Chat

zvěrolékařka

MVDr. Nikola Holeszová

Záznam chatu z pátku 14. prosince 2018

Zdenek Zahradnik: „Dobré ráno, dovolím se zeptat kdy dostane pejsek stejný kterého máte ve studiu rozum? Mam naprosto totožného pejska od štěněte, je dva a půl roku starý a stále je to neřízená střela i když jsme absolvovali cvičák Děkuji za případnou odpověď.“

MVDr. Nikola Holeszová: „Jak jsem již zmiňovala, jejich osobnost se vyvíjí zejména v prvním roce věku, kdy je třeba výchově přikládat největší význam a také obětovat spoustu času. Nevěšejte však hlavu, stále máte mladého psa a vše se dá opravdu odnaučit stejně tak, jako naučit, jen je potřeba spousta trpělivosti. Cvičák je určitě tzv. první zastávkou, kterou by měl, dle mého názoru, každý pejsek absolvovat, není však konečnou. Tam by si měl osvojit zejména základy, další výchova už je opět na majiteli. V případě, že máte pocit, že si z tohoto cvičení váš pejsek nic neodnesl, poté nezbývá, než tento výcvik zopakovat, případně zvolit jiný typ přístupu - každý cvičitel má svou vlastní zkušenost a jiný přístup k výcviku a nejlepšími jsou ti, kteří se věnují celkové kooperaci majitele se zvířetem a řekne Vám, v čem chybujete. Zkuste se obrátit na ně. Pes je veden zejména Vámi a proto je tato spolupráce velmi důležitá.“

Ludmila: „Dobré ráno, souhlasím s Vámi že každé plemeno je specifické mi jsme doma vždy mívali německého ovčáka teď už tři roky máme křížence německého ovčáka s československého vlčáka. Ale z toho německého nemá vůbec nic. Chová se přesně jako pravý Čechoslovák je umazlený nekňučí moc neštěká ale když je mu smutno je schopný v kuse výt i hodinu. Když byl štěně byli jsme zněj nešťastný protože byl velmi devastující a mazaný (to trvalo skoro dva roky). Přesto je to skvělý parťák pro děti ale i na túry. Zkrátka oni svoje "smečky" rodiny milují.“

MVDr. Nikola Holeszová: „Ráda slyším, že Vás ani takové chování neodradilo a bojovali jste statečně. Přesně takové majitele rádi vidíme v naší ordinaci, jelikož jsou velmi zodpovědní, naslouchají a je s nimi velmi dobrá spolupráce.“

Martin Straka: „Paní doktorko je vhodné pořídit pejska k 2 letému dítěti?děkuji“

MVDr. Nikola Holeszová: „Není to nic neobvyklého, jen je třeba si pořádně rozmyslet, jaké plemeno a povahu pejska zvolíme. Musíte mít na paměti, že je to zátěž a starost zejména pro Vás. Dále také záleží na povaze dítěte. Pokud máte dítě klidné a hodné, budete mít dostatek času ukočírovat i dalšího rodinného příslušníka a věnovat mu potřebnou péči, nevidím v tom žádný problém. Mnozí lidé však pořizují zvířata, jako rozptýlení svým ratolestem, aby si od nich na chvíli odpočinuli a to poté nebývá velmi dobrým řešením. Pořádně tedy promyslet a pokud se rozhodnete kladně, přeji mnoho úspěchů s výchovou.“

Tomáš K.: „Dobré ráno paní doktorko, rád bych se zeptal na vhodné vyžití stafbulíka, jak jej co nejlépe unavit ? Slyšel jsem o nějakých bull sportech pro psy, ale to ho moc nebaví, existuje nějaká alternativa k těmto sportům, co by ho mohlo bavit? Děkuji za odpověď.“

MVDr. Nikola Holeszová: „Sportů je nepřeberné množství a určitě je z čeho vybírat, ohledně bullsportů - tam bývá důležitá zejména pořádná motivace, kterou máte na starost vy jako majitel. V dnešní době se momentálně hodně rozmáhá a nabývá popularity i sport nazývaný coursing, kdy se jedná o běh za střapcem. Ten je využíván širokou sortou lidí s nejrůznějšími plemeny, od krysaříka, po dogu. Je to pro majitele časově nenáročná aktivita, přestože naši čtyřnozí kamarádi jsou nuceni ze sebe vydat maximum. Berte to však pouze tip a doporučení, vy sám musíte zjistit, co Vašemu psovi nejvíce vyhovuje.“

Hana Čermáková: „Pejska si z časových důvodů nemohu dovolit, je moudré brát psa na procházku z útulků ? Nemá pak zvíře trauma, když jde o určitou pravidelnost , a umožňují tyto návštěvy útulky vůbec ? děkuji Hanka“

MVDr. Nikola Holeszová: „Dobré ráno, většina útulků tuto možnost má a velmi přivítá dobrovolníky, kteří jsou ochotní vzít pejska na procházku. Traumatu se bát nemusíte, naopak se dočkáte vděčnosti a sobě i zvířeti tak zpříjemníte den.“

Dana: „Pani Doktorko, poradite mi, co mam delat s nasi Britou? je to 4leta fenka vlcaka, a je celkem vychovana, jen si vynucuje pozornost neustalym piskanim. po okriknuti na chvilku zmlkne, ale pak zacne nanovo. Mam tento nesvar ignorovat, je to neprijemne. Ale nemocna nijak neni, nic ji neboli. dekuji“

MVDr. Nikola Holeszová: „Dobré ráno, okřiknutím jí tu pozornost právě poskytujete, nevidím to tedy jako řešení. Buď se přikloňte k absolutní ignoraci nebo je třeba ji potrestat - nemyslím teď fyzicky, ale podpořit tuto ignoraci např. zavřením v jiné místnosti apod. Je třeba vytrvat a nepouštět ji dřív, než se tohoto chování vyvaruje. Pokud i přesto bude nežádoucí chování pokračovat, nezbývá, než se obrátit na odborníky - cvičitele.“

Martin Straka: „Můžete poradit plemeno? Děkuji“

MVDr. Nikola Holeszová: „V této otázce je opravdu důležité si uvědomit, jaké máme pro zvíře podmínky. Rozhodně není ideální pořídit si psa velkého plemene do bytu a podobně, což vyplývá z logiky věci, vzhledem k potřebám zvířat. Pokud mluvíme obecně, velmi vlídným a trpělivým plemenem, ne příliš složitým na výchovu bývají labradorští retrívři a jim podobní. Jsou to takoví ti osvědčení rodinní pejsci. Každopádně, jak již jsem zmínila, nepřeberné množství plemen lze vychovat ke své spokojenosti, poskytneme-li mu dostatek času, ovšem pokud jste začátečník, asi bych se vyhnula hodně temperamentním plemenům, jako jsou např. rotweileři, ohaři, někteří knírači a další.“

Jiří Ernst: „Dobré ráno, nevím zda mně poradite? Jak lze naučit kočky na škrabadla. Vím že jsme měli kočku a ta znicela sedačku a dveře a na škrabadlo ani nepodívala. Děkuji“

MVDr. Nikola Holeszová: „Dobré ráno, nejjednodušší v tomto případě bývá umístit tato škrabadla na místa, která ničí (dnes najdeme škrabadla i v podobě nalepovací, alespoň dočasně. Kočky jsou celkově špatně přizpůsobiví tvorové a proto odnaučit je nežádoucímu chování bývá hodně časově i psychicky náročné.“

Iva: „DOBRÝ DEN, doporučila by jste osmáky? Co by měli mít a jestli ano, jeden nebo dva.“

MVDr. Nikola Holeszová: „Dobré ráno, osmáci jsou velmi společenská zvířata a bývají spokojenější ve větším počtu. Je třeba mít ale na paměti, že pokud si pořídíme 2 samičky/2 samečky, může docházet k soubojům o teritorium a v případě páru pak můžeme brzo očekávat nadílku v podobě jejich potomků, pokud je včas nevykastrujeme. Je to tedy na zvážení. Co se týče péče, až na několik základních potřeb se jedná o zvířátko velmi nenáročné.“

Kateřina Polcerová: „Dobrý den mohu se zeptat z které chov. stanice mate toho vašeho krásného stafika? Mám doma 5letou fenku, ale vykastrovanou měla zánět dělohy. A chtěla bych ještě pejska do budoucna. Moc Vám děkuji. Staffici jsou nejlepší ❤️“

MVDr. Nikola Holeszová: „Dobrý den, jedná se o chovatelskou stanici Ella perfecta, bohužel ale se jednalo o jediný vrh a další neplánují.“