.: „Dobrý den, nyní jsou u soudů zastavená i jednání. Jak pracujete vy, jako advokáti, zda přibíráte další případy. Zajímá mě jak celkově probíhá situace než se dostanete s případem až k soudu. Děkuji“

Mgr. Jiří Klega: „Dobrý den, ano my jsme na tom v zásadě dobře. Můžeme pracovat, ale každý advokát to má jinak. Já jsem třeba zaměstnancům povolil homeoffice, protože mají starší rodiče a prarodiče a nechceme je ohrozit. Já ale pracuji. Za chvíli jdu z televize do práce na jednání s novým klientem. Ale hodně věcí mohu řešit také online, po telefonu, přes email, i z domu...my máme tu výhodu, že u nás to jde celkem snadno...u soudů je to různé...s některými soudci jsme se domluvili na odložení termínu, jiní odročili sami, někde klienti souhlasili s jednáním bez účasti advokáta....“

Tereza: „14 dnů předem přikázat dovolenou za normálních okolností, to chápu, ale když reaguje na aktuální situaci, dost nestandartní, nemůže ji tedy dát ze dne na den. Je to tak.“

Mgr. Jiří Klega: „Bohužel bez souhlasu zaměstnance ne, jen čerpat to náhradní volno za přesčasy. Zákon s touto situací nepočítá s výjimkou (leda by to rychle změnili)...takže řešením je jen souhlas zaměstnance s výjimkou...“

Jana Komoňová: „Vážený pane magistře, jsem řadový zaměstnanec a sleduji jednání o OČR. Ale i tak se v tom ztrácím. Už je tedy odsouhlaseno pro zaměstnance OČR do 13 let věku dítěte? A ještě tápu v tom, zda je to včetně 13. let (dcera měla loni v září 13 let - zda můžu v takovém případě tedy žádat). Děkuji.“

Mgr. Jiří Klega: „Ještě není.Zítra to bude schvalovat Sněmovna, tak sledujte zprávy. Ale asi to odsouhlasí. Zatím to ale nepaltí a zpětně to platit nebude asi“

Hana: „Jsrm lékař ortoped, také podnikatel, který má ambulance. Dle doporučení vlády se všechny úkony přesunuly na později, ambulance se zavřely. Zaměstnanci zůstali doma. Mám nárok na nějakou pomoc, podporu?“

Mgr. Jiří Klega: „To se stále řeší. Musíme vyčkat. Možná budeme chytřejší už zítra, po jednání Sněmovny. Zatím ordinace spíše nespadají do těch subvencí, bohužel. Leda byste vyhlásil karanténu (došlo k onemocnění někoho v ordinaci) - pak ano.“

Karel Král: „Dobrý den, dítě se vrátilo z lyžařského výcviku z Rakouska, má preventivní karanténu, platí tato karanténa i na rodiče, že nesmí chodit do práce? Děkuji, hezký den.“

Mgr. Jiří Klega: „Měli byste nahlásit kontakt na hygienickou stanici nebo lěkaře a oni to vyhodnotí a řeknou. Karanténu musí někdo nařídit. Z opatrnosti bych nahlásil i toto. Pokud Vám nenařídí karanténu, pak můžete do práce. Ale informoval bych i zaměstnavatele, případně se s ním můžete dohodnout nějak...“

Bára: „Dobrý den. Z důvodů nastalé epidemie mám práci v režimu home office - nutno říct, že na vlastní žádost se souhlasem zaměstnavatele. Práci musím odevzdat celou(účetnictví) a chci se zeptat, zda se domnívám správně, že bych měla mít plat ve výši 100% (bez zkrácení nároku).Děkuji“

Mgr. Jiří Klega: „Ano.“

Hana: „Dobrý den pane magistře, ráda bych se zeptala na dotaz ohledně OČR. Dítě mám předběžným opatřením svěřené do péče, dohodou máme určený styk, kdy si dítě předáváme po kratších intervalech cca 3 dny. Otec nepracuje, já ano. Kdybych chtěla nastoupit na OČR z důvodu uzavření školek, musí se stále žádat a ukončovat dle toho, kdy mám dítě u sebe nebo, jak se tato situace řeší. V žádném případě se nechci vzdát svého času s dítětem. Velice děkuji za odpověď.“

Mgr. Jiří Klega: „Popravdě toto přesně nevím. Zákon to neupravuje takto přesně, ale správně by bylo asi řešení, kdy Vám ošetřovné dají a nebude třeba to pořád měnit atd. Tím spíše, když dítě máte v péči Vy. žádáte přes zaměstnavatele k OSSZ-“

Drahoslava: „Dobrý den, jsem učitelka MŠ, zřizovatel uzavřel pracovištěš, zaměstnavatel to řeší studijním volnem - chápu, pak dovolenou - nechápu v případě nouzového stavu a omezení výcházení, navíc požaduje být neustále na telefonu. Proč nevyužije překážku v práci ze strany zaměstnavatele. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Jiří Klega: „Určitě nemůže nařídit volno a požadovat práci. Pokud ale máte studijní volno nastaveno tak, že ho může uložit, to je třeba řešit individuálně...“

Pavla Kadlecova: „Dobry den mam otazku, jsem nyni se synem na OCR kvuli zavrene skole. Jenze firma kde pracuji je v likvidaci a dostala jsem vypoved dohodou s odstupnym do posledniho brezna. Mam se tedy po skonceni pracovniho pomeru hlasit na pracovni urad? Prijdu o odstupne kdyz budu na OCR? Bude OCR placene i po skonceni pracovniho pomeru?“

Mgr. Jiří Klega: „a platí vůbec to odstupné? Jakmile Vám odstupné vyplatí, už o něj nepřijdete...kdyžtak říkejte, že jste už peníze utratila...ošetřovné nemá na odstupné vliv“

Formanová Dagmar: „Dobrý den, v důsledku snížení poptávky po našich službách jsme dne17.3. Uzavřeli lázeňské zařízení. Protože jsme nebyli v té době povinně zavření dle nařízení vlády, zaměstnanci budou na 60%. Poté vyšel zákaz pro lázně přijímat nové pacienty. Ptám se jestli tím pádem máme povinnost zaměstnancům platit 100%. Děkuji.“

Mgr. Jiří Klega: „To je trochu sporné, včera jsme to dlouze diskutovali s kolegy. Můj názor je, že záleží na tom, jaký důvod nastal jako první a kvůli jakého důvodu se provoz uzavřel. Pokud byl prvním důvodem zavření zákaz, pak 100%, pokud ale nejprve nebyl odbyt/poptávka a proto jste poslali zaměstnance domů, pak 60%.“

P. Kačírek: „Dobrý den. Sleduji Vaše vysílání a ád bych věděl, jak je to v situaci, kdy jsem byl vyslán na služební cestu do rizikové oblasti a v době návratu návratu byla nařízena domácí karanténa. Jak je to potom s náhradou mzdy, kdy za tuto karnténu sám nemohu. Děkuji za informaci.“

Mgr. Jiří Klega: „Je jedno, kdo za ni může. Máte nárok jako při pracovní neschopnosti....prvních 14 dní 60% a pak nemocenská z nemocenského pojištění....musíte nahlásit karanténu zaměstnavateli a doložit mu to!“

Karla: „Dobrý den mám prosbu, jsem zaměstnaná na dobu neurčitou od 1.2.2020 jen jsem ještě v tří měsíční zkušební lhůtě. Bohužel majitelům díky opatřením vlády spadl prodej zboží na nulu, tak že pro mne nemají práci od 17.3. jsem doma a dostanu výpověď.Chtěla bych vědět jak mám pokračovat dál, když jsem před nástupem do práce, byla vedena na úřadu práce od 1.12.2019 do 30.1.2020. Děkuji za odpověď“

Mgr. Jiří Klega: „Ve zkušební době pro Vás bohužel může dát zaměstnavatel výpověd bez ohledu na nouzový stav nyní...i během ošetřovného třeba...než Vám ale výpověď bude doručena, máte nárok minimálně na 60% mzdy (z vyměřovacího základu)“

Věra: „Dobrý den, pracuji ve firmě na výrobu automobilových součástek a od pátku nám nařídili nosit ochranné rukavice a dali nám k dispozici nitrilové rukavice, jedny na směnu, ještě v omezených velikostech. A chci se zeptat jestli jsme povinni je nosit? Když jsou to jednorázové rukavice a když je sundám z nějakého důvodu (třeba půjdu na toaletu, nebo při obědě), tak už bych je znovu použít neměla, tak mi asi těžko budou stačit jedny na směnu. A nehledě na to že v tom nejde pracovat, protože se u nás pracuje s docela drobnými součástkami.“

Mgr. Jiří Klega: „Ano jste povinni, pokud to bylo nařízeno zaměstnavatelem. Na druhou stranu nenošení není asi důvodem pro okamžitou výpověď. Pokud je potřebujete někdy sundat, pak byste měli dostat nové a toto by zase měl zajistit zaměstnavatel a pokud nezajistí a Vy infikujete sundáním rukavice nebo už nejdou nasadit nebo se roztrhnou atd., tak pokud nezajistí nové, tak je stejně nebudete mít...“

Jiři Bereš: „Dobrý den.Chtěl bych reagovat na dotaz moderátorů ohledně možnosti odmítnutí práce.Pracuji v nemocnici,ale nejsem zaměstnanec nemocnice.Bohužel má práce se skládá z pravidelných pochůzek včetně prostorů,kde se denně musím potkávat s nemocničním personálem,lékaři a i převezenými pacienty včetně infekčního oddělení,kde již korona virus je..Máme kždý jen pět jednor.roušek a desinfekci,Máme strach...“

Mgr. Jiří Klega: „Odmítnout pracovat dle mě nemáte právo. Takže nezbývá se chránit. Pokud byste se ale nakazili, máte stejně jako u nemoci z povolání nárok na úhradu škody atd.“

Hana L.: „Dobrý den, zaměstnavatel nám řekl, že se máme rozdělit na oddělení na půlku s tím, že se budeme po týdnu v práci střídat. Týden, co jsme doma, nám chce hradit 80% mzdy. Je to možné? Já mám totiž ještě jeden specifický problém, a totiž že mám smlouvu na dobu určitou do konce dubna a bylo mi již řečeno, že mi ji nebudou prodlužovat. Vzhledem k dnešní situaci se bude asi práce těžko hledat, takže se budu muset hlásit na úřad práce. Z čeho se mi bude počítat podpora? Já na tom vlastně budu hůř, protože teď budu mít jen 80% mzdy? Má na to zaměstnavatel právo?“

Mgr. Jiří Klega: „Ano je. A smlouvu prodloužit nemusí bohužel.Ale nebojte se, já si myslím, že nejpozději za 2 měsíce bude vše postupně vracet do starých kolejí a pokud vláda nenařídí ještě další omezení, tak to zvládne i ekonomika a zaměstnavatelé a práce bude...Podporu to bohužel sníží:(“

Lenka. 5: „MOC PROSÍM,ZKUSTE VE STUDIU ŘÍCI,JAK SE SPRAVNĚ CHOVAT K ROUŠCE,HLAVNĚ PRO LAIKY, DUCHODCE APOD......ROUSKA SE MA NOSIT SE ZAHYBY SMEREM DOLU,VZDY NA NOSEPOSUNDANI JIZ NENASAZOVAT A VZIT NOVOU... I V PRIPADE LATKOVE,POKUD SUNDAM SVETR PRESKRK ...ROZNESU SI EV. BAKTERIE PO OBLECENIKTERE SUNDAVAM PRES HLAVU.....PROSTE MOC SE O TOM NEVI A HYGIENICI ASI MOC CASU NEMAJI....DIKY MOC. JINAK Z TOHO BUDE JESTE VETSI MAZEC“

Mgr. Jiří Klega: „No vidíte, s těmi záhyby jste poučila i mě, určitě ji mám naopak, toto jsem nevěděl, tak děkuji. Předám informaci, uvidím, zda to stihnou říct, bohužel na to už jsem malý pán, abych jim říkal, o čem mluvit:) Ale předám a děkuji“

Martina Lankova: „Dobry den pane Klego, Rada bych se Vas zeptala jak je to s osetrovnym v pripade, ze mame dve deti. Na jedno pobiram rodicovsky prispevek a druhe chodi do skolky, ktera je v soucasne dobe zavrena. Ma muj manzel (pracujici na pracovni smlouvu) narok na osetrovne na starsi z deti? Dekuji a hezky den“

Mgr. Jiří Klega: „Máte situaci jako my doma. My tedy ošetřovné žádat nemusíme, ale také mě toto napadlo. Podle mě ale nárok nebude, protože Vy jste na mateřské či rodičovské a tak vám asi řeknou, že se postaráte o obě děti. Ale za zkoušku nic nedáte, tak to zkuste, požádejte a uvidíte...“

Zuzana: „Dobrý den, prosím o informaci. Přítel pracuje ve firmě, kde vykonává pozici v kanceláři. Doma by tedy mohl dělat home office, ale ředitel firmy to nechce dovolit. Chtěla jsem se tedy zeptat, jsem doma s dvěma dětmi, na mladší beru přídavek, na starší dcerku nikoliv (3 roky), ale do školky nechodi, mám ji doma. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda je nějak možné, aby si na starší dítě vzal přítel OČR? Děkuji moc za odpověď! Hezky den, přeji.“

Mgr. Jiří Klega: „S homeofficem musí souhlasit oba dva.Není na to nárok automaticky. Pokud jste v jedné domácnosti, obávám se, že můýžete mít ošetřovné jen jeden na obě děti a ne oba dva.“

Iva: „Dobrý den, partner mojí dcery je OSVČ pracující ve školství (rodilý mluvčí AJ). Má nárok na náhradu mzdy (nebavíme se o náhradu kvůli péči o dítě, ale o překážce ze strany zaměstnavatele)? Moc Vám děkuji za odpověď. Iva“

Mgr. Jiří Klega: „Má, pokud má pracovní smlouvu.“

Kopecká Michaela: „Dobrý den, bohužel mám čerstvou zkušenost s tím, že můj zaměstnavatel si v mé přítomnosti opakovaně odmítl vzít ochrannou roušku. Nevím, jak reagovat a jak se mohu v této situaci bránit či chránit. Vyřešila jsem to odchodem domů, ale pravděpodobně si na tento "protest " budu muset vzít dovolenou. Jaké mám možnosti, co dělat? Moc děkuji za Vaši odpověď...Kopecká Michaela“

Mgr. Jiří Klega: „Leda nahlásit na hygienu a inspekci práce.“

S.jsneckova: „Dobrý den jsem zaměstnanec pravujici na směny,zajímalo by mne zda mužů nově využít osetrovne jen na některé směny /dny a to v závislosti na situaci v rodině. Tzn.nevyuzivat ošetřovnépo celou dobu nouzového stavu ale jen na některé dny.(střídat den v práci/den na osetrovném)dekuji velmi za odpověď-je to zcela nová situace a zaměstnavatel neví asi do zítřka vyckava)“

Mgr. Jiří Klega: „Tyto varianty se nyní objevily u firem, ale popravdě s tímto zákon moc nepočítal. Asi by to měli zítra vyřešit ve Sněmovně, ale otázkou je, zda je to napadne. Určitě bych žádal, pak asi uvidíte, jak se k tomu postaví stát/úřady...a sledujte, co zítra politici schválí“

ewa: „Dobrý den,týká se ošetřovné na studenta 20 let,zbaveného svépravnosti,který má důchod,ale potřebuje asistenta ?“

Mgr. Jiří Klega: „Musí to napsat lékař. Je to na jeho posudku.“

Marie Vyskočilová: „Dobrý den, jsem OSVČ, mám dceru ve školce, ale školka už je od 17.3. zavřená z rozhodnutí zřizovatele. Zítra se bude jednat o ošetřovném i pro OSVČ, ale nechápu, proč je návrh dán až pro děti od 6 let. Proč je to jinak než u zaměstnanců? Myslíte, že se to ještě změní a bude bráno v potaz, že i OSVČ má děti ve školce? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Jiří Klega: „Sledujme to zítra, budou řešit i ten věk, od do, nejsou vázáni návrhem vlády, bude se prostě navrhovat a hlasovat...uvidíme...nerad bych věštil, raději vyčkejme ten den a uvidíme...“

Hana Drobná: „Dobré ráno pane Klego, prodáváme s manželem byt .Byt byl zatížen zástavním právem banky .Situace je teď taková , že byt je již přepsaný na nové majitele . Dluhy bankám jsou zaplaceny. Čeká se pouze na výmaz zástavního práva na katastru. Peníze za byt mi budou vyplaceny až po výmazu nebo to lze vyplatit dřív ? Přijde mi zvláštní , že teď vlastně nemám ani nemovitost ani prostředky ...... Děkuji za odpověď. Hezký den .“

Mgr. Jiří Klega: „A výmaz nechce katastr provést kvůli omezení provozu nyní? Pak leda mezi stranami sjednat nově podmínky vyplacení peněz...pak můžete případnou škodu žádat po státu“

Marie: „Manzel je pendler, zamestnavatel mi nařídil dovolenou, má na toto nárok? Na jak dlouho mi může dovolenou nařídit? Nařízení mi dalo ze dne na den. Děkuji za odpověď“

Mgr. Jiří Klega: „Má, ale musí 14 dní předem, jinak ne.“

emilie: „Dobry den ,prosim muzete mi poradit ,zamestnavatel nam naridil 2 tydny volno,dovolena nebo naddelat hodiny ma na to pravo-- dekuji za odpoved“

Mgr. Jiří Klega: „Ne. Dovolenou může nařídit, ale minimálně 14 dní předem. Co myslíte tím naddělat hodiny? Za co a kdy to myslí?“

Eva míčková: „Mám postiženeho syna 3stupen týdenní stacionař uzavřen,mám narok na ošetřovne?Děkuji Míčková“

Mgr. Jiří Klega: „Určitě bych žádal.“

Jana: „Dobrý den, jak jsou na tom matky samozivitelky? Nedotkne se to výživného pro děti, když otec momentálně do práce nechodí? Děkuji za odpověď a přeji krásné dny“

Mgr. Jiří Klega: „Automaticky ne, ale pokud podá návrh na snížení a pokud tato situace bude trvat déle, tak to možné je...ale já věřím, že nebude trvat tak dlouho, už se to lepší...takže to nepředpokládám, že by se výživné snížilo“

Jana K.: „Dobry den, chci se zeptat, zda manzel muze cerpat osetrovne?Mame dve deti, na mladsi pobiram rodicovsky prispevek, starsi syn chodi do skolky, tak zda manzel muze cerpat osetrovne na nej?dekuji“

Mgr. Jiří Klega: „To řeší hodně lidí, ale zákon s tímto nepočítal, tak zatím je nárok jen pro 1 rodiče...ale počkejme, jak zítra rozhodne Sněmovna,,,snad se k nim toto dostane...zkusím apelovat u poslanců, které znám, aby toto řekli“

P. Kačírek: „Děkuji za informaci o nároku 60%, o kterém vím, ale jedná se mi o případný nárok na doplatek do 100%, kdy za vzniklou situaci sám nemohu díky nařízené služební cestě. Nejsem sám a zajímalo by to i ostatní kolegy. Děkuji“

Mgr. Jiří Klega: „Pokud důvodem nebyl zákaz státu, ale jen to, že nemá firma odbyt, poptávku, pak vám zaměstnavatel nemusí doplatit nic nad 60%....leda vymáhat po státu dle krizového zákona...ale to už je třeba vždy individuálně vyhodnotit“

Honza I.: „Dobrý den pane magistře, jsem OSVČ. Nyní nemohu pracovat z důvodu uzavření sportovního centra. V případě, že zítra poslanecká sněmovna schválí návrh, kde potom může OSVČ, nárokovat ošetřovné 424,- Kč/den na své dvě děti. Na živnostenském úřadě? Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den.“

Mgr. Jiří Klega: „1) pak budete moci vymáhat i náhradu ušlého zisku po státu dle krizového zákona... 2) sledujme zítra, ale dle mého to schválí a nárok budete mít...pak žádáte u živnostenského úřadu stačí takto?“