Chat

MUDr. Rastislav Maďar
Záznam chatu z úterý 1. října 2019
ANTI: „Kolik epidemiologickým problémů má ČR v současnosti?“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, existují meziroční výkyvy, obecně je to však např. klesající pokrytí dětské populace pravidelným očkování z důvodu iracionálních obav rodičů tj. bez medicínské kontraindikace, rozšiřování endemických oblastí klíšťaty přenášených nemocí, rezistence mikrobů na antibiotika, příliv cizinců včetně ilegálních pracovníků zejména z post-sovětských zemí, cestování našich lidí do exotické ciziny bez adekvátní ochrany apod.“
ANTI: „Jaká epidemie hrozí ČR v budoucnu?“
MUDr. Rastislav Maďar: „Lidstvo je stále o krok pozadu za mikroby, je těžké předpokládat, co se epidemicky objeví. Rozhodně může u nás pokračovat spalničková epidemie, pokračovat nárůst případů černého kašle, předpokládat lze pravidelné chřipkové epidemie atd... Kdybychom to vzali z hlediska pandemií, byl by to pravděpodobně nový patogen od zvířat, který by zmutoval do formy schopné se šířit v lidské populaci a to vzdušnou cestou. Tento přenos je nejvíc nebezpečný a nejvýkonnější. Byl by to např. nový virus chřipky A nebo nějaký nový betakoronavirus, jako byl v minulosti např. SARS. A obavu máme před endemizací exotických nemocí na našem území, např. Západonilské horečky přenášené komáry.“
ANTIMONY: „Jaká je současná česká epidemiologie?“
MUDr. Rastislav Maďar: „Česká hygienicko-epidemiologická služba byla a je celá desetiletí elitní složkou zdravotnického systému. V poslední době se potýká se specifickými zdravotními problémy, jako např. nepodložené odmítání očkování dětí ze strany rodičů. Takových je sice jen výrazná menšina, nicméně i tak to stačí ke ztrátě kolektivní imunity a ohrožení té části populace, která očkovaná být objektivně nemůže. Rád bych současně zdůraznil, že se věnuje nejen infekčním nemocem ale i mnoha dalším faktorům ochrany veřejného zdraví.“
Hana Veličková: „Dobré ráno pane doktore, mám dotaz, jestli je možné naočkovat proti chřipce po operaci bypassu? Operace byla na jaře, manžel užívá množství léků. Děkuji za odpověď.“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, očkování proti chřipce je u manžela nejen možné ale dokonce i velmi žádoucí. Vakcína je neživá, nemusíte mít obavy. Kontraindikací je jen silná alergie na vajíčka, opatrnost je nutná u dekompenzovaného neurologického nebo autoimunitního onemocnění. Chronická nemoc srdce, cév, ledvin, jater, dýchacích cest, diabetes a pod. plus věk nad 65 let, gravidita a výraznější nadváha jsou jasnou indikací k ochraně svého zdravé a života očkováním proti chřipce, a nad 65 let i proti pneumokokům. Navíc je pro tyto osoby zdarma. To platí i pro očkování Vašeho manžela proti chřipce cestou jeho praktického lékaře.“
Jiřina: „Dobrý den pane doktore.Chěla bych se zeptat,jsem po embolii a beru Eliguis.Mohu se nechat očkovat proti chřipce? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, jednoznačně ano, můžete. Když poprvé zkusíte očkování proti chřipce zjistíte, že není čeho se obávat. Vakcína je dobře tolerovaná a prokazatelně snižuje nemocnost i úmrtnost na skutečnou chřipku. I když lehčí virózu může člověk dostat i tak, nebude to asi tak těžký stav, který by vyžadoval hospitalizaci.“
SK: „Co v současné době je největší epidemio- logický problém v ČR?“
MUDr. Rastislav Maďar: „Je jich celá řada, nejvíc asi klesající proočkovanost populace v kombinaci s nadměrným cestováním od nás do ciziny i cizinců k nám. To je tak trochu časovaná bomba. A dalším hrozícím problémem je šíření antibiotické rezistence.“
Jaroslav PAULIK: „Dobré ráno!Chtěl jsem se zeptat zda lze vyléčit angína bez antibiotik?Děkuji!“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, u typické streptokokové angíny bych antibiotickou léčbu určitě doporučil, ideálně základní penicilin. Když ty bakterie zůstanou v těle v nějakém ložisku, mohou časem způsobit např. revmatickou horečku a poškození srdečných chlopní. Na virový zápal nosohltanu antibiotika potřebná nejsou, pokud se nekomplikuje bakteriální superinfekcí. Když jsou v krku čepy, většinou se volí antibiotika, nebo jsou indikovány na základě pozitivních výsledků odběrů.“
Edita: „Dobré dáno, zvažuju zda nechat 13letou dceru naočkovat proti rakovině děložního čípku atd. Je to opravdu přínosné? Můžete mi říct svůj názor. Děkuji za odpověď.“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, dceři to rozhodně neublíží, pokud nemá nějaký specifický vzácný zdravotní problém, a za několik let nebo i za delší dobu jí to může zachránit život. Já budu za pár let očkovat i svého syna, když se dostane do dané věkové kategorie. Rakovinu děložního čípku vidíme i u žen mladších 30 let věku a to rozhodně nevedou promiskuitní způsob života. S HPV viry se v životě potká 80 % populace. Je to otázka náhody. Přitom účinek této formy prevence je jasný, vidíme to např. v Austrálii, kde zahájili plošné očkování mezi prvními, kolik těch zdravotních problémů různého typu ubylo - nejedná se totiž jen o čípek dělohy, ale sliznice obecně.“
Markéta: „Mám 8 měsíční dceru, která má onemocnění srdce (komorové spektum). Druhá dcerka chodí do školky. Mám nechat nemocnou dceru očkovat proti chřipce, když bude od listopadu až do března dostávat vakcínu injekci hotových obranných látek?“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, bude dostávat imunoglobuliny injekčně? Nevím přesně jaké protilátky myslíte a jak často. Obě dcery můžete nechat očkovat, při aplikaci hotových protilátek se však musí dodržet určité odstupy, min. 2 týdny před i po jejich podání. Případně se s kopií lékařské zprávy obraťte na naše očkovací centra, abychom znali detaily. Rádi poradíme přesně na míru.“
JP: „Dobré ráno, jsem právě těhotná s termínem porodu počátkem dubna. Tedy přede mnou jsou snad všechny chřipkové epidemie. Do toho pracuji ve škole. Nikdy jsem obecně o očkování proti chřipce neuvažovala. Pokud by mi bylo doporučeno očkovat se proti chřipce, kdy byste doporučil nejvhodnější termín očkování.“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, očkovat za dané situace určitě ano. Ideálně v listopadu, upřednostnil bych štěpenou chřipkovou vakcínu.“
Jana Juklíková: „Dobrý den pane doktore, ráda bych se zeptala můžou se očkovat kojící matky na chřipcu? Děkuji“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, ano, naše očkovací centra očkují kojící ženy po uplynutí šestinedělí úplně bez problému. Platí to i pro ostatní neživé vakcíny, např. proti klíšťové encefalitidě, atd.“
Jana: „Dobry den, manzel ma slabe srdce, boreliozu a autoimunitni onemocneni dnu a kolitidu. Ma nizkou imunitu. Je u neho prosim vhodne ockovani proti chripce? Dekuji za odpoved.“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, u všech uvedených problémů ano, jen u autoimunity bychom potřebovali znát více detailů, oč se jedná, jaká je léčba, v jaké dávce, jestli je stabilizované nebo se zhoršuje. Napište nám k tomu podrobnější informace do poradny center očkování a cestovní medicíny na www.ockovacicentrum.cz“
milan: „ked cestujem do thajska je potrebne použiť nejaku vakcinu očkovania??“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, základem do Thajska je očkování proti virové hepatitidě a břišnímu tyfu. Někteří cestovatelé se nechávají očkovat i proti vzteklině, podle individuálních rizikových faktorů. V období chřipkové sezóny je určitě vhodná i ochrana před touto nemocí, přenos hrozí hlavně v letadle nebo na letišti.“
Pavel Pečený: „Je mi 70 a a chřipku jsem měl naposled před cca 30 roky, anginu možná o něco méně. Když na mne něco leze, tak se snažim používat med a čaje - šípek, bez, karkade. Zatim to fuguje. Mám uvažovat o nějakém očkování ? Děkuji Pavel Pečený“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, v 70letech už funguje hůř imunitní systém, první těžká infekce může být i poslední. V tom co děláte pokračujte, ale pro větší jistotu bych očkování určitě doporučil. Máte na něj nárok zdarma u svého praktického lékaře.“
Lotka: „Dobré ráno pane doktore,jaké očkování doporučujete na cestu do Kostariky a Panamy v únoru,a na Thaiwan,Okinawu a J.Koreu v listopadu.Děkuji a přeji hezký den“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, jako základ očkování proti břišnímu tyfu a virovým hepatitidám, pokud se v Panamě budete vyskytovat i jižně od Panamského kanálu, tak i vakcinace proti žluté zimnici. Pro cestu v únoru bych určitě očkoval i proti chřipce.“
Blanka: „Ještě jsem zapomněla připsat , ze beru biologickou léčbu . Blanka“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, očkování možné je, musí se to ale napasovat kolem biologické léčby. Záleží od toho, který produkt a jakou formou - dávka, interval - dostáváte. Stavte se v očkovacím centru nebo napište detaily do poradny na netu www.ockovacicentrum.cz Chce to zvolit nejlepší způsob Vám na míru a k tomu potřebujeme víc informací.“
Blanka: „Muže se očkovat pacient s Crohnovou nemocí? Lékař mi to nedoporučuje. Děkuji za odpověď .“
MUDr. Rastislav Maďar: „Takže podle kolegu je lepší skutečná chřipka než očkování neživou vakcínou, která člověka nakazit nemůže? Z mého pohledu se očkovat můžete, pokud však berete léky ovlivňující imunitní systém, musím znát víc detailů, co, v jaké dávce a jak často.“
Šárka Jandová: „Dobrý den, pane docente, ano, i mezi zdravotníky je spíš postoj negativní proti očkování a velké nepochopení druhých pokud se chtějí naočkovat. Po pravdě jsem měla obdobný názor než jsem prošla vašimi přednáškami. Ale už je pokrok i u nás na oddělení, lékaři se poprvé plánují naočkovat a příklady táhnou. Hodně zdaru ve vaší práci, děkuji.“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, to jsem moc rád. To je potěšující informace, děkuji. Zdravotníci zbytečně ohrožují sebe, své rodiny a samozřejmě v první řadě nevinné pacienty, i když jinak se pro ně obětují. Moc Vás i kolegy chválím.“
Petr: „Dobrý den, muj otec, 78 let, je po chemoterapii, nador prostaty a metastaze v kostech, je vhodné očkování proti chřipce? Děkuji“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, skutečná chřipka by u něj mohla probíhat fatálně. Očkování ano, ideálně štěpenou vakcínou. Od chemoterapie nebo případné následné radioterapie odstup alespoň 1 měsíc, pokud je to možné.“
Ladislav Dvořák: „V roce 2017 (na podzim) jsem se nechal očkovat proti chřipce (čtyři kombinací). Moje reakce na očkování byla dost silná - zimnice teplota 38,5. Reakce trvala jeden večer, druhý den vše odeznělo. Je tato reakce nebezpečná ? Může se toto opakovat ?“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, buď se pravděpodobně jednalo o nějakou průvodní virózku nebo větší reakci imunitního systému, který by ale na skutečný virus chřipky reagoval mnohem více. Opakovat se to teoreticky může, ale v porovnání s chřipkou je to nevýznamná reakce. Případně můžete po očkování vzít předem před jejich vznikem tabletu paracetamolu jako profylaxi. Nebezpečné to ale není.“
hana: „Dobrý den, myslím si, že je vše kolem očkování proti chřipce velice matoucí.Můj praktik neví jestli jsem měla letos chřipku nebo ne. Pokaždé mi řekl něco jiného a to jsem měla nespočet výtěrů z krku a odběrů krve. Nevím proč mluvíte o kmenech chřipky když nikdo nezjistí jestli chřipku mám natož jaký kmen. U lékaře je postup běžte si lehnout a udělejte si čaj. Tak jaké kmeny kdo zjišťuje.“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, vzorky na určení kmenů odebírá sentinelový lékař, to jsou jen vybraní praktici, kteří dělají výtěry z nosohltanu. O kmenech mluvíme v souvislostí s prevenci očkováním, je dobré vědět, jestli cirkulují ty viry, kterých antigeny jsou ve vakcíně a to je důležité i pro složení té další na příští sezónu. Když je nutná kvůli těžké chřipce hospitalizace, dělají se rovněž odběry i tam, i kvůli léčbě. Když už je člověk nakažený a není očkován, kmen ho už zajímat nemusí. Pokud se necháte očkovat, pokud nemáte kontraindikaci vakcinace, vyhnete se pravděpodobně chřipce, méně závažným virózam však specificky ne. Ani u nich však není kauzální léčba.“
Vanda: „Dobrý den,vnučka byla očkována proti rakovině děložního čípku,poté ji začaly exterémně vypadávat vlsy.Domníváme se,že příčinou bylo právě to očkování.Je to možné?Děkuji za odpověď“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, rozhodně to není reakce, kterou bychom v praxi běžně viděli. Byly jí testovány autoprotilátky, jestli je neprodukuje její imunitní systém proti vlastním strukturám? Na to by případně existovala léčba, je-li to vypadávaní vlasů větší.“
Jana: „Dobrý den, často se mi opakuji záněty krku/ nosohltanu. Bolest krku s vystrelovanim k usim.Je to způsobeno nějakým virem? A jak tomu předcházet?“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, ano, může to být i virového původu. Pokud máte laboratorní parametry, které by nesvědčily o bakteriální infekci, zkusil bych preparát posilující imunitní systém, konzultujte se svým lékařem preskripci např. Isoprinosine. Očkování tomu přímo nepomůže, ale zabrání tomu, aby na to nasedla infekce virem influenza - tedy skutečná chřipka.“
Dana: „Dobrý den, chtěla bych se Vás prosím zeptat, zda je vhodné očkování proti chřipce po transplantaci ledviny. Užívám léky k potlačení imunity . Děkuji“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, jednoznačně ano. Tvorba následných protilátek sice u Vás bude nižší, ale efekt ve formě prevence těžké formy nemoci, hospitalizace a úmrtí bude i tak významný. Na vakcínu máte nárok zdarma u svého praktického lékaře. I u Vás bych doporučil spíše štěpenou chřipkovou vakcínu a vakcinaci koncem října nebo v listopadu.“
Jana: „Zdravim, u dcery se po kazde aplikaci hexavakciny neco objevilo. Po prvni davce atopicky ekzem, po druhe trombocytopenie, po treti Gilbertuv syndrom. Chodime na imunologii. Ma alergii na vejce. Konzultovala jsem ockovani vakcinou MMR s vyrobcem a ten nedoporucil ockovat. Kontraindikaci ma ale jen docasnou. Jak resit? Jako matka jsem alergik, anafylakticky stav jsem mela nekolikrat. Druhe dite ma vsechna ockovani a taky poruchu pozornosti, PAS a alergie. Dekuji“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, u dcery bych kontraindikaci MMR vzhledem k uvedenému nadále respektoval. Jak dlouho se teď nedá říct. Pro Vás je důležitá kolektivní imunita, kterou by měla vytvořit zbylá část populace bez kontraindikace a která by Vás měla chránit. S daným stavem potvrzeným lékařem může dítě i do školky, tábora či jiného kolektivního zařízení.“
Naďa Baarová: „Dobrý den , doporučujete očkování proti chřipce po chemoterapeutické léčbě. Před 2 lety jsem ji ukončila a na onkologii mi ji nedoporučují .Děkuji a přeji krásný den.“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, neživá vakcína proti chřipce 2 roky po ukončené léčbě Vám základní nemoc nemůže nijak ovlivnit, ale může Vás ochránit před těžkou chřipkou. Z pohledu vakcinologa tam kontraindikace určitě není, naopak, silné doporučení se očkovat. Kolegové s tím spíše asi nemají dost osobních zkušeností, tak to preventivně nedoporučují, ale to neznamená, že je to pro pacienta to nejlepší, bát se subjektivně neznámého. Obecně je k tomu informací dostatek. Krásný den i Vám.“
Jan: „jsem laik, ale od známých lékařů jsem slyšel, že očkování proti zápalu plic je tak trochu podvod. Druhů zápalů plic je tolik, že by se trefilo jedno preventivní očkování do toho druhu zápalu plic, který mne může ohrozit. Taková osvěta se mně zdá neprofesionální.“
MUDr. Rastislav Maďar: „Dobrý den, takové tvrzení je zvláštní, zvlášť od lékaře. Klidně nás můžete propojit, my si kolegiálně porovnáme silu důkazů. Neříkám, že ochrání každého na sto procent, k tomu je nutná určitá výkonnost i imunity očkované osoby, ale je to to nejlepší specifické preventivní opatření, které máme. A na zápaly plic se stále umírá zbytečně hodně.“