Chat

vedoucí Oddělení hygieny dětí a mladistvých, Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě

Mgr. Michaela Remešová

Záznam chatu z úterý 23. ledna 2018

dis: „V čem to v MS kraji nefunguje ohledně hygieny dětí a mladistvých v současnosti?“

Mgr. Michaela Remešová: „Dobrý den, ze stran hygienické stanice kontroly v oblasti hygieny dětí a mladistvých fungují dobře. Pokud myslíte, kde se vyskytují nejčastější problémy u dětí a mladistvých, tak zejména v mateřských školách a na prvním stupni základních škol se nám stále a opakovaně objevují vši. V ubytovacích zařízeních se občas setkáváme se štěnicemi. Na krajské hygienické stanici přijímáme pravidelně stížnosti různého charakteru, které vždy prošetřujeme. Stížnosti na stravování, na složení jídelníčku jsou již stálicí.“

DAYD: „Co vše má vaše oddělení hygieny dětí a mladistvých na starosti?“

Mgr. Michaela Remešová: „Provádíme dozor zejména ve školách (mateřských, základních, středních), v domovech dětí, výchovných ústavech, dětských skupinách, ve stravovacích zařízeních těchto provozů. Povinnosti jim vyplývají ze zákona o ochraně veřejného zdraví. V létě nás zaměstnávají dětské tábory a od jara do podzimu venkovní hrací plochy s pískovišti.“

ANTI: „V čem to v MS kraji funguje ohledně hygieny dětí a mladistvých v současnosti?“

Mgr. Michaela Remešová: „Dobrý den. Zpravidla neřešíme nějaké závažnější nedostatky v zařízeních, která nedozorujeme. Nestává se nám často, že bychom byli nuceni uzavírat námi dozorovaná zařízení. Funguje také komunikace provozovatelů s krajskou hygienickou stanicí, mohou se na nás obrátit s dotazy.“

Aleš: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat, odkud se vši vůbec berou, když by nežili na lidkých hlavách, kde by se nacházeli, na zvířatech ? dík A.“

Mgr. Michaela Remešová: „Dobrý den, jak jsem říkala, vši se vyznačují vysokou hostitelskou specifitou - to znamená, že jeden druh vši si vybírá svého jediného hostitele. Na člověku mohou parazitovat 3 druhy vší - veš dětská ve vlasech, veš šatní v záhybech prádla, ze kterého se vydává sát krev a veš muňka, žijící v pubickém ochlupení. Pokud by lidská veš přelezla na zvíře, rychle by zase hledala člověka, nebo by zemřela. Zvířata mají své vlastní druhy vší, které zase nejdou na člověka.“

Dagmar: „Dobrý den, prosím, za jak dlouho po prvním odvšivení mohou děti do školy?Různí se v tom názory, musí být doma do druhého použití šamponu na odvšivení?Děláte také přednášky ve školách?“

Mgr. Michaela Remešová: „Dobrý den, odpověď na Váš dotaz není jednoznačná. My doporučujeme provést odvšivovací kůru a nechat dítě doma do doby odstranění všech vší i hnid. Minimálně cca 4 dny. Na druhou stranu, spousta přípravků garantuje zahubení živých vší a larev již po prvním použití. Tím dítě přestává být infekční, protože infekční je pouze výskyt živých vší, ne hnid. Děláme i přednášky na školách. Školy mají různé přístupy. Některé chtějí potvrzení rodiče při předání do školy, že dítě odvšivili. Ale stává se, že rodiče přivedou dítě zpět do školy již druhý den, po použití odvšivovacího přípravku.“

Bohunka: „Dobrý den, mám dotaz úplně jednoduchý. Jak se zbavit vší. Obě dcery mají dlouhé vlasy a odmítají se ostříhat. Jaký šampon nebo prostředek doporučíte na likvidaci?“

Mgr. Michaela Remešová: „Dobrý den, přípravků je na trhu velká spousta. V lékárně Vám dobře poradí, já mám s dětmi dobrou zkušenost s přípravky Paranit a Difusil. Na trhu je také elektrický hřeben na odstraňování vší - je použitelný pro děti od 3 let a lze použít opakovaně. Hlavně vši i hnidy mechanicky odstraňujte hřebenem všiváčkem, popřípadě ručně či odstřihněte jednotlivé vlasy s nalepenými hnidami.“

Radek: „dobrý den, je pravda, že vlasy musí mít určitou délku, aby se na nich veš udržela?“

Mgr. Michaela Remešová: „Dobrý den, ano je to pravda. Veš se neudrží ve vlasech kratších než 1 cm.“

Markéta: „Dobry den,ráda bych se zeptala zda přípravky proti vším hubí i hnidy nebo jen živé jedince.“

Mgr. Michaela Remešová: „Dobrý den, záleží na konkrétním přípravku, většina působí na živé jedince (vši a larvy). Některé uvádějí, že likviduji i hnidy - dehydratují je.“

Helena Čejdová: „Dobrý den. Mám dceru, která chodí do třetí třída ZŠ a od loňského roku pořád bojujeme s vešmi. Pravdě podobně mají zdroj ve třídě a škola s tím nic nedělá. Já sice dceru nechám doma, odvšivím ji a za pár týdnů je má znova. Bohužel nic jí na to nezbíráa vybíráme to ručně. Lze zavolat na školu hygienu? Řekla jsem to na třídní schůzce, ale všichni ostatní rodiče mlčeli a p. učitelka to odmítá řešit. Děkuji za odpověď. Čejdová Helena“

Mgr. Michaela Remešová: „Dobrý den, poradila bych Vám v době výskytu vší dítěti pravidelně obden kontrolovat vlasy. Rychleji tak objevíte možnou veš a nestihne naklást tolik hnid. Můžete zkusit elektrický hřeben na vši - informujte se v lékárně (lze použít opakovaně). Můžete se obrátit na hygienu, kontaktujeme školu, ověříme jaké opatření škoae zajistila.“

Eva: „dobrý den, omlouvám se předem, pokud byl dotaz již zodpovězen, neviděla jsem všechny vstupy. Jak je to s barvenými vlasy? Vši na ně nejdou nebo mě toto před nimi neochrání?“

Mgr. Michaela Remešová: „Dobrý den, bohužel Vás nepotěším. Je to jen mýtus, vši je jedno jestli jsou vlasy barvené, po trvalé nebo třeba mastné. Poradí si, jsou velmi přizpůsobivé a odolné. Existují i preventivní spreje proti vším, které mají repelentní účinek a vši odpuzují. Můžete vyzkoušet. Hlavně pravidelně kontrolujte vlasy.“

Blanka: „Mám takový intimní dotaz.Mohou se vči objevit na mém ochlupení okolo mého pohlaví?Děkuji.“

Mgr. Michaela Remešová: „Dobrý den, ano mohou - je to druh veš muňka, mohou putovat do ochlupení v podpaží, dokonce do obočí a řas. Živí se opět sáním krve a kladou hnidy. Kousnutí od vši muňky mohou způsobovat modré flíčky, podlitinky. Přenáší se zejména pohlavním stykem nebo z ložního prádla.“

Markéta: „Dobrý den,jak dlouho přežívá veš mimo člověka.“

Mgr. Michaela Remešová: „Dobrý den, bez přístupu krve do 24 hodin umírá (dokonce již po 18 hodinách je dehydratovaná tak, že ztrácí schopnost sát). Pro jistotu můžete např. plyšáky, polštářky, které nejdou vyprat na vysokou teplotu, uzavřít do sáčku na 24 - 48 hodin.“

Marcela Kršková: „Dobré ráno paní doktorko, chci se zeptat zda je pravda, že vším vadí (nevoní) olej z čajovníku australského? Jako prevenci jej používám.Dětem mažu pár kapek za uši a taky jsem dala pár kapek do šamponu? A musím říct, že je děti zatím neměli. Děkuji, za odpověď.Hezký den, s pozdravem Kršková Marcela“

Mgr. Michaela Remešová: „Dobrý den, máte pravdu. Tea tree olej je jeden z přírodních preventivních prostředků - vším "nevoní". Má odpuzující účinek. S pozdravem Michaela Remešová“