Chat

Zdeňka Svobodová Libišová
Záznam chatu ze středy 2. října 2019
cira22: „Dobrý den, paní Zdenko chtěl jsem se zeptat. Za rok mi končí oddlužení. To co jste říkala v úvodu pořadu se mě asi netýká. Kazdy měsíc zůstává 8700 Kč. Splnil jsem 30% který mi vypicital soud. Jde požádat soud o předčasné ukončení insolvence, nebo raději do toho nezasahovat. Přeji krásný den Hejč Miroslav“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Dobrý den, nová úprava se Vás opravdu netýká. Ta se týká jen nově zahájených řízení. I v zákonné úpravě, kterou se řídí Vaše řízení, platí to, že dlužník má povinnost v průběhu oddlužení zaplatit všechny své dluhy, ale pokud to za 5 let splácení nezvládne a zároveň zaplatí minimálně 30% svých závazků, tak ho soud od placení zbylých pohledávek osvobodí. Tudíž to, že již máte zaplaceno 30% neznamená, že by soud mohl oddlužení ukončit dřív, než po 5ti letech splácení. Dřív než za 5 let by oddlužení mohlo skončit jen v tom případě, že byste měl zaplaceno 100% svých závazků.“
Milan: „Dobrý den Chtěl jsem se zeptat na věc když někdo zesnul a byl v insolveci.Proč dědic musí příjmout nebo odmítnout celý dluh před insolevencí která se tímto ruší.Proč dědic nemůže doplatit těch 30 % .Prostě proč nelze v tom pokračovat.Vlastně ten dědic když by to neodmítl je trestán víc než ten co ty dluhy zavinil.“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Dobrý den, je to proto, že v oddlužení se neplatí jen 30% dluhů - dlužník má po dobu celého řízení povinnost zaplatit 100% svých závazků. Tato povinnost končí až v okamžiku, kdy soud na konci řízení (po 5ti letech splácení) dlužníka osvobodí od placení zbylých dluhů, pokud se mu nepodařilo všechny své dluhy zaplatit, ale zaplatil minimálně 30%. Jelikož dlužník umřel v průběhu řízení a nebyl tedy soudem osvobozen, dluhy zůstávají v původní výši (samozřejmě ponížené o to, co dlužník již zaplatil). Je to stejné, jako kdyby dlužník v průběhu řízení např. porušil podmínky a oddlužení mu bylo zrušeno - také by po něm věřitelé dál vymáhali celý dluh a ne jen 30%.“
Roman: „Dobrý den , manželka podnikatelka se velice zadlužila , rozvádíme se , po rozvodě budu i já v př.platební neschopnosti splácet její obrovský dluh ? Děkuji za odpověď Roman“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Dobrý den, zjednodušeně se dá říct, že dluhy jsou zásadně toho, kdo podepsal. Pokud tedy nikde nefigurujete a nic jste nepodepsal, dluhy po Vás věřitelé po rozvodu vymáhat nemohou. Nicméně může dojít k postižení majetku, který byl součástí Vašeho společného jmění manželů. Pokud byste se např. při rozvodu domluvili tak, že Vám zůstanou nemovitosti, tak ty by mohl exekutor postihnout.“
Mil: „Díky za odpověd Ale mám poznámku.Přece když někdo zesnul tak to není jeho vina.Když někdo neplatí insolvenci tak samozřejmě ano.Tak nevím jestli se to dá porovnávat.Podle mě je to jiná situace.“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Máte pravdu, že je to jiná situace. Použila jsem to jen jako příklad. Platí prostě to, že povinnost zaplatit 100% dluhů končí až rozhodnutím soudu o osvobození od placení zbylých dluhů a k tomu v daném případě nedošlo.“
cira22: „Dobrý den, asi jsem neodeslal kam poslat odpověď. Hejc.Miroslav@seznam.cz Krásný den Hejč Miroslav“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Odpověď se zobrazuje přímo na chatu.“
Petr Kovaříček: „Dobrý den, kolega se v minulosti dostal do exekucí, které byly zatíženy velkými sankcemi. Dokázal velkou část splatit. Je možno už u splacených exekucí žádat o vrácení části sankcí, jestliže tyto sankce byly nelegální? Děkuji“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Dobrý den, tyto sankce v dané době s největší pravděpodobností nelegální nebyly. V současné době by asi byly, ale rokem 2016 bohužel ne.“
Naďa: „Dobré ráno chtěla jsem se zeptat už jsem v procesu oddlužení , jeden rok jsem sama s dvouma dětmi platím měsíčně 6500 Kč správci dostala jsem se do tísně jelikož můj bývalý přítel už semnou není který mi se splátkami pomáhal teď jsem na vše sama a nezvládám tuto částku platit chtěla jsem se zeptat jakou mám šanci dostat se na minimální splátky a znovu projednání mého oddlužení jelikož mám ještě malého syna nemohu pracovat na plno děkuji“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Dobrý den, na Vaše oddlužení se vztahuje dřívější zákonná úprava, tudíž i povinnost zaplatit minimálně 30% svých závazků. Pokud nebudete schopna plnit, může dojít ke zrušení oddlužení. V takovém případě Vám nic nebrání podat návrh na povolení oddlužení znovu, nicméně opakuji, že i v současné právní úpravě platí povinnost plnit minimálně 2200,- Kč měsíčně (tzn. mít příjmy, ze kterých se daná částka dá srazit, příp. mít někoho, kdo se zaváže Vám danou částku dávat)“
Soňa: „Jak se hlídá kdo je oddluženy? Máme v městečku rodinu,maminka 3 děti každé s jiným otcem. Nepracuje přestože má maturitu jezdí autem a její snad manžel podniká... mnoho dalších oddluženych se netají tím, že mají peníze uschované.nabadate ostatní, aby utráceli a oddluzenim si pomohou...kdo se zadlužil, musí splácet...“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Zatajování peněz v oddlužení je porušení podmínek řízení a pokud na to soud přijde, zruší oddlužení pro nepoctivý záměr. Naprostá většina lidí, kteří jdou do oddlužení je zoufalá, nicméně se samozřejmě může objevit někdo, kdo daný systém bude chtít zneužít.“
Karla decin: „Dobry den,dekuji ze lidem pomáháte.sama jsem se díky podobně poradne dostala z obrovské propasti. Nabrala jsem si mnoho půjček,vytloukala jsem klín klínem.nikomu jsem nic neřekli.resila jsem i odsouzeni za úvěrový podvod,vyděračský firma me již několikrát tahá k soudu a zadá konec oddlužní,jim nic i přes vyděračského podmínky nehrozí.jiz 4,5 roku splácí vše co mám,30/ mám již splacení.chci se optat jak probíha konec oddlužní a zda se někdy zruší oddlužní i po jeho konci.dekuji a krásný den“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Dobrý den, po poslední splátce dá insolvenční správce soudu zprávu o splnění oddlužení a soud vydá usnesení, kterým vezme na vědomí splnění oddlužení. Při splnění zákonných podmínek vydá zároveň usnesení o osvobození od placení zbylých dluhů. Ze zákona existuje ještě tříletá lhůta, kdy může soud osvobození zrušit, ale jen ze zákonných podmínek (např. kdyby se ukázalo, že ke schválení oddlužení došlo na základě podvodného jednání dlužníka)“
KOtyzová Lucie: „Vážená paní Svobodová, mám půjčky v hodnotě cca 33 mil koruna a vlastním dům v hodnotě cca 6 mil korun. Chtěla bych požádat o insolvenci, ale o dům bych nerada přišla. Je možné? Děkuji velice“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Bohužel - v oddlužení o nemovitost s největší pravděpodobností přijdete. S tím je v oddlužení vždy třeba počítat. Nicméně pokud dojde k exekuci, je pravděpodobné, že o nemovitost přijdete i tak.“
Libor: „Zdravím. Kamarádka začala proces oddlužení. Rodiče se bojí pozvat ji k nám, třeba na víkend, že se to dozví exekutor a vybere pak věci i z našeho domu. Podobný případ znám, kdy mému kamarádovi olepili majetek, protože u sebe nechal týden bydlet kamaráda. A ještě jak je to s oddlužením a nemocí, třeba operace karpálů a následná nemocenská ? Moc Vám děkuju za odpověď a krásný den. Libor“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Dobrý den, pokud je kamarádka již v oddlužení, tak se rodiče bát nemusí, protože v průběhu insolvenčního řízení není možné vůči dlužníkovi vůbec provést exekuci. Oddlužení trvá většinou 5 let, takže se počítá s tím, že se situace dlužníka v průběhu mění - např. že je nějakou dobu na nemocenské. V takovém případě dochází ke srážkám z nemocenské. Zároveň ale platí, že i v takovém případě je potřeba si pohlídat, aby každý měsíc odešlo na oddlužení minimálně 2200,- Kč.“
Kotyzová Lucie: „Vážená paní, mám dluhy v hodnotě cca 3 mil korun a dům v hodnotě cca 6 mil. Ráda bych požádala o insolvenci ale o dům bych nerada přišla. Je nějaká kladná cesta? Děkuji velice“
Zdeňka Svobodová Libišová: „V oddlužení o nemovitost s největší pravděpodobností přijdete. S tím je třeba v oddlužení počítat. V daném případě bych doporučovala spíš americkou hypotéku (pokud ještě nejste v registru dlužníku), která by Vám mohla výrazně snížit výši splátek, příp. prodej nemovitosti, dokud dluhy nenarostly ještě víc. Pokud nemáte na splácení svých dluhů, tak dřív nebo později dojde k exekuci a i ta by Vám nemovitost postihla. Proto je v takové krizové situaci lepší prodat nemovitost sám, dokud dluh nenarostl o náklady vymáhání a exekuce, a po prodeji Vám po zaplacení dluhů ještě zůstane relativně dost peněz na zajištění náhradního bydlení.“
Alena Neumanová: „Všude se rádi jak oddlužit, ale potřebuji radu z druhé strany. Byla jsem ,,donucena" půjčit nemalou částku pánovi, který se tvářil jako finanční poradce a rodinný přítel. Zažádal o insolvenci, ta mu na třetí pokus byla schválena. Několik měsíců nepošle ani korunu až to dá insolvenční správce k soudu , přijde mi 50 Kč. Přitom vím že dál tajně pracuje, píše všechno na svoji dceru, příjem má hodně vysoký ( přes 100.000), ale oficiálně nic. Můžu já se nějak bránit a domoci se svých peněz?“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Dobrý den, pokud dlužník zatajuje příjem, je to porušení podmínek oddlužení a soud takové oddlužení zruší. Pokud máte informace o tom, že konkrétní dlužník porušuje podmínky svého oddlužení, můžete se obrátit přímo na insolvenční soud. Nicméně pokud dlouhodobě neplatí (jak píšete), pravděpodobně nesplní podmínky oddlužení. Pro konkrétnější vyjádření bych se ale musela podívat do insolvenčního rejstříku.“
Dušan: „Není to ani tak dotaz, spíše konstatování, toto řeší následky(a je to dobře), je to sice lepší než v 90. letech, ale formy "podvodů" jsou rafinovanější, chtělo by to zapracovat na zákonech, ale chápu, že to není jednoduché.“
Zdeňka Svobodová Libišová: „To máte pravdu, že to není jednoduché. Lidé, kteří se rozhodli vydělávat peníze okrádáním a podváděním jiných lidí bývají tradičně o krok napřed před zákonodárci.“
Dan Sedmý: „Dobré ráno, paní Zdenko Mám dům v hodnotě 3 a půl milionu. Bývalá přítelkyně po mě požaduje 1 600 000 resp. 1 700 000 s poplatky za právníka. Byl jsem odsouzen zaplacení částky do 3 dnů. Na domě je hypotéka. Dluh činí necelé 2 000 000. Co byste mi doporučila zaplatit musím do 3 dnů. Děkuji vám za vaši laskavost. Je možné udělat v bude krizový plán? Dan“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Dobrý den, nejlepší varianta je zkusit se s bývalou přítelkyní domluvit na splátkách. Pokud to není možné, doporučovala bych zvážit možnost refinancování hypotéky a zjistit u bank možnosti, zda by bylo možné hypotéku navýšit a peníze použít na zaplacení dluhu vůči bývalé přítelkyni.“
Josef: „Bydlím po rozvodu sám v malém domku na vesnici, domek je v mém vlastnictví. Pokud bych šel do insolvence, hrozí mi jeho nucený prodej ? Stal by se ze mne tím vlastně bezdomovec.22d“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Dobrý den, nemovitost v oddlužení je poměrně složité téma. Můžete se obrátit na naši Poradnu při finanční tísni (www.financnitisen.cz) - nemusíte se bát, všechny služby jsou zdarma. K Vašem dotazu se nicméně dá zjednodušeně říct, že v oddlužení je vždy potřeba počítat s prodejem nemovitosti. Zákon sice po novele z letošního června zná pojem "chráněné obydlí" - zjednodušeně se dá říct, že v určitých případech může dojít k tomu, že se nemovitost dlužníka v oddlužení neprodá. Nicméně na to nikdy nejde spoléhat při podání návrhu, protože se o tom rozhoduje až ve fázi řízení, kdy už se dlužník nemůže rozhodnout, že oddlužení nechce. Proto je třeba vždy počítat s variantou, že se nemovitost v rámci oddlužení prodá.“
Dáša Holcova: „Dobrý den před časem jsem si na jedné akci koupila malý robot který stál 8500kc byla jsem na soc.davkach. zaplatila jsem to o něco později po splatnosti kdy mi už přišel dopis od exekutora. Zřídila jsem si v bance účet kde mi chodila celá soc.davka a exetutor mi vzal celou částku 14tisic.nemela jsem ani na nájem dnes mi exetutor zablokoval účet na 28tisic. Těch 14tisic jsem musela zaplatit bance abych mohla zrušit účet. Měla jsem zato že už je vše v pořádku. Už je to víc jak 10 let kdy jsem si robot kupovala. Má exetutor právo mi účet pořád blokovat ? Jsem v částečném invalidním důchodu kde můj důchod činí 4550kc a +sociální dávky na bydlení a doplatek na živobytí .jsem sama rozvedená. Děkuji za odpověď Golfová Dáša“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Dobrý den, exekuce může probíhat i více než 10 let od koupě zboží. Když je nařízena exekuce, tak se dluh nemůže promlčet a exekuce skončí v okamžiku, kdy je vymožen celý dluh, včetně příslušenství (tzn. náklady soudního vymáhání, nákladů exekuce a sankcí). Dokud máte exekuci, je třeba domluvit si vyplácení soc.dávek a důchodu jinak, než na účet. Ten bude exekucí postižen, dokud nebude exekuce celá zaplacena. Pokud máte za to, že exekuce už by měla být doplacena, doporučuji obrátit se písemně přímo na exekutora a požádat o vyčíslení exekuce.“
Anna Zouharová: „Dobry den, s manželom bývame v garsónke ktorú má manžel v družstevnom vlastníctve. Narodila sa nám dcéra a byt nám začína byť malý. Uvažujeme že by sme si garsónku ponechali na prenajímanie a vzali si pôžičku na kúpu bytu (uvažujeme o 3+1, cca 3 mil.) bojíme sa však či budeme schopný splácať takú vysokú pôžičku. Nevieme aká bude situácia úrokov v budúcnosti a či sa nemôžeme dostať do dlžob a neschopnosti splácať. Čo si prosím o tom myslíte? Alebo potom uvažujeme o predaji tej garsónky a vziať si o to menšiu pôžičku. Ďakujem“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Dobrý den, je dobře, že před tím, než si vezmete hypotéku na větší byt, zvažujete všechny možnosti, které můžou v budoucnu nastat. Zhodnocení Vaší situace nejsem schopná na dálku udělat, ale můžeme obecně říct, že u hypoték platí, že samotné banky důkladně hodnotí celkovou situaci žadatele o hypotéku a pokud byste byli rizikoví, je pravděpodobné, že hypotéku ani nedostanete. Navíc hypotéka se dnes již neposkytuje na 100% ceny nemovitosti, ale na max. 80-90%. Část peněz tedy musíte mít při žádosti o hypotéku naspořenu. I to samozřejmě snižuje riziko. Dobré také je, že vlastníte již menší byt - pokud byste si jej nechali na pronájem, tak Vám zůstane možnost v případě problémů s hypotékou (např. při ztrátě zaměstnání apod.) prodat tento menší byt.“
Petra Roušarová: „Dobrý den, ve vysílání jste zmínila, že pořádáte kurzy pro školy. Právě hledám kvalitní kurz pro celou školu 1.-9. ročník. Bylo by možné se s Vámi spojit? Naše škola je ve Středočeském kraji, okres Praha-západ. Děkuji Vám. Petra Roušarová ZŠ Hradištko petra.rousarova@zshradistko.cz 737 738 589“
Zdeňka Svobodová Libišová: „Dobrý den, obraťte se prosím přímo na Poradnu při finanční tísni - všechny kontakty jsou na www.financnitisen.cz.“