Chat

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA
Záznam chatu z pondělí 6. listopadu 2017
DAYD: „Co je největším problémem ČR z hlediska epidemiologie?“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, děkuji za otázku, která je velmi komplexní. Z hlediska aktuální epidemiologické situace je asi největším rizikem vysoká mobilita lidí, velké množství občanů naší země vyjíždí do zahraničí, nezřídka bez adekvátní ochrany např. očkováním a než se zjistí, že jsou nemocní, mohou po návratu do ČR vystavit rizikovému kontaktu i desítky osob. Dalším s tím souvisejícím faktorem je narůstající množství turistů z méně vyspělých zemí přijíždějících do naší země jako turisté, a samozřejmě sem patří i velká vlna imigrantů v posledních letech. V zemích, kam směřují imigranti ve velkém množství zatím nedošlo k nijak dramatickému zhoršení epidemiologické situace, snad s výjimkou vyššího záchytu tuberkulózy, ale v dlouhodobém horizontu nějaké změny pravděpodobně nastanou. Řešením je např. co nejvyšší ochrana domácí populace, např. dostupnými vakcínami, i když nikam necestují, např. proti virovým hepatitidám, meningokokové meningitidě, černému kašli, pneumokokům apod. U dětí navíc dodržení doporučeného očkovacího kalendáře. Navíc bych zmínil, že z hlediska porovnání se zeměmi EU máme již dlouhou dobu nejvyšší výskyt klíšťové encefalitidy.“
Valy: „Jaky mate nazor na krmeni psů Barfem /syrovym masem/ jaka z toho plynou rizika,především pro děti??“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, krmení domácích masožravých mazlíčků syrovým masem přináší riziko nákazy salmonelami, teoreticky pro psa i toxoplasmózou, i když tou pes nedokáže ohrozit člověka. Podle druhů masa tam mohou být i infekční formy různých červů, ale jejich přenos na člověka vyžaduje více faktorů.“
Hanka: „Dobre rano pane doktore, V sesti letech jsem prodelala toxoplazmozu a nasledne oslepla...trvalo to asi mesic,zrak se mi vratil..nicmene zrakovy nerv mam poskozen dodnes...Toxoplazmozu prodelal i muj bratr, kteremu po nejake dobe-nevim presne, je to uz 20 let zpatky- diagnostikovali rezkou aplastickou anemii se kterou bojuje dodnes, v soucasne dobe je po transplantaci kostni drene. Je mozne aby toxoplazmoza tuto nemoc vyvolala? Casto si tuto otazku pokladam...“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Je mi líto, že máte takový zdravotní problém. Můj názor je, že to zřejmě toxoplazmóza nezpůsobila. Mohlo to být spíše naopak, tedy že nějaká začínající porucha krvetvorby mohla byt příčinou těžšího průběhu infekce u bratra. I u Vás vedla k této nemoci spíše v dané době oslabená imunita, většina populace tuto infekci prodělá bez příznaků.“
Veronika: „Dobrý den pane docente, ráda bych Vás jen pozdravila a popřála mnoho pracovních i osobních úspěchů. Mám velikou radost, že se opět vyskytujete na OSU, studenti mají velké štěstí. :) Hezký zbytek dne přeje Veronika (bývalá studentka OVZ)“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Děkuji za krásný e-mail a milá slova, moc jste mě potěšila. Mějte se hezky, i já Vám přeji hodně úspěchů.“
Jana: „Dobré ráno, moje budoucí snacha má v malém bytě 2 kočky a nechce se jich zbavit. Mám obavu - pokud by otěhotněla zda , aby nějak´y virus z koček nepoškodil plod. Je to možné ?“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, viry specifické pro kočky pro člověka velkým rizikem nejsou. Za určitých okolností by mohla hrozit toxoplazmóza, což je parazitární nákaza,je však docela možné, že Vaše nastávající snacha má již ochranné protilátky a proto se této nemoci nemusí bát. Protilátky lze vyšetřit z krve ještě před otěhotněním, abyste měli klid. V rámci přípravy na těhotenství se však může očkovat proti lidským nákazám bez ohledu na domácí mazlíčky, např. proti meningokokům i virové hepatitidě, a ověřit si protilátky proti planým neštovicím apod.“
Růžena: „Dobré ráno Rasťo. Děkujeme za středeční besedu, děkujeme za vše, co s takovým nasazením děláš pro jiné. Přeji hodně úspěchů ve všech směrech .“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Moc děkuji Růženko, zdravím vás všechny do Rychvaldu. Dnes ráno mi říkali v ČT, že babičky pletařky pro Afriku tady zanechaly skvělý dojem, jste prostě všechny úžasné. Moc děkujeme za pomoc pro potřebné v Malawi. Krásný den.“
Eva: „Dobry den,pes nema blechy ale myslim ze ma nejake jine potvurky dokonce svedi pokozka hlavy i me a vsi to nejsou. Pes strasne lina nejen na jare a podzim ale morad ikdyz min.Dekuji pekny den“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, stavte se u veterináře, může jít např. o plísňové onemocnění nebo svrab a teoreticky se to může přenést i na člověka. Těžko říct podobněji, protože moc informací neuvádíte. Po kontaktu si každopádně vždy pečlivě umyjte ruce.“
Zuzana: „Dobrý den. Manžel - 57 let, začal mít asi 5 let zpátky potíže s klouby převážně s koleny, prakticky na půl dne přestal chodit, pomohla mu až vysoká dávka ibalginu. od té doby se mu potíže vrací čím dál častěji. je jinak těžce chronicky nemocný/ srdce, trávicí soustava, diabetes../. Kočky, ač venku máme nějaké pořád. Na infekčním oddělení mi zjistili chlamýdie na to dostal atb a nyní yersinie, pozitivní IgA, IgG, zároveň má pozitivní chlamydie IgA, IgG. Dobírá nyní atb ciprofloxacin 500 mg. Myslíte, že by se mohl vyléčit? Lékař napsal do zprávy - terapeutický pokus. Děkuji.“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, pokud nejsou přítomné protilátky třídy IgM, nejedná se o akutní infekci a paměťové protilátky třídy IgG má velká část populace i bez příznaků. Potřeboval bych znát více detailů, nicméně ciprofloxacin ať manžel určitě dobere. Předpokládám, že vyšetření na borelie bylo negativní, ortopedické vyšetření absolvoval? Nemusí se nezbytně jednat o infekční příčinu.“
Jiřina: „Dobrý den.je možná nějaká nákaza od morčete?je to doslova náš mazlík.Dite si ho bere i do postele.děkuji“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, je to sice málo pravděpodobné, ale pokud má přístup i do postele, doporučil bych veterinární vyšetření. Záleží i od toho, odkud morče je, jak je staré apod.“
Iveta: „Dobrý den pane docente, neslyšela jsem celý Váš vstup o "nedoktorech"... zajímalo by mě, byla řeč o něčem takovémto? http://www.zapperavalanche.cz/ ... Toto se píše na jejich webu: frekvenční terapie, která je založená na principu selektivního ničení mikroorganismů přesnými frekvencemi. Všechny patogeny vysílají své specifické frekvence (tzn. každá molekula osciluje svojí vlastní elektromagnetickou frekvencí). Pokud na patogeny působíme frekvencí totožnou s jejich vlastní, rezonují kdy dojde k rozkmitání jejich buněčné membrány a následnému rozpadu. Tímto způsobem lze zničit všechny patogenní organismy (viry, bakterie, plísně i parazity) dle jejich známé frekvence pro různá vývojová stádia a tím se zbavit příčiny mnohých nemocí. Nedochází pouze k odstraňování příznaků nemocí, ale i k likvidaci jejich příčiny. Co na to říkáte? My, nestudovaní lékaři a amatéři nevíme, co si o tomto myslet. Děkuji Vám! Iveta“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, můj osobní názor na základě 20 let praxe je, že taková léčba není možná, ve své podstatě je to nesmyslné tvrzení. Já jezdím dost po světě, viděl jsem různé terapeutické přístupy, mám otevřenou mysl, pokud se to však má používat k léčbě, musí k tomu být dostatečně velké klinické studie alespoň u stovek pacientů. Byl bych rád za rychlou, jednoduchou a neinvazivní léčbu parazitů, ale obávám se, že toto není ono. Vždy mám tendenci dívat se na objektivní data, v dnešní době jsou někteří lidé schopni tvrdit skoro cokoliv, zejména pokud by jim to přineslo finanční zisk.“
Nini: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli křečci můžou přenášet chlamýdie iga? A jestli se to může přenést od člověka na křečka? Moc děkuji. Mějte se hezky.“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, mnoho patogenů má mezidruhovou bariéru, nicméně veterináři vnímají, že příznaky podobné nákaze probíhající u člověka se někdy objeví i u domácího mazlíčka. Já jsem ale jako lékař spíše specialistou na opačnou cestu přenosu, ze zvířat na člověka. Zvířata jako pacienty nemívám, nemohu proto zodpovědět ze své praxe.“
Lenka: „Dobré ráno, nedávno jsem v jednom obchodním řetězci chtěla koupit balenou brynzu, bohužel už nevím výrobce, ale určitě Slovensko a jelikož vždy čtu složení, bylo uvedeno nepasterizované mléko. Zřejmě není pravidlem dodržování zdravotního rizika. Přeji hodně úspěchů ve Vaší práci.“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, brynze je výjimkou, tam probíhá speciální proces, který posouvá pH prostředí, které je tím pádem nepříznivé pro přežívání mikroorganizmů. Pokud je náhodou produkt z nepasterizovaného mléka, musí to být vždy na obalu uvedené. To je taky součást ochrany zdraví populace. I já vám přeji hodně úspěchů.“
Jana: „Dobrý den. Očkování proti spalnickam zardenkam u malých dětí. Dá se dát druhá dávka za 6m po první ale do neurčito? Mohu to odložit třeba na školu ? Syn ma první dávku.dekuji“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, ano, podle novely "očkovací" vyhlášky je možné druhou dávku vakcíny MMR aplikovat kolem 5 let života. Druhou dávku je tedy možné umístit do období před začátkem školní docházky. Považuji za důležité, že teď tu jednu dávku máte, časem to však bude chtít imunitu posílit a prodloužit druhou dávkou.“
Lenka: „Proc mají děti roupy ? Je to ze špinavé domácnosti ?“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, roupy, které se vyskytují zejména u dětí jsou lidskou nákazou. Děti si dávají prstíky do pusy, poškrabou se u zadečku, protože je to tam svědí, neumyjí si dobře ruce po toaletě a může dojít k nákaze. O špinavé domácnosti se nedá mluvit. Je to otázka hlavně dostatečně časté hygieny rukou a stříhání nehtů nakrátko. Přenáší se to lehce hlavně v dětských kolektivech a rodinách.“
Helena: „🙂dobrý den vnučka ma mononuklozu a je jí 3 roky. Co to způsobilo a proč to chytí i malé dite ? Moc diky.“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, pokud myslíte infekční mononukleózu, je to lidská infekce, její původce - tzv. EBV virus se přenáší sekrety dýchacích cest, líbáním, pitím ze stejné sklenice nebo např. přes prstíky potřísněné sekrety do úst.“
Blanka: „Je možná nákaza vzduchem při chovu slepic? Manžel pije syrové kozí mléko. Stačí mléko povařit při 70 st. Děkuji a přeji pěkný den.“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, slepice jsou náchylné ke chřipce, je to hlavně nákaza drůbeže, ale v našich podmínkách je to málo rizikové z hlediska přenosu na člověka. Rizikové však může být prostředí kolem nich z hlediska výskytu různých patogenů v jejich výkalech a okolí, zejména když se práší, např. i u suchého úklidu. Syrové mléko skutečně stačí zahřát nad 70 st. C. Nemusí nezbytně projít varem.“
Alex: „Dobrý den, je mléko z "automatu" z farmy rizikové nepřevařené?“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, ano, je syrové. Další úprava je na jeho nákupci, na jeho zodpovědnosti. Uvedená informace o nepasterizovaném produktu by vždy měla být uvedená i na automatu.“
Mária Orviska: „Pozdravujem Ťa srdečne z Prahy. Som doma po službe a kto na mňa nevykukne z TV?Gratulujem Ti k všetkým úspechom a obdivujem všetku Tvoju prácu pre tých najchudobnejších. Maja Schmidtova -Orviska😉“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Ďakujem veľmi pekne, tiež Ťa srdečne zdravím Majka.“
Milena: „Dobré ráno, pane docente, je bezpečné používat outdoorové filtry na vodu? Výrobce říká, že zachytí nebezpečné bakterie, ale ne viry a chemikálie. Vím, že záleží, odkud se voda nabere. Váš názor by mě zajímal. Děkuji za odpověď.“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA: „Dobrý den, podle mého názoru jsou filtry nejlepší formou ochrany. Každý by měl mít atest, jaký filtr obsahuje. Ty nejlepší chrání proti prakticky všem patogenům a hned.“