Chat

neuroložka

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.

Záznam chatu z pondělí 5. srpna 2019

Aden: „Je v ČR dostatek neurologů? A má česká neurologie dobrou reputaci?“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Ano,neurologů je dost. Ve srovnání se světem používáme stejné diagnostické a léčebné postupy. JS“

SK: „Co je podle Vás to nejdůležitější co by měl neurolog dělat?“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Mluvit s pacientem, naslouchat mu a stanovit racionální léčebný plán-Získat důvěru pacienta. Spolupracovat na léčbě společně. JS“

SK: „Může neurolog/neuroložka pomoci i psychiatricky nemocným?“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Ano. Pomáhat stanovit příčinu onemocnění a podílet se na léčebném plánu. Mnoho neurologických onemocnění může mít psychiatrické příznaky a naopak. JS“

BOŽENA: „dobrý den je mne 66 let a již několik let musim chodit večer spat po 20 hod nejpozději do 21 hod. jakmile je oslava a přetahnu tento režim nemohu usnout a pak beru tablety nebo se trapim do 2 v noci u telky a zyvam .když chodim pravidelne ve svou dobu vstavam po 5 rano . nemoc i žadne nemam pouze sem mnoho let po operaci štitne žlazy .pooběde když polehavam u telky dovedu vypnout na 3až 5 minut- NENI TO U MNE NEJAKOU NEMOCI..dekuji“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Potvrzujete známý fakt, že pravidelnost režimu lidskému organismu svědčí. Pokud možno co nejvíce dodržujte svůj režim.Pokud máte noc, ve kterém je méně spánku, následnou noc budete mít potřebu spánku silnějším.Nedoporučuji prodloužit usínací dobu příliš často... JS“

Iva: „Dobré ráno paní doktorko.Mimochodem, máte krásné šaty.Můj dotaz, když usínám nemůžu usnout v hlavě se začne promínat celý den a nejenom to, někdy tam naskočí i co nechci a bylo dřívě. Nebo usnu a po hodině dvou se probudím a začne to promítání. Čím to je, nebo proč se to děje. Děkuji“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Dobdrý den.Děkuji. Můžete trpět nespavostí, která vznikla patrně v důsledku dlouhodobého stresu. Je třeba se poradit,pokud Vaše potíže trvají déle než 3 měsíce a snažit se příčinu pojmenovat.Neužívejte hned léky pro navození spánku. Běžte k praktickému lékaři, nechte si provést základní vyšetření ( Tk,EKG,biochemický screening).V případě jinak normálních výsledků pacienti s primární (psychofysiologickou) insomnií se neobejdou bez pomoci psychologa a psychiatra.“

Jana Černá: „Dobré ráno, dříve jsem spala přibližně osm hodin, ale nyní beru psychiatrické léky, apoparox, mirtazepim, rivotril a zyprexu. Spím 12 hodin denně. Je to normální? Děkuji za odpověď, Jana Černá“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „12 hodin spánku denně je delší čas než norma.Nevím, zda se cítíte dobře. Můžete mít dobu spánku prodlouženou díky uvedené medikaci. Otázka zní, zda Vám tyto léky kompenzují nemoc,pro kterou je berete.“

Tomik Mastik: „Dobrý den. Běžně mi stačí spánek 5-6 hodin. Jdu-li spát ve 22 hodin vstanu ve 4 a mám dost. Problém mám v tom, že se často budím, při každém otáčení vždy plné vědomí. Obvykle se ve 3 hodiny vzbudím a nemohu třeba hodinu "zabrat". Jinak jsem v důchodu, zdráv, spokojen a zajištěn. Praktický lékař mi na toto napsal Neurol, ale to odmítám neužívám. Co s tím?“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Asi by bylo vhodné zjistit,proč se budíte, běžně se při otáčení nebudíme. Požádejte svého praktického lékaře k vyšetření ve spánkové laboratoři, pokud považujete svůj přerušovaný spánek za jinak nevysvetlitelný.“

Milda: „Dobré ráno Když přijdu s práce jsem většinou unavený tak,že si na cca.20min.zdřímnu,večer mám potom problém usnout ....... je prosím nějaká rada ( nespat odpoledne ?? ) děkuji“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Je asi dobré vědět,v kolik hodin odpolední potřeba spánku přichází....V případě pozdního odpoledne až večera je usnutí již spíše nevhodné, zkracujete si celkovou dobu následného nočního spánku,předpokládám, že do zaměstnání musíte brzy vstávat.“

Ivana: „Dobré ráno paní doktorko, již dva roky mám problémy se spánkem. Špatně usínám a po dvaceti minutách se probouzím a pak třeba několik hodin nemohu usnout. Přes den si nespím, spát se snažím v pravidelnou dobu. Léčím se s artritidou, astma, problémy se zažíváním které se zhoršuje když se špatně vyspím. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Pokud máte potíže 2 roky, je třeba se ptát, zda na počátku potíží byla nějaká konkrétní událost. Jinak asi doporučuji navštívit praktického lékaře,který Vám vystaví doporučení pro vyšetření ve spánkové laboratoři. Je třeba zjistit, proč se probouzíte. Usínání do 30 minut je fyziologické. JS“

Jana: „Dobrý den paní doktorko,mám 50let a od 25 let mám poruchy spánku.Posledních 5let mě to dost trápi,ve 22h.uléhám,někdy mi trvá hodinu než usnu a když se podaří tak v jednu jsem vzhůru a trvá nějaký čas než opět usnu a ve 4hodiny opět vzhůru a v 6 už vstávám a nejsem vůbec odpočatá.Čim víc mám let tím více se cítím nevyspaná a unavená.Vařím si byliny na spaní ale móc to nepomáhá“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Váš problém je dlouhotrvající stav, který mohl narušit přirozené biorytmy. BYlo by vhodné přijít k vyšetření a zkusit pojmenovat jednotlivé potíže a pokusit se najít příčinu. S věkem se kvalita a kvantita spánku snižuje, spánek se zkracuje a je méně efektivní. K věku se budou přidávat i involuční klimakterické potíže, které také mohou spánek zhoršit.Objednejte se k vyšetření do spánkové labratoře. JS“

Martin: „Dobrý den chtěl bych se zeptat už cca 2 roky se probouzim pravidelně po třech hodinách spánku a pak už nemůžu usnout je jedno kdy jdu spát usnu hned ale po třech hodinách přichází probuzení prakticky praktický lékař mě řekl že si mám vzít prášky na spaní který stejně neměli žádný efekt a dal jí to nezajímá dá se objednat aji nějak bez PL děkuji za odpověď“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Nevím, proč se vzbudíte. ASi nelze blíže poradit,pokud nebudete mít klinické vyšetření ve spánkové laboratoři. Pokud nenastal dobrý efekt doporučené léčby, měl by to Váš lékař vědět a nemyslím, že by Vás k vyšetření do spánkové laboratoře neposlal. Spolupráce s praktickými lékaři je obvykle velmi dobrá... Nebojte se o doporučení si říci.JS“

zdena: „dobré ránko! poslouchám, jak někdo nemůže spát, ale co mám dělat, když se mi chce spát neustále? Je mi 67 a ted mám období, že usnu ve 21, spím do budíka na 6.hod. a stále se nemohu probudit. Během dne sednu-li klidně usnu (někdy i na 1-2 hod) děkuji za odpověd“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Zeptejte se člena Vaší domácnosti, jak ve spánku dýcháte.Je vysoce pravděpodobné,l že můžete chrápat, můžete mít nepravidelný dech ve spánku, tento stav se jmenuje spánková apnoe. V důsledku apnoí dochází k mikroprobouzecím reakcím, které ve finální podobě můžou způsobit nekvalitní spánek a zvýšenou denní spavost. Nechejte se objednat do spánkové laboratoře. Významným způsobem zkrátíte čekací dobu, pokud při chrápání a údaji o možných apnoích již budete mít ORL vyšetření s posozuením průchodnost horních cest dýchacích. Je to výtaznmný údaj pro dalčí navržení řešení. Pokud nechrápete, nemáte poruchy dechu ve spánku, pak byste měl/a posoudit i efekt svých léků, pokud nějaké užíváte( léky navozená zvýšená spavost?). Dále se může jednat případně i o jiná spánková onemocnění, měl/a byste mít tedy vyšetření v lůžkové spánkové laboratoři se sledování i kamerovým systémem s pořizováním video záznamu. JS JS“

Jana: „Dobre ráno preji, již třetím rokem mám tinnitus v pravem uchu. Nyní mám roční dcerku a třikrát za noc se budim. Je to asi měsíc se mi objevil i v druhem uchu a to hodně nepříjemný piskaci zvuk. Jsem teď i hodně nervózní. Myslíte, ze tinnitus muže byt i nervového původu. Děkuji za odpověď“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Tinnitus je stav, na kterém se může podílet více faktorů.Nechte si provést vyšetření sluchu, neurologické vyšetření,případně je třeba posoudit i stav funkce skloubení hlavy a krku, tedy zda se nejedná o projev dysfunkce tohoto kloubu. Doplnila bych vyšetření průtoku hlavních cév,které přivádějí krev do mozku. VYšetření byste měla mít zejména pro vyloučení závažné,jinak řešitelné příčiny. Ovlivnění tinnitu nejasného původu,při negativních nálezech, je poměrně obtížné- Nedpostatek spánku,přerušovaný spánek- může stav samozřejmě zhoršit. JS“

Martina: „Dobrý den, prosím je užívání potravinového doplňu stravy "Melatonin" bezpečné a může i dlouhodobě zlepšit kvalitu spánku, potažmo života? Děkuji.“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Melatonin je hormon, který startuje spánek. Na vlastním spánku se dále nepodílí. Většinou se užívá, pokud často překračujeme letecky časová pásma. Pravidelné užívání by mělo být spojeno také s režimem pobytu na svetlě a ve tmě, pokud možnmo pravidelně. Podávala bych lidem s diagnostikovaným degenerativním onemocněním-Đemencí, pro možnost zlepšit navození spánku v obvyklou spánkovou dobu. Může mít i placebo efekt. JS“

A.K.: „Dobry den, pritel 55let jiz byl na vysetreni ve spankove mistnosti kvuli chrapani. Pres rok pouziva pristroj - masku. Chrapani se trochu zlepsilo. Existuje i nejake jine reseni? Operace? Medikace? Dekuji. Prosim muj dotaz nezverejnovat v tv.“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Efektivnější řešení zatím neexistuje. Důležité je, zda je Váš přítel obesní,stav by se mohl zlepšit přiredukci hmotnosti. Významně apnickýc pauz také ubývá,pokud nespíme na zádech. Každopádně je důležité, zda se Vás přítel dobře cítí. Operace nebývají úspěšné u vysokého stupně poruchy dechu ve spánku. Je třeba chodit na kontroly v případě potíží a sdělit změnu stavu. Motivací používání přístrojů by měla být redukce denní spavosti. Pravidelný dech ve spánku je předpokladem pro normální funkci organismu během spánku. terapii přístrojem považuji za nejlepší,pokud e přístroj používán pravidelně. JS“

Jirka: „Dobrý den, je mi 61 let a do doby, než jsem prodělal klíšťovou encefalitidu /2013/ jsem měl spánek velice tvrdý - večer jsem usnul a ráno jsem měl problém se vzbudit , budík zásadně nepoužįvám. Nynį se v noci budím např. před půlnocí, ve 3 a v 5. Spánek je hodně náchylný na vnější podněty /hluk/, potřeboval bych na noc vypnout mozek, jak na to ? Předem děkuji za odpověď. Jirka“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Většinou po zánětech mozku pacienti referují zvýšenou spavost a únavu. Nicméně mohlo dojít k dysregulaci Vašeho spánku, bylo by vhodné být vyšetřen ve spánkové laboratoři polysomnografií s video záznamem,posouzení Vaší architektury spánku a chování ve spánku Vám může přinést novou informaci.JS“

Eva O.: „Dobré ráno, je mi 34 let. Nikdy jsem toho moc nenaspala, ale v poslední 2 roky spím opravdu málo. Pravidelně se budím okolo půl 3 ráno a nemohu znovu usnout. Jsem již opravdu unavená a nezvládám to. Mám i různé doktory za sebou, ale nikde nic nezjistili. Moc děkuji za radu.“

MUDr. Jana Slonková, Ph.D.: „Je vhodné provést rozbor Vaší zdravotní historie,aktuálního života a pojmenovat případně Váš problém s možným navrženéím řešení.JS“