Chat

soudní znalec v ochraně před bleskem a přepětím

Ing. Jiří Kutáč

Záznam chatu z pátku 4. srpna 2017

Karolina: „Dobre rano'na rodinnem domě v řadové zástavbě nemáme hromosvod.Majitel tvrdi'ze není nutny,protože je v blízkosti ostatních domů.Jak to tedy je?Můžeme být v klidu?Děkuji za odpověď a přeji krásný den“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobré ráno, bohužel i na domy v řadové zástavbě je nutno instalovat hromosvod. Riziko je o to vyšší pro další majitele nemovitostí, protože případný požár od blesku se může šířit na další nemovitostí. Proto by měl být proveden výpočet analýzy rizika, který určí třídu ochrany (technickou náročnost provedení hromosvodu) pro celou zástavbu. U starší zástavby je to na základě pravidla řádného hospodáře, případně pojistky. S pozdravem Jiří Kutáč“

GF: „Co je přesně přepětí?“

Ing. Jiří Kutáč: „Přepětí je sekundární účinek bleskového výboje, případně efekt při spínání elektrických zařízeních. Přesnou definici naleznete v českých technických normách. S pozdravem Jiří Kutáč“

BT: „Co jako soud. znalec řešíte víc blesk nebo přepětí?“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, jako soudní znalec více řeším účinek bleskového výboje. Zákazníci pojišťoven hlásí nejčastěji účinek po úderu blesku. S pozdravem Jiří Kutáč“

ANTI: „Co jako soudní znalec v ochraně před bleskem a přepětím nejvíce řešíte? A je dost takto zaměřených soudních znalců jako vy?“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobré ráno, jako soudní znalec nejčastěji řeším přímý úder blesku. Ve většině případů jde o záležitostí pojistných událostí. Znalců se specializací v ochraně před bleskem a přepětím je poměrně málo. S pozdravem Jiří Kutáč“

Honza: „Dobrý den, jaký máte názor na zadelavani hromosvodů do zateplených fasád. Děkuji“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, tato problematika je mezi odborníky velice diskutována. Jedná o problém přiblížení holého drátu vůči vnitřním instalacím. Jde o zvýšení rizika přeskoku blesku mezi těmito instalacemi přes zateplení a případného vzniku požáru. Rozhodujícím faktorem je výpočet dostatečné vzdálenosti. Ta určí, zda toto může nastat. Výpočet by měl provést projektant. S pozdravem Jiří Kutáč“

Jana Richterová: „Dobré ráno, mám dotaz ohledně hromosvodu. Při opravě střechy na chalupě (teď už trvalé bydlení) byl špatný hromosvod odstraněn a už ho nikdo neudělal nový. Je to už asi 25 let. Mám mít strach a nechat udělat hromosvod? Na střeše jsou eternitové šablony, ty by to asi nepřežily. Děkuji za odpověď a přeji hezký víkend.“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobré ráno, doporučuji si nechat udělat hromosvod, protože se jedná protipožární ochranu staveb. Je potřeba nalézt takového odborníka, který Vám pomůže najít vhodné technické řešení pro Vaší střechu. Přeji Vám také příjemný víkend. S pozdravem Jiří Kutáč“

S.Čermák: „Je problém, když se uzemňovacího drátu vedoucího od hromosvodu dotýká dřevěná lavička a je nebezpečné v době bouřky se u tohoto drátu zdržovat?“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, není vhodné, aby se drát dotýkal dřevěných materiálů, protože vždy se může vyskytnout nějaký kovový prvek a ten může způsobit přeskok. Za bouřky není vhodné se zdržovat do vzdálenosti 3 m od holého drátu -svodu. S pozdravem Jiří Kutáč“

Dan: „Dobrý den, pracuji ve výrobní hale, která je kombinace plechu a skla, podlaha je betonová. Na hale není hromosvod, pouze svody dešťové vody. Je to správně. Pracuji jako svářeč, hrozí mi při práci v případě bouřky nebezpečí? Zachytí případný úder blesku jistič, nebo přepětí pokračuje dál do spotřebičů (el. nářadí)? Děkuji. Dan“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, první předpoklad správné ochrany před bleskem je zřízení hromosvodu. Pokud chybí, což je váš případ, může vzniknout při úderu blesku požár haly. Druhý předpoklad je správná vnitřní ochrana - návrh přepěťových ochran ve třech stupních SPD typu 1, 2 a 3. Chybí-li, pak za určitého předpokladu může dojít k ohrožení pracovníků, kteří pracují s elektrickým nářadím. Jistič nezachytí účinek bleskového proudu. S pozdravem Jiří Kutáč“

František Lacina: „Dobrý den, jak je to se spojením hromosvodní soustavy(svody) se zábradlím na balkonech u bytů v panelových domech. A jak je to když jsou třeba na každém patře tři balkony vedle sebe. To by se museli vzájemně propojit ?Děkuji za odpověď“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, pokud se jedná o pospojování kovových balkonů s hromosvodem, správné řešení by mělo být: - svody (holé dráty) by měly být oddáleny od kovového zábradlí na dostatečnou vzdálenost. Pak za bouřky nehrozí nebezpečný účinek elektrického proudu pro lidi, kteří jsou do vzdáleností 3 m od tohoto zábradlí. S pozdravem Jiří Kutáč“

Alena: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda má mit hromosvod i dřevěná hospodářská budova,která je kousek od domu(nemá pevný základ).Děkuji a přeji hezký víkend“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, na základě mých praktických znalostí by měla mít dřevostavba hromosvod. Jedná se o stavbu se zvýšeným rizikem požáru a pokud se nachází do 7 m od budovy hlavní, může se rozšířit požár z hospodářské stavby na dům. Toto je definice z požární vyhlášky. Dodatečný zemnič je možno zřídit i pro hospodářskou budovu. S pozdravem Jiří Kutáč“

Sebkova: „Dobry den. Prisla jsem k TV az nyni a nevim, zda uz jste tento dotaz nezodpovidal. Jezdim hodne na kole a rada bych se zeptala, co doporucujete delat v bource ve volnem terenu na silnici, neni-li kam se schovat. Dekuji. Sebkova“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, doporučuji sledovat časový úsek mezi zábleskem a zahřměním. Pokud je čas pod 5 s, pak je bouřka nad námi a měli bychom kolo odložit min. do 3 m od nás. Měli bychom udělat podřep s patami u sebe a obejmout kolena. S pozdravem Jiří Kutáč“

Jana Ofnerová: „prosíme o radu, jak postupovat v případě, kdy jsme na konci elektrického vedení a bleskopojistky, které jsou na posledním sloupem před domem nezachycují přepjetí po úderu blesku a tento blesk nám přes elektrické vedení a nástřešník udeřil několikrát do domu až létali jiskry ze zásuvek. Při reklamaci na ČEZ nám bylo sděleno, že si s tímto probleme neví rady a elektrické vedení je v pořádku a rovněž poslední sloup je řádně uzemněn. Poslední řešení ze strany ČEZ je uzemnění nástřešníku , kdy zemnící drát bude veden po střešní krytině asi tak půl metru od střešního okna, prosíme o radu, zda je to bezpečné, děkujeme za odpověď,“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, pokud se jedná účinky blesku jde o instalaci přepěťových ochran: v hlavním rozváděči - svodič SPD typu 1 na základě jiskřiště. v podružném rozváděči - svodič SPD typu 2 na základě varistoru. u koncového zařízení - svodič SPD typu 3 na základě varistoru. Vámi navrhované řešení není účinné. S pozdravem Jiří Kutáč“

J. Smítka: „Dobrý den. Ráno po bouřce mi nešel zapnout LED televizor. Opravář musel vyměnit IMP zdroj. Svádím to na přepětí v síti. Jaký je váš názor?“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, pokud nemáte instalovaný systém přepěťových ochran SPD typu 1 (hl. rozváděč), 2 (podružný rozváděč) a 3 (u televize) je možno, že příčina je v účincích přepětí. S pozdravem Jiří Kutáč“

Petr: „Dobrý den, můžu se zeptat co mám dělat když jsem hluboko v lese a je bouřka? Děkuji Petr“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, když jste hluboko v lese neměl by jste stát pod vysokým stromem. Doporučená vzdálenost od kmene stromu je minimálně 3 m a vzdálenost mezi konci prstů při natažené paži vzhůru a nejspodnější větví stromu by měla být minimálně 1 m. Paty by jste měl mít u sebe. S pozdravem Jiří Kutáč“

Ema: „Co blesky při turach a vyjizdce na kolech?mívám strach“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, na vyjižďkách na kole by jste měl vyhledat například nějaký viadkt. Když jste ve volné přírodě, měl by jste odložit kolo ve vzdálenosti 3m od sebe a udělat podřep. S pozdravem Jiří Kutáč“

ŠÁRKA: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když chodím na inline kolem jezera Matylda v Mostě - bývalý povrchový důl, okruh 4200m a začne bouřka, jak se mám zachovat? Je to otevřený prostor, kolem stromy, už se mi několikrát stalo, že začala bouřka - takže jsem v klidu dojela okruh a pomalu došla k autu, i když ve mne byla malá dušička. Jak velké nebezpečí zasažení bleskem je v takovéto lokalitě?Děkuji, Šárka“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, pokud se schováte pod stromy, měla by jste být min 3 m od kmene stromu a 1 m by jste měla mít dodrženou vzdálenost od konců prstů při natažené paži vzhůru a nejspodnější větví. S pozdravem Jiří Kutáč“