Chat

metodik programu primární prevence Nebuď oběť, z.s

Mgr. Lukáš Látal

Záznam chatu z pondělí 21. srpna 2017

DIS: „Jaké výsledky má zatím Nebuď oběť, z.s.?“

Mgr. Lukáš Látal: „Prozatím dobré, snažíme se získávat dotace na naše aktivity tak, abychom je mohli nabízet cílovým skupinám zdarma, což vidíme jako základní úspěch naší činnosti. Také se nám snaží získávat další zájemce o naše aktivity. Určitě je našim úspěchem i téměř každoroční proškolení přibližně 1300 žáků, 300 učitelů a nejmenší skupinu tvoří bohužel rodiče, cca 150.“

BT: „Co je přesně primární prevence?“

Mgr. Lukáš Látal: „Primární prevence, kterou se snažíme realizovat na školách, je jednoduše řečeno aktivita, kt. se snažíme předcházet rizikovým projevům chování. V praxi to může být školení, ale i třeba projektový den.“

SOD: „Co jako metodik programu primární prevence Nebuď oběť vše děláte?“

Mgr. Lukáš Látal: „Vymýšlíme aktivity a metodiku školení, kt. budeme realizovat. Mojí běžnou činností je navštěvování škol a realizace školení, jeho vyhodnocování a zpětná vazba pro učitele, stejně tak i zaškoluji nové lektory. Součástí mé práce je také psaní projektových žádostí tak, abychom měli finanční prostředky pro realizaci aktivit na školách, žákovské sympozium, výzkumy, natáčení videí, tvorba komixů a další aktivity.“

Jana: „Dobré ráno, minulý týden mi někdo vytvořil můj profil na FB a začal si přidávat kamarády do přátel. Tak jak jste o tom mluvil chtěli telefonní číslo a kód. 2 z mých přátel to zaslali a přišli tak o 1390 kč. Nahlásili to na policii. Mám to také nahlásit na poicii nebo co bych pro to měla udělat já? jen teda já ten nový profil neviděla. Jen jsem všem napsala ať si mě znova nepřidávají do přátel. A ještě...jaká je pravděpodobnost toho, že by je policie chytla. Díky Jana“

Mgr. Lukáš Látal: „Váš postup byl správný. Bohužel se jedná o klasický způsob klonování profilu s následným podvodem (phishingem). Vaši přátelé se určitě v reakci na útok zachovali správně, ale poškozenou jste zcela jistě i vy, takže bych se obrátil jednak na poskytovatele služby (Facebook), minimálně nahlásit profil, a následně na Policii.“

dagmar: „Dobrý den,včera se mi stalo zrovna o čem jste mluvili přítel z fb požádal o přátelství,nedošlo mi to a potvrdila ho a následně poslala i tel.číslo,následně mi přišla sms zpráva Transakce m-platba číslo......byla z technických důvodů zrušena.Jaké kroky bych měla dnes provést?informovat mobilnío operátora?změnit hslo do internetového bankovnictví?Děkuji za odpověd“

Mgr. Lukáš Látal: „Určitě se podívejte na svůj účet, zda nedošlo přece jen k napadení a krádeži peněz. Nahlaste profil uživatele, aby nedošlo k napadení dalších uživatelů, stejně jako kontaktovat mobilního operátora, aby agresora blokovala. Heslo k intern. bankovnictví bude také dobré změnit, ale předpokládám, že to jste nesdělovala.“

Iveta: „Dobré ráno, jak dlouho vlastně tato organizace funguje a odkud žádáte o dotace? Zajímá mě konkrétní orgán. A také z EU? Děkuji a pěkný den Vám přeji! Iveta“

Mgr. Lukáš Látal: „Dobré ráno, v Moravskoslezském kraji fungujeme už osmým rokem, ale přestože se snažíme dělat některé aktivity na bázi dobrovolnictví, je třeba na většinu aktivit zaplatit lektora, benzín, pomůcky na školení, takže žádáme o dotaci nejčastěji od MŠMT, Minister. zdravotnictví, ČSOB, město Ostrava, Úřad Moravskoslezs. kraje.“

Bára: „Chtěla jsem zeptat vcers nějaká Elena jsem ji omylem přidala do přátel a ona napsala že si na mne bere úvěr co mám dělat poradíte děkuji Barus4@seznam.cz“

Mgr. Lukáš Látal: „Pokud uživatelka nemá přístup k vašemu např. občanskému průkazu, pasu, tak by úvěr jen těžko mohla získat, spíš se bude jednak o snahu vás vyděsit, případně vydírat, kdy po vás bude chtít peněžní obnos, aby si úvěr nevzala.. uvidíte, jak bude pokračovat, každopádně se nebojte, vyděračku/vyděrače nahlaste, aby nedocházelo k poškození dalších uživatelů. Radím se také obrátit na policii.“

Hucik stanislav: „Dobré ráno,chci se zeptat zda-li existuje nějaká reálná ochrana citlivých osobních údajů“

Mgr. Lukáš Látal: „Za citlivé osobní údaje pokládáme vedle jména, data narození, bydliště i údaje o našich účtech (nejen ty bankovní). Reálnou ochranou je bezpečné heslo, kt. pravidelně měníme, nikomu jej nesdělujeme, osobní údaje nezveřejňujeme na sociálních sítí, přičemž můžeme využit přezdívky. Samozřejmostí, bohužel ne zcela běžnou, je aktualizovaný antivir, a to včetně toho v mobilním telefonu. Prevencí může být také občasné zadání vlastního jména do vyhledávače, abychom zjistili, jaké informace jsou o naší osobě zveřejněny.“

Jary: „Dobrý den, omylem jsem klikla na falešnou žádost o přátelství na facebooku (jde o člověka, kterého znám) - následně jsem zjistila, že měla zavirovaný profil. Změnila jsem si okamžitě heslo, spustila antivirový program. Jak poznám, že se ke mně přesto nikdo nenaboural, že nemám ohrožený PC. Děkuji za odpověď“

Mgr. Lukáš Látal: „Dobrý den,zachovala jste se správně, jen je ještě dobré profil nahlásit, aby nedošlo napadání dalších uživatelů. U antiviru určitě spusťte hloubkovou kontrolu, případně můžete stáhnout spec. program na vyhledávání trojských koňů, najdete jej třeba pod názvem Search and destroy..“

Iveta: „Ještě dodatek k předešlému dotazu: A zajímali jste se někdy o dotace z EU? Není tu pro tyto nějaký prostor? :-) Děkuji. Iveta“

Mgr. Lukáš Látal: „Ano, využili jsme dotaci například z Domu zahraniční služby, kdy jsme navázali spolupráci se zahraničními organizacemi a sdíleli vlastní zkušenosti.“

MILOSH: „Dobrý den, předčasem jsem byl na koncertu Priessnitz a doslechl jsem se něco o DARK INTERNETU. Máte s tím prosím nějaké praktické zkušenosti? Předem díky a nechť se daří.“

Mgr. Lukáš Látal: „Fanoušek skupiny Priessnitz jsem i já, o dark netu koluje spoustu mýtů a polopravd, jedná se o záměrně skrytý obsah internetu, který je k dispozici jen pomocí spec. prohlížeče. Pro běžného uživatele si myslím, že tam není nic zajímavého, navíc hrozí i riziko, že člověk snadněji naletí na podvod, vydírání, či infikované stránky.. pokud chcete víte informací, stačí se pohledat na netu. Díky, ať se daří též.“

Potůčkova: „Můžete mi napsat email kam muži napsat někdo se mi naboural na FB děkuji na Barus4@seznam.cz“

Mgr. Lukáš Látal: „Napište na poradnu E-Bezpečí, napisnam.cz. Mají zkušenosti a prostředky, jak vám pomoci.“

Alex: „Dobrý den,je bezpečná platba kartou on-line ,když se musí zadat číslo karty,jméno držitele,,datum platnosti karty a symbol CVC/CVV/CID? Nemůže si pak adresát vybrat kdykoli cokoliv a nejen jednorázově udanou částku?díky“

Mgr. Lukáš Látal: „U zadávání údajů o kreditní kartě bych byl velice opatrný, zkuste si nejprve důkladně ověřit člověka, kt. údaje poskytujete, především být opatrný u uživatelů ze zahraničí. Opakovaným stažením částky si nejsem jistý, ale nevidím důvod, proč by to nemělo jít, pokud sám nejste ve svém bankovnictví schopen omezení nastavit..“

Jana Formánková: „Pane magiustře, objednala jsem si ubytování přes booking. Hotel chtěl moje číslo karty, aby strhl částku za ubytování. Přijela jsem na hotel a recepční mi řekla, že mám už ubytování zaplacené. Strhli si bez mého souhlasu celou částku za ubytování. Jak je toto bezpečné? Děkuji za odpověd.“

Mgr. Lukáš Látal: „Dobrý den, sami provozujeme ubytování a takto proběhlá transakce je běžná. Hotel váš souhlas nepotřebuje, právě proto poskytujete informace o vaší kartě. Ubytovací zařízení se tak brání tomu, že si host objedná pokoj, ale nepřijede, pak si je schopen stáhnout storno poplatky sám a bez vašeho souhlasu. Ale určitě radím si před zadáním údajů o kartě podívat minimálně na zkušenosti ostatních hostů. Pokud se jedná o booking.cz, tak máte možnost si vybrat i ubytování, kt. údaje o kartě dopředu nevyžadují.“

Martin O: „Ahoj pane! Jak bych si mohl objednat nějaký preventivní program pro své budoucí šesťáky na ZŠ AK? A jaký bys mi doporučil? (Doufam, že se se ti daří?!)“

Mgr. Lukáš Látal: „Zdravím! Stačí se ozvat, určitě něco domluvíme. A pokud bych věděl, kdo přesně mi píše a má zájem, ozval bych se i sám, rád vás zase uvidím :)“