Chat

primářka hematologicko-transfuzního oddělení

MUDr. Jana Pelková

Záznam chatu z pondělí 29. října 2018

Pavel Švabenský: „Dobrý den. Proč nemohu darovat krev, když jsem alkoholik? Podotýkám, že dlouhodobě abstinující. Děkuji“

MUDr. Jana Pelková: „Dobrý den, gratuluji, že jste zvládl závislost na alkoholu a abstinujete. Z hlediska darování je důležité, zda užíváte dlouhodobě nějaké léky, jaké jsou jaterní testy a podobně. Doporučuji Vám zkonzultovat tyto záležitosti na transfuzním oddělení s lékařem.“

GF: „Neměl by každý občan ČR znát povinně svou krevní skupinu a mít jí v občan. průkazu a cestovním pasu?“

MUDr. Jana Pelková: „Dobrý den, bylo by to zajímavé, nicméně při každém předtransfuzním vyšetření se krevní skupina znovu kontroluje.“

necrony: „Může někdo kdo prodělal lymfosarkom, dávat krev?“

MUDr. Jana Pelková: „Bohužel, to nejde. Přeji Vám dlouhé zdraví a darování krve přenechejte lidem ve svém okolí. Tím, že člověk zvládl léčbu, může někoho třeba motivovat k dárcovství krve.“

GF: „Mám krev B RH + - jaká to je krev z lékařského hlediska?“

MUDr. Jana Pelková: „Nevím, co přesně máte na mysli. Je to základní krevní skupina, je zastoupena asi v 15% populace.“

ANTI: „Jaká je podle Vás současná úroveň české hematologie?“

MUDr. Jana Pelková: „Jsem přesvědčena, že na vysoké úrovni. Dokazují to četné spolupráce se světovými pracovišti, spoluúčast na vědeckých studiích, na kongresech apod. Znám několik pacientů, kteří žijí v zahraničí a na léčbu jezdí do ČR, mají ji adekvátní jako např. v USA či Německu.“

GF: „Máte dostatek krve v současnosti na Vašem oddělení?“

MUDr. Jana Pelková: „Momentálně je krve "tak akorát", nicméně situace se mění den ze dne. K tomu slouží např. barometr krve, který pravidelně aktualizujeme a zveřejňujeme na webu nebo na FB stránkách.“

dayd: „Užívám antipsychotika, nemám tedy nikdy šanci dávat krev, kostní dřeň apod.?“

MUDr. Jana Pelková: „Bohužel, lidé s touto léčbou nemohou darovat ani krev, ani plazmu, ani kostní dřeň.“

Adéla: „Dobrý den, paní doktorko, k darování krve se udává podmínka váhy min. 50 kg. Je to individuální nebo opravdu závazná podmínka? Mám výšku 150 cm a váhu 48 kg. Děkuji za odpověď. Preji hezký den. A.“

MUDr. Jana Pelková: „Dobrý den, je to závazná podmínka, jedná se o objem odebrané krve ve srovnání s celkovým objemem krve. Vaše krev je určitě kvalitní, nicméně bychom Vám museli odebrat méně krve, např. do dětského vaku.“

Věra Pidrmanova: „Dobré ráno, chtěla bych se zeptat, zda můžu darovat plazmu, když mám trombofilni mutaci. Děkuji“

MUDr. Jana Pelková: „Dobrý den, ano - můžete.“

Dagmar: „Dobrý den paní doktoroko.Tento problém mě tíží již asi 10 let. V té době se můj syn dostal do nemocnice,kde mu odebírali krev a zjistili mu krevní skupinu O(tu měla jen moje maminka) Já jsem A a manžel byl B. Svému muži jsem byla věrná a k záměně v nemocnici také nedošlo. Já ztratila u svého syna důvěru. Můžete mi to nějak vysvětlit? Děkuji Dagmar“

MUDr. Jana Pelková: „Dobrý den, můžete být klidná a uklidněte i syna - v dědičnosti krevních skupin tato kombinaci možná je. Není důvod, aby Váš syn pochyboval. Možná by si mohl prostudovat problematiku dědičnosti krevních skupin.“

Petr Svoboda: „Dobrý den, začal jsem brát léky na vysoký tlak Amprilan 5. Můžu darovat krev? Děkuji Petr Svoboda“

MUDr. Jana Pelková: „Dobrý den, ano - při této léčbě - pokud máte krevní tlak kompenzovaný, darovat krev můžete.“

Veronika Dostálová: „Dobrý den, proč prosím pořád platí zákaz darovat krev těm, kteří byli v letech 1994-96 v Anglii z důvodu BSE? Mí přátelé, kteří tam zůstali, darují bez problémů krev v Anglii, ale já bohužel nemůžu. Dostala jsem totiž transfuzi při porodu a beru jako handicap, že ji nemám jak "vrátit". Děkuji.“

MUDr. Jana Pelková: „Dobrý den, ano - toto nařízení pořád platí. Třeba se časem zmírní. Zkuste třeba někoho jiného motivovat k dárcovství krve. Děkuji za Váš zájem.“

MARTA: „BYLO ŘEČENO, ŽE ŽENY ZVLÁDNOU 3,4,ODBĚRY ZY ROK. jÁ MÁM JÍT NA 3 AUTOTRSFUZE PŘED OPERACÍ TOTÁLNÍ ENDOPROTEZY BĚHEM 3 TÝDNŮ.JAK SE TO TEDY DÁ ZVLÁDNOUT? JSOU AUTOTRASFUZE NUTNÉ?DĚKUJI ZA ODPOVĚD“

MUDr. Jana Pelková: „Darování krve pro vlastní potřebu při operaci je trochu odlišná záležitost, jednorázová. Výjimečně lze odebrat až 3 jednotky v období před operací, pokud budete mít dobré výsledky laboratorních testů. Je to jistá výhoda, podáváte si svou vlastní krev. Někdy se může stát, že si pacient sám není schopen krev nachystat, proto se mu při operaci podá transfuze od dárců.“

J. Pokorná: „Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o informaci, zda je možné darovat krev, plazmu či kostní dřeň, pokud mám Leidenskou mutaci - heterozygot? Tuto informaci jsem se dozvěděla až v těhotenství, dříve jsem chodila darovat krev a nikdo to nezjišťoval. Předem děkuji za odpověď.“

MUDr. Jana Pelková: „Dobrý den, ano - krev a plazmu darovat můžete, u kostní dřeně by to mohl být problém.“

Petra: „Dobrý den, kdysi jsem viděla, že kostní dřeň odebírali z páteře asi něco jako lumbálka. Dnes už se to nedělá? Bere se to z krve ze žíly? Je mi 42 let mohu ještě něco darovat? A kostní dřeň se odebírá na každé transfúzní stanici nebo jsou na ni specializovaná pracoviště. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.“

MUDr. Jana Pelková: „Kostní dřeň se může odebírat z lopaty kosti kyčelní (z pánve) nebo z periferní krve ze žíly. Krev i plazmu darovat můžete až do 60 let, do Registru dárců kostní dřeně se registrují zájemci ve věku 18-35 let.“