Chat

psycholožka, psychoterapeutka

PhDr. Sylvie Navarová

Záznam chatu ze středy 2. srpna 2017

GF: „Jak jako psycholožka a psychoterapeutka pomáháte lidem s OCD?“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, dlouhodobou psychoterapií, která obsahuje postupné kroky ke zajištění si optimální kvality života.“

ANTI: „Jaký máte přístup jako psycholožko a psychoterapeutka k lidem s poruchami osobnosti?“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, stejný jako k ostatním klientům - pokud chtějí pracovat na sobě a kvalitě svého života, pak se společně zamýšlíme nad možnými změnami v životě.“

GF: „Může se stát, stává se to?: že psycholog/psycholožka či psychoterapeut, psychoterapeutka mají sami nějaké psychické, psychiatrické potíže? A co pak?“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, může se to stát jako každému člověku a také postup hledání řešení bude stejný - navštíví psychiatra, bude na sobě pracovat v rámci psychoterapie.“

Iveta: „Dobrý den, zajímalo by mě, jak pomoci člověku, který trpí domácím násilím (třeba ani né psychickým, ale fyzickým), ale nechce si to přiznat a třeba takto už setrvává dlouhou dobu (např. 30 let) a možná mu to už i přijde normální... Může člověk takové osobě pomoci? A jak? Děkuji Vám. Iveta“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, pokud člověk žije dlouhodobě v nějakém prostředí, tak si na něj přivykne a považuje jej za standard. V psychoterapii platí, že můžeme pomáhat jen těm, kdo pomoci chtějí - možná i pro Vás může být tento přístup inspirující. Můžeme nabídnout pomoc, můžeme hovořit o tom, jak život vypadá jinde, ale život za druhého člověka nezměníme.“

Petr Obšil: „Mám hrozné sny. Existují nějaké léky /nenávykové/ na utlumení těch snů a klidný spánek?“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, léky nejsou v kompetenci psychologů a psychoterapeutů, takže léky Vám doporučit nemohu. Platí, že hrozné sny nepřicházejí ublížit, ale varovat. Opakují se do té doby, dokud neuděláme v životě nějakou změnu (chování, myšlení, postoje, ...). Takže Vám mohu nabídnout zamyšlení se nad významem "hrozných" snů a jaká změna by ve Vašem životě byla vhodná.“

Petr Obšil: „Existují nějaké nenávykové léky na utlumení snů a klidný spánek?“

PhDr. Sylvie Navarová: „viz. předchozí odpověď“

Lucka: „Dobry den, v detstvi se mi zdaly temer denne sny z temneho, maleho bytecku v patre. Ulice byla spinava a tekla po ni voda. Az v dospelosti jsem videla dokument z Indie ze slamu. Je mozne, ze slo o sny z minuleho zivota? Dekuji. Pekny den L.“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, v psychologii existuje několik směrů, které se sny zabývá a jejich pojetí významu snů se liší. Ve snech náš mozek zpracovává informace, které někde zaregistroval, propojuje je i do nesmyslných spojení, ve snění funguje fantazie. To co dítě někde zahlédne, přečte si pohádku a nějak si ji představuje, pak může zpracovávat ve snech. Carl Gustav Jung přinesl do psychologie pojem kolektivní nevědomí, tedy předávána obecná lidská zkušenost. V tomto kontextu by pak bylo možné uvažovat o předávání této obecné zkušenosti z generace na generaci. A dále mne k Vašemu dotazu napadá efekt deja-vu - efekt viděného.“

petr pergler: „Dobrý den,moc bych se chtěl zeptat,je mi 51,před 6ti lety jsem měl vážnou dop. nehodu a krátce poté mrtvici a zůstal na vozíku,mám hodně sny,ale ve všech chodím,nekdy i běhám.značí to něco,nebo proč myslíte.. Moc děkuji a krásný den, Petr ergler“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, s psychologem byste si o svých snech povídal a nějakým způsobem zpracoval podvědomá, nevědomá přání v nich obsažená do aktuální životní situace, byl otevřen změně a novému pojetí vlastní identity. Tím chci naznačit, že nad snem je potřeba uvažovat v souvislostech života konkrétního člověka, nejen jednoznačně vykládat obsah paušálně. Co pro Vás tedy sen znamená? S pozdravem PhDr. Sylvie Navarová“

Klara: „Pani dr. preji hezky den. a chci se zeptat jak si vysvetlit zive eroticke sny. Jsem 28 let vdana .......“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, nahlédněte do svého života a osobních potřeb. Sex patří mezi základní fyziologické potřeby, takže se ve snech objevuje a také tyto potřeby jsou ve snech zpracovávány.“

Ondřejíno: „Dobré ráno paní doktorko..předně mi dovolte poznamenat, že vám to moc sluší:-D, ehm..chtěl bych se Vás zeptat na možný výklad dvou snů, co se mi zdávají už od dětství...V prvním se počáteční příběh různě mění(příroda, město, často vysoké hory)vždy se záhy dostanu do situace kdy "balancuji nad propastí" a hrozí mi fatální pád (někdy stojím na hradbách nebo jiné výškové budově, jindy se objevím na skalách a nemohu lézt dál, vždy při tom prožívám nepříjemný pocit, který mě svádí ke skoku dolů poněvadž ta svazující "křeč" a neschopnost se pohnout jakýmkoliv směrem mě sužuje k šílenosti a skok se jeví jako jediné i když konečné řešení...pokaždé si dobře pamatuji ten skličující pocit, ale nikdy nevím jak to dopadá..jen se celý spocený budím....druhý sen je pokaždé spojený s mým vlastním bytem do kterého poprvé vstupuji(pokaždé panelový dům s bytem v tom úplně nejvyšším patře) následně se budova jakoby pod tíhou větru začne kývat a nakonec úplně padá k zemi, opět prožívám skličující pocit a probuzení, někdy jedu na eskalátoru v otevřeném prostoru, který jede stále výše až znovu v jednu chvíli zkoprním panikařím, jakoby přepadávám přes pás na na ruce a podobně..možná poznamenám, že nedávno mi matka svěřila, že v mládí měla velké problémy ze strachu z výšek, v mládí vyrůstala jeden čas v bytě v 5. patře, kam dle svých slov nebyla schopná vyjít ani na lodžii..já ale žádné takové pocity u sebe nevnímám..jen v těch snech...Omluvte mne prosím,pokud jste na něco takového odpovídala v posledním Vašem vstupu, nebyl jsem u monitoru... s přáním krásného dne O.“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, pokud se ptáte na sny psychologa, tak je potřeba připravit se na otázky a vlastní přemýšlení. Psycholog Vám Váš sen nevyloží, ale může Vás otázkami provést k pochopení snů v souvislostech vlastního života. Třeba jak velmi hezky reflektujete možný vliv strachu matky, který na Vás mohla přenést a tato obavy zpracováváte ve snech. Když se snem takto zabýváme, dochází k porozumění sobě samému, svým potřebách a dostáváme tak větší vládu na sebou. Když je sen dobře zpracován, poselství, které nese aplikováno do reálného života (třeba změnou chování, myšlení, postoje), pak se objevuje prostor pro jiné sny. S pozdravem PhDr. Sylvie Navarová“

Monika Školová: „Někdo říká, že sny nemá. Je to možné? Je to zdravé? Dá se to ovlivnit a změnit, aby si sny pamatoval a pomáhaly mu v osobním vývoji?“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, velmi pravděpodobně sny má každý člověk. Rozdíly jsou ve výbavnosti snů. Když bylo toto zkoumáno, tak bylo zjištěno, že sny si vybavují lidé kreativnější, otevřenější a ti, kteří se o sny zajímají. Dalo by se tedy říci, že zájem o sny je jedním z možností, jak si je lépe zapamatovat (i ve spánku zůstává část mozku bdělá - efekt buzení v určitou dobu, matka slyší zvuky dítěte a probudí se jen na ně, takže i bdělá část si sny může zapamatovat). Sny v průběhu noci zapomínáme, tak v tomto případě můžeme mít u postele zápisník a kdykoli v průběhu noci se probudíme, uděláme si poznámku. Dále mne k Vašemu dotazu napadá, zda je potřeba sny k osobnímu rozvoji používat. Když se dobře vyspíme, můžeme se osobnímu rozvoji věnovat i jinak.“

Marcela Wochocová: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co mám dělat, když mám tak živé sny, že je nemůžu oddělit od reality. Například se mi stále dokola zdá, že je někdo v noci v mém bytě a něco mi bere a já ho stále dokola vyhazuji. Je to tak živé, že opravdu otevírám skříně a šuplíky a snažím se danou osobu přesvědčit, že je to všechno opravdu jenom moje a ať mi nic nebere. Ještě jsem se chtěla zeptat, zda má cenu znovu navázat již zkrachovalý vztah s mužem, který mě využíval a chtěl všechno zaplatit a také se ke mně chtěl nastěhovat, ale k sobě mě nikdy nechtěl pozvat. Po roce se mi ozval, navrhla jsem mu psychologickou poradnu, ale on odmítá. Nevím, jestli třeba není poškozen z dětství. Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Marcela Wochocová“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, paní Wochocová, doporučila bych Vám zvážit psychologickou podporu pro Vás - s psychologem rozebrat situaci, ve které se nacházíte, souvislosti, sny a hledat pro sebe vhodné a vyhovující řešení k ustálení kvality vlastního života. Také Vaše sny Vám napovídají, že je potřeba nějaké změny v životě (chování, postoje, ...). Konkrétní změnu proberte s psychologem individuálně. Přeji Vám spokojený další život PhDr. Sylvie Navarová“

Ondřejíno: „Díky za odpověď..zkusím tedy změnit nějaké ty zažité standardy a uvidím jaký vypozoruji výsledek, může v tom být nějaký strach ve spojení s matkou, zkusím jí vjít vstříc ač za cenu opětovného zvýšení vlivu na můj život, namísto přemýšlení co s čím jak a proč souvisí...jisté je, že pokud nebudu nic jako doposud měnit a jen přemýšlet, dlouhodobě chladný a nezdravý vztah s matkou se nikdy nezlepší...tak mi to teď dává smysl tak vzhůru do nových dnu! Mějte se jak jen chcete a nechť se Vás úspěch a štěstí drží O.“

PhDr. Sylvie Navarová: „Děkuji a Vám také přeji změny ku Vaší spokojenosti!“

Jana: „Dobrý den, jsem studentka na VŠ. Často mívám noční můry. Budím se s pláčem a často se mi zdají i 4 sny za noc. Bohužel si jich hodně pamatuji. Cítím se šťastná a proto nechápu, proč se mi zdají. Jednou jsem šla za školním psychologem a moje osobní problémy jsme myslím vyřešili. Je to asi rok. Myslíte, že by bylo dobré navštívit psychologa, aby mi pomohl? Je totiž hrozné, když se za celý týden nevyspím a musím chodit do školy a tam být aktivní. :)“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, určitě spolupráce s psychologem je dobrý nápad - nejen jednorázová návštěva (v této souvislosti vyhledejte spíše psychoterapeuta - psycholog s psychoterapeutickým výcvikem). Noční můry nějaký spouštěč mají, klidně i stres běžného studentského života. A s tím je potřeba pracovat.“

Adél: „Dobrý den, paní doktorko, nás trápí noční můry tedy oba s partnerem. On po nocích vraždí zombíky, utíká (společně se mnou, ale jenom v jeho hlavě) před nějakou katastrofou, třeba zemětřesením nebo vlnou tsunami. Hodně nočních můr se odehrává v našem baráku, bojuje s čarodějnicemi, co ho chtějí okrást atpod. No a já, já zase bojuji s "bubákama", většinou je nevidím, jenom cítím energie, budím se křikem a můj milý mě vždycky uklidňuje. Mnohdy se to děje taky u nás, že si pro mě někdo přijde do postele, přímo nade mě. Občas vídám lidi, kteří už nežijí a přišli mi něco říct. Je to takový bizár. Tak kdybyste mi mohla třeba poradit, jak se k tomu zachovat? Předem moc děkuji za odpověd S pozdravem a přáním pěkného dne :-)“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, čtu ve Vašem dotazu hodně fantazie, kterou oba ve snech máte. Fantazie je něco, co Vás oba provází i bdělým životem? Jak jí využíváte? Pokud Vás sny nějakým způsobem obtěžují, pak s nimi můžete pracovat v psychoterapii - individuálně či párově (s partnerem). Je něco, co byste si s partnerem přáli a není doposud naplněno? Jaká změna ve Vašem společném životě by byla užitečná? Je mnoho otázek, které lze v souvislosti se sny probrat a hledat jejich význam, vzkaz. S pozdravem PhDr. Sylvie Navarová“

Eva: „Pani doktorko, je mozne, ze se vzbudim svym smichem ci placem..opravdu je mozne sny az tak silne prozivat?“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, sny slouží ke zpracování emocí a jsou emocemi nabité. Užijte si své veselé sny!“

Alice: „Je možné přivolat o čem se nám bude zdát?“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, to, co prožíváme v bdělém stavu se v nějaké podobě dříve či později objeví ve snech. Lze využít také tzv. vizualizace k zadání tématu snu.“

Šebestová: „Dobrý den. Co dělat se sny s neživými osobami ? Děkuji za odpověď.“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, hledejte vnitřní motiv jejich připomínání si ve snech. Co Vám chtějí sdělit? Jaké poselství jejich života pro Vás může být inspirací? Co potřebujete Vy udělat / změnit, abyste je nechala odejít? A mnoho dalších otázek, které mne napadají ...“

Roman Samek: „Dobrý den, Prosba na dotaz. Syn 10 let máme strach z čelistí šelem (vycenené zuby) především vlk (pes). Strach má před spanim i se procitne ze spanku. Konflikt se psem nebyl. Psik je doma kontakt s njm bez problémů. Spi při světle. Z pokoje odstranit nic nechce, přesunovali jsme postel. Nastup školky a 1 třidy byl s brekem. V rodině jsme bez konfliktů či zátěží. Děkuji za zpětnou odpověd. S pozdravem Samek“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, velmi dobře upozorňujete na přechody do školky, školy, že byly problematické. Což je možné téma, se kterým se dítě potřebuje naučit zacházet - přechody, změny. Bylo by to na probrání s dítětem. Můžete vyhledat dětského psychologa. Ten jej naučí (mimo práce se skrytými tématy) techniky, např. Ovládací panel, Superhrdina apod., kdy dítě dostává vládu nad sebou samým. S pozdravem PhDr. Sylvie Navarová“

Dagmar: „Dobrý den, sny se mi zdají již x let, každý den. Někdy je to docela vysilující. Lze např. hypnozou, snům nějak zabránit? A je to bezpečné, snažit se jich zbavit? Děkuji.“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, snům není dobré bránit, jsou zde, aby na něco upozornili. Psychoterapii i hypnoterapii můžete využít právě k takovému zpracování snů užitečným způsobem.“

Irena: „Dobré ráno paní doktorko, velmi často se mi zdávají chaotické sny, kdy vím, že jdu někam konkrétně, kde to znám a ta cesta se v průběhu mé chůze změní a já se pak nemůžu dostat kam potřebuji. Hlavně často je to schodiště, které je spletité, končí ve zdi, nebo se natolik zůži, že neleze projit, i ty schody jsou chaotické. A druhý často se opakující sen je o mém bývalém šéfovi, se kterým jsem zažila nehezké pracovní období. V těch snech je vždy opět on ten nadřízený, já potupeně a bezmocně plním každý příkaz a přitom si uvědomuji, že se neumím vzepřít a bránit se. Děkuji Vám“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, umíte se vzepřít a bránit v reálném životě? Další otázky, které mne napadají a vedly by k uvědomění si souvislostí s životem, postoji, myšlením apod. Jakmile sen již nebude mít význam, dá prostor snům jiným.“

Nina: „Přála bych si podsoupit hypnozu.bohužel nevím kam se obrátit na kvalitního terapeuta.bojím se že naletím neprofesionálovi.Poradíte prosím kam se obrátit?Děkuji“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, podívejte se na stránky www.czap.cz (organizace sdružijící kvalifikované profesionály) či vyhledejte na internetu Seznam hypnoterapeutů.“

Jarmila Šimánková: „Dobré ráno paní doktorko, v poslední době se mi častěji zdává o rodině,většinou již zesnulých /rodiče,sestra,babička atd./Většinou se objeví na nějaké vernisáži nebo jiné kulturní příležitosti či oslavě.Nálada bývá dobrá jen já tam zmateně i radostně pobíhám..... Děkuji,hezký den“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, co pro Vás tento sen znamená? Čím je pro Vás významný? Co Vám ve snu chybí? Co sen vypovídá o Vás a Vašem životě? Jakou inspiraci Vám zesnulí mohou do Vašeho života poskytnout? Od psychologa neočekávejte výklad snů, ale otázky, kdy význam si budete hledat sama v sobě. Sen je velkou a zajímavou oblastí možných pohledů na vlastní život.“

Ilka: „Dobré ráno, zdával se mi sen o bílém koníčkovi. Bohužel už léta ne. Opakuje se mi, že jsem na dovolené (bývá tam i voda), zítra mám odjet a já šílím, že nestihnu zabalit. Díky. Pohodový den.“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, hledala bych souvislosti s Vaší životní etapou.“

Eva: „Jde nějak prolomit stach ze psů? Děkuji za odpověď“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, se strachy pracuje KBT psychoterapie či hynoterapie. Můžete vyhledat psychoterapeuta a začít na sobě pracovat.“