Chat

Markéta Kolářová
Záznam chatu ze středy 19. července 2017
Aden: „Co je v ČR alarmující ohledně dluhů obecně a co je v ČR uspokojivé ohledně dluhů obecně?“
Markéta Kolářová: „Dobrý den, Češi jsou vcelku typickými dlužníky, v porovnání s dalšími zeměmi se odlišují jen v drobnostech - například v tom, za co dluží - u Čechů to nejčastěji bývá z půjček na automobily, na rekonstrukce bydlení, vybavení bytu či elektroniku. Alarmující je neznalost mnoha lidí v oblasti finanční gramotnosti - kdy sami přiznávají, že nerozumí finančním produktům, nečtou podrobně smlouvy a jejich podmínky a poté jsou překvapeni z výsledku. Hodně Čechů se také schovává před dluhy, dělá takzvaného mrtvého brouka a myslí si, že když se schovají, dluhy se sami vyřeší. Bohužel to není pravda, při řešení dluhů je potřeba být aktivní, jakmile se třeba i jen schyluje k tomu, že nebudeme mít na splátky, kontaktovat věřitele, vysvětlit mu situaci a snažit se najít řešení.“
SK: „Co všechno musí znát odbornice na dluhy?“
Markéta Kolářová: „Žádný odborník nemůže znát samozřejmě vše. Důležité je se v této oblasti pohybovat, pracovat denně se zadluženými lidmi, poslouchat jejich příběhy a sledovat legislativní změny v oblasti dluhů. Právě z té osobní zkušenosti se zadluženými lidmi se dozvíte nejvíce - jejich příběhy se velmi často opakují a tím vidíme proč lidé nejčastěji upadají do dluhů, jaké jsou špatné kroky v řešení dluhů a jaké jsou naopak ty dobré. Poté už je mým cílem a úkolem se snažit tyto zkušenosti šířit dál, aby se z toho poučili i další lidé a nešli stejnou cestou do dluhové spirály.“
GF: „Je v ČR dostatek odborníků na dluhy?“
Markéta Kolářová: „Z mého pohledu je dostatek odborníků i institucí, na které se může zadlužený člověk obrátit. Má možnost - a měl by hned jako první - se obrátit na své věřitele a domluvit se na možnostech řešení. Pokud je opravdu v těžké situaci může využít rady různých neziskových organizací, které se zaměřují na dluhy a mohou pomoci například s žádostí o insolvenci. Pokud bych například tuto oblast porovnala se Slovenskem, tak musím říci, že Česká republika je v této oblasti mnohem rozvinutější a těchto neziskových organizací zaměřených přímo na zadlužené osoby je tu více.“
SK: „Jací jsou podle Vás obecně Češi jako dlužníci?“
Markéta Kolářová: „Češi jsou velmi podobní dalším zemím v oblasti dluhů. Odlišují se například v tom, za co nejčastěji dluží. Zpoždění plateb českých dlužníků se týká nejčastěji splátek úvěrů a půjček od známých či rodiny. Italové a Rumuni zase nejčastěji dluží za energie a plyn, Španělé mají problémy se splácením hypoték a v Polsku dluží za nájem. Češi se velmi často snaží vyhýbat řešení dluhů, schovávají se a nereagují. Mají pocit, že tak se dluhy samy vyřeší. To ale bohužel není pravda, dluhy můžeme vyřešit jen pokud budeme aktivní, spojíme se s věřitelem (bankou nebo nebankovní institucí), domluvíme si například splátkový kalendář - rozložíme si dluh do splátek - a postupně splácíme. Pokud nebudeme reagovat, můžeme se dostat k soudu a na exekuci a zde se dluh zbytečně navýší o desítky tisíc korun.“
Dagmar: „Dobre ráno byla jsem v tísni a půjčila jsem si od Home creditu 20000 a splácím 59000 zadne pokuty tam nemam vzdy vcas vse myslim ze to uz je lichva kdyz vidim tu jejich reklamu tak ,,,maji to neprehledne co delat ?Děkuji“
Markéta Kolářová: „Dobré ráno, Dagmar, lichva je brána jako nepřiměřené obohacení věřitele, využití nevědomosti klienta a natlačení ho do nějaké nevýhodné situace. Bohužel ale není v zákoně přesně definováno jaké procento úroků se již bere jako lichva a jaké ne. Doporučuji Vám se obrátit například na Asociaci věřitelů, ČNB nebo na nějakého právního poradce, který by Vám potvrdil, zda by mělo smysl se obrátit na soud. Každý soud v této věci může rozhodnout jinak. Bohužel neznám Vaši přesnou situaci, jak probíhalo podepisování smlouvy, zda jste měla dostatek času a podobně, to by již bylo lepší probrat přímo s právním zástupcem.“
Jára kohout: „Dobrý den, jak jste se rozhodla pro toto zaměstnání? Byl nějaký impuls?“
Markéta Kolářová: „Dobrý den, Járo, děkuji za otázku. Byla to spíše náhoda. Začínala jsem v bance, kde jsem měla na starosti právě zesplatněné pohledávky z kreditních karet. Překvapilo mě, jak mladí lidé jsou již v dluzích. Jak velké břemeno to pro ně do budoucna bude. Poté jsem se přes různé další směry vlastně dostala zpět k dluhům a osvětě v oblasti finanční gramotnosti. Je to určitě potřebné, stále mnoho lidí neví, jak dluhům předcházet, jak si spravovat domácí rozpočet a v případě, že jsou již v dluzích, jak je řešit. Opravdu moc mě baví osvětová akce, kterou každý rok připravujeme okolo 15. listopadu - Den bez dluhů , kam se každý může přijít zdarma poradit právě jak se dostat z dluhů nebo jak se do nich vůbec nedostat. Je pro mě důležité vidět ten dopad, kdy i kdyby pár lidí se poučilo a postupně z dluhů dostalo, tak má práce stála za to.“
Nora: „Máte přehled o vyřešených případech oddlužení ? Jakou šanci na rychlé oddlužení mají dlužníci z Ostravy ?“
Markéta Kolářová: „Dobrý den, Noro, přesná čísla bohužel k dispozici nemám. Pro úspěšné oddlužení musíte zaplatit minimálně 30 % Vašich dluhů v období 5 let. Poté je zbytek dluhů nevymahatelný a zaniká. Pokud tento splátkový kalendář a další podmínky však nesplníte, automaticky se překlopíte do konkurzu, kde je zpeněžen majetek a z něho dluhy zaplaceny. Projít oddlužením není lehké, po dobu pěti let nám zůstává pouze takzvané nezabavitelné minimum. Pokud ale vydržíme toto těžké období, máme před sebou budoucnost bez dluhů a nový začátek.“
Lenka: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké jsou podmínky oddlužení osoby, na jak dlouho takové oddlužení je a co jím mohu získat. Děkuji“
Markéta Kolářová: „Dobrý den, Lenko, v rámci oddlužení musíte zaplatit minimálně 30 % Vašich dluhů v období pěti let. Vše je v tomto období řešeno přes správce, nemůžete si také v tomto období brát nové půjčky. Pokud všechny podmínky splníme, je zbytek dluhů nevymahatelný a zaniká. Projít oddlužením není lehké, zbývá nám pouze takzvané nezabavitelné minimum, ale pokud vše zvládneme, máme před sebou nový začátek - bez dluhů.“
Jitka Válková - Orlová: „Co si myslíte o půjčkách přes internet? např. Japonská půjčka. Často běží reklamy v tv, a člověk si říká že to je výhodné. Ale pak vás oškubou jako slepici.“
Markéta Kolářová: „Dobrý den, Jitko, rychlo půjčky, půjčky před výplatou i půjčky přes internet jsou velkým trendem. Mnoho lidí je běžně využívá jako rychlé řešení jejich situace. Bohužel vždy je třeba dbát a pečlivě kontrolovat podmínky takových půjček - tedy kolik za danou půjčku zaplatíme, jaké je RPSN, jaké jsou pokuty v případě nesplácení nebo pozdního splácení,... Každou půjčku bychom si předem měli důkladně rozmyslet. Internet nám pomáhá k tomu, že půjčené peníze můžeme mít na účtu třeba tentýž den, vždy bychom si ale měli uvědomit, že splácet je budeme ještě dlouho poté. Pokud například využijeme půjčku před výplatou, musíme si uvědomit, že musíme peníze plus úroky a podobně vrátit a další měsíc nám třeba znovu nezůstane dostatek peněz. Pokud si budeme pokaždé půjčovat, dostaneme se do dluhové spirály, ze které je velmi těžké se dostat. Proto lepším řešením je analýza našich výdajů a hledání, kde bychom mohli ušetřit.“