Chat

pracovnice štábu oddělení kvestora Univerzita obrany v Brně;tiskový a informační důstojník, bývalý vojenský psycholog

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát

Záznam chatu z pondělí 12. listopadu 2018

ANTIMONY: „PM - Co pro Vás celkově znamená práce na Univerzitě Obrany?“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Je to práce s novou generací vojáků z povolání. Jsem ráda, že se můžu podílet na jejich vzdělávání a rozvoji.“

ANTIMONY: „LK - Jak se Vám spolupracuje s prap. Petrou Matýzkovou?“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Výborně. Známe se sice jen chvíli, ale vojáci musí držet spolu.“

STOP: „LK - Co vše musí zvládnout tiskový a informační důstojník?“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Je toho mnoho - vystupovat na veřejnosti, moderovat menší i větší akce (Dny NATO, Bahna), zabezpečovat administrativu velitele (dopisy, pozvánky), řešit krizové situace apod.“

SK: „PM - Co všechno musí zvládnout dělat pracovnice štábu odd. kvestora UO v Brně?“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Kvestura je vlastně obdobou logistiky na útvaru. Jedná se o zabezpečení v široké oblasti nákupů, proviantu, stravování. Oddělení kvestora toto všechno zabezpečuje a zaštíťuje.“

ANTI: „PM - Jak se Vám spolupracuje s kpt. L. Kabátem?“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Kolega je výborný rétor a profesionál, spolupracuje se mi s ním velmi dobře a pohodově.“

ANTIMONY: „LK - Nelitujete, že už jste jen bývalý vojenský psycholog a ne aktuální?“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Vůbec ne. Je to změna, zároveň ale člověk zůstává s lidmi. Práce psychologa, zejména pokud obnáší i oznamování úmrtí a péči o rodiny padlých je v tomto ohledu nesmírně náročná a občas i vysilující. Vojenskou psychologii jsem zdaleka nezavrhl, současnou pozici, dokumentaci výcviku, propagaci své jednotky si ale užívám ...“

Majka: „Dobré ráno,jak dlouho jste dělal vojenského psychologa? Hezký den.“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Dobré ráno, od roku 2004 do roku 2015. Z toho 2007 - 2013 psychologa bojové jednotky, 7. mechanizované brigády.“

Majka: „PM-Dobré ráno,kde a jakou školu jste studovala? Hezký den.“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Dobré ráno, po maturitě jsem nastoupila na roční praporčickou školu v Brně. V současné době již tento způsob vzdělávání neexistuje. Důstojníci studují Univerzitu obrany a praporčický sbor absolvuje kurzy.“

Jaroslav Rušikvas: „Ahoj Laďo,přeji Ti krásný den,jak se máš?“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Ahoj, skvěle, jak jinak :) Děkuji za pozdrav“

Pavla: „Dobré ráno, předně vám děkuji za vaši práci. Následně se chci zeptat, co je podle vás nejtěžší pro vojáky, když se vrací z mise domů? Co je pro něj důležité?“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Dobré ráno, i my děkujeme. Je to velmi individuální, ale z mého pohledu je nejtěžší znovu si přivyknout civilnímu životu. Mnoho věcí v misi řešit nemusíte, jste plně soustředěni na plnění úkolů, doma po vás najednou chtějí co nejrychleji se zařadil do společnosti. Což se zdá jako samozřejmost, ale "přepnout" chvíli trvá, i když se vracíte do prostředí důvěrně známého. A samozřejmě, někdy se stává, že se vrátíte a zjišťujete, že život vašich blízkých se mezitím ubral jiným směrem.“

Majka: „Hezké ráno,jak rádi relaxujete?“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Dobré ráno, sport, hudba, povídání s přáteli. Vše dostupné i na té nejzapadlejší základě uprostřed ničeho :)“

Radka: „Dobrý den, jak na vaši účast na zahraničních misích reagovala vaše rodina?“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Dobré ráno, určité obavy a strach dávali najevo, nicméně vědí, s kým žijí a co život vojáka obnáší. Hodně pomáhá, když máte možnost ukázat fotografie nebo video základny, kde budete, prozradíte něco o tom, jaké tam máte možnosti vyžití. A samozřejmě, když jednou za čas zavoláte, že jste v pořádku a máte se dobře ...“

Hanka: „Dobré ráno. Ještě na poslední chvíli zkouším svůj dotaz. Mám vnuka, 18 a půl let. 3. rok se učí v učebním oboru bohužel bez maturity. Jeho touha je jít dělat vojáka z povolání a nejraději na zahraniční mise. Můžete mi prosím poradit nejjednodušší způsob jak to po skončení učebního oboru udělat děkuji Vám moc Hanka“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Dobré ráno, prvním krokem je návštěva rekrutačního střediska, kde se dozví vše podstatné. Poté je potřeba dodat patřičné dokumenty, projít zdravotními vyšetřeními, fyzickým přezkoušením a v neposlední řadě zvládnout tříměsíční základní výcvik ve Vyškově.“

Kotkova: „Petro , chtěla jsem se zeptat , zda v armádě existuje nějaké omezení co se týká účesů žen . A zda by neměly mýt také krátké střihy. Už Demi Moore ve filmu .. ? se musela ostříhat , protože ji Vlasy překážely ve výcviku . Díky za odpověď“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Dobré ráno. Omezení co se týče délky vlasů neexistuje. Delší vlasy musí být vždy svázány do drdolu nebo culíku, obzvlášť při výcviku. Krátké vlasy mohou být výhodou pro rychlejší údržbu,ovšem žádný předpis ani nařízení vám neurčuje, jaký účes máte mít.“

Kotkova: „Petro , chtěla jsem se zeptat , zda mají ženy v armádě nějaký předepsaný spíše zakázaný účes a zda by také neměly mýt nějaký krátký sestřih . Už Demi Moore ve filmu se ostříhala , protože vlasy ji překážely ve výcviku ? Díky Simča“

prap. Bc. Petra Matýzková a kpt. Mgr. Ladislav Kabát: „Dobré ráno, délka vlasů není žádným způsobem u žen určena. Vlasy musí být vždy svázány do drdolu nebo culíku, tak aby vám při výcviku nepřekážely. Krátké vlasy mohou být výhodou při údržbě. Nikdo vám ale nemůže nakázat, jaký typ účesu máte mít.“