Chat

advokát

Mgr. Jakub Krč

Záznam chatu ze středy 24. května 2017

ANTI: „Řešil jste jako advokát něco v souvislosti s politikou?“

Mgr. Jakub Krč : „Dobrý den, zatím ne.“

ANTI: „Koho, co byste nikdy neobhajoval?“

Mgr. Jakub Krč : „Takovou věc/takového klienta jsem ještě neměl. Je potřeba mít rovněž na vědomí, že klient má právo na 100% právní službu a osobní postoj k celé věci by se neměl promítat do poskytování právních služeb.“

Zuzana: „Dobry den chtela bych se zeptat jestli mam narok na placeny volno kdyz vdavam dceru,svadba je v sobotu,ja o vikendech take pracuju.za odpoved dekuji.zuzana.p“

Mgr. Jakub Krč : „Dobrý den, jako rodič novomanželky máte právo na 1 den pracovního volna s náhradou mzdy.“

IGR: „Proč jste se stal advokátem?“

Mgr. Jakub Krč : „Jedním z důvodů jistě bylo, že mne vždy bavilo přemýšlet nad řešením různých problémů a rovněž, že z osobní zkušenosti vím, že bych dlouhodobě nevydržel dělat jednotvárnou práci, což advokacie zatím rozhodně není.“

Jaroslava: „Hezké ráno. Ráda bych se zeptala, zda mám nárok na nějaké volno, pokud doprovázím nemocného manžela na radioterapii a chemoterapii. Děkuji.“

Mgr. Jakub Krč : „Dobrý den, ano máte. Při doprovodu manžela máte nárok na placené volno, za dobu nezbytně nutnou (max. 1 den) a pouze pokud nebylo možné vyšetření uskutečnit v jiném termínu.“

Jana: „Dobrý den, máte zkušenosti s náhradou za nemoc z povolání a s jakým úspěchem bývá vyplacena?“

Mgr. Jakub Krč : „Dobrý den, moje zkušenost je taková, že pokud máte k dispozici znalecký posudek, který jasně hovoří ve Váš prospěch, dá se většinou dohodnout s druhou stranou i mimosoudně.“

Jana: „Dobrý den, máte zkušenosti s náhradou za nemoc s povolání?“

Mgr. Jakub Krč : „Dobrý den, tato agenda není obecně nijak častá. Většinou se daří dohodnout i mimosoudně, pokud máte znalecký posudek, který je jasně ve Váš prospěch.“

jagaj: „Dobrý den,mám nárok na placené volno když pracuji v nepřetržitém provozu nebo si lékaře musím řešit jen ve svém volnu jak tvrdí múj nadřízenýl?Děkuji za odpověď“

Mgr. Jakub Krč : „Měla byste se pokusit zařídit si tyto záležitosti mimo dobu nepřetržitého provozu.“

Prtra: „Dobry den, ma zamestnanec narok na placene-neplacene volno kdyz doprovazi dite na prijimaci rizeni na sš? Nebo jde o soukromou akci bez naroku na volno? Dekuji.“

Mgr. Jakub Krč : „Dobrý den, jedná se bohužel o soukromou akci bez nároku na volno.“

Zuzana: „Dobry den chtela bych se zeptat jestli mam narok ba placene volno v praci kdyz vdavam dceru v sobotu,ja chodim do prace i o vikendech.dekuji z.p.“

Mgr. Jakub Krč : „Dobrý den, ano, pokud vdáváte dceru, máte nárok na 1 den placeného volna.“

martina: „Dobrý den, pokud zaměstnavatele požádám o neplacené volno - musí mi vyhovět? Děkuji a preji pekne ráno.“

Mgr. Jakub Krč : „Dobrý den, je to bohužel o dohodě zaměstnance a zaměstnavatele, pokud se to netýká např.situací uvedených v nařízení vlády č. 590/2006 Sb.“

Michal V.: „Dobrý den, měl bych dotaz, jak je to s případem, kdy zaměstnavatel v tří-měsíční zkušební době se rozhodne se zaměstnancem ukončit pracovní smlouvu. Musí zaměstnanci zdělit důvody? A v případě, že zaměstnanec je v této době na nemocenské, jaké jsou vztahy mezi zkušební dobou a čerpanou nemocenskou? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Jakub Krč : „Dobrý den, zaměstnavatel nemusí ve zkušební době sdělit zaměstnanci důvody. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.“

Irena: „Pracuji jako uklízečka od pondělí do pátku 4hod. denně.Na jak dlouhou dovolenou mám nárok? Děkuji.I“

Mgr. Jakub Krč : „Dobrý den, pokud nemáte uvedeno v pracovní smlouvě jinak, máte nárok na dovolenou 4 týdny, avšak propláceno Vám bude pouze 4 hod. denně.“

Kristina: „Dobrý den, jakým způsobem získám 1 den volna, když žením syna? Je nutné nějaké potvrzení a o kolik procent mzdy se jedná, které zaměstnavatel proplácí? Děkuji za Váš čas při odpovědi.“

Mgr. Jakub Krč : „Dobrý den, jako rodič novomanžele máte nárok na 1 den placeného volna. Musíte se ale předem domluvit se zaměstnavatelem a rovnou s ním dohodnout, jaké potvrzení bude vyžadovat (zda např. jen čestné prohlášení či potvrzení z matriky, apod.)“