Chat

vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí, Magistrát města Karviné

Mgr. Renáta Chytrová

Záznam chatu z pátku 12. července 2019

Ilona Reichmann: „Dobrý den, zdravím Vás, Mám dotaz ohledně adopce, jsme čerství žadatelé, obecně splňujeme veškeré podmínky. Zajímá mě, jestli se posuzuje, že jsem byla dříve vdaná za celkem staršího muže, již 8 let rozvedená,jestli se přihlíží na tyhlety věci. Děkuji“

Mgr. Renáta Chytrová: „Na tuto skutečnost můžete být dotazována, ale neměla by být podstatná, důležité je, zda jste trestně bezúhonní, zda Váš způsob života a Vašeho hodnoty zaručují řádnou péči o cizí dítě.“

Zdeněkiman: „Souhlas soudu třeba s operací srdce - rychlost práce soudů není u nás přiměřená. Jak se tohle řeší? Akutní operace, úrazy. To by spíš dříve zemřelo, než se dočkalo rozhodnutí soudu...“

Mgr. Renáta Chytrová: „V takových případech soud rozhoduje na základě podaného návrhu na předběžné opatření, kdy lhůta pro rozhodnutí soudu je 7 dnů. Pokud by situace byla natolik závažná, že není možné čekat ani 7 dnů, lze podat návrh na rychlé předběžné opatření, kdy soud rozhoduje do 24 hodin.Tento postup je spíše vhodný u plánovaných operací. Pokud by dítě bylo bezprostředně ohroženo na životě,např. po havárii, úrazu, je zodpovědnost na lékaři, který i bez souhlasu činí úkony na záchranu života.“

Zina: „Dobre rano, povinnosti jste pro pestouny vyjmenovala spoustu, vcetne psychotestu. Otazka zni proc se psychotestum nepodrobuji i soc. pracovnice. Mnohdy jsou tyto damy uplne mimo, tvari se jako mistri sveta, jejich odbornost a hlavne naplneni teto prace je nekde jinde. Dekuji.“

Mgr. Renáta Chytrová: „Sociální pracovnice musí splňovat předepsané vzdělání. Přesto mají povinnost se průběžně vzdělávat v rámci akreditovaných seminářů a supervizí. Situaci, kterou popisujete, je možná o osobnosti člověka, podle jedné sociální pracovnice nelze posuzovat všechny.“

Lucie: „Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, zdali vyřízení pěstounské péče trvá roky? Mám požáďáno o PP na stálou péči a už se to táhne roky. Vše mám vyřízeno. Ale pokaždé, když se ptám na úřadě, kdy bude to školení, tak jen poslouchám, že to stojící v Ostravě. Upřímně jsem tomu podřídili život svůj i svých děti a už je to dlouho.“

Mgr. Renáta Chytrová: „Vzhledem k tomu, že pěstouni jsou potřební, aby děti nemusely do ústavní péče, neměl by proces zprostředkování pěstounské péče trvat roky. Proto doporučuji se obrátit na Krajský úřad Moravskoslezského kraje a Vaši situaci tam řešit, neboť rozhodnutí, že žadatel se stává pěstounem, je v kompetenci právě krajského úřadu.“

Kolektiv OSPOD Karvina: „Kolektiv OSPOD Karviná zdraví naši paní vedoucí a přejeme dobré ráno všem ve studiu“

Mgr. Renáta Chytrová: „Mockrát děkujeme“

JITKA: „DOBRÝ DEN! MŮŽETE MI PROSÍM ODPOVĚDĚT, JAK OSPOD PODLE VÁS SE TAKÉ NÁSLEDNĚ ZAJÍMÁ O MATKU ODEBRANEHO DÍTĚTE A KONTAKTU MEZI OBĚMA? DĚKUJI“

Mgr. Renáta Chytrová: „OSPOD po odebrání dítěte tvoří s matkou individuální plán ochrany dítěte, kde jsou stanoveny jednotlivé kroky vedoucí k očekávanému cíli, kterým je, aby došlo k odstranění důvodu, pro které bylo dítě z péče matky odebráno. Takže by matka s OSPOD měla být v pravidelném kontaktu. Je také podporován styk matky s dítětem, většinou jde o asistované kontakty, i jejich četnost je dána v individuálním plánu ochrany tak, aby byly v zájmu dítěte. OSPOD je tedy v kontaktu s matkou i dítětem, které navštěvuje, ať už je v pěstounské péči na přechodnou dobu nebo kdekoliv jinde.“

Jana Novakova: „Dobry den, pokud se jedna o pestounstvi na prechodnou dobu jde o manzelsky par nebo pouze jednoho z nich ? Dekuji.“

Mgr. Renáta Chytrová: „Může být samotná žena, ale i manželský pár. Pokud by šlo o manželský pár, nemusí se stát pěstouni oba manželé, může se jím stát pouze 1 z manželů, většinou to jsou ženy.“

Jana: „Dobrý den,chci se zeptat, když budu mít jen já na sebe pěstounství na přech.dobu,jestli musí také manžel absolvovat kurz v rozsahu 72hod.Manžel je na OSVČ.Děkuji.“

Mgr. Renáta Chytrová: „Příprava se týká především Vás, protože Vy budete zodpovědná za výchovu dítěte. Ale s ohledem na to, že přípravu zajišťuje krajský úřad, proto bych doporučila se dotázat přímo na kraji.“

Gabriela Pospíšilová: „Dobrý den, moje kamarádka si s manželem podali žádost o pěstounskou péči asi před pěti lety. Prošli všemi vyšetřeními a dotazníky a pořád čekají. Bylo jim řečeno, že děti do pěstounských rodin nejsou. Sami mají tři děti, kamarádka je učitelka, myslím, že zázemí skvělé. Dobře vychované vlastní děti, domeček na vesnici. Mám dotaz, proč se všude říká, že nejsou rodiny pro pěstounskou péči, když znám rodiny, kterým dítě nedají? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Renáta Chytrová: „Lhůta 5 let je nepřiměřeně dlouhá, obecně je málo pěstounů, ne dětí. Určitě by se Vaše kamarádka měla kontaktovat s místně příslušným krajským úřadem, který rozhoduje o zařazení žadatelů o pěstounské péči a ujasnit si, v čem je problém.“

Jana: „Dobrý den, paní Chytrová jsem teta synovců 14 a 17let a mám je v péči od 1/ 2019,aby nešli do DD,tak jsem pochopila,že do roka se vrátí zpět k matce. Mladší synovec provedl trestný čin v době kdy byl u matky a bylo mu 12let a nyní jsme v situaci,že jsme předvolání k soudu my,ale né matka,tak nerozumím tomu kde je ta zodpovědnost matky,aby jejich syn neměl dárek k 18-tinám exekucí,kterou matka nebude platit i když měla zodpovědnost za děti.Předem děkuji za odpověď. Krásný den. Jirovská Jana“

Mgr. Renáta Chytrová: „- pokud máte děti v péči, předpokládám, že pěstounské,matka má i nadále rodičovskou odpovědnost, měla by být k soudu předvolána také - dítě je trestně odpovědné od 15 let Je v tom spoustu nejasností, proto bych Vám doporučovala obrátit se na Vaši klíčovou sociální pracovnici, která doporučila svěření synovců do Vaší péče, jak postupovat a také na kurátorku pro děti a mládež, která řeší výchovné problémy, kterým trestný čin je, respektive u dětí mladších 15 let jde o čin jinak trestný“

eva: „Dobry den,znama si dala zadost o peci o dite je financne zajistena pro penize to nedela opravdu ma rada deti a velke srdce. Nedostala sanci jen klacky pod nohy. Citi se byt mene cenna jen pro to ze jeji vek je 52 a ma cukrovku picha si inzulin je pod kontrolou stav stabilizovany manze jiz v duchodu vitalni a napomocen.54 let“

Mgr. Renáta Chytrová: „Věk by neměl být překážkou, máme i starší pěstounky na přechodnou dobu. Zdravotní stav nedokáži vyhodnotit, na kolik je pro Vaši známou omezující. Pěstounská péče na přechodnou dobu je velmi psychicky náročná, nelze totiž si vymezit věk dítěte. Proto když jde o dítě novorozené, např. drogově závislé matky, je tato péče hodně náročná, ne jen během dne, ale i vstávání v noci, k tomu návštěva lékařů, povinné vzdělávání pěstounů, dojíždění s dítětem na asistované kontakty. Je to potřeba řádně zvážit.“

Jana: „Slyšela jsem, že se bude přidávat pěstounům na přechodnou dobu a zajímalo by mě o kolik se zvýší.Od roku 2013 se dávka nenavyšovala.Do roku 2018 mohli pěstouni na přechodnou dobu čerpat i mateřskou.“

Mgr. Renáta Chytrová: „Připravuje se novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí v části týkající se pěstounské péče. Doposud nebyla zveřejněna,proto Vám nedokáži na otázku odpovědět.“

ilona: „Dobrý den ,pečuji o dospělého syna ,je mu 30 roků je nesvéprávný od 18 roků.Jsem jeho poručník mám nárok na nějakou finanční odměnu ?Děkuji“

Mgr. Renáta Chytrová: „OSPOD se vztahuje na děti do 18 let. Ve Vašem případě Vám doporučuji se obrátit na místně příslušný úřad práce, který vyplácí příspěvek na péči. Ten náleží pečující osobě, která pečuje o zdravotně postiženého příbuzného. Dle zákona je příspěvek rozdělen do 4 částí, tzn. že záleží na stupni postižení. Jinak syn má určitě invalidní důchod.“