Chat

PhDr. Tomáš Waloszek
Záznam chatu ze čtvrtka 19. září 2019
Lucie: „S tema zkratkama jj wtf ... mi uplne ctete myslenky...asi bych se neudrzela a obcas nekomu za to vrazila pohlavek nemate taky to nutkani?..to je neskutecna zaostalost tech deti podle me..diky:)“
PhDr. Tomáš Waloszek: „Dobrý den. Děkuji. Tento jev souvisí s demografickým vývojem a nemám to dětem za zlé, s rozvojem sociálních sítí mají stále méně možností ke klasické komunikaci. Děti jsou také mnohdy odrazem dospělých a je zapotřebí s nimi komunikovat. Tato tíha pak leží na rodičích a vzdělávacích institucích.“
Iva: „Pane doktore, vám to tak sluší, vůbec nejde poznat, že jste měl včera debilni supervizi s hlupakama.... jaký je ten drink co vám dali?“
PhDr. Tomáš Waloszek: „Dobrý den. Děkuji. Nejraději bych takový drink po ránu zavedl i na mém pracovišti. :)“
Iveta: „Dobrý den, syn (5let) jezdí na chalupu s nevlastním bratrancem(6let), jeho tatínek kouří marihuanu úplně běžně. Jezdí s tatínkem od přítele a jeho druhou manželkou. Teď ještě je to dobrý, ale máme obavu, že jak budou starší bude to nabízet synovi. Jak ho informovat nebo s ním mluvit? Já jsem k tomu nikdy vztah neměla ani jsem to nezkusila, o to víc mám obavu z toho. Děkuji Čechová Iveta“
PhDr. Tomáš Waloszek: „Dobrý den. Zřejmě Vás nepotěším, ale zabránit tomu v budoucnu zřejmě nedokážete. Zákazy či výhrůžky nikdy nepomohou. Vaše obavy chápu. Zatím Vás však může utěšit nízký věk syna a v průběhu (mnoha) let se ještě může leccos změnit. Již nyní ale můžete pracovat na vytváření postojů u daného dítěte, což se Vám v budoucnosti může pozitivně vrátit. Důležité je, aby v budoucnu dítě vědělo následky užití této drogy a mělo realistické informace. Dítě by mělo vyrůstat ve vztahu důvěry, aby nemělo strach se svěřit či doptat - dbejte na otevřenou komunikaci. I daná škola, kterou syn navštěvuje, má jistě zpracován preventivní program, kde se takové věci probírají. Dobré rodinné zázemí, kolektiv dítěte a dlouhodobý program školy jsou pak tou nejlepší prevencí. Pak už záleží na vlastní motivaci jedince.“
Darina: „Můj syn 17 let kouří cca rok, doma nikdo nikdy nekouřil,on sám byl do 15 let proti kurakum. Doma jsem ho přichytila jak si dava v pokoji el.cigaretu. Na hrozby niceni zdravi se mi vysmiva. Jak toto resit, on tvrdi ze ma tezkou skolu a uklidnuje se tim.. Nechci se s nim porad hadat, ale jiz nevim jak na nej...jak to prosim resit?“
PhDr. Tomáš Waloszek: „Dobrý den. To je složitější otázka na jednoduchou odpověď. V prvé řadě nepanikařte. Není to ojedinělý případ, jsou jich opravdu tisíce. Doporučoval bych navštívit odborníka či odbornou službu, kde situaci detailně proberete. Nemusíte nutně se synem, pokud k tomu nebude mít motivaci, můžete i sama. Zadruhé se tedy pečlivě informujte. Správně jste také naznačila, že je potřeba pátrat po příčinách, proč syn po el. cigaretě sáhl a současně navodit důvěru, což je však dlouhodobý proces.“
Janinka: „Dobrý den, v jakém centru prosím pracujete? A kde pořádáte ty akce pro děti? Hledala jsem pomocí vašeho jména a nenašla. Doporučila bych Vás mé kolegyni učitelce.“
PhDr. Tomáš Waloszek: „Dobrý den. Jedná se o Centrum primární prevence společnosti Renarkon, o.p.s. V záložce kontakty nás lze oslovit. S pozdravem Tomáš Waloszek a tým CPP“
Martin: „Pane doctore. Dá se vytvořit závislost a jak se dá předcházet v případech, kdy na první pohled se zdá, že je jedná o pozitivní činnost jedince? (např nakupování mercedesů, tanec v pokročilejším věku)?“
PhDr. Tomáš Waloszek: „Dobrý den. Závislost lze vytvořit a získat na čemkoliv. Důležité je rozeznat, zdali se o závislost opravdu jedná, například dle znaků jako potíže v sebeovládání při užívání látky, silná touha nebo pocit puzení užívat látku, dále abstinenční syndrom, tedy když dotyčný nemá objekt své závislosti, objeví se abstinenční příznaky a úzkosti, apod. V případě tance se jistě jedná o aktivitu pozitivní (neohrožuje-li zdraví a život jedince) a v případě nakupování Mercedesů lze spíše hovořit o koníčku, byť jistě leze do peněz více nežli například nakupování propisek. Ze srdce zdraví Tomáš Waloszek“