Chat

primářka Oddělení patologické anatomie Slezské nemocnice v Opavě

MUDr. Eva Sehnálková

Záznam chatu z úterý 2. října 2018

BRKB: „Jakou má úroveň současná česká patologická anatomie?“

MUDr. Eva Sehnálková: „Dobrý den, současná česká patologická anatomie je na vysoké úrovni. Patologové zejména z univerzit spolupracují se zahraničními kolegy, účastní se odborných kongresů a seminářů... Všichni používáme k určování diagnóz odbornou literaturu v angličtině, platnou celosvětově -např.vydávnou WHO.“

GF: „Má patologická anatomie nějakou souvislost s psychiatrií?“

MUDr. Eva Sehnálková: „Pitvy jsou prováděny u pacientů s různými diagnózami, to znamená že i u pacientů s psychiatrickým onemocněním. Pokud je příčina smrti nejasná a lékař pitvu požaduje.“

InnerS: „Co vlastně patologická anatomie zkoumá, řeší?“

MUDr. Eva Sehnálková: „Patologická anatomie je obor, který zkoumá patologicko-anatomickou pitvou nejasné příčiny úmrtí u osob, které zemřely v nemocničním zařízení, vyšetřuje biopsie - vzorky odebrané ŽIVÝM pacientům a cytologie - buňky zejména v tekutinách z dutin živých pacientů (kromě krve).“

Majka: „Dobré ráno,co vás na vašem oddělení překvapilo,jaký orgán?“

MUDr. Eva Sehnálková: „Každá tkáň a orgán, který vyšetřujeme je zajímavý a jedinečný. Zkoumáme ho makroskopicky (očima) i mikroskopicky, hledáme správnou diagnózu: zánět, nádor nezhoubný nebo zhoubný - rakovinu. Aby mohl být pacient i dále správně léčen... "Rakoviny" je velké množství druhů v každém orgánu. Záleží na typu, velikosti, šíření do okolí, tvorbě vzdálených ložisek.... Nález je někdy velmi dlouhý a čeká na něj nejen lékař, který operoval, ale také onkolog. Ten pak určuje léčbu přímo pro konkrétního pacienta (někomu pomůže chemoterapie, někomu ozařování, a jinému třeba kombinace obou metod..) Patolog je jako detektiv: hledá příčinu nemoci v současnosti zejména u živých a již mnohem méně u zemřelých .“

Majka: „Hezké ráno,proč jste si vybrala zrovna patologii?“

MUDr. Eva Sehnálková: „Náhodou :-). V oboru, který jsem si vybrala, v době mého ukončení studia nebylo volné místo. Tak jsem "na přechodnou dobu" zvolila patologii. Diagnostika vzorků živých pacientů se mi velmi zalíbila, mikroskopování mne velmi bavilo, pitvy mi nevadily,... a už jsem zůstala a nelituji.“

Petr Kovaříček: „Dobrý den paní doktorko, je nutné pro profesi patologa vystudovat přímo lékařskou fakultu? Můj syn se chtěl stát patologem, ale bohužel se nedostal na medicinu a nyní studuje experimentální biologii. Je nějaká šance se z tohoto oboru dostat k patologii? Děkuji a mějte se fajn. PK“

MUDr. Eva Sehnálková: „Dobrý den, samozřejmě je NUTNÉ vystudovat lékařskou fakultu - jsem lékařka. Experimentální biolog může pracovat na oddělení patologie univerzitního typu, které se zabývá molekulární biologií - prediktivní patologií,... Je nejlepší zajistit si praxi v rámci studia, aby si student udělal konkrétní představu o celém spektru metod, na kterých se může podílet při vyšetřování vzorků tkání.“

Jarmila Ošťádalová: „Dobrý den. Věnuji své tělo po smrti výzkumnému ústavu. Co se bude dít s mým tělem?“

MUDr. Eva Sehnálková: „Dobrý den, jste úžasný člověk, který se rozhodl věnovat své tělo ústavu anatomie lékařské fakulty. Vaše tělo budou zkoumat studenti anatomie v 1. ročníku medicíny. Ověří si stavbu těla, kterou teoreticky nastudovali z učebnic. Nebudou zkoumat příčinu úmrtí.“

onkologie Opava: „Sluší Vám to ! Margita + Monika“

MUDr. Eva Sehnálková: „Děkuji, to potěší každou ženu, nejen patoložku ... :-)“

IS: „Dobré ráno. Pád ze schodů končící smrti - lze určit cizí zavinění, nebo nelže učit cizí zavinění. Moooc Vám děkuji za odpověď.“

MUDr. Eva Sehnálková: „Dobrý den, tuto problematiku řeší oddělení soudního lékařství. Lékař po úmrtí (nejčastěji koroner - v terénu) indikuje zdravotní pitvu, pokud událost vyšetřovala policie, mohou orgány činné v trestním řízení - státní zástupce, doporučit provedení soudní pitvy ( jsou přítomni 2 znalci). Vždy záleží na konkrétním případu...“

Majka: „Jak se vám vstávalo a jak líbí ve studiu?“

MUDr. Eva Sehnálková: „Dobrý den, protože jsem šla spát brzy, vstávalo se mi docela dobře. Ve studiu se mi líbí, je to zcela jiné prostřední než moje klidná pracovna s mikroskopem, parafinovými bločky a sklíčky se vzorky.Je tady mnoho lidí - hostů, kameramanů, techniků, moderátoři... Je to příjemná změna :-).Ale naštěstí jen na chvíli. Jsem opravdu vědec - introvert. Moje extrovertní část povahy je uspokojena výukou studentů zdravotnické školy a Slezské univerzity. Ráda také o oboru patologie informuji návštěvníky Muzea patologie, kteří jsou různých věkových skupin. A bořím mýty o našem oboru. Přijďte na návštěvu poslední úterý v měsíci 13-15hod nebo na Muzejní noc, která se koná začátkem každého června 18-23hod a můžete navštívit i pitevnu (možno pouze 1x rok).“