Chat

plk. Mgr. Radim Wita
Záznam chatu z pátku 24. srpna 2018
STOP: „Nemáte dojem, že policie vlastně nic neznamená v tr. řízení? - vše vede státní zastupitelství...“
plk. Mgr. Radim Wita: „Dobrý den, státní zástupce je sice tzv. "pánem trestního řízení", ale spolupráce mezi policií a státním zastupitelstvím je ve většině případů na postavena na vzájemném respektu a partnerské úrovni. Každá ze zmíněných složek má v rámci trestního řízení své úkoly, ale společný cíl.“
ANTI: „Chybí SKPV hodně kriminalistů i jiných zaměstnanů?“
plk. Mgr. Radim Wita: „Dobrý den, v rámci Krajského ředitelství Moravskoslezského kraje nemáme o kriminalisty nouzi, nicméně jiná situace je v rámci některých krajských ředitelství např. v Praze nebo v rámci některých celorepublikových útvarů“
AK: „Co by ulehčilo SKPV nejvíc práci?“
plk. Mgr. Radim Wita: „Dobrý den, domnívám se, že policejní práci obecně a tedy i práci kriminální policie by ulehčilo snížení administrativní zátěže, která je v současné době, nejen v rámci trestního řízení, poměrně vysoká.“
Lucie: „Opravdu se vám, pane plukovníku, hlasi lidé na výzvy v médiích, kdo si třeba před vice jak pul rokem tam a tam všimnul něčeho zvláštního...Děkuji Irena“
plk. Mgr. Radim Wita: „Dobrý den, ačkoliv se to v některých případech zdá neuvěřitelné, lidé se s informacemi skutečně hlásí. Stává se to zejména v případech, kdy i pro ně je dění, které sledují, něčím zvláštní či vybočující z normálu.“
Jaroslav Molák: „Pane plukovníku, manželka (*1950) se dostala do slovního sporu se sousedkou, do sporu se vmísil její syn a srazil manželku na zem. Při pádu došlo k fraktůře páteře, se kterou se léčila 3/4 roku. Policie to odložila se zdůvodněním, že se nepodařilo usvědčit druhou stranu., ikdyž se ve výpovědich matka a syn lišili. Manželce nikdo nemohl svědčit. Druhý den po útoku se mně útočník sice přiznal(viděli jsme se poprvé), že srazil paní, ale u výpovědi už to neřekl. Výpovědi druhé strany směřovaly k tomu, že "hrála divadlo" a úraz si způsobila sama. Státní zástupce spíše spolupracoval s Policií ČR, než aby hájil spravedlnost. Jak má dále postupovat? Přitom útočník povoláním sanitáře chce studovat seminář a stát se knězem.“
plk. Mgr. Radim Wita: „Dobrý den, obecně lze říci, že v případech, kdy občan nesouhlasí s rozhodnutím policie v trestním řízení (v tomto případě s Usnesením o odložení věci), je možné, ve většině případů, podat si proti tomuto rozhodnutí stížnost. Bez znalosti konkrétních informací o Vaší trestní věci však nemohu posoudit, zda měla policie postupovat jiným způsobem nebo zda se ocitla např. v důkazní nouzi.“
Jiří Novák: „Dobrý den v České Lípě platí zákaz podomniho prodeje když v loni v v paneláku kde bydlím byli podomni prodejci zavolal jsem na městskou policii protože jsem nevěděl jestli volat policii ČR nebo městskou. Bylo mi zdeleno že nemůžou nic dělat a že prostě nemám nic s nimi sjednavat. V televizi vidím že to policie jinde řeší, jak to že v České Lípě kde je platná vyhláška o zákazu mi a hlavně starým občanům kteří často naleti policie odmítá pomoct. Děkuji (samozřejmě jsem prodejce poslal někam)“
plk. Mgr. Radim Wita: „Dobrý den, pokud je zákaz podomního prodeje upraven vyhláškou, porušením tohoto zákazu se dopouští podomní prodejci přestupkového jednání, jehož řešení je v kompetenci jak obecní policie, tak PČR. Rozhodně se nemusíte obávat obrátit se se žádostí o pomoc na PČR.“
Jiří Novák: „mám i nahrávku hovoru uskutečného s městskou policí prosím odpovězte mi je to dotaz který může pomoct spoustě našich spoluobčanů“
plk. Mgr. Radim Wita: „Dobrý den, pokud máte nahrávku rozhovoru s obecní policií, doporučuji se obrátit na ředitele této policie nebo vedení města. Domnívám se, že pokud strážníci nepostupovali správně, bude z jejich strany přijato příslušné opatření, aby se situace neopakovala.“
Jaroslav Molák: „Ještě jednou k případu fraktůry páteře. Není na stížnost pozdě, když čin se stal už před dvěma roky a komu se podává?“
plk. Mgr. Radim Wita: „Stížnost se podává policejnímu orgánu, který ji k řešení předává státnímu státnímu zástupci, případně je možné tuto stížnost doručit přímo na příslušné státní zastupitelství. Stížnost se však podává v zákonných lhůtách stanovených trestním řádem. Není důležité, kdy se případ stal, ale rozhodné je datum vydání usnesení o odložení věci. Pokud od jeho vydání uplynuly dva roky, je to skutečně pozdě.“
Luboš R.: „Ahoj Radime. Zdravím Tě z Plzně a přeji hodně úspěchů. .. Luboš“
plk. Mgr. Radim Wita: „Ahoj Luboši! Děkuji a i já Tobě přeji hodně úspěchů.“