Chat

garant oboru Zdravotnické lyceum

Karin Schestagová

Záznam chatu z pátku 1. září 2017

BRAINKB: „Pro koho Zdravotnické lyceum, které garantujete, je? A pro koho ne?“

Karin Schestagová: „Dobrý den. Zdravotnické lyceum je určeno pro žáky, kteří by rádi pracovali a studovali obory zabývající se problematikou ve zdravotní a sociální oblasti a již na střední škole chtějí získávat vědomosti z latinského jazyka, somatologie, odborných zdravotnických předmětů, ale ještě nevědí, na jaké zdravotnické pozici by chtěli pracovat. Tento obor je průpravou pro studium lékařských a zdravotnických oborů na vysokých a vyšších školách.“

ANTIMONY: „Čím je Zdravotnické lyceum, které garantujete, nezajímavější?“

Karin Schestagová: „Dobrý den, nejzajímavější je zřejmě složením předmětů, které je pestré - od latinské terminologie, přes mikrobiologii, klinickou propedeutiku, první pomoc po základy zdravotně-sociální péče. Nabídka je pestrá a zajímavá.“

DIS: „Jaký je obor Zdravotnické lyceum, jehož jste garantkou?“

Karin Schestagová: „Dobrý den, zdravotnické lyceum je obor, jehož úkolem je připravovat studenty zejména pro studium zdravotnických (lékařských i nelékařských) oborů, ale také pro studium psychologie, fyziologie, pedagogiky aj.Naši absolventi nejsou zdravotníky, ale mohou se jimi po absolvování vysoké nebo vyšší odborné školy stát.“

Miroslav Holý: „Dobrý den,chci se zeptat na stafilokoka MRSA.Nakazil jsem se jí na LDN v nemocnici a jak tak sleduji zápasí s ní většina nemocnic.Je již objevena nějaká léčba nebo jaká je účinná ochrana.“

Karin Schestagová: „Dobrý den, tento staphylococcus se výborně adaptoval na nadužívání antibiotik člověkem. Nevím o tom, že by byla již objevena účinná léčba, protože jeho nebezpečí je právě v tom, že nereaguje na na většinu antibiotik a je velice adaptabilní. Navíc se může objevovat zejména v nemocnicích nebo LDN, kde jsou hospitalizováni lidé chronicky nemocní a jejich imunitní systém infekci obtížně zvládá. Zdravotnická zařízení musí dodržovat celou řadu standardů, aby výskyt minimalizovala, ale je třeba si uvědomit, že jej nelze vymýtit.“

marta: „dobré ráno,chci se zeptat,nesnesitelně se mi potí nohy a tím mi i zapáchají,použila jsem spousta přípravků,ponožky,zn.boty,ale nic mi nepomhá,poradíte mi,prosím?děkuji“

Karin Schestagová: „Dobrý den, raději bych hledala příčinu vyšetřením u kožního lékaře. Někteří lidé mají vyšší počet potních žláz na kůži než jiní a moderní metody umí snížit jejich funkci. Pocení je fyziologický jev, daný geneticky a nelze jej vůlí regulovat. Také bych volila kvalitní, koženou obuv - i když je cenově dražší.“

zapla: „strašně ti to sluší:)“

Karin Schestagová: „Děkuji - doufám, že to nebude ostuda.“

Daniel Mičan: „Dobré ráno, pěkné povídání. Chtělo se Vám tak brzo vstávat? 😀 Přeji hezký den.“

Karin Schestagová: „Dobrý den Danku, děkuji za pochvalu. A vstávat ve 4,10? Komu by se chtělo :-).Přeji pěkný den a let byl ÚŽASNÝ!!!!“

Jiří: „Dobré ráno, chci se zeptat, když si umyji ruce mýdlem za jak dlouho se obnoví mikroflóra kůže, pokud se vůbec tím mýdlem ničí nebo nás mýdlo ochrání jen před těmi škodlivými bakteriemi a ony na kůži stále zůstanou ?“

Karin Schestagová: „Dobrý den, ani po umytí mýdlem není kůže sterilní. Odstraníme pouze část bakterií z vrchní vrstvy (kde by mělo být nejvíce patogenních) a zůstane dostatečné množství bakterií našeho vlastního mikrobiálního světa, které se rozmnožují průměrnou rychlostí 1 dělení /15-20 minut.Jinak vývoj mikrobiálního filmu na našem těle se obnoví a stabilizuje na těle během 2-3 dnů, ale na rukou, nohou rychleji, protože je zde vyšší teplota, vlhkost a více mazových žláz.“

David: „Stálo vám to vstávání za to? Máte snad jen 10 otázek :/“

Karin Schestagová: „Dobrý den, stálo - je to zajímavá zkušenost. A do práce bych vstávala jen o hodinu později :-)“

Jarka: „Dobrý den, je normální chodit se psem v náručí nebo v tašce do prodejny s potravinami?Děkuji“

Karin Schestagová: „Dobrý den, podle mého není. Psi mají své parazity (škrkavky, tasemnice) a tudíž bych jejich přítomnost v potravinách spíše zamítla - ale je to asi jen subjektivní pocit. Vajíčka parazitů si můžeme donést na obuvi domů, do školy apod.Navíc někdo má jako mazlíčka koně, prasátko, fretku - a představte si, že by si je s sebou také chtěli vzít.“

Ivana: „Dobrý den, ráda bych se zeptala,jak je možné se účinně bránit před možnou nákazou, pokud mě opět čeká praxe nemocnici v rámci studia na szš, jak se lze bránit kromě běžného používání dostupné desinfekce a dodržováním základních hygienických pravidel. A ještě bych se ráda zeptala, zda jsou antibakteriální gely, které jsou dostupné v obchodech účinné, či zda jsou zbytečné. Předem děkuji za odpověď.“

Karin Schestagová: „Dobrý den, v rámci praxe v nemocnici jste nucena dodržovat standardy na daném pracovišti (jíst na vyhrazených místech, mýt si ruce, používat ochranné prostředky atd.) a pokud je váš imunitní systém "normálně" nastaven, je obava zbytečná. Jednotlivá oddělení sice mají svá specifika, ale ohroženi jsou více pacienti - kteří řeší své zdravotní problémy. Antibakteriální gely bych v běžném životě používala výjimečně - když je zvýšené riziko, není možnost se umýt mýdlem ap.“

Blanka: „Dobrý den, které kapesníky je lepší používat? Látové nebo papírové? Děkuji za odpověď a přeji pěný den:-).“

Karin Schestagová: „Dobrý den, určitě bych upřednostnila papírové, protože se s infekčním obsahem rychle "rozloučíte"“

Kateřina: „Dobrý den, jak byste řešila hygienu po sexu? Děkuji.“

Karin Schestagová: „Dobrý den, klasicky - vodou a mýdlem. Myslím tím vnější ochranu těla. poševní prostředí je chráněno před většinou bakterií vhodným pH, laktobacily ap. A pak také - kondom.“