Chat

MUDr. Petr Kümpel
Záznam chatu ze středy 22. srpna 2018
DAYD: „Jaká jsou česká infekční oddělení - kvalitní, méně kvalitní?“
MUDr. Petr Kümpel: „Většina infekčních oddělení v ČR je jistě na vysoké úrovni a nebojím se uvést, že bez problémů konkurují světovým špičkovým pracovištím. Problémem je jejich často nekontrolovaná redukce v předchozích letech a tím vzniklá určitá disproporce v rámci republiky.“
DAYD: „Jaké jsou obecně nejlepší prevence infekcí?“
MUDr. Petr Kümpel: „Samozřejmě pokud je to možné je nejlepší prevencí očkování. Je již několik desítek nemocí, kde účinné vakcíny máme. Jsou ale i infekce, kde ještě tuto možnost nemáme a pak je samozřejmě vhodné se infekcím vyhnout. Pokud je přenášejí komáři užíváme repelenty, moskytiéry, pokud se přenášejí špinavou rukou pak ruce umýt, nekonzumovat rizikové potraviny. V některých případech nemoci můžeme předejít preventivním užitím protiinfekčních přípravků, což je nejznámější v případě malárie..“
Tereza: „Dobrý den, pane doktore. Dotaz nemám, jen Vás zdravím, Vaše maminka byla mou lékařkou v Komárově, když jsem byla malá. Ať se Vám daří :-)“
MUDr. Petr Kümpel: „Mnohokrát děkuji a přeji hodně zdraví“
Šárka K.: „Dobrý den, před pár dny jsem měla velký problém jít na stolici, tak jsem si udělala domácí klystýr a v toaletě jsem si následně všimla, že ze mě vyšel takový dlouhý bílý provázek částečně naplněný stolicí. Nestalo se mi to poprvé, před pár měsíci jsem měla totéž a předcházely tomu křeče v oblasti pravého podžebří. Chci se zeptat, zda bych měla jít na nějaké speciální vyšetření, nejedná se o tasemnici? Děkuji.“
MUDr. Petr Kümpel: „Pravděpodobně se jednalo jen o zbytky sliznice, roupy by jste asi poznala a články tasemnice jsou pohyblivé a také relativně nápadné. Vyšetření stolice na parazity jistě ale není žádným problémem, může provést i praktický lékař.“
DAYD: „Jaká je situace obecně ohledně infekci v ČR?“
MUDr. Petr Kümpel: „V současné době relativně dobrá, ale může se jistě kdykoliv změnit. Česko je dlouhodobě na špici ve výskytu klíšťové encefalitidy v rámci Evropy (s výjimkou Ruska), jinak samozřejmě existují drobné, spíše lokální epidemie žloutenky A, střevních infekcí, respiračních infekcí. Za velký problém jistě považuji snižující se proočkovanost naší populace, což může být dříve či později závažný problém.“
Viola F.: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, tchán marodí s játry, léčí ho chemoterapií v tabletách, operace prý není možná, i když na počátku tvrdili, že na operaci půjde. Po vyšetření dle MUDr. "to prý není zapouzdřené" a bez vysvětlení ho k operaci nedoporučili. Není možné, že by to lékaři přehlédli a jednalo se právě o tu liščí tasemnici? Bydlíme na vesnici, v létě je samozřejmostí sběr hub a lesních plodů. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Viola F.“
MUDr. Petr Kümpel: „Chemoterapie není jednoduchá záležitost a proto se domnívám, že před jejím zahájením byl tchán velmi podrobně vyšetřen a diagnóza byla stanovena. V nejasných případech a při typickém ultrazvukovém nálezu na játrech je možné pro pacienta nenáročné vyšetření krve, které parazitární onemocnění jednoznačně vyloučí či potvrdí.“
Gábina: „Dobrý den pane doktore mám kolegyni a kamarádku, která je skálopevně přesvědčená, že všechny průjmy jsou infekční a proto kdykoliv se dozví, že někdo tyto obtíže má tak ho okamžitě posílá když ne do karantény tak určitě domů a k lékaři, aby se ona nenakazila. Chci se tedy zeptat jak to je, dá se to třeba nějak procentuálně vyjádřit? Děkuji“
MUDr. Petr Kümpel: „Poněkud zajímavý dotaz. Na procenta bych si jistě netroufl, daleko významnější ale je, že většina původců průjmů nelétá vzduchem a dodržením základních hygienických pravidel přenosu infekce jednoduše předejdeme. Například samonelóza, klasické průjmové onemocnění se z člověka na člověka vůbec nepřenáší, nutné je pomnožení bakterií na vhodných potravinách.“
Linda: „Dobry den pane doktore...vaham s ockovanim proti klistove encefalitide...co by jste mi doporucil...nejsem clovek, ktery by chodil do prirody..jen na zahradu u domu obcas vyjdu.Neni to v mem pripade zbytecne vpravovat do tela nejakou vakcinu? Dekuji“
MUDr. Petr Kümpel: „Rozšíření klíšťat je stále výraznější a setkat se s ním můžeme i ve městě, samozřejmě i na zahradě. Dalším problémem jsou pak domácí čtyřnozí mazlíčci, kteří si klíšťata mohou přinést domů. Riziko tedy existuje, i když ve vašem případě je zřejmě nižší. Očkování se provádí ale velmi bezpečnou neživou vakcínou a jistě z ní nemusíte mít strach. Osobně doporučuji“
zdenka pilna: „mam zjištěný campylobacter 4 dny mam průjmy teplota uz není užívam tasectan zatím se to nelepsí jsem uz zesláblá skoro nic nejim 1 suchý rohlík za den mem diabetes beru Glukofash 75O mg 2 tbl jak mam postupovatpracuji jako zdr sestra v zub ord můzu až se to zlepší do práce?taky mám 2 měsíční nedonoš vnučku k ní asi vůbec nemůžu zdravím a děkuji“
MUDr. Petr Kümpel: „Pokud jde o takto protrahovaný průjem a navíc je Váš imunitní systém možná alterován cukrovkou pak doporučuji zvážit pomoc Vašemu obrannému systému antibiotickou léčbou, optimálně klaritromycinem. Podstatné jsou dále rehydratační roztoky.“
Dáša: „Dobrý den pane primáři.Můj vnuk si chce pořídit pavouka Sklipkana kadeřavého.Rodiče s tím nesouhlasí.Za tři měsíce se má narodit miminko.Máme velké obavy ,ale vnuk skoro dospělý si tvrdí své.Jaká jsou prosím rizika.Děkuji za odpověď a přeji Vám pěkný den.“
MUDr. Petr Kümpel: „Není známo, že by sklípkani přenášeli nějaké infekce. Riziko pokousání u tohoto druhu samozřejmě neznám, ale obecně si myslím, že je minimální a u vnuka bych si této aktivity na rozdíl od vysedávání u internetu rozhodně cenil.“
Jarmila: „Dobrý den, mám dlouhodobě průjmovou ranní stolici (2 až 3x), užívám též dlouhodobě Detralex – průjem jeden z nežádoucích účinků. Může to být způsobeno tímto lékem a pomůže mi koloskopie, kam jsem objednaná. Děkuji“
MUDr. Petr Kümpel: „Kolonoskopie nepomůže, ale může odhalit nebo lépe řečeno vyloučit závažnější střevní onemocnění. Určitě ji doporučuji, stejně jako vyšetření stolice na parazity, kultivaci, klostridia...“
Lucie Brabcova: „Dobrý den pane doktore, přivezla jsem si z dovolené zánět žaludku, byla to hrozná bolest. Bylo mi řečeno, že je to bakteriální infekce. Tuto infekci jsem získala z jídla? Čeho se vyvarovat? Děkuji vám za odpověď. Hezký den. Lucie Brabcova“
MUDr. Petr Kümpel: „Bohužel jste neuvedla o jakou infekci se přesně jednalo, ale obecně platí, že v cizině je riziko průjmových komplikací vyšší hned z několika důvodů. Proto v cizině a zemích s nižším hygienickým standardem platí jíst zeleninu a ovoce jen takové, které si oloupu, omyji balenou vodou nebo tepelně upravím. Ostatní jídlo je bez problému pokud je aktuálně nebo dokonce přímo před Vámi tepelně upraveno.“
Zdeňka: „Dobrý den pane doktore, jako dítě jsem prodělala 2x infekční zánět mozkových blan a to v 6ti letech při příušnicích a podruhé v 18ti letech také bez klíštěte. Přesto jsem asi ve 30 chtěla naočkovat a bylo mi řečeno, že to v mém případě nelze. Je to tak ???“
MUDr. Petr Kümpel: „Dostala jste zřejmě nesprávnou odpověď, prodělání další meningitidy u Vás, třeba klíšťové, by bylo nepříjemné. Pokud nemáte jinou kontraindikaci očkování je vakcinace proti klíšťové encefalitidě u Vás právě velmi vhodná.“