Chat

Mgr. Jiří Klega
Záznam chatu z úterý 14. května 2019
SK: „Jste pro to řešit pomluvu trestně právně - tr. čin - přečin pomluvy nebo občanskoprávně - žaloba na ochranu osobnosti?“
Mgr. Jiří Klega: „Dobrý den, pokud máte za to, že pomluva je takového charakteru, že se může jednat o trestný čin, pak lze doporučit oznámení na policii, eventuálně s policií probrat okolnosti a zda je na místě podat trestní oznámení. Vedle toho lze podat žalobu k soudu, v rámci níže se domáháte jednak omluvy, ale také třeba zadostiučinění, například i náhrady nějaké újmy.“
Ilona: „Dobry den,prosim Vas o radu,jestli mam nejakou sanci na odskodneni,pokud se u laparoskopicke ,gynekologicke operace po probrani se z narkozy projevila obrna prave ruky ?.V propousteci zprave je uvedeno,ze se to stalo kompresi nervu.Jiz 3 mesice chodim na rehabilitace. Bohuzel nemam nyní finance na pravnika .Je mozne se s nemocnici i dohodnout na nejake castce? Dekuji Vam za odpověď.“
Mgr. Jiří Klega: „Dobrý den, určitě je to ke zvážení. Řešíme řadu žalob ohledně náhrady újmy. Zásadní je v těchto případech vždy znalecký posudek. Z hlediska práva je totiž zde nejsložitější prokázat, že následky vznikly v souvislosti s postupem lékařů, že tam nebyla jiná příčina atd. Takhle obecně to lze těžko říct, bylo by třeba to probrat osobně. Ale obecně ano, pokud postup lékařů nebyl úplně správný, odpovídá nemocnice a musí nahradit újmu. Žalujete pak nemocnici, nikoliv lékaře. Navíc nemocnice mívají na toto pojištění, takže v některých případech se lze dohodnout i mimosoudně na nějaké náhradě újmy, ale je to vždy individuální....“
SK: „Jedna úřednice na jednom magistrátu města jednou zapomněla vůbec zahájit přestupkové řízení, kde jsem byl svědek a poškozený, jak se lze proti tomu bránit?“
Mgr. Jiří Klega: „Bylo by třeba znát detaily, důvody, proč to opravdu nezahájila atd. Ale pokud na to opravdu jen zapomněli, může se jednat i o nedbalostní trestný čin. Ale asi není na místě trestně stíhat úřední osoby vždy, protože někdy toho prostě mají na práci tolik a nestíhají, pak je to spíše odpovědnost úřadu, ale tady se již ůze těžko bránit. Doporučuji se obrátit na veřejného ochránce práv - ombudsmana.“
SK: „Jak může zabránit matka dítěte, aby nebylo pokřtěné jeho babičkou?“
Mgr. Jiří Klega: „Bohužel ohledně křtu Vám asi neporadím. Jedná se o právní odvětví, kterým se nezabývám. Předpokládám úpravu v rámci církevního práva.“
Hana: „Lze "obnovit" stavební povolení? Jak musí stavebník postupovat, když mu povolení propadne předtím než stavbu zahájí a on přesto chce stavět?“
Mgr. Jiří Klega: „V rámci dodatečného povolení. Nicméně ohledně stavebního práva bych Vás v rámci naší kanceláře spíše odkázal na kolegu, který se na toto právo specializuje, protože je jak advokát, tak má stavební firmu.“
Bohouš: „Dobré ráno,zajímalo by mě zda odsouzený při vážných trestných činech (vražd,milionové krádeže a recidivisty), si odsedí celý trest,nebo pokaždé pokud se chová slušně tak jen polovic ? Děkuji za odpověď“
Mgr. Jiří Klega: „Může žádat o tzv. podmíněné propuštění a upuštění od výkonu zbytku trestu po polovině, nicméně u zvlášť závažných trestných činů a zejména u výjimečných trestů nelze po polovině žádat o podmíněné propuštění. Tam je úprava přísnější. O propuštění rozhoduje soudce, zejména podle toho, jak se vězeň choval, jaké měl kázeňské přestupky atd.“
Bohouš: „jak k tomu přijdou ti poškozený hlavně u úmyslných vražd. Tak by si měl odsedět celý trest,ať se chová sebe líp pak už to není trest to je výsměch těm lidem“
Mgr. Jiří Klega: „Tak většinou u mimořádných výjimečných trestů nad 20 let k podmíněnému propuštění moc nedochází nebo rozhodně nemůže dojít již po polovině. U doživotí pak zůstává doživotí.“
Zuzana: „Dobré ráno pane Klega, dobrou chuť, makedonská kuchyně Top!!“
Mgr. Jiří Klega: „Výborná:)“
Miroslav: „Dobrý den Jsem tretí měsíc na nemocenské po vážném úrazu zpusobený střetem se čtyřkolkou mimo komunikace.Dá se tato událost považovat za dopravní nehodu a žádat odškodnění ze zákonného pojištění majitele čtyřkolky?A vzhledem k tomu že je vedeno trestní řízení proti řidiči na čtyřkolce existuje nějaká možnos dostat advokáta bezplatně aby se člověk neznalý trestního práva a s menším příjmem dokázal bránit a postupoval správně?“
Mgr. Jiří Klega: „Dobrý den, rozhodně můžete nárokovat odškodnění, pokud vznikla škoda nebo újma a pokud je zavinil řidič čtyřkolky. I kdyby se nejednalo o dopravní nehodu, tak lze žalovat náhradu škody. Zda se jedná či nejedná dopravní nehodu závisí na více faktorech, ale jak to popisujete, asi by se žalovalo nikoliv z titulu dopravní nehody, ale náhrady újmy obecně. O bezplatnou právní pomoc můžete zažádat buď Českou advokátní komoru nebo zažádat o osvobození od soudních poplatků a určení právního zástupce "zdarma". Ale to musíte doložit, že nemáte majetek a příjmy.“
Marek z Frýdku: „Dobrý den, Umíte hrát na kytaru jako Ivo Jahelka?“
Mgr. Jiří Klega: „Co si zabékáme Maro?:)“
Marek z Frýdku: „Dobrý den ještě jednou, Měl jste radeji Matlocka, Kojaka nebo Coloumba?“
Mgr. Jiří Klega: „Nejraději Marka ze ŠME:) Dáš si rakiju? Mám tu jednoho panáka navíc:)“
Melánie: „Zdravím p.Mgr. co s dětmi ,ktere se nezajímají o mámu, a to vůbec. Nestýkaji se s matkou. Jde je v závěti vydědit a vše darovat synovi,který se o matku zajímá. A je zavět platná psaná vlastní rukou a se svědky? Děkují.“
Mgr. Jiří Klega: „Dobrý den, tento případ jsem řešil vícekrát a bohužel to rozhodně není tak snadné. Vydědění není možné jenom proto, že by se děti nestaraly nebo chovaly neslušně. To by musely ubližovat nebo dopouštět se trestné činnosti proti rodičům apod. Pokud ale převedete za života majetek na někoho jiného nebo jednoho z dědiců, pak už nebude v rámci dědictví co rozdělovat a v podstatě dosáhnete téhož. Pokud byste převáděla třeba nemovitost za života, je třeba si tam zřídit tzv. služebnost doživotního bydlení a užívání, aby se nestalo, že vás z bytu někdo vyhodí. Ta závěť, kterou uvádíte, je platná.“
Zdeněk Švejda: „Z Rakouska mi přišel dopis z Městského úřadu Horn o překročení rychlosti s následnou sankcí 45,-Eur.-Důvod policejní udání.Dopis není zaslán doporučeně,ani není přiložené foto přestupku.Také je uvedeno,pokud nezaplatím je sankce 5000,.Euro.Mohu se nějak bránit?Dopis se mohl během přepravy ztratit nebo jsem mohl být delší dobu mimo trvalé bydliště.Lhůta splatnosti je 16.5.2019.“
Mgr. Jiří Klega: „Tady bych si dal pozor. Dnes funguje velmi rychle mezinárodní exekuce v rámci EU, tak hrozí, že to nabude právní moci a vykonatelnosti v zahraničí a pak zahájí exekuci rychle i v Česku. Bránit se můžete, ale v rámci práva daného státu, kde se řízení vede. Můžete jim ale napsat, že máte dle Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a svobod nárok na bezplatný překlad podstatných částí spisu a na tlumočníka, tak žádáte překlad a ustanovení tlumočníka. Ale otázka je, jakou strategii chcete zvolit. Samozřejmě mžete mít štěstí a nikdo to pak nepodá k exekuci. Nicméně dnes je vše v rámci EU rychleji vykonatelné, protože orgány více spolupracují.“