Chat

geofyzik

prof. RNDr. Zdeněk Kaláb, CSc.

Záznam chatu z pondělí 5. února 2018

Dotaz: „Jaký bude obecně vývoj geofyziky v budoucnu?“

prof. RNDr. Zdeněk Kaláb, CSc.: „Vývoj geofyziky je a bude významně závislý rozvoji přístrojové a počítačové techniky. Snad lze uvést, že jsme začínali na bodových a profilových měřeních, přešli jsme k trojrozměrné interpretaci a nyní již zavádíme do interpretací čas (3,5D až 4D interpretace). Z pohledu přístrojové techniky půjde o zvýšení přesnosti a též o separování nežádoucích vlivů.“

SK: „Jaká je obecně česká geofyzika?“

prof. RNDr. Zdeněk Kaláb, CSc.: „Česká geofyzika měla a má dobrou úroveň. Lze připomenout řadu významných osobností, např. prof. Běhounek, prof. Zátopek, prof. Gruntorád, prof. Muller a spousta dalších, z pohledu seismologie vzpomeňme alespoň Dr. Kárníka, spoluautora stupnice MSK-64. Také v oblasti vývoje přístrojové techniky je v povědomí geofyziků několik českých přístrojů. To bylo možno vidět také v loňském roce při výstavách firem nově vyvinuté přístroje českými firmami. Kromě globálních geofyzikálních výzkumů je realizováno množství geofyzikálních prospekčních měření pro stavebnictví, v geotechnice, geologické či environmentální studie“

SF: „Jaká je česká geofyzika ve srovnání se zahraničím?“

prof. RNDr. Zdeněk Kaláb, CSc.: „České geofyzikální instituce se významně podílejí na monitoringu fyzikálních polí v rámci významných mezinárodních projektů a tedy přispívají do souboru dat. České geofyzikální firmy jsou zapojeny do několika mezinárodních projektů také v oblasti inženýrské geofyziky, přispívají k různým průzkumům i výzkumům. Zde jde nejen o vlastní měření a jeho interpretaci, ale též o vývoj nových metodik měření a přístrojové techniky.“

Marta: „Jaký je Váš názor na dokument české televize o podvodním zemětřesení v oblasti Britské Kolumbie v Kanadě a následné vlně tsunami, která má zničit ostrov Vancouver i město Vancouver, která podle dokumentu může nastat nyní nebo do 50 let.“

prof. RNDr. Zdeněk Kaláb, CSc.: „Jak jsem uvedl v diskuzi, místo a velikost zemětřesení nelze spolehlivě předpovědět. V seismicky aktivních oblastech se provádí řada měření, jsou stanoveny požadavky na stavební objekty, ... Na zmíněný dokument lze pohlížet za dvou stran: jednak to můžeme chápat jako "poplašnou zprávu", jednak můžeme chápat tento dokument jako upozornění pro obyvatele a návštěvníky na možné nebezpečí. Vždy je dobré vědět, jak se chovat v době, kdy k zemětřesní nebo jeho následkům dojde.“

jan Soják: „Dobry den ! Jak bude postižen svět když opravdu hodně vybuchne yellowstone . Děkuji za odpověď !“

prof. RNDr. Zdeněk Kaláb, CSc.: „Zde bude záležet na tom, v které části transformního zlomu k zemětřesení dojde, zda se bude jednat o jeden intenzivní otřes nebo o sérii "menších zemětřesení". Lze očekávat, s ohledem na hustotu obyvatel, že může dojít na velkou katastrofu.“

jiří: „dobrý den pane profesore co jste řikal na tehdy na zemetřesení v italii a co když vyboiuchne etna“

prof. RNDr. Zdeněk Kaláb, CSc.: „Dobrý den. Zemětřesení v Itálii je hodně, nevím, o které jde. Itálie je zemětřesná oblast, zemětřesení zde byla a budou. Výbuch Etny způsobí katastrofu, její velikost bude záviset na tom, zda a jak dá o sobě Etna vědět. Na rozdíl od zemětřesení většina sopek se projeví předem různými příznaky.“

jiří: „kolik vám je“

prof. RNDr. Zdeněk Kaláb, CSc.: „Nevím, jak to souvisí se zemětřesením. Ještě jsem předdůchodového věku.“

jiří: „jde o zemětřesení myslím z lonska ve střední italii“

prof. RNDr. Zdeněk Kaláb, CSc.: „I toto je velmi neurčité, zemětřesení zde budou a stavby i ledé na to budou reagovat.“