Chat

MUDr. Petra Bártová, Ph.D.
Záznam chatu ze středy 30. srpna 2017
war: „Jakou úroveň má podle Vás současná neurologie?“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „Myslím si ,že je na vysoké urovni,je ale hodně otázek ,které je nutné odpovědět, řada léků není,řada genetických chorob čeká na odhalení.“
SOD: „Jo podle Vás v ČR dostatek neuroložek a neurologů?“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „myslím že je dostatek , ale špatná je organizace prace neurologa,je přetěžován pacienty kteří patři spíše na rehabilitační oddělení např. v německu a jinde je to takto organizováno a neurologů pak stačí i méně“
SOD: „Jak vidíte spolupráci neurologie s psychiatrií?“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „myslím ,že tyto obory k sobě mají blízko např. co se týče demencí a spolupráce funguje na dobré úrovni“
jana: „Maminka má 77 let. silně zapomíná, musím na ni dohlížet. např. Plete užívání léků,nevypíná sporák,zapomíná na hygienu, špatně se orientuje apod. jak mám postupovat, aby byla vyšetřena-prvně navštívit jejího praktického lékaře? Děkuji“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „určitě požádejte svého praktického lékaře ať vám vystaví žádanku na neurologické vyšetření nebo na kognitivní screening“
irena: „Vazena pani doktorko, jaka je prosim podle vás ucinna pomoc při nahodných zavratich ci motanicich hlavy. Trpim tim už 10 let od svych 50 let a přes všechna mozna vyšetření mi moc pomoci neni. Naucila jsem se s tim zit, ale jsou to stavy velmi neprijemne a hlavne predem neodhadnutelne. Dekuji Irena“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „mam bohužel také takové pacienty,záleží odkud vaše závratě přichází- zda je poškozen mozeček nebo třeba ušní aparát- ten se speciálně dá cvičit na ORL ambulancích .pokud je to ale centrální problém neurologie nemá zatím lék. stále ještě neumíme nahradit určitá centra spoje nebo třeba nervy na končetinách“
Ivana: „Dobré ráno,pani doktorko před 4 lety jsem prodělala operaci mozku(meningeom na mozku který byl v části hlavy kde je centrum paměti.Do operace jsem fungovala naprosto bez problémů dokonce jsem podnikala.Od operace velké problémy s pamětí,všimala jsem si toho sama a i dcera mě na to decentně upozornila.Pamatuji si co se stalo třeba když jsem byla dítě ale krátkodobá paměť moc špatné.Věk 52 let.Když čtu knihu prožívám ji když čtu ale v žádném případě neřeknu obsah.Moc špatně psychicky tohle nesu že jsem vlastně naprosto nepoužitelná. Jsem v invalidním důchodu 2 stupně a byla jsem na dohodu zaměstnaná u Bratrance v obchodě který mě občas nějakou chybu toleroval ale jak se zavedla eloktronická pokladna to jsem již nezvládla si více úkonů zapamatovat. Jsem z toho moc špatná a nevím co s tím, navštěvuji Psychiatra,psycholožku ale bojuji stále, jsem ctižádostivá, vždy jsem vše zvládla a ted se nemůžu hnout z místa, nedokáži ani hrát s vnučkama třeba pexeso,Můžete mě prosím poradit co s tím aby alespon trochu se to zlepšilo.Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den a hodně zdraví. Ivana Haluzová“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „hlavně tréning paměti nevzdávejte, zkuste si najít přiklady test i na doma např. na serveru www.vzpominkovi.cz, a pokračujte- děláte to dobře. Samozřejmě pokud došlo k výraznému postižení centra bude toto cvičení obtížné a je možné,že všechny centra nenaskočí uplně ale aspoň částečně- budete potřebovat při treningu více času ,klidu etc. Držím vám pěsti. Zdravím PBartova“
Škrášek Lubomír: „Dobrý den. Dcera bydlí a pracuje ve Vídni a 3 týdny zpět ji odvezli na kliniku s velkými bolestmi hlavy. Tam jí zjistili malí zapoudřený nezhobný tumor na mozku, který je tam spoustu let a nezvětšuje se. Chodí taky na rehabilitace keční páteře. Může to mýt souvislost s bolestmi předloktí, které má asi stejnou dobu jak ten tumor. Bolesti hlavy má už menší, ale ruka je pořád v bolestech. Dá se s tím něco dělat a na koho by se mohla v česku obráti ? Děkuji předem za odpověď .“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „obtraťte se na neurologickou ambulanci nebo kliniku v místě bydliště k dalšímu přešetření.“
Jan M.: „Paní doktorko, jaký je Váš názor na psychowalkmany?“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „nejsou to špatné vynálezy,mohou v určitém pohledu pomoci, ale co se týče kognitivního tréningu je třeba trénovat pamět i jinak“
Doubkova Dagmar: „Dobrý den,ráda bych se zeptala,jak podpořit u svých dvojjazyčných děti rozvoj paměti ještě více. Domnívám se,že dvojjazyčnost také zvyšuje počet nerv.center a spojení? Může to být prevence Alzheimerovy choroby v pozdějším věku? Je u malých dětí 3-8 let přínosem memorování faktu- básničky,pisnicky. Jste zastáncem učení ve škole cestou pouhého porozumění či učení zpaměti je s částí nenahraditelné. Dekuji“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „znalost dalšího cizího jazyka je určitě prevencí A.demence.hlavně je to obrovský přínos do budoucna vašich dětí-zaměstnání etc. učení se básní a písní je určitě důležité -zvětšuje se kapacita paměti, pozitivní vztah k hudbě je důležité to dělat formou hry u děti.“
Alena: „Dobrý den.Jaký je rozdíl mezi boroliozou a neuroboroliozou.Děkuj“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „neuroboreliosa znamená že borelie postihly nervovou tkáň nebo periferní nervy, boreliosa může postihovat i kůži klouby ale nemusí zasáhnout nervy“
o.pavlikova@seznam.cz: „múže se psychiatr mýlit ? a diagnostikovat bipolární poruchu ? 2dny nespím , mám zvuky , mozek je unaven , skleslá nálada ale samo se to upraví za čas , ty léky mi múžou poškodit mozek , nemám sérotonin , není to jiný problém ?“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „nejsem psychiatr takže nemohu odpovědět na otázku.pokud máte provedeno zobrazovací vyšetřen hlavy např. CT a josu vyloučeny jiné onemocnění jako např počínající cukrovka ,nebo prostá nespavost tak se pravděpodobně psychiatr nemýlí“
Jenčková: „prosím -dítě 3,5 roku -slyší,vidí,běhá,rozumí,maluje NEMLUVÍ - nyní jednoslabičně JÁ, NE atd,psycholog,psychiatr. Dotaz Speciální neurolog. vyšetření i přístrojové ? Děkuji Jenčk“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „já bych se poradila se svým pediatrem“
Nikola: „Dobrý den jak poznám že mám encefalitidu?“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „to by jste měl poruchy koncentrace ,bolela by vás hlava,měl by jste závratě nebo by jste i ochrnul - byla by to výrazná změna celkového stavu“
Jana: „Jaké jsou nejčastější mrrologicke unemocneni u Čechů?“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „bohužel jsou to bolesti zad,které musíme řešit a pak se nedostává na ty důležitější neurologické choroby“
Lenka: „Dobry den preji u maminky se nahle po smrti druha projevila vaskularni demence mohu se zeptat co ocekavat od teto nemoci.Bydlim 250 km daleko maminka zije sama ,ale jezdi za ni 1x denne bratr.Byla hospitalizovana na psychiiatrii nebot mela halucinace a byla dezorintovana napr. Sla hledat psa ktery neutekl a hledaly jsme ji 7 hodin Maminka prestala jist a pit kvuli tomu byla i hospitalizovana mam obavy ze se to bude opakovat.“
MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „ano může se to opakovat, budete muset zajistit 24 hod dohled, domov důchodců ,pečovatelky, vzít si jí domů“