Chat

veterinář

MVDr. Jiří Žák

Záznam chatu z pondělí 9. července 2018

SF: „Objevil jste někdy jako veterinář týrání zvířat?“

MVDr. Jiří Žák: „Ano, hlásil jsem osobně kolegům z veterinární správy např. přeplněné kádě prodejních kaprů v jednom velkém obchodním řetězci,bylo tam prostě více kaprů, než by tam mělo dle předpisů být. To jsem poznal subjektivně svým odborným posudkem. Kolegové z veterinární správy pak zjistili, že kaprů je tam skutečně asi 15 % přes limit a našli i některé uhynulé kusy (které se udusily). I kapři si zaslouží ochranu.“

DAYD: „Je vhodné pěstovat zakrslého králíka v panelákovém bytě, v bytě v bytovém domě?“

MVDr. Jiří Žák: „Dobrý den, neviděl bych v tom problém, pokud mu bude zajištěno vhodné mikroklima i výběh, dostatek pohybu. Dělá to tak spousta chovatelů a problémy, které případně s králíčky řeším se obvykle netýkají špatných podmínek ustájení v panelákovém bytě.“

STOP: „Váš náhled na týrání zvířat v ČR?“

MVDr. Jiří Žák: „Je toho až příliš na můj "vkus". Nejradši bych samozřejmě byl, kdyby nebylo týrání žádné, ale to je můj svět idealistický, zatím nereálný. Víc mě však mrzí, že když už se týrání zvířat objeví, tak odpovědné úřady dodnes neumí, nechtějí nebo nemají prostředky na to, aby zvířata ze špatných podmínek co nejdříve zachránili. A to mě opravdu štve.“

DAYD: „Jak často chodit na preventivní veterinární prohlídky se zakrslým králíkem - samicí?“

MVDr. Jiří Žák: „Stačí jednou za půl roku, kdy chovatelům doporučujeme i očkování proti myxomatóza králíků a králičímu moru, což jsou poměrně nakažlivé nemoci králíků a může se k nim bohužel dostat i králík chovaný v bytě.Králíčkovi se může zkontrolovat i chrup, který často králíčkům dělá problémy. Pokud však neočkujete stačí se s králíčkem zastavit alespoň 1 ročně“

Majka: „Dobré ráno,kdy je dobré nechat kastrovat kočky? Hezký den.“

MVDr. Jiří Žák: „Dobrý den, kočičky je možné kastrovat od 6-7 měsíce věku. I později, ale pokud chodí ven a neplánujete koťata je lepší zvolit dřívější termín třeba okolo toho 7. měsíce věku.“

Katerina: „Dobrý den pane doktore, také kupuji vejce od souseda. Nema ale slepice na trávě, a krmí je zrnim. Žloutek je pak velmi světly, ne jak od slepic na trávě. Chutnají i jinak. Jsou tato vejce proto horsi kvality ? Děkuji“

MVDr. Jiří Žák: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Nedostatečně zbarvený, či vybledlý žloutek je důsledkem právě nedostatku pastvy a nízkého obsahu rostlinných barviv přirozeně obsažené v krmivu. Nejlepší je proto podávat slepičkám i zelenou píci, kukuřice, nebo úsušky pícnin např. vojtěšky, nebo i nastrouhaná mrkev, což jsou vše přirozené zdroje rostlinného barviva - beta karotenu, který pomáhá zbarvit vajíčko. Obecně je málo žluté vajíčko typické vajíčko z obchodních řětězců (např. z klecových chovů).“

Květa Fleischmannová: „Dobrý den, zajímalo by mě, kolik je ideální počet pro stádo ovcí. Děkuji“

MVDr. Jiří Žák: „Zákon říká, že ovce nesmíte chovat izolovaně resp. samostateně, musíte mít tedy alespoň dvě, jelikož se jedná o stádové zvíře. Ovcí můžete mít tedy dvě, častěji malochovatelé chovají okolo 5-6 oveček - na udržování pozemku. Ale oveček může být třeba i 50 pokud máte dostaetečně velký pozemek. Zádo leží jak velké stádo chcete chovat a hlavně také na jak velkém pozemku.“

Ludmila: „Dobrý den, prosím o odpověď. Pod našim domem je oplocená zahrada,kde volně pobíhá pes.Majitel se o psa moc nestará,jen mu jednou denně přinese žrádlo. Pes strádá a celý den a celou noc štěká a štěká a štěká... Nevím kam se obrátit , když veterinář nic nezjistil.Děkuji za radu. sedova.ludmila@seznam.cz“

MVDr. Jiří Žák: „Dobrý den, bohužel, tohle bude nejspíš případ psa pořízeného čistě pro hlídání pozemku a o ty se obvykle nikdo moc nestará. Bylo by samozřejmě lepší, aby ho někdo alespoň jednou denně vzal na delší procházku, když už nic jiného. Dlouhodobá izolace u psů může způsobovat právě to zmíněné štěkání, ale i agresi, jelikož izolace pro psa znamená stres. Inspektor veterinární správy by minimálně měl požadovat, aby chovatel psa alespoň 1x denně pořádně vyvenčil. Ale chápu, že může být těžké pro inspektora něco s tím udělat, zvlášť když mu chovatel řekne, že psa určitě venčí. Inspektor bohužel nemůže stát před tím baráčkem celý den a hlídat, jestli chovatel se psem šel nebo ne. Zkuste si se sousedem rozumně promluvit, ale opravdu pokud pes nijak zásadně nestrádá na žrádle, vodě, pohybu, tak bude těžké cokoli prokázat. Spíš nechápu, proč si takoví lidé psa vůbec pořizují :(“

David: „Dobrý den, zjistil jsem, že jste se stal členem a expertem Svobodných, to je pro mě dobrá zpráva. Co především vás k nim přivedlo? Díky, David“

MVDr. Jiří Žák: „Dobrý den, děkuji Vám za podporu. Jsem rád, že Vás to potěšilo. Jsem obecně velmi svobodomyslný člověk, který nemá rád zbytečné regulace, příkazy a zákazy, které stejně navíc efektivně neřeší naše každodenní problémy, spíše nám přidělávají vrásky na čele. Největší impuls byl, kdy se začaly napadat naše základní svobody dané ústavou ČR a také evropskými regulacemi, mimo jiné zásahem do práv legálních držitelů zbraní, jelikož jsem také držitel a to byl velký impuls, protože když odhlednete od toho, že se jedná o zbraň, tak EU vlastně chtěla a chce omezit vlastnictví nebo můj osobní majetek ale také právo na efektivní sebeobranu. Je to i fakt, že si nemyslím, že cesta k lepší ochraně zvířat není skrze tisíci stránkové složité zákony, ale skrze úpravu současného systému a lepšího prosazování současného zákona, který je napsán velmi dobře, ale stát jej akorát neumí vymáhat, přitom by to šlo. Pomohlo by také odstranění zbytečné administrativy, která zatěžuji i dozorové orgány, kterým pak zbývá méně času na činnost v terénu. Děkuji Vám za podporu.“

Majka: „Hezké ráno,jak se vám líbí ve studiu? Krásné léto.“

MVDr. Jiří Žák: „Hezké ráno. Je to skvělá atmosféra, příjemní lidé a teď si dávám řecký moučník od pana kuchaře, který vaří naproti mě. :)“

Zdena z Pardubic: „Dobrý den, před 2 měsíci jsme poprvé jeli na chalupu a museli nechat 8letého kocourka samotného doma. soused, kterého zná ho pouštěl na zahradu a domů a dával nažrat. od té doby byl bez nás takto 2x. Bohužel kocourek má žloutenku, na veterině jsme byli. přestával postupně za ty 2 měsíce méně jíst a včera a dnes už nejí, jen se minimálně napije. Prosím, je možné, že se tento stav nastartoval i kvůli tomu, že zůstával bez nás? Je na nás hodně fixovaný, a od malinka se hned vystresoval ze změn a měl špatné trávení. vzali jsme si ho z útulku.Děkuji mnohokrát. Zdena“

MVDr. Jiří Žák: „Dobrý den, kočky jsou hodně náchylné na stres a jakékoli změny... tedy i když Vašeho kocourka na dnů opustíte. Může to být velký stresový faktor. Váš kocourek chodí ven, obvykle když kocourek, co chodí ven a zežloutne tak je velmi pravděpodobné, že mohl venku něco špatného sníst, olíznout, co mu mohlo poškodit játra nebo ledviny. Samotný stres z odloučení takové vážné onemocnění nezpůsobí, takže tam muselo být ještě něco víc, což ale bez dalších vyšetření či informací Vám bpohužel jen těžko sdělím. Jinak obecně kocourky z útulku se nedoporučuje pouštět ven, jelikož pravděpodobně proto, že chodil ven, tak se dostal dříve do útulku.“

Pavlina K.: „Dobrý den, zhruba před měsícem nám začaly potíže s pejskem. Je to malý boloňský psík, 7 let. Vím, že takto pouze formou konzultace nelze najít jednoznačnou odpověď, ale po návštěvě dvou veterinářů téměř bez výsledku už jsem zoufalá a tak jsem ráda za každý názor, co ještě zkusit. Vrátili jsme se jednou z procházky a pejsek začal jakoby chrochtat a kašlat. První podezření padlo na Psincový kašel, který jsme léčili ATB (Doxyhexal) a jitrocelovým sirupem, bohužel bez zlepšení. Pouze se chrčení omezilo na celkem pravidelné noční hodiny. Podstoupili jsme tedy RTG a UTZ vyšetření, kde byla zjištěna zvětšená pravá srdeční komora, která mírně deformuje průdušnici, ne však tak závažným způsobem, že by byl pejsek zařazen do kategorie "kardiak". Dostali jsme tedy léky na inhibici ACE (Cardalis) jako prevenci i do budoucna s tím, že srdíčko budeme sledovat. Dále jsme byli vybaveni Theoplusem na průdušky a Codeinem alespoň pro klidnější spánek. Také pejskovi MVDr. píchnul dávku kortikosteroidu (Colvasone) údajně pro podporu nástupu léčby. Následující dva dny byl pejsek téměř bez problémů, jen občasné zachrčení. Následně se však vše začalo vracet k původnímu stavu, noční záchvaty dušení, které postupně nastupují i přes den. Dle osobního pocitu jsem vysadila Codein, celkově si nemohu zvyknout na to najednou pejska krmit tolik chemií. Poslední byla telefonická konzultace s MVDr., který konstatoval, že díky zlepšení po injekci to vypadá spíše na chronickou bronchitidu. Průdušky však byly na snímcích bez problémů. Jsme tedy nyní ve stavu, kdy už opravdu nevíme, co dál. Poslední novinkou je, že pes při dýchání píská a to vše s chrčením a dalšími dusivými zvuky přetrvává. Nepodařilo se nám vysledovat žádnou souvislost, někdy je to spojeno s námahou, někdy s jídlem, někdy se spánkem a někdy s ničím. Stále nám však ke všem diagnózám nesedí ten náhlý nástup, když dosud byla bez problémů. Momentálně jsme objednaní na endoskopii horních cest dýchacích, nevím, zda zkusit i vyšetření krve... jak jsem již psala, za každý názor děkuji. Přeji hezký den.“

MVDr. Jiří Žák: „Dobrý den, doporučil bych Vám objednat se na specializované veterinární pracoviště v Praze nebo Brně, kde by mohli udělat podrobnou diagnostiku. Vemte si veškerou dokumentaci od současného veterináře, pokud pojedete případ konzulovat ještě i na jiné pracoviště. Zřejmě to bude záhadnější problém, ale bez těch dalších spec. vyšetření Vám bohužel nedokážu lépe poradit.“

Květa Fleischmannová: „Myslela jsem to tak - když slepičí hejno ideálně 20, skot - ideálně 70 (jestli jsem dobře rozuměla), ovce ideálně 50 Děkuji“

MVDr. Jiří Žák: „Ano, je to tak do 50-70 (100 kusů).“

Ilona: „Dobrý den, uvažujeme, že si pořídíme asi čtyři slepice, jaké byste doporučil plemeno? A jaký by měly mít kurník? Děkuji!“

MVDr. Jiří Žák: „Dobrý den, oblíbená plemena na dvorek jsou leghornky, rodajlendky,sasexky nebo plymutky. Každé plemeno má svá specifika, která je potřeba nastudovat. Někteří si berou vyřazené ("zachráněné") slepičky z velkochovů - zabývá se tím organizace Slepice v nouzi. Tyto slepičky však mají zvláštní nároky a nejsou vhodné pro začátečníka. Kurník se staví dle velikosti hejna, dají se pořídit komerčně dostupné. Základem kurníku jsou snášková místa, hřadla pro odpočinek a pítka. Důležité je zajištění proti predátorům jako kuna nebo liška. Přesnější dispozice, pokud byste chtěli postavit kurník vlastní, se dají dohledat na internetu na různých chovatelských stránkách.“

Marie: „Dobrý den, chystáme se s naší 8,5 roku border colií do Itálie, již jsme s ním byli i v loni na stejném místě a bez problémů. Stačí stále jen očkovací průkaz, nebo je potřeba ještě nějaký speciální pas pro psy?“

MVDr. Jiří Žák: „Dobrý den, je určitě potřeby vyřídit si u veterinárního lékaře pas zvířete v zájmovém chovu (modrá knížka) , který musí veterinární lékař zaregisrovat v registru, pejsek musí mít čip a platné očkování proti vzteklině s roční platností.“

Eva: „Dobrý den, pane doktore, mám šestiletou fenku jezevčíka, zatím jsem nikde na delší dobu nebyla, ale ráda bych se vypravila třeba na týden na dovolenou. S ní to nejde, v autě "vyvádí" a asi bych si s ní neodpočinula. Nevím, kam ji na těch pár dní dát, příbuzní ani sousedi nepřipadají v úvahu...poradíte? Děkuji!“

MVDr. Jiří Žák: „To je těžké. Já třeba nemám osobně moc rád psí hotely. Je to spíše komerční než rodinné zařízení a často se tam chytají různé psí nemoci. Dají se sehnat brigádníci, kteří Vám pejska pohlídají, pokud je dobře zaplatíte. Nejlépe je, když se jedná o nějakého studetna veterinární školy, tam obvykle budete mít záruku, že bude o pejska dobře postaráno. Takže se zkuste podívat na internetu“