Chat

Mgr. Jiří Klega
Záznam chatu z pátku 1. června 2018
DAYD: „Co podle Vás v současnosti chybí české advokacii?“
Mgr. Jiří Klega: „Samozřejmě i advokacie prochází určitým vývojem a také advokacie měla a má hodně práce s tím upevnit své postavení ve společnosti po roce 89, nicméně mám za to, že stavovská advokacie funguje dobře, byť vždy se dá něco zlepšovat.“
SK: „Myslíte si, že by se měl zrušit institut přísedících u soudu?“
Mgr. Jiří Klega: „Osobně si myslím, že ano. Dle mého názoru se jedná o přežitek spíše asi socialistické snahy dát soudům dohled lidu. Ale nejsem soudce, otázka by měla směřovat na ně. Možná to má své výhody. Ale u složitějších sporů se obávám, že neerudovaní přísedící stejně dají na názor soudce a jejich vliv je stejně nulový. Ale to jen spekuluji z pozice advokáta.“
SK: „Dotkne se české advokacie nějak GDPR?“
Mgr. Jiří Klega: „Ano, dotklo. Stejně jako všech ostatních podnikatelů. Ale u běžných samostatných advokátů nijak zásadně. Já to beru tak, že si aspoň uděláme v něčem větší pořádek a přehled, což jsme měli udělat již dříve, ale jak to tak bývá, nebyl na to čas.“
Ondra: „Dobrý den, rád bych se pana advokáta zeptal, jestli mu něco říká jméno Vlasák a pokud ano, zda stále bude tvrdit, že advokátní úschova je velmi dobře právně ošetřena? Děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „Neznám detaily. Ale ano, nic není 100%. Ale třeba ČAK hlídá, zda je advokát pojištěn či ne, včetně úschov. Takže povinné pojištění, které je podmínkou výkonu funkce advokacie, je zárukou danou zákonem a ta jinde není. Dále je tu fakt, že advokátovi hrozí vyškrtnutí ze seznamu advokátů, což je zase nějaká sankce navíc, která jinde není. Pak je tu specifický charakter účtů pro advokátní úschovu, který banka nastavuje pro tyto účty, nejsou to běžné účty a zase je tím dána ze zákona vyšší bezpečnost. A dnes (to dříve nebylo) musí advokáti používat jen jeden účet pro jednu úschovu apro další zase jiný a musí to registrovat vše u komory, zapisovat tam každou úschovu a informace o ni atd. Tímto komora reagovala na dřívější excesy. Kdybyste dohledal případy problémů s úschovou u neadvokátů, tak jich najdeme mnohem více. U advokátů je to jen jeden či dva excesy“
Marie: „Pojď na sex sex sex máš ho určitě velkého.“
Mgr. Jiří Klega: „.“
Marian: „Dobrý den,mohl by jste mi poradit nevím jestli je to ve vaší kompetenci ale jde o zaměstnání ,se zaměstnavatelem jsem byl dohodnut na termín nástupu do práce týden do předu a on si to rozmyslel den před nástupem a odmítl mě .Má na tohle právo?Děkuji za odpověd.“
Mgr. Jiří Klega: „Záleží zda byla uzavřena smlouva a jaká? Ale i se smlouvou v rámci zkušební doby v podstatě může zaměstnavatel i zaměstnanec kdykoliv ukončit vztah.“
Petra: „Dobrý den, poraďte mi, máme domeček, který má společnou stěnu s jiným domem. Jeho majitl se o domek nestará od roku 1997 po povodni. V domě nic není (ani podlahy , topen apod) a nám z toho vlhne naše stěna , která je bohužel společná. S majitelem se nedá domluvit. Jediné co si sjednal je to, že mu někdo chodí sekat tu vysokou trávu na pozemku. Je možné nějak řešit ? děkuji moc“
Mgr. Jiří Klega: „Samozřejmě každý odpovídá jako vlastník za svou nemovitost. A také za škodu, kterou tím způsobí. Ve vašem případě, pokud to nepůjde po dobrém, je na místě zvážit i tzv. žalobu na plnění, a soudně se domáhat, aby něco vykonal. Ale to už je pak otázka individuálně posoudit možnosti takové žaloby.“
Šebestová: „Dobrý den. Jak dlouho se v průměru Ostravě na okresním a krajském soudu řeší kauzy ? Mohou exekutoři na základě předpokladu přítomnosti osoby bez trvalého pobytu vejít do bytu či domu jiné osoby ? Je povinnost platit dluhy za rodiče dětmi a naopak ? Děkuji.“
Mgr. Jiří Klega: „Průměr neznám, možná soud nebo statistický úřad bude něco takového evidovat. Ale obecně je velmi rozdílné, o jakou kauze se jedná a jaký soudce ji řeší. Já mám velice dobrou zkušenost s mladými soudci, kteří postupují velice věcně, rychle. Ale mám spory, které trvaly pár měsíců a pak spory nevyřešené po 8 letech:( A ohledně dluhů dětí...záleží jak jsou staré. A o jaké dluhy se jedná. Třeba za výživné ano, tam je přímo v zákoně možnost výživné vymáhat po prarodičích.“
Ferda: „Dobrý den, již 15 let od smrti mého otce nejsem v kontaktu s rodinou, otec měl 2 sourozence a mě by zajímalo zda zaujímám jeho místo v dědickém řízení po babičce a jak se vůbec dozvím že toto řízení probíhá? Děkuji za odp.“
Mgr. Jiří Klega: „Podle místa bydliště babičky a otce zjistíte příslušný soud, který má pod sebou dědické řízení a přes něj se můžete dostat k notáři a pak bych kontaktoval notáře, který vedl to řízení. Případně přes notářskou komoru zkuste zjistit, kdo to vedl. A on vám poradí. Tam je totiž strašně moc otazníků ... rád bych pomohl více, ale dědická řízení jsou opravdu v dikci notářů a pak částečně soudu, takže v tomto pomohou oni více...jen dohledat toho notáře...pokud se jedná o malé město, tak možná obvolat notáře v okolí bydliště těch osob“
Janoušek: „Dobrý den, chtěl jsem postavit obyčejný plot mezi sousedem na vlastní náklady. Soused odmítl, že postaví dřevěný. Má právo poté žádat o zaplacení poloviny nákladů na „dražší“ plot? Děkuji za odpověď“
Mgr. Jiří Klega: „Nemá, pokud se nedohodnete. A pokud vás tím nějak neobohatil...ale pokud vy vyloženě nechcete, tak on nic neudělá...“
Daniel: „Dobrý den, může podle současných zákonů donutit vlastník pozemku zbourat nemovitost na jeho pozemku stojící 20 let, která patří jinému majiteli?“
Mgr. Jiří Klega: „Tak určitě ne nijak jednoduše. Musel by nejprve žalovat odstranění nebo úřad by musel rozhodnout o odstranění a pak exekučně lze odstranit, pokud to neodstraní daná osoba dobrovolně. ALe nemůže jen tak sám. Druhá věc je ta doba, a jak to těch 20 let probíhalo? Zda tam nedošlo dokonce k vydržení práva k pozemku, ať již práva vlastnického nebo práva jiného, které by umožňovalo tu stavbu tam mít...je tam hodně otazníků, bylo by třeba se na to podívat detailněji. Bohužel takto neumím více poradit.“
Eva: „Dobrý den, může soud nařídit vyživovací povinnost dětem vůči rodičům? Nebo aby zaplatily dluhy svých rodičů? Pokud se jedná o rodiče, který celý život nepracoval, nemá nárok na důchod a na "stáří" nemá z čeho žit. Děkuji moc“
Mgr. Jiří Klega: „Vyživovací povinnost může za určitých okolností. Zaplatit dluhy ne, pokud nepodepsaly děti ručitelství. Ale v případě dědictví samozřejmě dědí i dluhy.“
Zdenka Husarová: „Dobré ráno, ráda bych se zeptala na vlastníka nemovitosti s přilehlým pozemkem. Pozemek, který patří státu, majitel užívá již více než 50 let (narodil se tam). Z toho asi 8 let každým rokem odvádí daň státu. Nyní po něm stát žádá zpětně zaplatit poplatek za úžívání. Je možné, že je tato doba (50 let) nějakým způsobem promlčená? Co se s tímto problémem dá dělat? Jak ho řešit? Děkuji, Husarová“
Mgr. Jiří Klega: „Zpětně se promlčují nároky tohoto typu po 3 letech. Tedy u soudu by vznesl námitku, že to je promlčené za dobu více než 3 roky před podáním žaloby a toto by nemusel platit. Ale 3 roky zpět by zaplatit musel a pak také následující období dál...otázka je kolik, když neexistuje smlouva. A pak je otázka, zda nebylo vydrženo za 10 let užívání nějaké jiné právo, třeba i vlastnické, ale to je už otázka posouzení.“
Jindriška: „Dobry den chci se zeptat když mě zemře otec nebo matka a každý má sourozence přebírá majetek po babičce nebo např. Já“
Mgr. Jiří Klega: „Pokud není dohoda dědiců nebo závěť, pak dědí dědici dle zákona a to podle tzv. tříd...nejprve dědí osoby v první třídě. tedy manžel/ka a děti (tedy syn, dcera) ...pokud nikdo takový není, pak dědí další "z rodiny"“
Alena: „Dobrý den, jak to je s tituly, když chci studovat práva?“
Mgr. Jiří Klega: „Co myslíte? Po řádném ukončení studia práv v ČR získáte titul Mgr. Nic více z titulů nepotřebujete pro výkon funkce jakékoliv, advokáta, notáře, soudce, exekutora atd. Titul JUDr. si můžete dobrovolně dodělat, ale není nikde nutný. Co musíte dál udělat třeba pro výkon advokacie, je 3 letá praxe koncipienta a pak advokátní zkoušky, které jsou řekl bych náročnější než státnice na VŠ. S těmito zkouškami můžete žádat také o místo soudce, notáře atd. (zkoušky jsou vzájemně uznatelné). Ale pozor na zahraniční soukromé školy, které v ČR nabízejí studium práv a tituly, ale nemají potřebné akreditace a třeba komora pak toto studium v ČR neakceptuje a je vám to v tomto smyslu "k ničemu".“
Eva: „Dobrý den, může soud nařídit vyživovací povinnost dětem vůči rodičům? Nebo aby zaplatily dluhy svých rodičů? Pokud se jedná o rodiče, který celý život nepracoval, nemá nárok na důchod a na "stáří" nemá z čeho žit. Děkuji moc“
Mgr. Jiří Klega: „jak jsem už psal, vyživovací povinnost je možné za určitrých podmínek určit. DLuhy nemusí převzít, pokud tak neučiní dobrovolně. Ale v případě dědictví dluhy jso součástí dědictví...vše nebo nic by se dalo říct...ale určité výjimky (dílčí) zákon zná...“
Eva: „Omlouvám se že byl dotaz 2x, nějak se mi to podařilo odeslat znovu a děkuji za odpověď.“
Mgr. Jiří Klega: „V pořádku:)“
Eva: „Jsou práva těžká“
Mgr. Jiří Klega: „To je otázka?:) Ale asi bych řekl, že je řada lehčích škol. Je to dáno obsáhlostí materie, důrazem na kritické myšlení a hlavně důrazem škol na to, aby byly kladeny vysoké nároky na studenty, protože z některých prostě budou soudci, advokáti atd., tudíž je moc nešetří ani na škole. Ale pro někoho je těžká matematika, pro někoho je horší dějepis atd. To je individuální...advokátní zkoušky považuji za mnohem těžší než státnice na právech...“
Eva: „Důraz na kritické myšlení? Tím myslíte, že to je kladení na studenty?“
Mgr. Jiří Klega: „Ano. Umět číst texty, analyzovat informace z nich atd.“
jiří: „sledoval jste kdysi kauzu zapadočeské univerzity v plzni obor pravník“
Mgr. Jiří Klega: „Ano, samozřejmě. Já studoval v Praze, ale řada kamarádů tehdy studovala tam a samozřejmě mezi právníky to byla velice sledovaná kauza. Bohužel i tyto věci se dějí.“
Dana Matějková: „Dobrý den. Pokud máme rozděleny majetek žijeme oddělené ale nejsme rozvedeni - má při úmrtí jednoho z nás nárok ten druhý dědit ?pokud ano lze toto ošetřit v závěti (vyloučit jako dědice) Děkuji za odpověď Dana“
Mgr. Jiří Klega: „Ano.“
Jana: „Dobré ráno. Jak je to aktuálně s prodejem bytu v bytovém domě, konkrétně s předkupním právem týkajícím se společných prostor (např. sklepní kóje)? Jak se to předkupní právo ve skutečnosti realizuje? Snad se nemusím každého souseda zvlášť ptát, že?“
Mgr. Jiří Klega: „Předkupní právo se nám zase vrátilo zpět do zákona s krátkou odmlkou. Týká se spoluvlastníků. Takže je zásadní, zda koje je ve spoluvlastnictví jako společné prostory nebo zda je vymezena a součástí jednotky a je pouze ve výlučném vlastnictví. Ve druhém případě by tam předkupní právo nebylo, pokud není spoluvlastník.“
Eva Krausova: „Dobrý den. Bydlím dlouhodobě s přítelem v RD , který je v jeho vlastnictvi. Lze sepsat nějakou smlouvu pro případ, ze by se s ním něco stalo ? Vzhledem k následnému dědictví jeho děti. ..“
Mgr. Jiří Klega: „Určitě. a) služebnost žití tam (pak by právo tam bydlet trvalo i kdyby on třeba zemřel nebo to prodal atd.) b) pak je tu možnost převést 1/2 na Vás c) dlouhodobý nájemní vztah zapsaný i v katastru d) další možnosti by se daly najít...záleží, co je cílem a co on akceptuje“
jiří: „pane klego ted vás zastanu vzkaz pro marii ktera tu chetovala spanem klegou marie to se nedělá toto je chat slušný jo nech pana klegu napokoji mirní setu ok“
Mgr. Jiří Klega: „.“
Anna Kopecká: „Dobré ráno, syn si byl koupit ojeté auto v německém autobazaru.Má smlouvu,ovšem až doma zjistil skryté závažné vady,které,když chtěl reklamovat a tel.se domluvit,majitel mu zavěsil telefon. Prosím na koho se muze obratit. Autobazar je až u holandských hranic. DEKUJI MOC ZA ŘADU. Hezký den Kopecká Anna“
Mgr. Jiří Klega: „Patrně se to bude řídit německým právem. Zkuste se obrátit na nás, můžeme se na to podívat.“