Chat

právník, kriminolog

Pavel Houdek

Záznam chatu z pátku 29. listopadu 2019

SK: „Čemu se jako kriminolog věnujete nejvíce?“

Pavel Houdek: „Dobrý den. Oblastí mé odbornosti je násilná kriminalita, primárně sexualizované násilí, domácí násilí, násilí na ženách - a jeho prevence.“

SK: „Věnujete se také hate crime?“

Pavel Houdek: „Ano, věnuji, byť zejména jeho specifické oblasti. Právě ženy jsou často obětí násilí z nenávisti, ale v poslední době vzhledem k vyhrocenější atmosféře ve společnosti se mezi ohrožené skupiny posouvají i vcelku na první pohled nevinné skupiny jako jsou novináři atd.“

SK: „Myslíte si, že by šlo v českém trestním právu postihovat sexismus?“

Pavel Houdek: „České právo některé projevy postihuje. Obecně je na ústavní úrovni zakázána diskriminace z důvodu mmj. pohlaví. Některé specifické projevy postihují specializované zákony: zákoník práce, antidiskriminační zákon atd.“

SK: „Nehodláte se nějak zapojit do politiky?“

Pavel Houdek: „Já své veřejné aktivity vnímám tak, že se jimi do politiky zapojuji. Myslím tím politiku v širším slova smyslu, tedy starosti o věci veřejné a snahu je nějakým způsobem ovlivnit. Do politiky v užším smyslu, tedy politiky stranické, se zapojovat nehodlám.“

GF: „Obecně si myslím, že sexuální zločiny, zločiny proti slabším a drogové zločiny jsou 3 nejhorší typy zločinů!“

Pavel Houdek: „Ono platí, že nejhorší zločin je ten, který se stane vám, nebo vašim blízkým...“

SK: „Nesnižuje, nezkresluje Vaši práci to, že jste často v médiích?“

Pavel Houdek: „Nemyslím si to a vlastně ani nechápu, jak by ji to zkreslovat mohlo.“

SK: „Pracoval jste v La Stradě - jak se Vám tato zkušenost hodila pro práci právníka a pro práci kriminologa?“

Pavel Houdek: „Zkušenost v La Stradě mě bezpochyby pomohla nasměrovat mě na mou životní cestu. Bylo to moje první praktické seznámení s problematikou násilí na ženách.“

Aden: „Šlo by v českém trestním právu zavést takový trest za znásilnění, který by byl vyšší než trest za vraždu? (podle mne je totiž znásilnější horší než vražda).“

Pavel Houdek: „Z mého pohledu by stačilo, kdyby soudy začaly znásilnění brát vážně a naplno využívat stávající právní možnosti.“

petr: „Běžná facka, co na to právo? Z diskusí na internetů je jasné,že je to normál...“

Pavel Houdek: „Záleží hodně na kontextu. A intenzitě. Facka může klidně zlomit čelist, například. Podle kontextu může jít z pohledu trestního práva o výtržnictví, domácí násilí, ale i nutnou obranu.“

David: „Dobré ráno, jsem dospěly muž a měl jsem vztah ( i sexuální ), s nezletilým klukem 15 let, bylo to vzájemné a dobrovolne ( asi je to špatně, ale stálo se ), tenhle kluk měl po čase problém s alkoholem a drogami a dokonce se prodával za sex to sem se dozvěděl u soudu, no a do jednoho z jeho problémů mě zatáhl, tím že jsem mu měl podat alkohol a ještě za společný dobrovolný sex že jsem mu měl platit, na čemž sem stíhaný policií i soudně, a je hodně těžké dokazovat že to tak nebylo, je to vlastně tvrzení proti tvrzení, já se s tohoto poučil, že musím navazovat vztah jen z dospělým ( od 18 let ), kvůli této choulostivé věci u soudu je mu věří a mně ne, jak se mám bránit dál ? ( Právníka už mám )“

Pavel Houdek: „Tohle není otázka na mě, já se zabývám příčinami násilné kriminality a tomu, jak jí z pohledu potenciální oběti předcházet.“

SK: „Podle mého názoru by za tr. čin znásilnění měla být větší sazba než za vraždu, jaký je Váš názor?“

Pavel Houdek: „Na tuto otázku už jsem odpověděl výše.“

Zdeňka: „Dobré ráno, můžete dopovídat Vaší příhodu z metra? Myslím si správně, že jste se k ní přidal jako známý? Děkuji a přeji hezký den...“

Pavel Houdek: „Dobré ráno, můžu. Nemyslíte si správně :-) Predátor sice vystoupil na stejné zastávce, ale zdržel se.. Náhodou do něj vrazil jiný cestující a dlouho se mu omlouval, nenechal se s omluvou odbýt a tím ho zdržel. Vybraná oběť mezi tím odešla...“

Lenka Hola: „Dobry den,co muzeme delat kdyz dostava clovek imeily typu rozbiu ti hubu,ty svine a podobně. Dekuji“

Pavel Houdek: „Na prvním místě určitě řešit s Policií ČR. Policie vás bude instruovat o dalším postupu, nicméně: zprávy nemazat, archivovat a dát Policii k dispozici. Na osobní úrovni je potom na místě zvýšit ostražitost a počítat s tím, že výhrůžky mohou dojít naplnění. Uvědomit své okolí, zaměstnavatele aby o vás nikomu nesdělovali žádné informace atd.“

Jasmína: „Dobre rano Pavle, opravdu se muzu jako zena ubranit silnejsimu a vetsimu muzi?“

Pavel Houdek: „V každém případě. Na to, abyste prsty trefila agresora do oka, není potřeba téměř žádné síly a účinek je velmi spolehlivý. V případě přímé agrese má vždy smysl se bránit!“

Marjánka: „Hajííí“

Pavel Houdek: „Háááááji.“

Mirka: „Dobrý den, zajímalo by mě, co by jste doporučil na obranu proti psovi? Chodím venčit malého psa a je zde celkem agresivní nezvladatelný a nezvládnutý pitbulteriér. Moc děkuji.“

Pavel Houdek: „Dobrý den, na tuto problematiku nejsem odborník. Nicméně vám alespoň mohu doporučit zdroj informací: na našem Facebooku najdete cca hodinové video s odborníkem na psy, které se přímo této problematice věnuje.“

Lenka: „Dobrý den, můj dotaz je - dělají to pachatelé znovu? Mstí se za to, že byli potř restaní? Přesně , jak jste říkal - napadl mne soused. Dostal trest 8 měsíců s podmínkou, která už uběhla. Dluží mi náhradu škody. I když je to již 4 roky, necítím se dobře, jaká je zkušenost, že takový člověk ( opilec, bydliště na obecním úřadě... ) zaútočí znovu nebo se skutečně pomstí, jak vyhrožoval ( "když si zavoláš pomoc, když to udáš, zabiju Tě!" ). Děkuji mnohokrát za názor, Lenka“

Pavel Houdek: „Dobrý den, moje odpověď vás asi nepotěší, ale naneštěstí ano, dělají. Zhruba 60 % pachatelů násilných trestných činů jsou recidivisté, tedy lidé, kteří již něco v minulosti spáchali. Výhrůžky nikdy nedoporučuji brát na lehkou váhu - výhrůžka je první stupeň agrese.“

Lenka: „Není nebezpečné trvat na zaplacení náhrady škody, na soudu mi řekli, že když pachatel nezaplatil, mám za ním zajít a chtít, aby zaplatil, je to podle mne absurdní....“

Pavel Houdek: „To je velmi zvláštní rada, mírně řečeno, a určitě bych ji ignoroval. Právo vám nabízí celou řadu nástrojů, jak se náhrady škody domoci, a osobní intervence mezi nimi není. Jakoukoliv komunikaci doporučuji řešit prostřednictvím právníka.“

Jarda: „jaký, je, prosím, adresa facebookových stránek, na které odkazujete ( např. ohledně obrany před psem aod. ). Děkuji mnohokrát.“

Pavel Houdek: „Hledejte moderni-sebeobrana.cz“

Magda: „Napadení a pokus o znásilnění byl můj nejhorší zážitek v životě. Ale snad ještě horší bylo, co se dělo potom. Přes to, že se našlo DNA pachatele na nejintimnějších místech, přesto, že jsem naprosto slušný člověk, vše se nepochopitelně řešilo tak, jako kdybych byla viníkem já a pachatel byl chudák. Nikdy jsem větší bezmoc nezažila.“

Pavel Houdek: „Vaše zkušenost mě moc mrzí. A naneštěstí není ani zdaleka ojedinělá... Situace v Policii týkající se této problematiky se ale pomalu lepší. Školí se uvnitř Policie specialisté atd., i tohoto druhu trestné činnosti by měl být vždy k dispozici policejní psycholog atd.“

Jitka N.: „Sousedé, kteří stáli o naše pozemky, nám vyhrožovali, poškodili auto....časem jsme tyto případy začli hlásit na policii. Samozřejmě to bylo obtěžování policie, protože jen vyhrožování, malé škody ... vlastně se nic nestalo, vedoucí policie řekl, že se tyto malé případy nedají spojovat, i když šlo o stejné sousedy opakovaně. Vše skončilo napadením, otřesem mozku, poraněnou páteří. Jak je možné, že se skutečně čeká, až se stane něco vážného , i když to sousedé vlastně ve vyhrožování předem "oznamovali" ....“

Pavel Houdek: „Neznám samozřejmě detaily případu, ale vy jste postupovala správně. Individuální policisté se často snaží veřejnost od nahlašování trestné činnosti odradit, protože jim to "přidělává práci", ale je to špatně a je nutné si na trvat na svém. Tak, jak to popisujete, jde o špatný postup ze strany PČR, ale i tomu se lze bránit. V podobných případech doporučuji využít služeb právníka, který vám pomůže se stížnostmi atd.“