Chat

neurolog

MUDr. Vilém Novák

Záznam chatu z úterý 8. ledna 2019

SK: „Kdysi mi říkala moje psychoterapeutka, že se mi může dost ulevit, když jako člověk s psycho problémy si zajdu i na neurologii!“

MUDr. Vilém Novák: „S psychiatry a psychology my neurologové sdílíme středobod našeho zájmu-mozek. Pokud máte pocit, že potřebujete neurologa, konzultujte praktického lékaře.“

SK: „V ČR nyní asi není dostatek neurologů, že?“

MUDr. Vilém Novák: „No, trochu bojujeme s objednacími dobami. Je zde také otázka racionálního nasměrování pacientů třeba praktickými lékaři.“

Jana: „Dobré ráno. Myslíte, že je slečna moderátorka Veronika v těch lodičkách naboso? Děkuji Jana :-)“

MUDr. Vilém Novák: „To nevím, v každém případě jí to sluší.“

ANTIMONY: „Jak vidíte spolupráci mezi neurologem a psychiatrem?“

MUDr. Vilém Novák: „Psychiatr by měl být partner neurologa - staráme se o jeden orgán. Neurolog řeší něco, co by se v počítačové terminologii dalo přirovnat k hardwaru, psychiatr spíše ten software.“

SK: „Jak často chodit preventivně na neurologii?“

MUDr. Vilém Novák: „Nemáme sílu preventivně vyšetřovat celou populaci. Základní vyhodnocení, jestli pacient potřebuje neurologické vyšetření - tedy jakousi neurologickou prevenci-by měl udělat praktický lékař.“

Eva Dědičová: „Dobrý den pane doktore. Je mi 68. Bez prášků do pulnoci neusnu. Kdyz si prášek nevezmu usinam tak mezi 2a3 rano, převaluji se na posteli. Ale pak spim třebas do pul 10 nebzdim se. Kdyz musim ale vstávat jsem jako praštená. Přes den "neklimbam". Nechci si na prášek zvykat. Zdravotně přiměřeně věku docela silny tinitus , slaba arytmie., nizky tlak. Dá se s tim neco delat?Dekuji vám za odpověď E. Dědičová dedicova@seznam. cz“

MUDr. Vilém Novák: „Vypadá to, že nakonec "naspíte" za celý den dost, máte ale tendenci usínat pozdě. Jak jsme již řekli ve studiu, není to ideální. Vhodnost farmakoterapie je těžké vyhodnotit. Z Vašeho dotazu se mi zdá, že jste našla možnost jak se vyspat /vstávat později a přitom se cítit dobře. KOnec konců k tomu máte důchod, abyste si mohla pospat. Převalování v posteli moc vhodné není. Pokud máte pocit, že Váš spánek je dlouhodobě neuspokojivý, vyhledejte konzultaci u odborného lékaře.“

marek: „Ahoj co znamena neurolog“

MUDr. Vilém Novák: „Neurolog je lékař, který se soustředí na nervové nemoci - třeba epilepsii, cévní mozkové příhody, roztroušenou sklerózu, dětskou mozkovou obrnu...“

Miloslava Buchtova: „Věříte na varovné prognostické sny ? Pokud ano, máte pro ně nějaké vysvětlení.Mám svou osobní zkušenost.Na psychiatrii se neléčím.Drogy jsem nikdy neužívala ani nemám jinou závislost.kolegyně“

MUDr. Vilém Novák: „Myslím, že sny do jisté míry odrážejí náš psychický stav a psychický stav do jisté míry souvisí s naší budoucností. Takže ve snech někdy vyjadřujeme svoje vnitřní obavy a pocity, které se mohou posléze naplnit. Nicméně, nevěřím že sen nějakým způsobem přímo určuje naši budoucnost.“

Lenka: „Dobrý den, když spím po 6ti hodinách, je to ,,normální,,?“

MUDr. Vilém Novák: „Pokud spíte 6 hodin denně, je to doba kratší než doporučená. Otázka je, zdali Váš zkrácený spánek je důsledkem Vaší spánkové hygieny - třeba si zkracujete sppánek sám z důvodu jiných aktivit - nebo opravdu nemůžete spát. V prvním případě doporučuji najít si více času na spánek a dostat se na těch 7 hodin. Ve druhém případě, pokud se cítíte jinak dobře, jste sice pod dolní hranicí ale je možné neřešit. POkud máte ale pocit nekvalitního spánku, konzultace s lékařem je vhodná“

Jarda Malik: „Dobrý den, měl bych dotaz jestli myslíte že už je problém když se mi chce hrozně spát odpoledne a usnu třeba na 4-5 hodin a potom slrz to nespím skoro celou noc ?“

MUDr. Vilém Novák: „Máme v sobě naprogramováno, kolik máme naspat během 24 hodin. POkud si část té doby vyberete odpoledne, nejde Vám potom spát v noci. Problém je asi hlavně v tom, že takový spánkový režim Vás vzdaluje od Vašich blízkých. Zkuste tento zvyk odpoledního spánku omezit, třeba si odpoledne naordinovat fyzickou aktivitu. To by Vám mělo pomoci přesunout hlavní spánkovou fázi do noci. POkud to nepůjde, konzultujte lékaře.“

Irena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je porucha spánku, když dospělý 40. letý muž spí ve svém volnu i 16 hodin přes den? A jestli ano, co s tím dělat? Děkuji“

MUDr. Vilém Novák: „16 hodin za den je moc. Podle mě tohle jasně signalizuje nějaký problém - třeba nekvalitní spánek u spánkové apnoe (chrápe/chrápete?). V každém případě prospat 16 hodin za den znamená obtížně stíhat práci a rodinu.“

Lenka Smutná: „Dobré ráno. Je mi 43 let a ke spánku mi stačí jen 4 hodiny. Stačí to? Už dlouho se mi zdají noční můry, ze kterých mě probouzel přítel. Teď se mi zdají častěji, i 2 krát týdně. Probouzím se hrůzou. Mám navštívit psychyatra?“

MUDr. Vilém Novák: „Ano, 4 hodiny je příliš krátká doba - jste již short-sleeper. Pokud máte i tyto nepříjemné psychické stavy v noci, je psychiatrické vyšetření na místě. Dále dle efektu, vyšetření v některém ze sppánkových center je vhodné, zejména pokud psychiatrická konzultace nepřinese zklidnění stavu.“

Lenka: „6 hodin spím, 6 pracuji, 6 spím, 6 pracuji, mám 4 etapy, né 2 .) (spánek v noci, žití přes den)“

MUDr. Vilém Novák: „Pokud Vám to vyhovuje a cítíte se dobře, asi k tomu nemám námitek. Spánková hygiena a medicína není dogma. Pokud se někdo cítí dobře, může žít po svém.“

Jitka Dvořáková: „Dobrý den, mám devítiletého syna. Má problém s usínáním. V noci spí celou noc. Řekla bych, jak si lehne a je nachystaný k spánku, tak začne přemýšlet co ten den dělal, jestli má vše do školy a místo toho aby dal hlavu do klidu (jak já říkám), tak začne přemýšlet a usíná kolem 22.30. Sám chce usnout,ale nejde to. Spánkovou hygienu se snažíme dodržovat, bez mobilu, počítače, vyvětráno. Trvá to už tak určitě dva měsíce. Vím že jsou to jen kusé informace, ale chtěla jsem poprosit o radu. Děkuji moc“

MUDr. Vilém Novák: „Vypadá to, že psychika - obtíže s uvolněním se - je problém Vašeho syna. Prostě mu to "šrotuje" v hlavě a nemůže usnout. Správně jste přemýšleli o spánkové hygieně. Zkuste něco změnit - třeba usínat v jiné místnosti - dětský pokoj má někdy charakter příliš stimulujícího prostředí. Je zde také možnost konzultace u psychologa - relaxační cvičení. Pokud to nepomůže, vyhledejte dětského neurologa.“

M.: „Souhlasíte, s tvrzením: ,, co nesníš, dospíš?,,“

MUDr. Vilém Novák: „No v určitém smyslu ano. V naší době a naší společnosti bojujeme spíše s nadbytkem jídla a nedostatkem spánku.“

Lenka Švecová: „Dobrý den, rada bych se zeptala na parasomnii, jak se u dětí do jednoho roku léčí? (Syn 8 měsíců-budí se pláčem, bez toho aby procitnul, někdy i po 15 minutách celou noc.Dodržujeme pravidelný režim před spánkem. ) Naše pediatrička nám doporučuje stále nová homeopatika, ale zatím bez většího úspěchu. Stačí mi obecná odpověď a na koho se případně obrátit. Moc děkuji a přeji krásné ráno.“

MUDr. Vilém Novák: „Parasomnie je takový "pat" mezi spánkem a bděním - mozek částečně spí, částečně nespí. Občasné epizody má asi 30% malých dětí - takže v řadě případů to nesignalizuje nějaký problém. Co může udělat matka: 1) zrušit "pat zklidněním - pochovat, pohladit, uspat a převést dítě do spánku. 2) probudit - třeba světlo, opláchnout. Pokud je takových stavů hodně a Vy nebo dítě jste z toho již unaveni, vyhledejte konzultaci u lékaře. POkud je potřeba farmakologická léčba, dáváme obvykle DOČASNĚ tlumivé léky“

Eva: „Dobrý den, je mi přes šedesát let, často nemohu usnout nebo usnu a zase se budím. Pokud neusnu do půlnoci, je jisté, že pak nebudu spát třeba ještě dvě nebo tři hodiny. Co je lepší, vstát nebo ležet a čekat? I když usnu pozdě, stejně se budím ráno v šest nebo sedm hodin, nikdy to nedohoním tak, že bych spala třeba do deseti. Jsem ráda i za těch šest hodin, ale chtěla bych spát celou noc bez probuzení. Co s tím? Děkuji!“

MUDr. Vilém Novák: „Pokud se převalujete, je lepší vstát, chvíli mimo ložnici dělat něco jiného a potom udělat nový pokus o usnutí. Váš problém se jeví chronický - zamyslete se nad spánkovou hygienou a pokud to nepomůže, konzultujte lékaře.“

Marie Horáková: „Dobrý den! Je mi 69 let a chci se zeptat, jak dlouhý spánek by měl v tomto věku být?Je to možné stanovit? Já spím cca 6 hod denně, ale někteří mí vrstevníci déle. Někdy mám pocit,že vstávám neodpočinutá,jindy s pocitem,že to stačí. Děkuji. Horáková“

MUDr. Vilém Novák: „V 69 letech je 6 hodin docela v pořádku - pokud se cítíte dobře. Pokud máte pocit neosvěživého spánku, napadá mě otázka spánkové apnoe - ta se projevuje neosvěživým spánkem a dá se léčit. Chrápete?“

Blanka: „Dobrý den. Je mi 50 a mám problém se spaním. Co se týče usínání, tak to mi problém nedělá. Usnu i třeba během pár minut od ulehnutí. Problém je spíš ten, že se tak po hodině až hodině a půl budím. Někdy i 5x za noc. Manžel, který usíná později říká, že mám po usnutí neklidné spaní. A občas mám sny kde se topím, nebo nemůžu najít cestu ven z nějaké budovy a někdo mně pronásleduje.“

MUDr. Vilém Novák: „Přerušovaný spánek a sny o tonutí -dušení docela napovídají, že bychom měli myslet na poruchu dýchání ve spánku - spánkovou apnoe. Ta se může týkat i žen, zvláště po 50.“

Milan: „Dobrý den, je možné aby se člověku "realisticky" zdálo o něčem co nikdy nezažil? Např. ochrnutému (od narození) o chůzi, panně o sexu, člověku co nikdy neletěl tak o létání, co nikdy nejel na motorce tak o jízdě na ní apod.?“

MUDr. Vilém Novák: „Zajímavá otázka. Fakt je, že si někdy i nereálné věci představujeme. Já bych třeba strašně rád pilotoval letadlo. Takový sen jsem ještě (bohužel) neměl. Také se mi běžně zdá, že chodím po rukou, i když to v realitě neumím.“

Veronika: „Dobrý den, už asi 6 let mám občas sny, že vystupuje moje duše z těla. Ve snu jsem si vědoma, že zanechávám tělo posteli, ale moje "duše" se buď na mě dívá a dokonce jednou se mi stalo, že jsem odešla pouze s "duší" ke vchodovým dveřím. Problémem je, že se v tomto snu hrozně bojím a když se chci probudit, tak nedokážu tělem vůbec hýbat a nemůžu vydávat ani žádné zvuky. Jediné, co můžu dělat je rychleji a hlasitě dýchat, což naštěstí probudí mého manžela a ten mě probudí. Co tato forma snu znamená a je to vůbec sen? Děkuji za odpověď, ať se vám daří :)“

MUDr. Vilém Novák: „Možná jste slyšela o tom, že podobné pocity zažívají někdy lidé v bezvědomí - mám dojem, že se tato zprostředkovaná znalost (o které jste mohla slyšet) promítá do Vašich snů. Pokud se jinak cítíte dobře a nemáme ani signály od Vašeho okolí, že s Vaším spánkem je něco špatně, nepřeceňoval bych tuto snovou zkušenost. Podle mě to znamená vyšší míru Vaší úzkostnosti. Nepamatuji si na nějaký případ, kdy by tento typ snu něco znamenal.“

Hana Vinckerová: „Dobrý den. Je mi 50 let. Po narození dětí se stal spánek přerušovaný. Teď už má nejmladší 9let, ale spím pořád přerušovaně. Nemám problém usnout, ale po 2 hodinách jsem většinou vzůru. Nemám problém okamžitě usnout, ale buzení se opakuje v průměru 3x za noc, někdy i více. Ráno se pak necítím úplně fit a odpočinutá. Je nutné navštívit lékaře? Děkuji za odpověď. Vinckerová“

MUDr. Vilém Novák: „Mateřství je náročná věc, která narušuje také spánek. Mám pocit, že Vás budí pocit zodpovědnosti za Vaše děti. Malé děti opravdu potřebují, aby maminka měla lehké spaní a řešila problémy, kojila atd. Vy jste asi u tohoto zvyku zůstala.Domnívám se, že důvod Vašich obtíží je psychický. Zkuste si sama uvědomit, že Vaše 9 leté dítě už nepotřebuje trvalý dohled, že už máte větší právo na vlastní spánek. Pokud to nepomůže, je tady psycholog.“

Milan: „A tušíte co ta chůze po rukách ve snech znamená? Mě se tohle zdá taky opravdu velmi, ale fakt velmi často...skoro každý den.“

MUDr. Vilém Novák: „Asi to neznamená nic. Možná to, že bych rád chodil po rukách. Prostě taková projekce mého přání do snu.“

Veronika: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli u dítěte ovlivňuje vstávání to v kolik matka vstávala než dítě porodila.Mam syna dva roky a vstáváme různé kolem čtvrté,někdy páté několikrát se nám podařilo aspoň do 5:30.Kdyz jsem vstávala já jako matka do práce tak jsem taky takto vstavala .Děkuji za odpověď Veronika“

MUDr. Vilém Novák: „Miminko v mamince se samozřejmě přizpůsobuje rytmu matky. Víme, že dítě v děloze má stavy podobné spánku a stavy bdělosti. Víme také, že psychický stav matky v těhotenství ovlivňuje nastavení psychiky dítěte po narození. Běžná zkušenost ale je, že děti-budíci začnou ráno déle spát, když jsou větší - třeba když mají vstávat do školy. Toto jsem pozoroval u vlastních dětí.“

M.: „....spánek ale nenahrazuje jídlo?“

MUDr. Vilém Novák: „Nenahrazue. Měli bychom mít obojího tak akorát.“

Anna: „Dobrý den,mám problém s přerušovaným spánkem už několik let.Usnu např. v 23hod a za hodinu se vzbudím.Někdy zajdu na wc a zase usnu ale většinou nezaberu až za 1-2 a spím zas hodinu a znova se budím.Vstávám kolem 6hod ráno.Děkuji a přeji hezký den.“

MUDr. Vilém Novák: „Popis je kusý. Vypadá to, že usínáte bez problémů a potom máte přerušovaný spánek, možná chodíte častěji na "malou stranu" na WC. To by mohlo signalizovat spánkovou apnoe (pravděpodobnější u žen nad 50 - nevím Váš věk). U mladších žen může být porucha spánku spíše na psychickém podkladě - tam je ale častější spíše porucha usínání.“

bahulovi@seznam.cz: „Dobré mám 13-ti letého syna a má problémy s usínáním v pokoji už to řešíme dlouhodobě ale nikde jsme se zatím nebyli poradit ale už mě to zmáhá a tak prosím o radu jestli je v tolika letech normální když se třeba přestěhuje do jiné místnosti a má nás tam buď mě nebo manžela tak problém nemá. Nevím si rády už jsem vyzkoušela spoustu věcí jak ho tam přinutit spát a výsledek žádný. Děkuji a hezký den. Martina“

MUDr. Vilém Novák: „To, že Vás to "už zmáhá" je signál, že problém je významný. Začala jste řešit problém laicky, pravděpodobně pomyslela na spánkovou hygienu a problém trvá. Konzultace u lékaře je na místě. Můžete začít u dětského neurologa.“

Marie Horáková: „Ještě jeden dotaz. Moje vnučka (17) let se od 7 let léčí s epilepsií, EEG vyšetření neukazuje změny, bez léků ale nemůže být, snaží se dodržovat spánkový režim, ale Je velmi spavá, dokázala by spát i 12 hod denně. Je to v pořádku? Děkuji. Horáková“

MUDr. Vilém Novák: „Pokud na EEG nejsou příznaky epilepsie, není to jednoznačný důkaz proti epilepsii, zvlášť pokud antiepileptika fungují. 7 let a 12 hodin - je už spíše více, než by mělo být. Nevím, jaké bere léky na epilepsii. Je pravda, že některá antiepileptika působí poněkud tlumivě, ta modernější antiepileptika méně. Konzultujte ošetřujícího neurologa.“

Jitka: „Jsem na neschopence s nehybnym ramenem.na noc mám léky doreta. Je prosim tento lék návykovy. Mám pocit,když si ho vezmu usnu lépe. Ale spánek nic moc,budim se bolesti. Přes den nechci spát ať spím v noci.hezky den.finsterlova“

MUDr. Vilém Novák: „Jedná se o relativně silné analgetikum (tramadol). Pokud užíváte tento lék krátkodobě, je to lepší než mít bolesti. Chronické užívání je problematické.“

Kristýna Hynčicová: „Dobré ráno pane doktore, zdraví Vás rodina Hynčicova z Radíkova od Hranic na Moravě. 3 roky zpět jsme k Vám dojížděli s dcerkou Olivií. Děkujeme za vzornou péči, i když i přes veškerou snahu to nedopadlo... Dneska máme 2 letou dcerku Emmu, zdravotně vše v pořádku, prospívá, dělá nám radost. Přejeme Vám hodně zdraví, rodinné pohody a pracovních úspěchů. Kristýna Hynčicová :-) Dneska“

MUDr. Vilém Novák: „Pamatuji si na Vás i na Olivii velmi dobře. Jsem rád, že dcera je zdravá. Mějte se hezky.“

Petr Pergler: „Hezké ráno pane doktore,chci se zeptat,má žena z určitých důvodů,převážně skrze mě jelikož jsem na vozíku,má už několik let jen noční,prosím může zkrze to mít pro ni nějaký zdravotní problém? Děkuji.“

MUDr. Vilém Novák: „Práce na noční směny je určitým rizikem poruch spánku, ale někteří lidé snášejí tento režim dobře. Asi bude nejlepší, když se manželky zeptáte. Je pravda, že někdy nás život nutí ke kompromisům. Práce na směny není ideální z hlediska spánkové hygieny, na druhou stranu chápu, že se musíme také něčím živit a třeba je práce na směny tou nejlepší možností. Jako lékař také sloužím v noci a to je určitý "prohřešek" proti spánkové hygieně. Prostě je to někdy potřeba,“

Lubomíra Macháčková: „Moc zdravím, přítel bez prášku na spaní neusne...jeho psychiatr mu dává léky na spaní a na uklidnění, myslím si, že má bipolární poruchu - dala jsem mu přečíst a souhlasil , že má takové stavy a pocity.Sám o tom neví a snad ani lékař.Co mám udělat?Díky“

MUDr. Vilém Novák: „Různé poruchy spánku - jak nespavost tak nadměrná spavost často provázejí bipolární poruchu a příbuzné choroby. Ideálním konzultantem je psychiatr. Až půjde přítel na kontrolu, měl by s paní doktorkou/panem doktorem na psychiatrii probrat, že kromě nespavosti má nějaké další obtíže - třeba poruchy nálady, úzkostnost atd.“