Chat

Antonín Liška
Záznam chatu z pátku 10. srpna 2018
STOP: „Jak Vaše centrum radí, pomáhá ohledně trénování paměti?“
Antonín Liška: „Zdravím Vás a děkuji za dotaz. Naše centrum nabízí trénování kognitivních funkcí prostřednictvím počítačových programů, kognitivních pomůcek, atre a muzikoterapie a řady dalších aktivit. Záleží i na preferencích konkrétního uživatele.. Pěkný den“
STOP: „Komu nejvíc pomáhá vaše centrum?“
Antonín Liška: „Zdravím Vás a děkuji za dotaz.Naše Centrum trénování paměti je primárně určeno lidem s diagnostikovaným kognitivním deficitem, tzn. traumatické poškození mozku (úrazy), neurologická onemocnění a duševní onemocnění. V brzké době ale otevřeme naše aktivit i zájemcům ze "zdravé" populace, tedy aktivním seniorům, studentům, manažerům apod. Pěkný den“
STOP: „Proč názve MENS SANA?“
Antonín Liška: „Zdravím Vás a děkuji za dotaz. Název naší organizace pochází z latinského "MENS SANA, CORPORE SANO", tedy ve ZDRAVÉM TĚLE ZDRAVÝ DUCH. Pěkný den“
martin: „Dobré ráno , můžete trošku napovědět jak trénovat paměť na internetu nějakou stánku , díky ...“
Antonín Liška: „Zdravím Vás a děkuji za dotaz. Na internetu existuje řada stránek, které nabízejí bezplatně materiály na kognitivní trénink. Mrkněte třeba na vzpomínkovi.cz.. Pěkný den“
Majka: „Dobré ráno,jak se vám líbí ve studiu? Hezký den.“
Antonín Liška: „Zdravím Vás a děkuji za dotaz. :-) Měl jsem trochu obavu z vysokých teplot, ale studio je naštěstí příjemně klimatizované. Pěkný den“
Ala: „Ohledně vašeho centra má pobočku v Brně Ev jsou nějaké možnosti a odkazy na internetu? Jde mi o kamaráda 40let po CMP Děkuji“
Antonín Liška: „Zdravím Vás a děkuji za dotaz. O možnostech kognitivní rehabilitace v Brně, resp. na jižní Moravě nemám bohužel příliš přehled. Zkuste kontaktovat ošetřujícího neurologa Vašeho kamaráda, mohl by mít přehled o zdravotnických, nebo sociálních subjektech, které trénování mozkových funkcí nabízejí. Pokud jde o trénování v domácích podmínkách, mrkněte např. na web vzpominkovi.cz, kde můžete stáhnout materiály s úkoly v nejrůznějších kognitivních oblastech. Pěkný den“
Bulhar: „Kognitivní rehabilitace mi přijde užitečná, podporuje finančně Vaše centrum stát nebo kraj nebo město?“
Antonín Liška: „Zdravím Vás a děkuji za dotaz. Sehnat peníze na tento typ aktivit je bohužel velmi obtížné, protože nespadají do ranku "klasických" sociálních služeb. Hlavním a de facto jediným naším donátorem je statutární město Ostrava, zbytek financí sháníme, jak se dá - nadace, dary, sponzoři.. Pěkný den“
Ticháčková: „Dobrý den, pane Liško, měla bych dotaz co říkáte na metodu biofeedback? Mám totiž syna, který má díky porodu tzv. přerušené neurony a k tomu ADHD a prý touto metodou by se dalo dítě zklidnit a více trénovat mozek díky této metodě. Děkuji za odpověď Ticháčková.“
Antonín Liška: „Zdravím Vás a děkuji za dotaz. Biofeedback je jedna ze sofistikovaných metod, jak lze ke kognitivnímu tréninku přistoupit. Osobně s ním mám pozitivní zkušenost, ovšem setkal jsem se i vyloženě negativním zážitkem u klienta. Podstatné určitě je, aby jej prováděl odborný pracovník - optimálně psycholog, který s Vaším synem pracuje a který jej zná a dokáže mu biofeedbach přizpůsobit "na míru". Pěkný den“
Hana: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak co nejefektivněji trénovat krátkodobou paměť u 7 leté dcery, která má znaky dysfázie? Pokud je nějaké slovo - např.jméno-vyloženě založené na sluchové paměti, ptá se na to samé třeba celý den, než si to zapamatuje. Potřebuje zrakovou oporu, ale ještě není zdatná čtenářka. Třeba v cizím jazyku bude mít asi problém. Špatně si pamatuje písničky, básničky. Prosím třeba o nějaké www stránky pro děti, pokud existují. Děkuji za odpověď.“
Antonín Liška: „Zdravím Vás a děkuji za dotaz. Asi Vám nedokážu zcela adekvátně odpovědět, protože u každého je situace velmi individuální. Zkusil bych využít jiné typy paměti, např. asociační (tzn. spojit jméno s někým, koho už dcera zná) nebo vizuální (tzn. nakreslit ke jménu nějakou příznačnou vlastnost nebo rys). Ideálně bych situaci konzultoval s dětským psychologem nebo pedagogicko-psychologickou poradnou. Stránky věnované čistě dětem jsem nezachytil, ale pro inspiraci zkuste třeba vzpomínkovi.cz Pěkný den“