Chat

primatolog, etolog, ekolog

Stanislav Lhota

Záznam chatu ze čtvrtka 31. srpna 2017

Dotaz: „Jak nazíráte na ekoterorismus?“

Stanislav Lhota: „Musim rict, ze za 20 let v ochrane prirody jsem se s zadnym zivym ekoteroristou nesetkal. Jde spis o to, ze se tematu ekoteroristech dostane vic prostroru v mediich. Ve skutecnosti je ale takovych lidi jen par.“

FL: „Co vlastně primatolog a etolog?“

Stanislav Lhota: „Primatolog se venuje vyzkumu primatu (poloopic, opic a lidoopu), etolog se venuje vyzkumu chovani zvirat, ja jsem tedy oboji“

SK: „Co si myslíte o hlubinné ekologii?“

Stanislav Lhota: „Je to urcite spravna filosofie, postavena etice i na vedecke logice, ale hlavni otazka je, nakolik se ji podari rozsirit mezi sirsi vrstvy lidi. Prevazna vetsina lidi se podle proncipu hlubinne ekologie nechova.“

Lenka: „Proc mají prosím opice natekle a rudé pozadí ? Vidíme to někdy v.zoo.“

Stanislav Lhota: „To souvisi s riji. Pozadi opicim nateka a zcervena hlavne v dobe pareni a u samic je to navic konkretne v dobe, kdy se blizi obulace a kdy je nejvyssi sance poceti. Takze jde o signal plodnosti. Taky plati, ze ci lepsi fizicka kondice, tim vic se opici podari zcervenat. Tim padem jde i o dukaz kvality zvirete jako nejlepsiho partnera k pareni.“

Jana: „Zabíjí se v dnešní dnesni dobe primati cíleně ? Myslím např.kvuli masu... díky.“

Stanislav Lhota: „To se stale deje a je to velky problem, hlavne v Africe, ale i v Asii. Jeste vetsi problem je lov primatu kvuli tradicni cinske medicine, to je totiz velky byznis a zabiji se kvuli nemu ty nejvzacnesi druhy.“

Nikola: „Jaký druh primata je nejrozšířenější?“

Stanislav Lhota: „Na to je jednoducha odpovaed - nejrozsirenejsi druh primata je clovek. Na druhem miste by potom byl makak rhesus, ktery zije od Indie po Cinu a Vietnam.“

Jana: „Krásné povídání. Jak moc primátům ubližuje vysazování palmy , ze které se vyrábí palmovy olej. . ? Ničí se destne pralesy. Ničí se život v nich. Díky za názor.“

Stanislav Lhota: „Palmovy olej je jednim z hlavnich duvodu mizeni primatu, hlavne v Asii. Driv se opice i lidoopi na plantazich vylozene zabijeli, protoze jsou povazovani za skudce. Tom use uz dnes podarilo zabranit, diky velke mezinarodni kampani. Ale i kdyz se uz dnes vetsinou na plantazich nezabijeji, presto stale kvuli plantazim prichazeji o sve zivotni prostredi. A pokud prijdou o misto k zivotu, tak nakonec stejne zahynou.“

Hela: „Dobré ráno. Včera jsem v rádiu slyšela jak za 30 let ubylo hmyzu. Nejvíce obyčejných much. Jak je to s primaty ?“

Stanislav Lhota: „Asi polovina primatu je dnes ohrozena vyhynutim. Nejhur jsou na tom druhy, ktere obyvaji Vietnam a Cinu. Nekterych z nich zbyva mene nez 100 poslednich kusu. Gibonu hainanskych v Cine je us jen asi poslednich 20 jedincu.“

Blanka: „Můžete prokázat ze jsme vznikli z opic? Ne z Adama a Evy.“

Stanislav Lhota: „Nejde ani tak o to, ze bychom vznikli z opic. To je jen mylna interpretace Darwivovy teorie. Ve skutecnesti pouze mame s opicemi spolecneho predka. Nejsme tedy potomci opic, ale spise pribuzni opic.“

Katka: „Je legální chovat v ČR opicku?“

Stanislav Lhota: „Za urcitych okolnisti (po vyrizeni cele rady povoleni) to mozne je, ale v zadnem pripade to nemuzu doporucit. Opice jsou jedni z nejnarocnejsich chovancu a malokdo jim ma moznost doma poskytnout odpovidajici zivotni podnimky, aby netrpely. Uz jenom proto ze jsou opice socialni zvirata, takze nemuzeme chovat jednu opicku, ale musime se postarat hned o celou skupinu. Chovat opice je navic velmi drahe a je potreba si uvedomit i to, ze jde o nebezpecna zvirata, ktera dovedou cloveka velmi vazne zranit a staly se i pripady, ze opice sveho majitele zabila.“

Lenka: „Jaký máte pocit z goril které jsou v pražské zoo. Jsou šťastné ? A jiné opice chováne v zajetí. Ptám se vážně. Díky za odpoved“

Stanislav Lhota: „Gorily v prazske zoo by si v prvni rade zaslouzily novy pavilon, a doufam ze nejbliszi dobe dostanou. V zoologickych zahradach jsem videl radu opic, ktere zily spokojene a stastne, ale stale i celou radu nestastnych zvirat, ktera ziji v nevyhovujicich podminkach. Ja osobne nejsem odpurcem zoologickych zahrad, spis se snazim prosadit to, aby zvirata v zoo mela dost prostoru, aby byla chavana v prirozenych socialnich skupinach, aby se behem dne mela cemu venovat a aby dostavala tu spravnou potravu, a pak muzou byt skutecne i v zoo stastne.“

Katka Prokopova: „Dobré rano. Jak se vám líbí v televizi? Dostal jste kávu? :-)))“

Stanislav Lhota: „Tak kafe bylo dneska samozrejmne to uplne prvni! :-)“

Michal: „Dobré ráno. Mohu se optat jaký má podíl při těžbě- používání palmového vosku? Často využíván na výrobu svíček. Z jaké části palem se vosk získává?Děkuji“

Stanislav Lhota: „Vosk je minoritni produkt zpracovani palmoveho oleje, ale je pravda, ze nektere velke firmy, ktere vyrabeji svicky ve velkem, ho spotrebuji nezanedbatelne mnozstvi a tim se na niceni pralesu take podileji. Pokud chcete snizit dopad vyroby vlastnich svicek, a pokud se Vam za palmovy vosk nepodari najit vhodnou nahradu, zkuste zjistit, jestli nektery dodavatel nabizi palmovy vostk s RSPO certifikatem, ktery by mel byt produkovany na zaklade striktnejsich principu a kriterii ekologickeho zemedelstvi. Muzete take vznest dotaz na kontakty nebo Facebook Koalice proti palmovemu oleji.“

Hana: „Proč se vyhazují plasty do moře? Proč to někdo dela.?“

Stanislav Lhota: „Spousta lidi si ani neni vedoma toho, ze plasty vyhazuji do more. Proste je jen vyhodi a neuvedomuji si, ze je nakonec voda do more splavi. Ale pravda ja asi i to, ze rada firem plasty do more ve velkem vyvazi, i kdyz je to obvykle ilegalni. Ja jsem se s tm ale nikdy osobne nesetkal.“

Michal: „Dobré ráno. Jaký podíl při těžbě palmových lesů ma palmový vosk? Z jaké časti palmy se vosk těží? Děkuji“

Stanislav Lhota: „Palmovy vosk je minoritni prodkt zpracovani palmoveho oleje. Ale je pravda, ze nektere velke firmy, ktere vyrabeji svicky ve velkem, spotrebuji nezanedbatelne mnozstvi vosku a tim se na niceni pralesu podileji. Pokud mate zajem snizit dopad vyroby vlastnich svicek a nedari se Vam za palmovy vosk najit vhodnou alternativu, zkuste treba zjistit, jestli nektery dodavatel nenabizi palmovy vosk s RSPO certifikatem, ktery by mel byt produkovany na zaklade striktnejsich principu a kriterii ekologickeho zemedelstvi. Muzete take vznest dotaz na webu nebo Facebooku Koalice proti palmovemu oleji.“