Chat

MVDr. Martin Polák
Záznam chatu ze čtvrtka 7. února 2019
InnerS: „Jak často chodit na prevent. prohlídky když chovám zakrslého králíka - samici?“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, doporučuji Vám chodit jednou za půl roku.“
ANTI: „V jakých podmínách je nutno chovat zakrslého králíka?“
MVDr. Martin Polák: „Klec, kvalitní podestýlka, kvalitní strava - 90 % stravy by měla tvořit vláknina - seno, tráva. Zbytek pouze jako doplňky - ovoce, zelenina. A navíc větvičky ovocných stromů, ať má králíček co okusovat.“
WAR: „Je dostatek veterinářů v ČR?“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, počet veterinářů je dle mého názoru adekvátní.“
BRKB: „Co chybí české veterinární scéně podle Vás?“
MVDr. Martin Polák: „Kolegialita, soudnost, pokora a soucit.“
Martin: „Dobré ráno , jen malou prosbu , můžete popřát moderátorce Veronice k svátku , díky moc Martin..“
MVDr. Martin Polák: „Už se přálo :-)“
Kateřina B.: „Dobré ráno, pane doktore. Mám kastrovanou kočku, čtyři a půl roku, přes zimní období doma, přes léto na zahradě. Poslední tři týdny zhruba 1x do týdne dochází k tomu, že se kočička ošklivě vyzvrací. Oproti běžnému vylučování chlupů (je krátkosrstá) nebo kočičí trávy je těchto zvratků velké množství a jsou plné natrávených granulí, zvratky jsou do hněda zabarvené, intenzivně zapáchající. Na doporučení veterinářky je Mia půl roku na granulkách bez obilovin a příležitostně dostane kuřecí konzervu (vše zn. Applaws). Mám se bát, nebo se jedná o běžný jev? Děkuji“
MVDr. Martin Polák: „Dobré ráno! I když je kočka krátkosrstá, může docházet v žaludku ke tvorbě trichobezoárů. Doporučoval bych Vám vyzkoušet podávání pasty proti trichobezoárům - doporučuji Vám Bezopet pastu, i když vychází cenově celkem draze. Pokud problémy do 14 dní neodezní, navštivte svou lékařku.“
Luboš: „Může se kočkám podávat mléko?Vím,že kočky neumí strávit laktozu.Žena kocourovi dává mléko,že je na to od mala zvyklý.Vaďí to ?“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, je to velmi podobné jako s námi. Naše tělo taky není primárně přizpůsobené k tomu přijímat celý život mléko. V průběhu posledních století se náš organismus adaptoval na konzumaci mléčných výrobků, ale i přes tento fakt existuje spousta lidí, kteří mají laktózovou intoleranci. Pokud tedy kocourovi mléko nevadí, chutná mu to a nemá žádné zažívací obtíže, tak mu to v malé míře určitě neuškodí.“
Frantiska: „Jakými nemocemi kočky nejčastěji trpí a jsou některé z nich přenosné i na člověka ?“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, onemocnění je celá řada. Mezi nejčastější patří různí vnitřní střevní parazité, z vnějších parazitů je to nejčastěji blecha. Jak střevní parazité, tak i blechy jsou přenosné na člověka. Mezi virová onemocnění patří známá triáda - FIV, FeLV, FIP - všechny tyto onemocnění jsou přenosná pouze mezi kočkami, ale bohužel jsou smrtelné. Dalším vážným virovým onemocněním je virus panleukopenie, proti kterému se ale můžete chránit očkováním. Dále tzv. komplex kočičí rýmy - herpesvirová,kalicivorová infekce, chlamydióza, mykoplazmata. O Toxoplazmóze jsme před chvíli hovořili. Zdaleka není takovým strašákem, jak se někdy prezentuje.“
Jana Heřmanská: „Dobrý den, pane doktore, mám 8letého dlouhosrstého a dost aktivního kocoura. Ráno se vyběhá venku, obhlídne svůj rajón a hlavně je ochotný běhat jako malý za mašlí na provázku. Myslím, že má dost pohybu. Předejde se pohybem obtížím s pohybovým aparátem nebo mám přidat do stravy něco na prevenci? Je s ním potíž dát mu třeba jen odčervovací tabletu, tak proto raději do jídla. Živíme ho kapsičkami,kdy střídáme dva druhy Sheba a Felix,jiné nechce a granule. V zimě je trochu "při těle", ale v létě vše vyběhá. Děkuji a přeji krásný den.“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, můžete vyzkoušet kloubní výživu ve formě sirupů - např. artivit, aptus aptoflex, hyalutidin.“
Petra K.: „Dobrý den, mám čtyřletého kocourka. Jí převážně granule a občas mu dám kočičí konzervu či kapsičku. Granule tráví dobře, ale po snědení některé té kapsičky či konzervy občas zvrací. Jde o krátkosrstou kočku. Mám strach, že má něco se žaludkem, když nedokáže strávit tyto "pochoutky", které mu dávám pro zpestření stravy. Co byste doporučoval? Děkuji za odpověď.“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, zkuste dát pastu proti trichobezoárům - osobně doporučuji bezopet pastu. Pokud problémy do měsíce neustoupí, doporučuji návštěva veterináře.“
Milan: „Tak jsem se v TV dozvěděl že kočká nemá pít mlíko Jak to je.Je nějaká lidská potrava která je pro kočky nebezpečná?“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, mléko není vyloženě zakázané. Pokud je na to kočka zvyklá, neviděl bych v tom problém. Obecně hlavně nedávejte potravu, která je hodně solená.“
Václava Havláková: „Zdravím Vás pane doktore, léčil jste mého psíka jezevčíka Ronyho. Byla jsem s Vaší léčbou spokojená, děkuji. Mějte se moc hezky, Václava Havláková“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, děkuji Vám!“
Ema: „Dobrý den ještě jednou, jeste bych se chtěla zeptat zda je nutne ockovani kocky kdyz je jen doma. Dekuji“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, je to složitější problematika. Osobně doporučuji indoor kočky vakcinovat pouze v prvním roce života. Samozřejmě, že kočka následně není úplně perfektně chráněná a například panleukopenii můžete donést domů i na podrážkách svých bot. Tento virus je odolný a vydrží až půl roku ve vnějším prostředí. Velkou nevýhodou vakcinace je riziko vzniku tzv. fibrosarkomu, což je zhoubný útvar, jehož chirurgické odstranění je následně velmi náročné. Takže konečné rozhodnutí je nakonec stejně na Vás.“
Michal: „Dobrý den, Připravujeme projekt o mazlení s mláďátky koček, psů, ale i jiných druhů zvířat. Hledáme veterináře na spolupráci ohledně vytvoření pravidel mazlení.. tento projekt je originální a celosvětově jedinečný. Budu moc rád za odpověď. Děkuji“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, kdyžtak mi pošlete bližší informace na mail: martin.polak.vet@gmail.com Děkuji.“
Ema: „Dobrý den pane doktore, nase kocka (Britka, 4 roky, kastrovana) ma dle pana doktora zubni kamen. Davam ji do masa rasu De-plague. Jak se kamen resi pokud rasa nezabere? Obcas ji pachne z tlamicky, muze by to byt zpusobene kamenem? Děkuji za odpověď a smekam pred vami, zároveň dekuji za peci o male chlupacky. Hezký den“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, pokud problém neustává, je řešením odstranění zubního kamene ultrazvukem.“
Ladislav Cvach: „Dobrý den, zajmalo by mne, jak socializovat novou kocku, kotě. Mame kastrovaneho kocoura a je silně teritoriální, Když jsem přinesl kotě kocourka, starej kocour ho nesnesl a vyháněl ho ze dvora a napadal ho až ho vehnal pod kola traktoru jedouciho kolem.“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, kočky jsou často silně teritoriální a nesnesou jiné zvíře doma - obzvláště kocouři. Pokud budete chtít novou kočku, doporučoval bych je zpočátku oddělit a dávat je dohromady postupně. A navíc zkuste vyzkoušet kočičí feromony + léky na zklidnění dominantního kocoura - např. Aptus Relax.“
J. Kašpar Macek: „Pěkné ráno, pane doktore. Náš kocourek (10) má velmi často výtoky z ok. Nic mu na to nedavame, ale tak třix denně mu je musíme otirat papírovými kapesníky. Cim by to mohlo být? Moc diky za odpověď a užijte si den... zdravím K“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, doporučoval bych Vám udělat stěr na diagnostiku oftalmologických infekcí jednoduchým stěrem z oka.“
Ilona: „Dobrý den, pane doktore, jak zabránit sousedovic kočkám chodit na naši zahradu a vykonávat zde potřebu? Jak zabezpečit záhony, aby do nich nelezly? A proč jejich výkaly tak příšerně zapáchají? Když ze záhonu odstraním jejich výkal, cítím jej tam ještě i když tam dávno není. Zvířata mám ráda, kočky též, ale pokud mi škodí na zahradě, tak je pomalu začínám nenávidět.“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, chápu Vás. Pořiďte si psa :-) Jinak to bohužel fungovat nebude. Existují i spreje, které odpuzují zvířata proti nechtěnému kálení nebo močení.“
Jan: „Dobrý den, chci se zeptat jak můžu poznat doma stáří kočky, byla přivedena mnou a už se u nás zabydela. Je to hezká kočička, ale nemňouká jen občas tedy a není vůbec akční některých věcí se bojí a někdy jak mám šňůrky tak za nima skáče jak divá. Ještě dodám, že kočka je občas nemocná a tak "chrchle" a kýcha za pár dní je zdravá a pak znovu to má a tak pořád dokola, měla to i v létě. Děkuji za odpověď :)“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, dá se to pouze odhadovat - dle zubů, srsti, celkového zdravotního stavu. To občasné chrchlání může být dáno např. chronickou herpesvirovou/mykoplazmovou infekcí. Doporučuji udělat laboratorní vyšetření pro vyloučení infekčního procesu.“
Bohuš: „Dobré ráno, máme pětiletého kocoura, převážně trávicího čas venku. Nikdy neměl žádné zdravotní potíže. Na začátku léta dostal zánět dásní s kterým se dlouhodobě neúspěšně léčil. Zuby má v pořádku, zubní kámen nemá, doktor tvrdí, že to vypadá, jako by měl jednu stranu (kapsu mezi dásní a tváří) poleptanou od nějaké chemikálie. Nevíme si rady, nelepší se to, trpí při přijímání stravy a hubne. Nevíte prosím, čím by se mu dalo pomoci?“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, u koček se bohužel velmi často vyskytuje tzv. idiopatická gingivostomatitida (zánět dásní bez zjevné příčiny). O příčinách tohoto problému se zatím jenom spekuluje. Předokládá se, že se na tom podílí neadekvátní imunitní reakce na přítomné bakterie, které se uchytí v místě zubů a dásní. Terapií tohoto problému je bohužel pouze extrakce všech zubů.“
Iva Moslerová: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na problém se srstí. Máme více koček, které jsou jak doma, tak hlavně venku. Jedna kočka začala ztrácet srst v blízkosti kořene ocasu - v těchto místech se neškrábe, spíše líže. Na kůži není vidět žádná vyrážka nebo ekzém. Další kočka začíná mít stejný problém, ale v daleko menší míře. Moc Vás prosím o radu, co muže být příčinou a jak by se dalo tento problém řešit. Děkuji a přeji krásný den Iva Moslerová“
MVDr. Martin Polák: „Stoprocentně ošetřete kočky proti blechám. Je to nejpravděpodobnější diagnóza.“
senioři: „Dobré ráno, chceme se zeptati je to nevkusné od té moderátorky když skáká hostům do řeči? Směje se v průběhu mluvení a polyká koncovky: Někdy se přímo řehtá s otevřenými ústy že nemáme zájem vidět mandle. Zajímají nás i témata kvůli tomu chování si přepínáme na jinou stanici.PS: a s Petrem jsou opravdu dvojka ten někdy připadá všeuměl všeho ználek a nebo naivka.“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, myslím si, že oba moderátoři dělají svou práci dobře a jsou to profíci na svém místě. Člověk se tu cítí dobře. A paní moderátorka se směje hezky, já se na ni třeba koukám rád :-)“
Martin Suchý: „Dobré ráno, kočka si občas vylýže lysinku na boku a na břiše, časem zase chlupy dorostou. Ostatní 3 kočky doma jsou ok... Čím to může být??“
MVDr. Martin Polák: „U svědivých onemocnění (i lízání je projev svědivosti) je potřeba nejdříve vyloučit parazitární původ a provést protibleší opatření. Samozřejmě mohou to být i jiné problémy, ale to už je pak potřeba řešit s lékařem.“
Erika J.: „Dobrý den, máme dvouletého britského kocoura po 1. r. kastrovaný. Neznačkuje, je čistotný. Vypadá spokojeně. Nerozumím jeho chování, když má k dispozici manželovo propocené oblečení z hokeje nebo špinavé monterky tak si v nich přímo lebedí. Děkuji za vysvětlení S pozdravem Erika J.“
MVDr. Martin Polák: „Cítí se dobře v blízkosti Vašeho manžela, proto vyhledává jeho zápach.“
Iva: „Bude mít štěně problémy, když se narodil sice v teple, ale moc se tam neuklízí, tedy s vykali, nejvíce zná jen boty pana, tedy není chován a hlazen. Štěňata jsou jak z divokých vajec. Hrube se perou, jsou dominantni, plno energie a vše bezcitelne koušou. Nevadi že jejich tatínek má už 11 let??? Budou mít v budoucnu problémy???? Děkuji za odpověď.“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, v prvé řadě bych se obával o zdraví a asi bych Vám nedoporučil brát si štěně ze špatných zoohygienických podmínek. Pokud ale na tom trváte, určitě zvíře vezměte po pořízení na kontrolu k veterináři. Pravidelné odčervení, odblešení, očkování je nutností.“
Ladislav Januščak (Šťovajs): „Dobrá ránko,není to pes ani kočka,je to zakrslý králíček beránek .začly se mu dělat bulky pod krkem veterinu řešil naříznutím vymačkanim čtrnáct denní docházkou anti biotika... Mám pocit že se to po týdnu vrací“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, pokud došlo k recidivě problému, domluvte se ideálně se svým lékařem, který králíčka už ošetřoval. Můj názor je takový, že pokud se problém vrátil, zvážil bych chirurgické odstranění útvaru v celkové anestezii.“
Visinger: „Mám papouška senegalskeho asi 25 let a posledni dobou má drábky prave nožky ja v křeči (sevřené) hlavněpři chůzi po stolu apod. Děkuji“
MVDr. Martin Polák: „Dobrý den, je otázkou, jestli mu nechybí vitamíny. Zkuste změnit stravu, přidat minerální prvky a vitamíny. Pokud to nezabere, tak navštivte svého lékaře.“