Chat

psí psycholog

Rudolf Desenský

Záznam chatu z pondělí 4. února 2019

Ivana: „Dobře ráno, nevadí že 2 měsíční stenata , že radi, vše trhají, tkanicky, boty? Je to normální? Nevadi, že tatínek má 11 let? Štěňata nejsou zvyklé se chovat, hrát s lidmi....“

Rudolf Desenský: „Nejdůležitější pro štěňata v tomto věku je socializace, t.j. zvykat si na lidi, na jiné psy a pod. Kousání čehokoli včetně tkaniček je v tomto věku zcela běžné.“

Elen: „Dobré ráno, pane Desenský, jsme oba s mužem původem z vesnice, nyní bydlíme ale v bytě(menším městě). Lze vůbec doporučit psí plemeno do bytu? Děkuji!“

Rudolf Desenský: „Dobrý den, výběr psa není až tolik o plemeni, spíše o povaze a vlastnostech psa.“

Helena: „Dobre rano,mam doma zl.retrivra asi 3 roky.Je to zlaticko,k malym detem se mazli,ale potkame-li pri venceni vetsiho psa,zejmena vlcaka,reaguje velmi agresivne.Stejna reakce i na jine retrivry a vetsi plemena.Co se s tim da delat?“

Rudolf Desenský: „Socializace je řízený kontakt. Je potřeba psa naučit, jak se má k jiným správně chovat a nenechat to na něm.“

Dagmar: „Mam 4 pejsky a nektery cura do postele proc“

Rudolf Desenský: „Každý pes dělá jen to, co je mu umožněno. Pokud chci zabránit nežádoucí činnosti, pak musím zakročit hned na začátku provádění chyby. Jakékoli dodatečné řešení se mine účinkem, jelikož pes si neumí dát do souvislostí nic, co už proběhlo.“

Eva: „Dobrý den,moc zdravím.Mám fenku zlatého retrivra (1,5 roků),chodili jsme na cvičák,naučila se velmi rychle základní povely,ale to hlavní co jsme chtěli jsme nezvládli.Skáče po nás i po návštěvách,máme pocit,že ví,že nesmí,ale je to silnější....Musíme jí dát na vodítko,když někdo přijde,dlouho jsme to tak dělali,ale nezvykla si to nedělat.Poraďte,prosím.“

Rudolf Desenský: „Ve smečce mám fenku, která je také značně vítací a ráda by na každého skákala. Vždy jsem jí v tom zabránil a učil, že přátelští k ní budeme jen tehdy, když má všechny čtyři na zemi. V opačném případě ji rukou zastavím při pokusu o vyskočení tak, aby vyskočit nestihla.“

Dana: „Dobrý den, mám francouzského buldočka, už je jí 12 let. Pokud ji připravím jídlo do misky, tak ho sní pouze když přijde manžel z práce a to u ní musíme oba sedět a ještě ji přemlouvat, když ji chci dát ochutnat já, tak mě ignoruje. Když ji kousek masa položíme na zem, tak to sní. Je to divné.“

Rudolf Desenský: „Čím více to budete řešit, tím dříve z téhož vytvoříte problém. Ještě jsem nezažil žádného psa, který by umřel hlady vedle plné misky s krmivem.“

Miška: „Fenka utulkajda necelý 4 stará roky doma pres 2 roky. Začátky strachova agrese není to první pes takže myslím, ze se na všem dost zapracovalo Jediný co s s čím fakt bojují je kontakt se psy tedy pokud je Klea na vodítku. Abych to popsala vrčí vyštekava.. magurek no. Řeším dotykem ev cuknutim vodítka a ostrým hej Na volno ma kontakt skoro normální jen občas postekava ,ale jinak je ochotna si běhat a hrát. Spíš zkouší bafnout na psy který z ní mají respekt. Ale stačí na ni tisknout nebo huknout jmenem a přestane Takže můj dotaz vlastně je jak zapracovat na tom chování na voditku“

Rudolf Desenský: „Okřikování není dobrý způsob socializace. Je nutné pracovat s oběma psy, tj. i se psem, se kterým se má fenka socializovat. Cílem je dosáhnout toho, aby fenka věděla, že druhý pes je váš kamarád a nemusí ho bát.“

Mirek: „Zdravím. Váš pořad sleduji s obdivem a chci se zeptat, máte rád kočky ? Tedy ty čtyřnohé ? Díky a at´sedaří.“

Rudolf Desenský: „Ano, mám.“

Barbora H.: „Dobrý den pane Desenský, máme 3 měsíční miminko, když přijedeme k rodičům na návštěvu, jejich pejsek hrozně vyvádí při jakémkoliv zavrtění nebo zabrouknutí miminka, o pláči ani nemluvím - začne štěkat, jednou šel i do agrese a vrčel a kousl svého pána (miminko bylo položeno na posteli, manžel ho vyslékal z kožíšku, pes skočil na postel, manžel rychle chytl miminko do náruče, pryč z dosahu a začala ta agrese). Svého pána si hodně hlídá, je žárlivý a velmi bázlivý pejsek. Nevíme si moc rady, jak situace zvládat, hlavně jako máma se těch stavů bojím. Při první návštěvě jsme se nejdřív přivítali s pejskem, nechali jsme mu očuchat nožičky miminka, ale po 4 dnech návštěvy byla situace spíš horší. To, že občas výhružně vrčí na pána nebo někoho jiného se stává, stav není vyvolaný pouze miminkem. Máte pro nás nějakou radu? Děkuji a přeji pěkný den. B.H.“

Rudolf Desenský: „Pes je evidentně nesocializovaný a nebude správně vychovaný. K malému dítěti by neměl mít přístup do té doby, dokud nebude dělat jen to, co se po něm chce. V době uvedené v kontaktech na mém webu mi můžete zavolat. Zároveň se domluvíme, jak problém pejska vůči dítěti správně řešit.“

Iva: „Dobrý den, máme malého knírače a loni na podzim jsme instalovali na část zahrady elektrický ohradník (proti hrabání perliček),od té doby se pejsek drží pouze na terase a jde dál pouze s naším doprovodem a čůrat i kakat začal doma... teď s ním chodíme, přesto že chodil dřív sám.Dá se mu nějak vysvětlit že ostatní plochy jsou pro něj bezpečné i když s ním nepůjdeme? Děkuji Iva“

Rudolf Desenský: „Je potřeba pejska znovu učit, to znamená asistovat mu u všeho nového.“

Majka: „Dobré ráno,sleduji váš pořad Kočka není pes,líbí se mi,ať se daří. Hezký den.“

Rudolf Desenský: „Děkuji“

Helena: „Máte zajímavou a potřebnou profesi. Jak jste se naučil porozumět psím povahám a hlavně poznal, jaké volit cesty? Je to jen talent?“

Rudolf Desenský: „Komunikace se psy je mým hobby. Cokoli jsem se naučil, je praxe.“

Irena MS: „Prosím,máme retrívra, on si nás našel, když měl půl roku, je to skvělý kluk, hodný, citlivý, má rád lidi, akorát rád utíká. Už jsem navýšila dvakrát plot, protože výšku 150 v klidu skočí z místa. Vždy se vrátí, naštěstí má malý okruh, ale v okamžiku kdy je mimo dvůr, neposlechne a pádí pryč. Prosím, co dělám špatně. Děkuji, Irena“

Rudolf Desenský: „Psi utíkají ze dvou důvodů. Když se nudí a když mají kudy utéci. Zvyšování laťky nebude fungovat. Psi dokáží zdolat i třeba pětimetrové překážky. Lepší je dohlídnout na psa, aby se utéci nepokoušel a zajistit mu dostatek zábavy, aby neměl potřebu vyhledávat si ji mimo areál.“

Zuzana Vítková: „Dobrý den,máme zlatého retrívra fenku 4roky chodili jsme na cvičák,naučila se velmi rychle základní povely.Máme rodinný domek náš problém je štěká na všechny lidi co jdou okolo jak jí to odnaučit.Děkuji a přeji hezký den“

Rudolf Desenský: „Psi takto řeší vše, čeho se bojí. Je nutné správně socializovat vůči lidem, aby ji neznervózňovali.“

Vurstová Martina: „Dobrý den ,rádi bychom si pořídili pejska ,ale úplně si nevíme rady s rasou .Bydlíme v domečku ze zahradou,máme děti 8 a 11 let ,takže spíše mírnější povahy.Nejsme úplně sportovci,abychom chodili denně na dlouhé procházky .Pejska bychom rádi doma ,ne aby byl pořád venku.Poradíte ?Děkuji a přeji pěkný den .V.“

Rudolf Desenský: „Doporučuji psy spíše střední nebo větší velikosti socializované s dětmi už od štěněte.“

Marcela: „Dobrý den , jsme majiteli švýcarského ovčáka-feny. Zanedbali jsme její výchovu. teď jsou jí 3 roky, je velmi přátelská, miluje děti, ostatní psy. Je to ale útěkář a absolutně nepřivolatelná. Mnohokrát jsme museli odejít z práce a honit jí po vesnici. Skončila s elektronickým plotem. Myslíte, že je možné to ještě změnit nebo má s námi spojený nějaký způsob chování, který je neměnný? Moc děkuji“

Rudolf Desenský: „Pokud uteče jednou, lze to snadno řešit. Jestliže fenka utíká pravidelně, stává se z toho sport a vznikne skutečný problém, který je nutno řešit dřív, než se stane něco, o co nikdo nestojí. V prvé řadě doporučuji zabezpečit pozemek tak, aby nebylo možné překonat ploty. Pokud to možné není, může být fenka pouštěna jen pod dozorem.“

Irena MS: „Děkuji pane Desenský, myslíte si tedy, že když se pes nudí je dobrý nápad pořídit mu parťáka či parťačku? Před tímto retrívrem jsem měla dva kluky, vlčáka a jezevčíka a byly tým a veselí. Už na to myslím dlouho, aby nebyl na dvoře sám, občas si vyhraje s kocourem, ale ten čím je starší, tak na něj kašle. Děkuji“

Rudolf Desenský: „U pořízení druhého psa je nutné vědět, že psi se od sebe navzájem učí nejprve kulišárny.“

Veronika: „Dobré ráno, pane Desenský. Babička s dědou mají již 4 roky Border kolii Billyho. Neposlouchá na žádný povel, na vodítku táhne, klidně se 3x pozvrecel, jak se škrtil. Utíká. Minulý týden pokousal sousedku, která šla kolem s jiným psem. Na nás je hodný. Před ním měl děda německého ovčáka a ten byl vychovaný ukázkově! S tímhle si nevíme rady. Prosím o radu Vás. děkuji Veronika“

Rudolf Desenský: „Obávám se, že si pořídili psa s povahovými rysy, které jsou nad jejich síly a možnosti. Člověk ve vyšším věku by si měl pořídit psa s nižším temperamentem. Doporučuji, aby někdo z rodiny nebo přátel psa pořádně utahal, aby bylo možno ho něčemu učit. Nevylítaní psi s vyšším temperamentem se učí velice špatně.“

Lucie: „Dobrý den, jak prosím zacházet se psem z útulku, který trpí separační úzkostí.Jak ho naučit být sám? Děkuji“

Rudolf Desenský: „V psí poradně na mém webu najdete kromě jiných i téma "nesamostatnost". Doporučuji přečíst si o tom úplně všechno. Pak pochopíte, jak správně pochopit tento problém a jak ho řešit. Pokud si s tím přesto nebudete vědět rady, zavolejte mi v době uvedené v kontaktech na stejném webu.“

Eva: „Dobrý den, prý úplně negujete plemena typu bull a ani se jejich výchovou nezabýváte. Je to pravda. Děkuji“

Rudolf Desenský: „Pravda to není. Učím lidi se domluvit úplně se všemi psy. Jen ne všem plemenům poskytuji azyl.“

Natálie Čípová: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli by Border kolie trpěla v bytě, kdyby tu musela zůstat sama cca 8 hodin přes den Po-Pa. Děkuji za odpověď. Čípová“

Rudolf Desenský: „Záleží na povaze. Lze najít i líné, flegmatické štěně. Taková povaha samotu zvládne.“