Chat

MUDr. Jana Slonková
Záznam chatu ze čtvrtka 26. října 2017
DAYD: „Je možné že psychiatrické problémy způsobují neurologické problémy a naopak?“
MUDr. Jana Slonková : „V lidském organismu mohou vzájemně souviset jednotlivé příznaky a signalizovat onemocnění v jiné části těla.Chronická neurologická onemocnění se mohou podílet na psychickém stavu pacienta, mohou se jednotlivé nemoci i kombinovat. V případě, že Váš psychiatr rozhodne, že příznaky nepatří zcela k nemoci,kterou diagnostikuje a léčí a spadají do neurologických, je vhodné požádat o vyšetření v neurologické ambulanci. Naopak, neurologové spolupracují s psychiatry při léčbě průvodných psychických stavů, které jsou u neurologických nemocí pozorovány. Nejdůležitější ke správně vyjádřit své potíže,případně požádat člena rodiny o doprovod při návštěvě pro získání informace, kterou pacient sám neumí vyjádřit,případně neví, pokud se jedná o poruchy vědomí nebo chování, a je pro správnou diagnosu a léčbu z pohledu lékaře důležitá.“
FL: „Mají psychiatricky nemocní také chodit na neurologii preventivně?“
MUDr. Jana Slonková : „Neurologie není oborem, který vede preventivní prohlídky u bezpříznakových lidí. Pokud má pacient diagnostikované neurologické onemocnění,režim kontrol je stanoven podle typu onemocnění a je přizpůsoben individuálním potřebám pacientů.“
SK: „Jak často po čtyřicítce chodit preventivně na neurologii?“
MUDr. Jana Slonková : „Neurologie není obor, který stanovuje preventivní prohlídky vzhledem k věku. V neurologické dispenzární péči je veden pacient, který onemocní akutně nebo se u něj postupně rozvíjejí příznaky abnormní funkce nervové soustavy a kontroly jsou stanoveny dle individuální potřeby pacienta.“
ZM: „Synovi nyní 11 let byla před cca 2 lety na EEG zachycena při HV absence. Neměl žádné pozorované příznaky. Neléčí se. Nyní cca 2 měsíce je absence pororovatelná /většinou k večeru/ Je nutná léčba? Načetla jsem, spontální remise u dětské absence je vysoká. U léků mě děsí velmi "brutální" možné nežádoucí účinky.“
MUDr. Jana Slonková : „Dobrý den, prosím, konzultujte stav syna se specialistou v obou dětské neurologie. Je důležité posouzení četnosti, délky jednotlivých stavů, vliv na školní výkon atd. Antiepileptická medikace může pozitivně ovlivnit celkový zdravotní stav a nežádoucí účinky se nemusí projevit. Vždy by měl efekt medikace převážit nad případným vedlejším nežádoucím příznakem. Znovuobjevení se záchvatových stavů by mělo jistě vést ke kontrolnímu neurologickému posouzení.“
Michaela: „Dobrý den, syn má přítelkyní, které je 24 let. Skro každý den brečí. Pokaždé kvůli něčemu jinému. Např. že je tlustá (není), že si syn šel sednout s kamarády, že se jí nepovedl běd. Brečí úplně každý den a syn neví jak jí má pomoci. Studuje poslední ročník medicíny a vždycky mívala samé jedničky. Napadává Vás jak jí pomoci? Děkuji“
MUDr. Jana Slonková : „Dobrý den, může se jednat o případné projevy chronického stresu,pokud sama přistoupí na potřebu stav řešit, pak je vhodné posouzení základního zdravotního stavu praktickým lékařem s doporučením posouzení následně psychologem, event.psychiatrem.“
Ondra: „Dobrý den, může být častý výskyt febrilních křečí u dítěte (3 roky) s epilepsií v rodinné anamnéze (strýc dítěte) nějakou předzvěstí vzniku epilepsie? Doporučovala byste observaci na neurologii? Děkuji“
MUDr. Jana Slonková : „Ano.Jistě vyšetření dětským neurologem, který rozhodne o četnosti návštěv a typu kontrolních vyšetření.“
ZM: „Syn nyní 11 let měl před cca 2 lety náhodný záchyt absence při HV na EEG bez pozorovatelných potíží. V rodině se nikdy žádný typ epilepsie nevyskytoval. Nyní asi 2 měsíce absence je pozorovatelná. Četla jsem, že spontální remise je velmi vysoká. Je nutné tedy nasadit léčbu? Možné vedlejší účinky léku jsou opravdu "hrozivé".“
MUDr. Jana Slonková : „Bylo již zodpovězeno.“
Vlaďka: „Dobrý den, trpím dva roky epilepsií, jejíž název je taky padoucnice,ale toto slovo jsem zatím nepoužila.neboť je pro mne hodně deprimující. Tato nemoc se u mne projevila v mých 54 letech a vlastně pokud se u mne nějak projeví, vůbec nevím, že jsem nějaké zkolabování prodělala. Nyní jsem ve velkém stresu, jelikož jsem si před dvěma dny musela jako mzdová účetní napsat sama sobě výpověď, což patří vlastně k tématu druhého hosta a mám obavy, zda si ve svých letech a s touto nemocí vůbec nějakou práci najdu.To není žádný dotaz, ale jsem se chtěla s někým podělit o své starosti. Všechny Vás zdravím a přeji pěkný den, Vlaďka“
MUDr. Jana Slonková : „V případě potřeby se můžete na mě obrátit na tel. 597373110.Neurologická amb. FN Ostrava, epileptologická poradna, čt odpoledne,pá dopoledne. Dg epilepsie neznamená, že je onemocnění neléčitelné.“
Soňa: „Dobrý den, jak se díváte na použití ketogenní stravy u epilepsií, zejména těch refrakterních na famakologickou léčbu? Využívá se i u nás? PubMed je celkem bohatě zásoben informacemi s pozitivním účinkem, zejména u dětí. Děkuji“
MUDr. Jana Slonková : „Ketogenní dieta je jedním z nefarmakologickým způsobem léčby, nemluvíme ale o tzv ketogenní dietě redukční, o které se píše na amatérsky založeném internetu. Většinou se jedná o terapii malých dětí, pokud je v dospělosti indikována,pak musí být zachován přísný režim jejího dodržení. Specialisté jsou zejména dětští neurologové. V případě potřeby konzultujte vhodné pracoviště cestou Vašeho neurologa.“
Věra: „Dobrý den, v případě, že žena která má epilepsii otěhotní, jaké to bude mít následky na dítěti?Děkuji“
MUDr. Jana Slonková : „Je otázkou, kterým typem záchvatového onemocnění žena trpí, jaké bere léky, zda jen jeden lék, nebo kombinaci, zda má či nemá záchvaty. Riziko 2 zdravých rodičů je 2-3% , že dítě může mít epilepsii. 1 z rodičů má epilepsii- riziko 5% Oba mají epilepsii: riziko 10-15%. Každá pacientka, která má epilepsii dostává informaci o plánování gravidity, postupuje genetické vyšetření,které ji pomůže stanovit míru rizika, těhotná pacientka s epilepsií je zvýšeně sledována a je indikována k registraci v poradně pro rizikové gravidity,kde je vývoj dítěte podrobně sledován. Před otěhotněním je doporučováno užívání kyseliny listové jako prevence vzniku vrozené vývojové vady v souvislosti s užíváním léčby. Epilepsie a její léčba nevylučuje zdravý vývoj dítěte.“
josef: „Dobrý den, paní doktorko, je možné, aby při špatně zvoleném léku - antiepileptiku -se vedlejší účinky projevovaly ztrátou motoriky, záchvěvy a záškuby těla to takové míry, že je člověk prakticky odkázán na jinou osobu ?“
MUDr. Jana Slonková : „Není to běžné, spíše se může jednat o nadměrné dávkování?, pokud se projeví takto silné než.účinky je vhodné lék vyměnit, pokud je indikován pro epilepsii.Případně vysadit,pokud je indikován pro jiné onemocnění ( neuropatická bolest, migréna).“
Ludvika: „Dobry den, manzel ma epilepie 3O let bere leky. Muj dotaz dat mi radu v dobe , kdy ma po zachvatu da se rict jiz po kratke dobe se zveda i nekolikrat za sebou chodi dokola zajimaji ho ruzne rohy , dvere, rohy u pracky a chce tu utrhnout. Vetsinou je to v noci a ja ho zachytavam a branim poskozeni.Vetsinou je pomocen je velky problem jej zaopatrit do sucheho. Je to velmi vycerpavajici.“
MUDr. Jana Slonková : „Důležité je posouzení typu léků, jeho efektivity dle tzv. hladiny v krvi a případně úprava dávky,změna kombinace. V případě ,že se nedaří kompenzovat jeho onemocnění stávají léčbou,můžete manžela objednat do neurologické epileptologické ambulance FN Ostrava,tel.597373110.“
Lenka: „Dobrý den paní doktorko, prosím ještě o zodpovězení druhého dotazu. Mám někdy stav, že přestanu slyšet, mám mžitky před očima a je mi na omdlení. Může se jednat o nějakou formu záchvatu? Paní doktorka z neurlogie mě řekla, že je to od srdce. Vyšetřen srdce i s ultrazvukem procvedeno minulý týden, srdce zcela v pořádku. Děkuji.“
MUDr. Jana Slonková : „Vaše potíže mají záchvatový charakter, nemusí se jednat o epilepsii. K základnímu vyšetření ve Vašem případě patří EEG a CT mozku. Laboratorní vyšetření,vyloučení diabetes mellitus. Př kardiologickém vyšetření je důležité absolovovat tlakový a EKG Holter. Samozřejmé je posouzení situace,ve které se Vaše potíže projeví,jejich četnost a následky.“
Renata: „Dobré ráno paní doktorko,dcera 10let má epilepticky záchvat pouze při zvýšení teploty.Pokud nepředvidam a nedam ji preventivně lék na snížení teploty,tak ho dostane.Uziva Orfiril long a Rivotril.Je možné tomu předejít jiným způsobem?Může se to nekdy změnit?“
MUDr. Jana Slonková : „Jedná se o febrilní křeče. Z vyjmenovaných léků vyplývá, že je sledována v neurologické ambulanci,lék je zvolený správně. Správným postupem je snižování teploty. Febrilní křeče jsou rizikovým faktorem pro možný rozvoj epilepsie, doporučuji sledování neurologem, četnost návštěv dle jeho doporučení.“
Petr: „Dobrý den, jaký je rozdíl mezi epilepsií a padoucnicí?“
MUDr. Jana Slonková : „Jazykový. Klinický rozdíl není.Jedná se o stejnou nemoc.“
Marie: „Dobrý den, je epilepsie dědičná, případně hrozí nějaké postižení pro narozené dítě v důsledku epilepsie matky?“
MUDr. Jana Slonková : „Epilepsie může být dědičná. Riziko, že, dítě bude mít epilepsii ve zdravé populaci u 2 zdravých rodičů je 2-3-%, u jednoho z rodičů se zvyšuje na 5%, u obou rodičů na 10-15%. V případě pozorování abnormního chování dítěte, případně objevení se záchvatů, je na místě vyšetření a sledování dětským neurologem“
Ing. Jiří Vrubel: „Paní doktorko, může ovlivnit frekvenci záchvatů chřipkové onemocnění ? U mne to vždy odsunulo další záchvat na pozdější dobu. Můj ošetřující lékař tomu nevěří a domnívá se, že jsem si tu evidenci záchvatů musel nějak poplést ...?“
MUDr. Jana Slonková : „Pokud máte tuto zkušenost,tak může.Běžně pacienti tuto informaci nereferují,to ale neznamená,že neexistuje.“
Klimova Marie: „Přeji vám hezký den hodně vylecenych pacientů člověk s epilepsií by neměl být vyloučen z kolektivu i když záchvat není pěkná podívaná a mnoho lidí neví jak se zachovat osvěta by měla být větší“
MUDr. Jana Slonková : „Souhlasím a děkuji.“
Lucie: „Dobrý den, můj synovec (2 roky) se léčí na epilepsii, jaká bývá pravděpodobnost úplného vyléčení? Děkuji“
MUDr. Jana Slonková : „Pravděpodobnost je závislá na typu a důvodu záchvatového onemocnění, konzultujte konkrétního ošetřujícího lékaře.“
Jana: „Dobrý den, trpím na časté intenzivní migrény, mám epilepsii, beru Lamictal 25, jak se zbavit migrény?“
MUDr. Jana Slonková : „Lamictal 25 mg tbl. není lékem pro migrény.25 mg tbl. pro léčení epilepsie se jeví nízká dávka, není z Vašeho dotazu zřejmé, zda byla dávka v minulosti vyšší, a jedná se o udržovací dávku. Důležitá je četnost a intenzita migrén. Pozn: Lamictal může mít jako vedlejší nežádoucí efekt bolest hlavy, důležité jsou okolnosti vzniku migrén.... Konzultujte neurologa.“
Ing. Jiří Vrubel: „Dobrý den ! Paní doktorko, jak je to s pracovním uplatněním - otázka směnnosti a omezení z hlediska rizikovosti při práci ? Jak je to s tělesnou námahou a jejím vlivem na pravděpodobnost záchvatu ? Děkuji.“
MUDr. Jana Slonková : „Dobrý den, z časových důvodů není možno odpovědět široce, podívejte se na stránky Epistop.cz, kde máte informaci o pracovních omezeních. Tělesná námaha je doporučená dle individuální tolerance, provádějte takovou, o které víte, ž nemá nehativní vliv na vznik záchvatu.“