Chat

PhDr. Sylvie Navarová
Záznam chatu ze středy 11. března 2020
jindra: „dobry den hezky povidate v televizi Jindra od olomouce“
PhDr. Sylvie Navarová: „Děkuji, Jindro, krásný den přeji! Sylvie Naavrová“
Majka: „Dobré ráno,na co se v nejbližší době těšíte? Hezký den.“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, Majko, děkuji za krásnou otázku. Obdobnou otázku pokládám také svým klientům na 2. a následujícím sezení - Co se Vám podařila a nač se v nejbližší době těšíte? U mne je toho mnoho :) dobrá snídaně, klienti, kteří na sobě úžasně pracují a zařizují si pro sebe pozitivní změny v životě, povídání s mou rodinou atd atd. Krásný den přeji! Sylvie Navarová“
Blanka: „Dobré ráno, jaký máte názor na kvantovou techniku ? Jak jste se zmiňovala, vlivem dlouhodobého stresu jsem se zablokovala ( akutně záda, ale nejenom ), a vím, že potřebuju odblokování nejen těla, ale i hlavy … :) děkuji a přeji hezký den ! :)“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, Blanko, kvantovu techniku neznám, jsem vzdělána v odborné psychoterapii a hypnoterapii, tedy přístupech uznávaných odbornou veřejností a dlouhodobý stres a co s tím se zabývám s klienty běžně. Přeji hodně spokojenosti v životě! Sylvie Navarová“
Vaclav: „Dobrý den jak je to s odnauc ovanim kouření a emocemi“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, u odnaučování kouření je základ, co budete dělat místo toho, jak změníte rituály spojené s cigaretou a proč to děláte - smysl tohoto rozhodnutí, je nesmírně důležitý. A v případě, že přijdou nepříjemné prožitky v souvislosti s léčbou závislosti, znovu si smysl připomenout - třeba si ho někde napsat na papír, mít ho pořád u sebe, třeba v peněžence. Za nepříjemné emoce si nenadávat, ale radovat se z toho, že je máte a tak víte, že se léčíte (zde upozorňuji na způsob uvažování na sebou a tím, co se v těle děje). Přeji, ať si zařídíte to, co opravdu chcete! Sylvie Navarová“
Jana Tomanová: „Dobré ráno, můj dotaz je z pracovní sféry, jak se vymanit z negativních emocí vůči nadřízenému, dopracovala jsem se až k tomu že mi vadí i pozdrav. Děkuji za odpověď“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, pokud jsou emoce pouze ve vztahu k 1 člověku a ne vůči práci jako celku, tak záleží na tom, jakou jinou myšlenku při setkání s šéfem si pustíte do hlavy. Vhodné bývá vtip, ať se zasmějete, pak budete i na šéfa působit jinak (nemyslím vysmívání, ale příjemný úsměv). Pokud ale situace zasahuje do celé práce, pak je na zváženou a komunikaci s personalistou, co s tím - změna pracoviště, jiná změna??? Chtělo by to probrat osobně. Téma jak pro psychologa, ale i kouče. Přeji, ať si zařídíte spokojenost v práci i v životě. Sylvie Navarová“
Lucie Bol.: „Dobrý den. Prosím o radu, mám problém bavit se s ostatními o tom, co mi moc vadí, co mi dělá problém, čím třeba škodí kolegyně. Vždy to skončí tím, že se mi stáhne hrdlo, nemůžu říct ani slovo, pomalu mám slzy na krajíčku. Je to třeba rozhovor, kdy nečekám, že se k takovému tématu dostanu. Neřeknu si tím o pomoc, když je v něčem problém, všechno je pak na mně. Emoce mne zablokují. Co se s tím dá dělat? Spoustu jiných složitých situací zvládám v pohodě. Děkuji.“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, zvažovala jsem návštěvu psychologa? To je velmi časté téma, zejména u žen - neschopnost říkat ne, souvisí s vlastní hodnotou. Doporučuji popovídat si s odborníkem. Pokud chcete jít cestou seberozvoje, pak právě doporučuji pracovat na sebehodnotě, sebepojetí. Přeji, ať si brzdy uvědomíte svou vlastní cenu! Sylvie Navarová“
Majka: „Dobré ráno, paní doktorko co znamená máte to psychosomatického původu. Příklad čekáme návštěvu, nespím ,nestihnu nakoupit, uvařit a jiné. Mám někam jet já se netěším, vidím to černě něco se stane vybouráme se, bude srážka vlaku, spadnu při vystupování. Jdu na koncert nebo divadlo, líbí se mi to ale necítím uvolnění pocit radosti štěstí. Mám strach snad ze všeho, vůbec se nedovedu radovat a prožít opravdové štěstí.“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, je skvělé, že se udržujete v aktivním životě (koncert, divadlo), to velmi oceňuji. Psychosomatického původu znamená, že všechna fyziologické onemocnění byla lékařem vyloučena a somatické potíže působí psychika (typicky žaludek, zvýšený tlak, tetanie atd.). Pak je nasnadě začít na sobě pracovat ve spolupráci s psychoterapeutem, půjde o dlouhodobější práci, v průběhu které začnete měnit svůj způsob myšlení a chování. Přeji, ať si dříve či později prožitek radosti užijete! Sylvie Navarová“
Anna: „Dobré ráno, měla byste nějakou radu ohledně výběru psychologa? Podle čeho/jak vybrat? Děkuji a přeji hezký den.“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, záleží, k čemu psychologa chcete využít. Pokud k sebepráci, tak je důležité odborné vzdělání v oblasti psychologie a psychoterapeutický výcvik. Velmi důležitý pak bude to, jak na Vás psycholog působí - tedy osobní sympatie či antipatie. Přeji, ať si vyberete tak, ať si zařídíte to, co potřebujete. Sylvie Navarová“
Dáša: „Dobré ráno, zažila jsem smutnou událost, nemohla jsem spát ,všeho jsem se bála dokonce i chodit ven ,že spadnu a nevstanu. Až jsem si zablokovala páteř, vlezlo mi to do nohou .Mám za sebou vyšetření ortopeda, neurologa , rentgen, léky, injekce, rehabilitace, nic vážného. Nahromadění stresu, negativní myšlení a vše se usadilo ,jak se říká moc naloženo na bedrech a pohár přetekl. U mne ale pravdou je, že jsem více doma ,protože mě bolí záda a špatně se mi chodí.“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, je výborné, že si uvědomujete, odkud se fyzické potíže berou. Mnoho lidí, takový nadhled postrádá a jen se trápí. V tuto chvíli bych Vám doporučila psychoterapii s využitím hypnózy, kdy v uvolněném stavu můžete s psychoterapeutem pracovat na vnitřním uvolnění, smíření a vykročení na novou cestu životem. Psychoterapeuty využívající hypnózu najdete na seznamech www.hermesgoup.cz a www.hypnoza-kromeriz.cz. Přeji, ať si dříve či později zařídíte lehký krok životem! Sylvie Navarová“
Jindra: „Dobry den pani doktorko, potrebovala bych radu, co delat a jak reagovat kdyz na nejakeho blizkeho cloveka prijde panicka ataka. Napr. Strach, Ze se muze necim nakazit a nebo ze je nemocny a podobne. Dekuji a preji hezky den“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, v předchozích vstupech jsme dělali cvičení 5 smyslů, pracovali jsme s dechem (představa balónku mezi pupkem a páteří), tak třeba toto mne napadá. S klienty pak vytvářím kotvu (autostimulační manévr, který pomůže ke zklidnění). Technik je mnoho, je potřeba najít to, co Vám bude fungovat. Následně pak přemýšlet o nějaké změně v životě tak, aby ataky už v něm neměly místo (to už je oblast psychoterapie). Techniky zvládnete sama, v případě, že byste potřebovala se s někým poradit či zahájit psychoterapii, pak je vhodné vyhledat odborníka, např. www.czap.cz. Přeji, ať si rozšiřujete klid a pohodu ve svém životě! Sylvie Navarová“
Elis: „Dobrý den paní doktorko, chci se zeptat. Jsem na mateřské s ročním chlapečkem, většinu času je vše v pořádku, ale jsou situace, že začne brečet a já nevím proč, nevím co mám dělat abych mu ulevila a najednou jsem naštvaná a chce se mi na něj zakřičet, nebo mu dát na zadek, protože v ten moment mi přijde, že to děla "schválně". Když tohle přijde snažím se to rozdýchat, ale chtěla bych tomu nějak předcházet. Děkuji za odpověď, přeji hezký den“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, je skvělé, že o svém přístupu uvažujete. To je základ, pokud byste reagovala bez sebenadhledu, tak změna by nebyla možná. Teď se můžete psychicky na pláč syna připravit - když začne plakat, tak ho v klidu pohladit či obejmout a nebo s klidným dechem odvést jeho pozornost jinam. Váš klid je zásadní. Nebuďte na sebe náročná, že by se Vám to mělo povést vždy, je lidské občas bouchnout. Když se Vám to povede, pochvalte sebe samu. Dítě se bude vztekat, bude zkoušet hranice dál a dál a to je jeho vývojový úkol. Vaším vývojovým úkolem je naučit dítě zvládat emoce a znát hranice a to děláte svým přístupem. Přeji, ať si mateřství užíváte! Sylvie Navarová“
Petra Sedláková: „Dobré ráno, navštěvuji víceleté gymnázium a lidé, kolem kterých se pohybuji, zdá se prochází posledních pár let "depresemi". Chtěla bych se zeptat, je tohle období vnitřního rozkolu něco, čím si každý z nás projde, a každý náctiletý člověk kdykoli v čase prošel? Nebo to přišlo až s vlnou mentální uvědomělostí a otevřenosti posledních pár let, kdy mají mladí lidé větší tendence projevovat tyto stavy?“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, výrazné výkyvy emocí, které spouští měnící se hormonální systém, jsou pro období puberty typické. Je to období osamostatňování od původní rodiny, to je vývojovým úkolem tohoto období. To, jak emoce mladí lidé zvládají, záleží na celém jejich životě - věnují veškerý čas mimo školu pouze sociálním sítím nebo žijí pestrý život a nabírají reálné životní zkušenosti? Je fajn, že se o psychologii zajímáte, určitě i tato oblast bude předmětem dalších psychologických výzkumů. S pozdravem Sylvie Navarová“
Kamila: „Dobrý den, nemám se ráda od malička, okolí to vidí, já si to uvědomuji, ale neumím se to naučit. Je mi 42 let od dětství mám velkou nadváhu, část jsem zhubla, ale posledních 10kg na které jsem se upnula dolů nejdou. Cvičím, stravuji se zdravě. Hubnutí se zastavilo a toto mě nejvíce ničí. Stydím se mezi lidmi.Děkuji za odpovědˇ. Kamila“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, je skvělé, že na sobě pracujete, to velmi oceňuji. Není dobré sebelásku zaměňovat s váhou. Můžete mít 10 kg navíc dle svého názoru, ale můžete si cenit sebe sama. První, s čím s klienty začínám, tak je zapisování toho, co se Vám během dne podařilo (min. 3 věci), z čeho jste měla radost. Pak na to dále můžeme navázat v rámci psychoterapie či hypnoterapie. Začít pracovat na tom, jaký život chcete žít? Je vám 42 let, takže už si můžete dovolit svůj život si užít. Přeji, ať si své věci zařídíte dle svých představ. Sylvie Navarová“
Zoe: „Dobrý den, pracovala jste někdy s celiaky, kteří trpí depresemi? V jejich situaci je to dost specifické. Musejí být všichni takoví lidé doživotně na antidepresivech anebo se z toho dokázali dostat? Obecně pak k depresi: když si člověk nastaví režim, dokáže se s depresemi poprat a odvrátit jejich vracení? Co byste případně ještě doporučila. Děkuji a přeji pěkný den! Zoe“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, vždy pracuji s člověkem, který může mít nejrůznější potíže, ale pořád to je jedinečný člověk. Zde se bavíme o identitě. Mám mnoho klientů, kteří omezují lepek /záměrně nepíší s alegií/, kteří žijí spokojené, plné životy. Přeji, ať už vás trápí cokoli, ať si zařídíte spojený život! Sylvie Navarová“
Zoe: „Anebo nemohla byste mi v souvislosti s depresemi či třeba rovnou s depresemi či psychickými problémy obecně u celiaků něco doporučit? Nějakou publikaci k nastudování. Jde o člena mé rodiny. Děkuji. Zoe3“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, je to oblast velmi individuální a řešení je tudíž také individuální. Obecné návody bohužel moc nefungují. Doporučuji psychoterapii členu rodiny - pokud ovšem sám bude chtít. Lze s tím pracovat, zlepšit stav, naučit se, co mu vyhovuje a jak k sobě přistupovat, jak zpracovávat emoce, ale základ je jeho motivace. Práce na sobě není snadná, trvá dlouho a často a obzvlášť u depresí je to mravenčí práce. Samozřejmě předpokládám, že člen rodiny dodržuje bezlepkovou dietu! S pozdravem Sylvie Navarová“
Monika: „Dobrý den paní doktorko, dlouhodobě bojuji se vztahovačností, žárlivostí a podezřívavostí na přítele...již mě má plné zuby a takhle to mně již nechce akceptovat, nikdy neví, kdy vybuchnu...ráda bych ty emoce zvládala, ale nejde mně to :-(“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, jak to máte Vy se sebedůvěrou, vlastní hodnotou, sebevědomím? Tím bych se s terapii zabývala. Často, když se tato oblast posune, tak žárlivost klesá (určitá míra je zdravá, ale nic se nemá přehánět). Přeji, ať si sebe vážíte navzájem! Sylvie Navarová“
Markéta Rujbrová: „Dobrý den, prosím o řešení nepřiměřené emoci - plačtivosti, např.: když se někdo někomu omlouvá, když mně někdo řekne něco hezkého, dokonce když já vymyslím hezké přání slovně někomu, tak na konci už se mě láme hlas a už se za to stydím, Děkuji“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, v psychoterapii bych se ptala na životní zkušenosti a sebehodnotu a jejich vliv na aktuální stav a v úvahu je potřeba také vzít vliv hormonálního systému - často i antikoncepce způsobí takový výkyv, že je žena přecitlivělá. Doporučuji konzultovat s lékařem či pokud víte o životních událostech, tak s psychologem. Říkat hezká slova druhým je skvělé a přeji ať jistým hlasem dříve či později můžete své ocenění sdělit a tím je obohatit. Sylvie Navarová“
Pavlína: „Dobrý den, prosím o radu, jak udržet psychiku "na uzdě" … jsem nezaměstnaná, aktivně vyhledávám práci, ale stále dostávám pouze záporné odpovědi. Je mi 52 let, což je největší překážkou v získání nového zaměstnání. Jak se psychicky vyrovnávat s neustále končícími nadějemi? Moc děkuji za odpověď. Hezký den Petra“
PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, dlouhou dobu jsem se psychickou podporou lidí, kteří se dočasně ocitli bez zaměstnání, věnovala. Důležitá je aktivita, setkávání se s pozitivně naladěnými lidmi. To, jak s cítíte, se projeví také u pracovních pohovorů. Zkuste se zeptat na ÚP na psychologickou podporu, kurz apod. Přeji, ať jste spokojená!“