Chat

MVDr. Nikola Holeszová
Záznam chatu z pátku 22. prosince 2017
ANTI: „Jak často chodit preventivně k veterináři se zakrslým králíkem?“
MVDr. Nikola Holeszová : „Preventivní prohlídka je většinou spojena s očkováním proti moru a myxomatóze. Pokud jste zastáncem zvíře neočkovat, v tom případě je dobré přijít na kontrolu alespoň jednou za rok.“
El Marco: „Dobre rano pani doktorko,nemam dotaz,jen Vam chci podekovat za Vase cenne rady a mimochodem jste sympatická :-) Krásné svátky“
MVDr. Nikola Holeszová : „Moc děkuji. Za rady samozřejmě neděkujte, je vždy příjemné radit těm, kteří se o své mazlíčky zajímají. I Vám přeji krásné svátky.“
Monika: „Dobré ráno paní doktorko,máme britskou modrou kočku,která nechodí ven.Domácnost urdžujeme čistou a už se nám 2x stalo,že kocourek chytl blechy.Můžete mi prosím napsat dobrý postup,jak se jich zbavit a jak je prosím mohl chytnout.Moc děkuji“
MVDr. Nikola Holeszová : „Blechy je nutné likvidovat dvojím způsobem, jednak opakovaným podáním antiparazitárním prostředků přímo zvířeti v rozmezí 14 dní až měsíce, v návaznosti na velikosti infestace a poté je nutná i kvalitní asanace prostředí k vybití všech vývojových stádií. K tomu jsou určeny veterinární přípravky, které seženete v každé veterinární ordinaci. To, jak zvíře chované v bytě blechy chytne je však otázkou. Je možný přenos z dalších zvířat, pokud se vyskytují ve společné domácnosti a dokonce si je můžeme přinést i na botách.“
Marcela Hrachovcová: „Dobré ráno, máme mladou ohařku .ktere vyhovuje chladnější počasi,muze ji teplota venku -8 uškodit?“
MVDr. Nikola Holeszová : „Pokud jde o tyto plemena, vzhledem k tomu, že jsou to poměrně aktivní zvířata, tělesnou teplotu si udržují sami. Pokud se ovšem jedná o teploty okolo -5 stupňů a nižší, tak už je na zvážení, zda nechránit bedra, hrudních a břicho oblečkem. U těchto krástkosrstých plemen často dochází k prochladnutí a zánětům močových cest či respiračního aparátu.“
Majka: „Dobré ráno,sluší vám to.Kdy jste se rozhodla býti veterinářkou? Hezké Vánoce.“
MVDr. Nikola Holeszová : „Děkuji. Veterinářkou jsem chtěla být snad odjakživa, takže i sny se občas plní:)“
Lukáš Trnka: „Dobré ráno, mam doma psa, který se extrémně bojí petard a ohňostroje. Na silvestra si jezdim k veterinářovi pro uklidnujici lek. Tuším, že mi dává Sedalin gel. Pes po poziti nespi, ma spadle oci, napada na nohy a pri ohnostroji se stale klepe a steka. Neexistuje jiny priprave na uklidnění? Dle nasi veterinarky ne....“
MVDr. Nikola Holeszová : „Sedalin je lék s velmi silnými seativními účinky, tudíž je zvláštní, že u se u Vašeho pejska projevuje takto. Každopádně každé zvíře je individualita a má různou citlivost. Preparátů k uklidnění je na trhu celá řada, ať už se jedná o pamlsky či tablety s obsahem kaseinu či silnější. Možná by bylo dobré na tuto osudnou noc pejska připravovat postupně, vyzkoušet i možnosti kapek a sirupů založené na přírodní bázi a další alternativní možnosti.“
Majka: „Hezké ráno,jaká zvířátka máte doma? Pěkný den.“
MVDr. Nikola Holeszová : „Doma mám kartouzskou kočku a zakrslého králíka. Oba jsou to miláčkové.“
Valy: „Delši dobu jsem nemocna a co se pohybu tyká má ho momentalně moje fenka x chodskeho psa dost omezeny . Je na Barfu bude postacovat pouze maso a zelenina aby mi moc nenabrala než se muj zdr stav zlepši?“
MVDr. Nikola Holeszová : „Pokud zvířeti krmení barfem vyhovuje, není důvod s ním přestávat. Jen je množství podávané potravy nutné přizpůsobit výdeji, jaké zvíře má. Pokud se zvyklá na aktivní pohyb, kterého se jí momentálně nedostává, pak je na místě množství potravy snížit, nemusíme měnit.“
Michal: „Dobrý den, mám jorkšíra a zdá se mi hubený přesto že mu dáváme dostatek potravy, převážně mu vaříme kuře, váží asi 3 kg. Jaké množství je pro něj přiměřené,je starý 6 let a dostává najíst jednou denně,granule má k dispozici stále. Děkuji a hezké svátky“
MVDr. Nikola Holeszová : „Dobrý den, je velmi těžké zhodnotit kondici, nemám-li pejska k dispozici. Od té se poté odvíjí množství podávaného krmiva. Každé zvíře má jinou energetickou potřebu v závislosti na stáří a pohybové aktivitě. Pokud se jedná o chronického nejedlíka, není zcela vhodné nechávat potravu k dispozici neustále, ale spíše mu nabídnout misku na chvíli několikrát denně. Pokud Váš veterinární lékař zhodnotí Vašeho mazlíčka jako příliš hubeného, existují i energeticky vydatnější komerčně vyráběné směsi, které mohou pomoci.“
Alice: „Dobre rano. Po koupi domu nam zustala kocka po predesle majitelce. Ma 7 let. neni kastrovana ale ani nemela kotata a taky neni ockovana. Chodi ven ale vetsinu casu se zdrzuje s nami doma a je to velky mazlik. Je treba se neceho obavat protoze neni ockovana ohledne naseho zdravi? Mame i psa. A co toxoplazmoza. Da se zjistit jestli ji ma? V pripade meho tehotenstvi. Dekuji“
MVDr. Nikola Holeszová : „Pokud se kočka zdržuje venku a je v kontaktu s dalšími zvířaty, určitě je dobré ji chránit vakcinací proti základním kočičím nemocem. Není problém začít i v pozdějším věku. Většina těchto onemocnění na lidi přenosné nejsou. Toxoplazmózu samozřejmě lze diagnostikovat, jak u koček tak u Vás z krve. U koček se toto onemocnění většinou neprojevuje a co se týče těhotenství, nejrizikovější je doba prvního trimestru. Při adekvátním dodržování základních hygienických návyků je riziko přenosu ovšem minimální.“
Petr: „Dobrý den, paní doktorko, hrozí torze žaludku i u menších plemen? Děkuji. Krásné svátky.“
MVDr. Nikola Holeszová : „Dobrý den, s torzí žaludku se u malých a trpasličích plemen běžně nesetkáváme. Krásné svátky.“
Ludmila: „Dobrý den, máme doma morče rozetu má už přes dva roky a velmi pelichá i přesto že má všeho dostatek (kupujeme směsi pro morčata, domácí seno, domácí ovoce i zeleninu; když jsme si ji pořídili koupily jsme jí i minerální kámen avšak ten i po těch dvou letech vypadá pořád stejně vůbec ho neokusuje).Je něco čím by se dalo toto vypadávání chlupů zlepšit. Jinak Vám přeji pěkné a veselé svátky :)“
MVDr. Nikola Holeszová : „U morčat je zejména důležité dbát na příjem vitamínu C, jelikož stejně jako lidé není schopno si tento vitamín samo syntetizovat. To může mít vliv na kvalitu srsti. Každopádně by bylo nejlepší navštívit svého veterinárního lékaře a případně vyloučit i jiná onemocnění, která se takto mohou projevovat. Krásné svátky.“
Klára: „Dobré ráno, paní doktorko, máme 2,5 letou fenku a zajímá mě, zda doporučujete u fenek kastraci jako prevenci zánětu dělohy nebo jiných nemocí. děkuji za odpověď a přeji krásné svátky.“
MVDr. Nikola Holeszová : „Dobré ráno, na tento problém existuje mnoho studií a co veterinář, to názor. Já jsem kastrací zastáncem, zejména u fen, kdy neplánujeme jejich krytí a další štěňata. Je to prevence nejen zánětů dělohy ale také často se vyskytujících tumorů mléčné žlázy. Obecně platí, čím dříve po dosažení pohlavní dospělosti fenu vykastrujeme, tím nižší je procento vzniku tohoto onemocnění. Krásné svátky.“
Adam: „Dobrý den, máme doma mourka a má bolavou nohu v kloubku, jedná se o nohu zadní. Nedošlapuje na ni a občashlasitě mňouká. Děkuju. :)“
MVDr. Nikola Holeszová : „Dobrý den, v takovém případě je jistě dobré navštívit svého veterinárního lékaře a zjistit příčinu těchto projevů. Takto na dálku a bez sebemenší diagnostiky bohužel nejsem schopná stav vašeho zvířete objektivně posoudit.“
Mirek: „Dobrý den paní doktorko, máme nově doma zakrslého králíka. Je potřeba navštívit veterinu? popř. nějakou radu? děkuji ..hezké vánoce“
MVDr. Nikola Holeszová : „V případě nového zvířete, je vždy dobré zkontrolovat jeho zdravotní stav, zejména pak, pokud pochází ze zverimexu, kdy je ve styku s dalšími zvířaty z neověřených chovů. Veterinář Vás pak jistě rád poučí o krmení a možnosti preventivních očkování. Krásné svátky.“