Chat

Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová
Záznam chatu z úterý 6. února 2018
ANTICYKLON: „Zaznamenáváte i recidivu, že k Vám někdo přijde opakovaně - že má opakovaně finanční tíseň?“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Pokud někdo úspěšně projde oddlužením, je velmi výjimečné, že by se to této situace dostal znovu, ale stát se to může.“
AK: „Dá se říct, kolika procentům lidí vyřešíte jejich finanční tíseň a kolik procentům ne?“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Na tuto otázku nelze odpovědět. Mnoho klientů se na nás neobrací ohledně oddlužení, ale přímo s konkrétním problémem (např. zabavení cizích věcí exekutorem apod.). Nicméně návrhy na povolení oddlužení, které připravujeme, jsou soudem povoleny v podstatě všechny.“
Marek: „Dobrý den, týká se prosím možnost soudního oddlužení (osobní bankrot) i starobních důchodců?Děkuji.“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Ano, starobní důchodci mohou také řešit své dluhy oddlužením. Záleží jen na výši dluhů a výši příjmů - zda splňují podmínku, že jsou schopni v průběhu 5ti let zaplatit minimálně 30% svých dluhů. Doporučuji obrátit se na naši Poradnu při finanční tísni (každé pondělí 800 722 722, ostatní pracovní dny 595 532 740), kde to můžeme propočíst.“
Helena Hudečková: „Dobre rano,chtěla bych se zeptat,když je zaplaceno těch 30 procent dlužne částky, jaky způsobem je zaplaceno zbylych 70? Znamena to,že dlužník zaplatí tem co dluží pouze 30 procent a ty zbylé peníze tem kterým dluží už to nikdo nezplati??Moc děkuji za odpoved. S přáním hezkého dne Helena Hudeckova“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „V oddlužení se neplatí jen 30% dluhů. Dlužník má po celou dobu řízení povinnost zaplatit 100% svých dluhů. Hranice 30% je stanovena zákonem jako minimální, při které soud, po pěti letech řádného splácení, osvobodí dlužníka od placení zbylých dluhů. Z naší statistiky klientů, kteří již mají oddlužení splněno, vyplývá, že průměrná míra uspokojení věřitelů v oddlužení je 60% a pětina všech lidí zaplatili své dluhy v plné výši. Nicméně dluhy, které v rámci oddlužení nejsou uhrazeny už poté nikdo nedoplatí.“
Vladimír Sedlář: „Podle čeho jste postupovala při oddužení? Insolvenční zpravce mi určil 8 500,- a to mám jednu vyživovací povinnost. Vy jste uvedla 9 300,- bez této povinnosti. Tak jak to je.“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „9.300,- Kč je maximální výše, která může svobodnému a bezdětnému člověku v oddlužení zůstat. Částka může být i nižší, neboť se odvíjí od výše čistého příjmu.“
Ladislav: „Jsem podnikatel mam dluhy a vlastnim dum.pri osobnim bankrotu o ten dum automaticky prijdu nebo je i jine reseni?Dluhy mi narostly na 1000 000.Hodnota domu asi 4000 000kc.“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Oddlužení může probíhat buď plněním splátkového kalendáře nebo zpeněžením majetkové podstaty. Způsob oddlužení však nevybírá dlužník, ale jeho věřitelé. Dá se tedy očekávat, že pokud vlastníte dům, věřitelé si pravděpodobně vyberou variantu zpeněžení majetku, protože je to pro ně výhodnější a rychlejší.“
SK: „Komu už podle Vás nelze pomoci, když má finanční tíseň?“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Zejména osobě, která sama nemá zájem na řešení. Např. osobě dlouhodobě nezaměstnané, která nemá zájem si zaměstnání najít. Problém také bývá u osob, které svou situaci neřešily dlouhodobě a výše dluhu díky smluvním pokutám a úrokům z prodlení narostly často do astronomických částek.“
Jana: „Krasny den. Ja jsem po materske a jsem na up hledam praci uz 4 mesice. Manzel nema praci taky ppnevadz je zima.nastesti nemame dluhy ale nemame zadne penize. Setrime kazdou korunu. Dokonce netopime plynem ale uhlim. Mame 2 male deti ktere jsou jeste nemocne. Muzete mi poradit co mame delat ?“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Dobrý den, vzhledem k tomu, že píšete, že manžel nepracuje, protože je zima, předpokládám, že manžel má sezonní práci. Bylo by asi vhodné, kdyby si našel na zimu nějaké jiné zaměstnání, příp. alespoň brigádu, nebo si našel zaměstnání, kde může pracovat celý rok. Většina průmyslových podniků v současné době přijímá, příp. lze doporučit brigádu - např. alespoň roznos letáků. Pro informace o příp. nároku na nějaké sociální dávky doporučuji obrátit se na ÚP.“
Robin: „Proč neřeknete že urok je židovský výdobytek? V islámu je považovaný za největší nemorální zlo! Pak byste se o rostoucím dluhu když si člověk nepůjčuje nepovídala v TV co? Nebojte, nejsem xenofob, spíš mám vystudovanou ekonomii“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Úrok je cena za půjčení peněz a v naší kultuře je naprosto běžný a určitě bych ho nepovažovala za nemorální. Je to prostě cena za službu. Problém je s výší úroků a smluvních pokut, která je pro dlužníka likvidační. To bohužel dřív zákon nezakazoval a spousta lidí nese následky dodnes.“
Kateřina Pokorná: „Dobré ráno. Jsem v pozici věřitele, kdy jsem půjčila 27000,- Kč a to jako soukromá osoba, která nepodniká a nemá z půjčení peněz absolutně žádný zisk, zkrátka peníze, které jsem půjčila měla osoba - dlužník vrátit v té stejné částce do jednoho roku, však osoba bez mého vědomí požádala soud o odlužení, což jí bylo schváleno s tím, že mi údajně už žádný dluh nemusí splácet. Jakým způsobem se mohu domoci toho, aby tento důuh byl splacen? Děkuji.“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Při povolení oddlužení mají věřitelé 30ti denní lhůtu pro přihlášení svých pohledávek do insolvenčního řízení. Pokud jste v dané lhůtě přihlášku nepodala, skutečně nemůžete po dlužníkovi dluh nijak vymáhat - to však platí jen za předpokladu, že dlužník oddlužením projde řádně a na jeho konci bude soudem osvobozen od placení zbylých dluhů.“
Jaroslav: „Dobry den, pisi ohledne bratra. On tedy zije na Slovensku. Predpokladam, ze to je tam podobne. Pomohl jsem mu vyresit exekuce a dluhy, ktere mel a o kterych vedel jeste v roce 2015. Vyrsil jsem to tak, ze jsem se primo s exeutorem spojil domluvil na snizeni, pokud souhlasil a zaplatil. Domnival jsembse, ze to bylo vse. Bylo to v castce asi 8000 Eur. Ale asi pred tednem se ozvala dalsi exekutorka, ktera resi exekuci z roku 2005. Exekuce se vysplhala asi na 18000 Eur. Puvodne to bylo jenom asi 1700 eur. Jak zjistit, zda neexituje dalsi exekuce. Bratr si to jiz nepamatuje. Ja myslel, ze je uveden v nejake registru. V srpnu minuleho roku pozadal o uver u baky Raiffeissen o 3000 eur a bez problemu je dostal. To zatim plat. Ma praci, a domnivam se, ze by to zvladl. Ale po zjisteni, ze ma dalsi exekuci opravdu nevim, zda to budevschopen delat a mam obavu, ze v praci radeji skonci. Nevim jak zjistit, zda nedluzi jeste nekomu neco a jak to resit.“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „U nás existuje centrální evidence exekucí, kterou doporučuji kombinovat s výpisem všech soudních řízení z místně příslušného okresního soudu. Nicméně nevím, zda je obdobná evidence i na Slovensku. Nicméně minimálně výpis soudních řízení ze soudu by měl být schopen získat i na Slovensku.“
Věra Skoumalová: „Dobrý den, pobírám deset let ČID , nyní cca 3600,- Kč a mám exekuci z dřívějšího podnikání z let 1995 a stále roste. Jsem vedena na ÚP také již devět let a ještě před tím mateřská a péče o osobu blízkou. Nejsem schopna dluh splácet ve větší výši jak 100,- měsíčně. A ani nemám možnost zažádat. Jakou mám možnost se dluhů zbavit, když mám dva roky do starobního důchodu a ani důchod nebudu mít vyšší aby se dalo provádět srážky.Jsem v zoufalé situaci a každou radu přivítám. Děkuji Skoumalová.“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Obávám se, že v daném případě se dluhu nelze "zbavit". Pokud je dluh v exekuci, neběží ani promlčecí doby. Vzhledem k výši Vašich příjmů by stálo za zvážení podání návrh na zastavení exekuce, a to z důvodu, že průběh exekuce ukazuje, že výtěžek nebude stačit ani k pokrytí nákladů exekuce.“
Milada: „Dobrý den, dcera zanechala v Anglii dluh v bance asi 50 000 Kč. Vrátila se do ČR. Dluh v Anglii neřeší. Můžete mi poradit co s tím. Předpokládám, že ji dluh někdy tkzv. dožene. Dluh vznikl asi před čtyřmi roky. Děkuji za odpověď“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Samozřejmě se může stát, že ji dluh z Anglie "dožene" i u nás. Pokud chce jistotu, že se tak nestane, musí dluh zaplatit.“
Kateřina Pokorná: „Dobré ráno, chci se informovat, zda mohu se domoci toho, aby osoba, které jsem půjčila 27 tisíc korun bez úroku tzn. bez zisku, jen s tím, že tu stejnou částku splatí do jednoho roku, však bez mého vědomí tato osoba - dlužník požádal soudně o oddlužení, které mu bylo schváleno a dlužník nyní údajně už mi nic splácet nemusí, protože jsem se jako věřitel nepřihlásila se svou pohledávkou, ale já jsem o probíhajícím soudním jednání nebyla informována, takže prosím, jak mohu postupovat? Mám nějakou šanci se domoci toho, aby ta osoba mi dluh splatila? Děkuji za odpověď.“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „O insolvenčním řízení dlužníka jsou všichni věřitelé informováni jen tím, že je vše zveřejněno v insolvenčním rejstříku (isir.justice.cz). Jiným způsobem se věřitelé neinformují. Dluh budete moct vymáhat jen tehdy, když dlužník nesplní podmínky schváleného oddlužení a nebude na konci řízení osvobozen.“
Katka: „Krásné ráno, co dělat v případě, kdy někdo si záměrně půjčí s tím vědomím, že potom následně spoléhá na oddlužení a já v pozici věřitele nejsem ani předem o tom informována, abych mohla se včas 30ti denní lhůtě se svou pohledávku do insolvenčního řízení přihlásit - tak jak to řešit?“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Pokud máte za to, že dlužník si peníze půjčil přímo s úmyslem je nevrátit, můžete na něj podat trestní oznámení pro podvod.“
Dvořáková Antonie: „Před 10 lety nám byl v SJM poskytnut úvěr,ve kterém jsem jako dlužník i zástavce a exmanžel zástavce nemovitostí.Po cca.3 letech se se mnou rozvedl.Musela jsem si pořídit střechu nad hlavou/díky jinému úvěru,který řádně splácím/.V březnu 2014 bylo pravomocně rozhodnuto KS,že úvěr ze SJM je povinen doplatit ex.a mne vyplatit.Ex tak neučinil a od 2014 je v insolvenci,dluh ze SJM byl uhrazen z prodeje MP,ale úroky z prodlení víc jak sto tisíc vyžaduje banka ode mne,přestože ex svou povinnost nesplnil.Jako starobní důchodkyně tyto prostředky nemám,úroky budou stále růst,neboť insolvence ještě nebyla ukončena.Jaké jsou ,prosím,možnosti řešeni?Moc děkuji za odpověď.“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „V tomto případě by bylo potřeba prostudovat i relevantní listiny (rozhodnutí soudů). Doporučuji obrátit se na naši Poradnu při finanční tísni (každé pondělí 800 722 722, ostatní pracovní dny 595 532 740).“
Věra Skoumalová: „Dobrý den ještě jednou se vracím k dotazu, na který jste mi odpověděla, že bylo na zvážení požádat o zastavení exekuce, pokud průběh exekuce ukazuje na možnost nespacení dluhu při mých příjmech. Prosím kde se mohu obrátit na tuto pomoc. Děkuji.“
Mgr. Zdeňka Libišová Svobodová: „Doporučuji se obrátit na naši Poradnu při finanční tísni (každé pondělí 800 722 722, ostatní pracovní dny 595 532 740).“