Chat

doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.
Záznam chatu ze čtvrtka 30. ledna 2020
SK: „Je stále správný název pneumothorax?“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Ano. Jedná se o kolaps plíce. Má mnoho příčin. Někdy vzniká i u mladých lidí. Více postihuje kuřáky.“
SK: „Jaká je současná česká penumologie a ftizelologie?“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Těžké napsat ve zkratce. Je dynamickým oborem vnitřního lékařství. Věnují se jí nyní stále mladší kolegové, kteří se snaží využít nových technologií i zahraničních zkušeností. Hlavním problémem jsou choroby plic, průdušek, pohrudnice, mezihrudí a tuberkulóza všech forem.“
BOŽENA: „66 let-ostravsko- jiz 10 let kasel lecba na plicnim mne trosku pomohla tim že mam na noc montelucast. jinak nemam mandle a sem pořad zahleněna. Nikdy sem nekouřila ovoce a zeleninu jim uzeniny sem tam kousek spiš syry a uz sem omezila i mlečne vyrobky jako jogurty - že moc zahlenuje i ruzne napoje. rano jak vstanu připadam si jak tuberak musim kašlat a z prudusek mne vylitaji uplne kusy zlute az nazelenale jak uz kašlu moc plicni to necha kultivovat a skoncim na antibiotikach, jinak sem si kupila stroj na inhalovani- omrom kde naliju vincentku a dycham kupuji si v bylinky na piju čaje co mohu jeste vic udelat vloni v zime sem si jako prispevkove zaplatila na 3 tydny luhacovice pul roku klid ale opet kašel se opakuje . co mohu pro zdravi jeste vic udelat - Božena“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Heslovitě: doporučuji vám rehabilitaci dýchání, očkování, pečlivé zvážení inhalačních léků..“
Jirka Martinec: „Pane doktore, jaky mate bazor na koureni E-cigaret na bazi liqvidu? Jsou take skodlive jako klasicke cigarety? Dekuji“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „E-cigarety jsou méně škodlivé než klasické cigarety. Nicméně je otázkou, jak budou působit pokud jsou užívány dětmi (což se nyní děje v USA). Právě v USA je poměrně novým problémem zánět plic podmíněný vapováním - tedy kouřením páry z e-cigarety (anglicky zkratka EVALI).“
SK: „Jaké jsou v ČR v současnosti největší problémy v oblasti plicních onemocnění?“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Stále je problémem číslo 1 plicní karcinom (nádor plic). Dalšími jsou onemocnění průdušek (chronická obstrukční plicní nemoc a astma) a záněty plic (mnoha forem). V poslední době se více a více zabýváme léčbou poruch dýchání ve spánku a také chorobami plic spojenými s jejich vazivovatěním.“
Jana: „Dobré ráno. Myslíte si prosím, že je slečna moderátorka Petra v těch botičkách naboso?:-) Děkuji a přeji hezký den:-)“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „nevím, podívám se - NE“
Zdena: „Dobrý den, pane doktore, srdečně zdravím z HK do Prahy:-) mám asi 2 měsíce takovou zvláštní tíseň na hrudi, něco jako stres...a to někdy vyústí až v kašel. Byla jsem u paní doktorky, poslechla si mě, nic mi prý není. Myslla jsem si, jestli to není třeba od léků, nebo od srdce.Beru také zhruba od té doby léky na tlak a cholesterol, od toho to prý také není.Proběhlo mi také hlavou, zda by to nemohlo mít také nějakou souvislost třeba s nějakým plicním onemocněním, můj děda zemřel na rakovinu plic. Moc děkuji za odpověď. Se srdečným pozdravem Zdena.“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Vážená paní Zdeno, tíseň na hrudníku má velkou řadu příčin. Jistě i plicních, případně srdečních. Vždy je třeba nejprve vyloučit přítomnost těch vážných.“
Iva: „Dobrý den, pane docente, v TV stále straší se smrtící virem. Nemusí ale každý na tento virus zemřít? A pomůže v boji proti němu nějaká prevence jako vitamíny, současná (příšerná ve skladech dozrávající) zelenina z obchodu apod :-) Děkuji.“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Na tento virus se může bohužel zemřít, ale naštěstí většina nemocných (dle prvních informací) chorobu přežije. Existují opatření, které výrazně snižují riziko nákazy. Jsou uvedeny v přehledné formě na stránkách krajských hygienických stanic i minist.zdravotnictví. Budete-li mít nějaké obtíže domluvte se svým praktickým lékařem (někdy stačí po telefonu).“
Knittlova Alena: „Dobré ráno. Je možné, aby se při mikroskopickém vyšetření sputa změnily tyčinky na koky? Děkuji“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Ano, při odběru po nějaké době může být ve sputu jiný nález. Tedy například E.Coli může být vystřídána Zlatým Stafylokokem či Streptokokem.“
Michaela: „12 let mám stenózu trachey, nejde řešit operačně, v určitém místě je průsvit pouze 7 mm. Nedávno mi diagnostikovali ještě CHOPN. Může to být způsobeno tou stenózou? Jsem nekuřačka. Děkuji“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Stenóza trachey má určitě nějakou příčinu. Její existence určitě nepodmiňuje přítomnost CHOPN. Bohužel CHOPN vzniká i u nekuřáků (například u osob pracujících v zemědělství).“
Knittlova Alena: „Dobré ráno. Chtěla bych se zeptat,zda je možné odmítnout spirometrii a zda je toto vyšetření něčím nahraditelné“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Spirometrie je základním testem funkce plic. Lze nahradit jen velmi omezeně například vyšetřením impulsní oscilometrie (zkratka IOS). Nicméně pokud Vám lékař navrhnul provedení spirometrie, určitě k tomu má nějaký rozumný důvod. Proto doporučuji, ještě to přehodnotit. Spirometrie nebolí. Jde jen o poslouchání pokynů sestřičky, která naviguje dýchání (od klidného pomalého k ryhlému a silnému nádechu a výdechu).“
Jaroslav Paulík: „Dobré ráno! Chtěl jsem se zeptat zda má smysl přestat kouřit po padesáti letech kouření?“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Dobrá otázka. Má to smysl. Je dobré to spojit s větším pohybem. Je několik studií, které prokazují přínos ukončení kouření i u osob ve věku 60-70 let. Je to však těžké. Budete-li úspěšný, budete borec. Držím palce..“
Simona Janku: „Dobry den,pane docente,jsem po dvou operacich krční páteře a mam i skoliozu jakoby na pravou stranu.Jeden lékař řika operovat nebo když se vytvoří hrb ,tak už je to nenavratne,druhy zase neoperovat.Do toho mam často každé rano dalsi problem v tom ze pri sednuti tlaky bolest pichani do krcni patere.Do cca 30 minu po aulinu je klid.(Jen v kosce popsany stav)Problem mam v tom ze se nekolikrat za den se nemuzu hluboce nadychnout. Mam pocit ,ze když se nenadychnu tak se udusim.Kdyz se různě pokrivim tak se nadechnu.spirimetrie je v poradku.Moc dekuji .“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Pokud jste již po operacích krční páteře, tak vaše skolióza může mít souvislost se skoliózou. Operace skoliózy vzniklé po operaci mohou být obtížné. Na druhou stranu každodenní používání analgetik není zdravé. Velmi vhodná je řádná dechová rehabilitace, jenž by mohla do jisté míry kompenzovat negativní dopad skoliózy na Vaše dýchání. Zkuste si tedy najít fyzioterapeuta, který se věnuje dechové rehabilitaci. Dále je vhodné se o ev.operaci domluvit s dalšími odborníky ("co lékař to názor").“
Knittlova Alena: „Omlouvám se, měla jsem napsat vyšetření sputa. Spirometrii manžel podstupuje při každé kontrole. Při mikroskopii sputa byla zjištěna tuberkulóza. Ale po 4 týdnech bylo odečteno že nejde o TBC ale o nestandardní TBC a za další týden o zcela jiné bakterie. Proto už další vyšetření sputa odmítá. A to bych chtěla vědět,jestli lze mikroskopie sputa provést jiným vyšetřením. Děkuji vám“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Jasně. Chápu. Pak doporučuji dvě možnosti. Jednou je metoda takzvaného indukovaného sputa (po vdechování solného roztoku). Druhou je cílená laváž průdušek během rychlého bronchoskopického vyšetření. Jinak jak píšete nestandardní TBC může být takzvanou mykobakteriózou. Ta se také musí léčit.“
Milan Halfar: „Dobrý den/ráno pane docente,mužete mi povědět zda mohu dožít ještě nějaký roky mám CHOPIN je mně 56 let,zadýchávám se běžně při chůzi po rovině,do schodů to bývá už obtíž.Mám po vyšetření v plicní ordinaci,aplikuji si Berodual N, pak jsem měl Combair 1000/6, a nyní mi paní lékařka nasadila AirflusanForspiro 250mikrogramů.Jen jestli se mi stav kyž se zadýchávám nějak zlepší či už ne. Mám na tohle Invalidní důchod I.st. Nejhorší pro mně je když v létě jsou vedra a na podzim když padaj mlhy a to uplně sýpu... Děkuji za odpověď a přeji hodně zdraví a ůspěchů ve Vaši práci Milan Halfar Praha 4. Lhotka“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Vážený pane Halfare, děkuji Vám za otázku. Abych Vám mohl odpoveďět potřeboval bych vědět jakou máte plicní funkci, jaké máte další přidružená onemocnění. Nicméně bych Vám doporučit tolik podceňovanou komplexní plicní rehabilitaci. Ta dokáže mnohé. Léky co píšete jsou správné. Možná by bylo možné zvážit podání léků na vykašlávání, případně léků proti zánětu průdušek (DAXAS), nebo antibiotik..“
Iveta: „Dobré ráno pane doktore, zajímalo by mě, jaký je Váš názor na astma a nějaké užívání konopí, nejlépe asi vaping. Nemyslím tedy žádnou liquid z Číny nebo e-cigarety. Jen způsob, jakým je zdravý účinek konopí vpraven do těla, medicinální konopí CBD. Máte s tímto nějakou praxi? A ještě by mě zajímalo, zda si jde způsobit astma jen třeba rokem či dvěma kouření, když jinak ten člověk nikdy nekouřil. Jen na vojně... protože to byl jediný čas odpočinku. Tak mi to bylo řečeno, tak by mě to zajímalo. :-) A existuje jinak nějaká účinná přírodní metoda na zmírňování astma nebo léčení? Myslím v případě, kdy nejde o vážné astma. Děkuji za odpovědi a přeji pěkný den! Iveta“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Vážená paní Iveto, neznám pozitivní účinky konopí na astma. Stran vapování (tedy e-cigaret) právě obsah látek obsažených v konopí je dáván do souvislosti se vznikem EVALI (postižení plic po vapování). Dva roky kouření vznik astmatu nepodmiňují. Nefarmaklologické léčby lehkého astmatu jsou - pobyt na čistém vzduchu (hory, jeskyně, pobyt u moře). Mám pacientku, která při pobytu v Řecku vysazuje léky na astma. Další pacient má ústup svých obtíží při pobytu v Tanzánii.“
Jirka: „Dobré ráno pane docente, tématika Vašeho povídání mě zaujala.Je mně 68 let, rok beru 1 x denně Carzap na vys.krevní tlak.Nekouřím.Po ránu kašlu i hleny, v noci se potím, zejména kolem krku.Cítím takové šimrání uprostřed zad.Před Vánocemi jsem dostal i ATB, teploty jsem neměl a nemám.Co byste mně doporučil? Je to velmi nepříjemné i pro moje okolí, které mě stále posílá na vyšetření, ale na jaké?Byl jsem od listopadu m.j. i na rtg plic, 3 x...prý jsem se málo nadechl... Prý se asi jednalo o zánět průdušek a tak jsem dostal 2. ATB...prosím poraďte...děkuji.Hezký den.JZ“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Vážený pane Jirko, doporučil bych následující testy: nejprve vyšetření funkce plic, poté případně pohled do průdušek pomocí bronchoskopu a rovněž podrobnější zobrazovací vyšetření CT. Všechno Vám nejlépe zajistí pneumolog - tedy plicař. Určitě si nějakého najděte. Možná, že je Váš problém jen drobnost, asi počínající chronincká bronchitida. Je však vhodné vyloučit nějakou závažnější příčinu. Mějte se hezky.“
Richard Pesta: „Dobré rano pane Vladimíre mám dotaz jsem kuřák nemohu říct že silný ale tu cigaretu si dám ze zvyku tak že krabičku cigaret den a půl,a ted k otázce dá se rozpoznat laicky nádor nebo problém splicemi jaké jsou rozpoznatelne znaky,,,a jak udělat očistu plic i kdyz vim ze nenám silnou vůli přestat s kouřením ale omezit ano.. dekuji Richard“
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Dobrý den, děkuju za otázku. Nádor plic laicky nepoznáme. Bohužel. Doporučení vždy zahrnují nejprve CT hrudníku, případně spolu s bronchoskospickým vyšetřením. Pokud chcete přestat kouřit, může Vám pomoci nějaká poradna pro odvykání kouření. Máme léky, které dokážou pomoci se závislostí na cigaretách. Určitou cestou může být zahřívaný tabák.“