Chat

neurolog

MUDr. Vilém Novák

Záznam chatu z úterý 23. května 2017

Kalika: „Trápí mě krční páteř /66 r./. Zúžené kanálky a výrustky na páteři. Čeká mě v budoucnu operace? Chodím pravidelně na kontroly, stav zatím neměnný, ale pocitu strachu se nemůžu zbavit.“

MUDr. Vilém Novák : „Dobré ráno, obecně - výrůstky na páteři jsou obvyklý projev opotřebení páteře, v 66 letech (jak uvádíte Váš věk) je má skoro každý. Operuje se pouze v případě, že ty výrůstky dělají nějaký zásadní problém - třeba když tlačí na nervové kořeny. Takže operace Vás třeba ani nečeká - záleží na vývoji. Pokud bude operace nutná (rozhoduje neurolog a neurochirurg), určitě Vás bude operovat zkušený lékař.“

Aden: „Jak může neurolog pomoci při lymfosarkomu?“

MUDr. Vilém Novák : „Diagnóza lymfosarkom patří především do oboru onkologie. Někdy může mít vztah k nervové soustavě a v takovém případě může neurolog pomoci s diagnostikou a třeba i zmírněním některých příznaků. Nicméně primárně řeší onkolog.“

Aden: „Jak může neurolog pomoci nemocným s OCD a s poruchami osobnosti?“

MUDr. Vilém Novák : „OCD = obsedantně -kompulzivní porucha i poruchy osobnosti patří spíše do oboru psychiatrie - primární je psychiatr. Pacient s OCD a poruchami osobnosti může samozřejmě mít i problém, který řeší více neurolog.“

SK: „Je v ČR podle Vás dostatek neurologů?“

MUDr. Vilém Novák : „Vzhledem k čekacím dobám je obecně lékařů (i neurologů) nedostatek. Problémem řady oborů je stárnutí lékařů- v některých oborech je to bohužel výrazný neblahý trend. Proto jsme rádi za mladé kolegy“

Luboš: „Běhen spánku mívám děsivé živé sny.Zdá se mi,že mne někdo ohrožuje a já se v tom snu bráním a kopu.Také chrápu.Byl jsem na laserové operaci měkého patra,ale nepomohlo to.Špatně usínám.Jak se zbavit těch děsivých snů?“

MUDr. Vilém Novák : „Chrápání i děsivé sny mohou svědčit pro poruchu dýchání ve spánku - doporučuji Vám kontaktovat některé ze spánkových center: www.sleep-society.cz - podle místa bydliště. Pravdou ovšem je, že v některých centrech je dosti dlouhá čekací doba. Část Vašeho popisu (porucha usínání i ty děsivé sny) by mohla svědčit pro psychickou příčinu nespavosti. Asi byste mohl zvážit konzultaci u psychiatra - psychiatrie řeší nejenom tzv velké psychiatrické diagnózy, ale i celou řadu méně závažných stavů - takže se psychiatrů nebojme.“

Maja: „Dobré ráno, často mívám jak manžel říká "divoké sny", ale já o nich nevím, nejhorší je, že probudím manžela, který pak nemůže usnout a já se prý jen otočím a spím dál. Ráno si to většinou nepamatuji, ale někdy si vzpomenu úplně na celý sen. Manžel už s hrůzou usíná, co zase v noci bude. Minule jsem si na něj dokonce rozsvítila lampičku a pak ji zhasla. Měla bych vyhledat nějakou lékařskou pomoc. Není to každou noc. Děkuji za odpověď M.“

MUDr. Vilém Novák : „Neuvádíte Váš věk ani podrobnější popis toho, co v tom divokém snu děláte atd. Je více diagnóz, které by se mohly projevovat "divokými sny" - například porucha chování v REM spánku. V každém případě to významně zatěžuje Váš život - zcela určitě je to důvod ke konzultaci. Seznam spánkových center najdete na www.sleep-society.cz“

Alena J.: „Manžel chrápe na zádech, boku i břiše. Co s tím?“

MUDr. Vilém Novák : „Pokud má manžel nadváhu, asi by mu pomohlo zhubnutí. Pokud ne nebo se mu zhubnutí nedaří, měl by mít nejdříve vyšetření zaměřené na vyřešení otázky, jestli se jedná o prosté chrápání nebo má i ty zmiňované výpadky dýchání ve spánku. Doporučuji Vám vyhledat si některou ze spánkových laboratoří dle místa bydliště (www.sleep-society.cz)“

Králíková: „Dobrý den,mám dotaz ohledně dcery,při porodu byla oživovaná,pak jsem s dcerou cvičila Vojtovou metodou parézu ruky kdy ruka byla uplně nepohyblivá,ruku se mi podařilo rozhýbat, ted má ve šklole problémy s učením s chováním může to být následek problému při narození?děkuji“

MUDr. Vilém Novák : „Ano, Vaše vysvětlení je nepjpravděpodovnější. Vypadá to, že si Vaše dcera odnesla určitou "jizvu" z období narození a ta se nyní projevuje především psyhicky. Vaši dceru by měl sledovat psychiatr a (dětský) neurolog.“

martin: „dobré ráno , malý dotaz muž 50 let usínám hned není problém , ale ráno se probouzím kolem 5 té , klidně bych mohl spát do 7 mé , dá se nějak ten spánek natáhnout ?? prosím o radu , díky ....“

MUDr. Vilém Novák : „Postupná ztráta schopnosti udržet spánek a tendence budit se ráno je průvodním znakem stárnutí - s tím nemůžeme udělat nic. Zamyslete se nad spánkovou hygienou - tzv. spánkové desatero. Zamyslete se nad zatemněním své ložnice - to by možná mohlo pomoci, pokud Vás ruší ranní světlo. Farmakologická léčba je kontroverzní - asi bych jako lékař uvažoval o nějakých léčivech s tlumivým efektem jedině v případě, že Vaše porucha významně zkracovala spánek (také docílit toho, aby ráno nebyl zbytkový útlum by bylo obtížné)“

Pavel: „Čím je možné zmírnit nepříjemný třes rukou?“

MUDr. Vilém Novák : „Podle příčiny - neuvádíte věk - u mladšího člověka by se mohlo jednat třeba o esenciální tremor, u staršího člověka je pravděpodobnější třeba Parkinsonova choroba atd. Z Vašeho krátkého dotazu nelze vystopovat detaily. V každém případě Vám doporučuji konzultaci u neurologa.“

eva: „Dobrý den, pane doktore, vloni jsem prodělala otravu kysličníkem uhelnatým, po zaléčení jsem upadla do deprese, v současné době užívám tritico 50, zvýšil se mi krevní tlak a velmi špatně spím, budím se několikrát za noc, jsem vzhůru po čtvrté hodině ranní, c by mi pomohlo mít nepřerušovaný spánek. V současné době deprese už odezněla. Děkuji za odpověď. S pozdravem Eva.“

MUDr. Vilém Novák : „Vaše předchozí otrava CO nemusí být jedinou příčinou poruchy spánku Častá probuzení a zvýšený krevní tlak by mohly svědčit pro poruchu dýchání ve spánku (spánková apnoe). Vyšetření spánku vhodné - ideálně polysomnografie (i když čekací doby jsou dlouhé). Pokud jde o Trittico (trazodon), jedná se o antidepresivum (jak píšete), ale příjemným vedlejším efektem je zhusta také prohloubení spánku. V takovém případě používáme však často o něco vyšší dávky - neupravujte si ale sama, konzultujte lékaře.“

Milena: „Dobrý den pane doktore,zajímá mě,jaká existují fytofarmaka nebo potravní doplňky na posílení nervového systému.I preventivně.A jakou účinnou látku by měly obsahovat.Děkuji a přeji hodně úspěchů.“

MUDr. Vilém Novák : „Široce položená otázka. Pokud jde o spánek, pacienti někdy kvitují meduňku a mateřídoušku.“

Marta: „Dobrý den, spím max. 4 hodiny, /od 22-2 hod ráno/,což mi nestačí. Když jsem chodila do práce, kolem10 hodiny jsem nezvladtelně usínala. Nyní do práce nechodím, ale mám odpracovat do důchodu ještě 8 let. Proto musím nepaní řešit. Z prášků na spaní - neurol, hypnogen,se mi jen motá hlava a neusnu. léčím se již 15 let s krční páteří, rehabilitace nepomáhají. byly mi zjištěny chlamydie IgG 2,46 max mez je 0,8 a trachomatis 1,43 max. je 0,8. Je možné, že bolesti páteře způsobují chlamydie kvůli bolestem více nespím? Mám nárok se dožadovat u své doktorky léčby chlamydií? Mám novou doktorku, ta předchozí mi tvrdila, že chlamydie má každý, že prý se chytají ze vzduchu. Jak mám argumentovat nové doktorce, když mi možná bude tvrdit to samé? Děkuji za odpovědi“

MUDr. Vilém Novák : „1) Pokud spíte 4 hodiny za noc, je to málo. Asi to trvá už dlouho a berete spoustu léků. Z Vašeho popisu mě napadá, jestli není příčina psychogenní/psychosomatická - nevím, jestli jste byla se svojí poruchou spánku u psychiatra. 2) Polysomnografie k určení závažnosti nespavosti a vyloučení jiných příčin je také vhodná - bohužel v řadě spánkových center jsou dosti dlouhé čekací doby 3) Pokud jde o chlamydie - mohou dělat i kloubní obtíže - nepíšete ale detaily. Při pochybnostech bych Vám asi radil konzultaci na některém z infekčních oddělení.“

Eva: „Dobrý den. Večer rychle a bez problémů usnu, ale po hodině se probudím vyspalá. Spánek mi chybí, ale nevím co s tím. Děkuji.“

MUDr. Vilém Novák : „Popisujete poruchu udržení spánku - ta může být způsobena třeba spánkovou apnoe (chrápete? - i ženy někdy chrápou), psychickými faktory... Nepíšete, jestli jste přes den i unavená - pokud opravdu spíte jen hodinu (v realitě to podle mých zkušeností bude asi přece jen více), je to samozřejmě málo. Je zde také otázka, jestli Vás ve spánku neruší nějaké jiné onemocnění, bolesti atd Asi Vám doporučuji konzultovat nejdříve praktickou lékařku, která by Vás měla být schopna nasměrovat na správné místo (spánková laboratoř? psychiatr?). Seznam spánkových center najdete na www.sleep-society.cz“

Pavlína: „Dobrý den, je mi 28, tudíž se domnívám, že můj spánek by měl být nepřerušovaný a tzv. růžový... Ale není, budím se pravidelně po dvou - třech hodinách. Poté bez problémů usnu znovu... Ale stejně to není příjemné. Je to normální, či bych si měla dojít k doktorovi, popřípadě začít brát nějaké léky, které by pomohly?“

MUDr. Vilém Novák : „Dobrý den, mladá žena s přerušovaným spánkem (sice usíná znovu snadno, ale vnímá to jako nepříjemnost). Vzhledem k věku a pohlaví je spánková apnoe spíše nepravděpodobná. Psychické faktory se mi zdají pravděpodobnější. Podívejte se na zásady spánkové hygieny (pokud jste již tak neučinila). Pokud nepomáhá, doporučuji i Vám začít u praktické lékařky - s úvahou o nasměrování k psychiatrovi nebo do spánkové laboratoři. K Vaší prvotní otázce: pokud ta probuzení vnímáte jako problém, normální to není.“

Iveta: „Hezke rano pane doktore.Odezni neuropatie po ukonceni chemoterapie oxalopatinou?Je mozna nejaka nasledna lecebna kura?Dekuji“

MUDr. Vilém Novák : „Chemoterapeutika ničí hlavně nádorové buňky, ale bohužel trochu poškozují i zdravé buňky. Periferní nervvy jsou obzvlášť zranitelné. Neurologie nabízí podpořit je vitamíny skupiny B, případně některé léky navržené původně jako antiepileptika umějí zmírnit nepříjemnosti vyvolané neuropatií. V každém případě si nic nenasazujte sama a konzultujte svého lékaře. K Vaší původní otázce: s ukončením chemoterapie se samozřejmě zmírňují i její nežádoucí účinky. Pozor: v žádném případě Vám nedoporučuji odmítat chemoterapii, pokud je potřebná.“

Karolina: „Hezky den p. dr. prosim o radu rano se budim unavena spankem.....caj, ani kavu navecer nepiji. Zkousela jsem bylinky,ruzne relaxacni metody....v noci se budim, slysim travu rust, jak se rika, dokonce spim v detskem pokoji, kde je klid...“

MUDr. Vilém Novák : „DObrý den Karolíno, popisujete nespavost v podobě neosvěživého spánku. Spánková apnoe, která často zhoršuje kvalitu spánku u Vás není příliš pravděpodobná, nicméně není nemožná (chrápete?). Další pravděpodobnou možností je psychika - Váš dotaz na mě dělá dojem, že jste poněkud v psychickém napětí a to se projevuje příliš "lehkým spánkem". Váš nápad spát v klidné místnosti je správný. Podívejte se na zásady spánkové hygieny (spánkové desatero). Pokud trvají potíže, doporučuji konzultaci v některém ze spánkových center případně na psychiatri (cestou praktického lékaře).“

Sabina Zlín: „Dobré ráno, pane doktore.Moje 10ti letá dcera často hodně hlasitě chrápe, někdy vůbec.Je třeba řešit toto chrápání trháním mandlí nebo nějak jinak? Moc děkuji za odpověď.“

MUDr. Vilém Novák : „Jak jsme říkali v pořadu Dobré ráno, chrápání není zcela nevinné, zejména pokud píšete, že je hodně hlasité. Určitě to znamená, že Vaší dceři se ve spánku obtížně dýchá. Pokud má navíc v oblasti nosu/krku zvětšené mandle, je podle mého názoru operační zmenšení mandlí dobré řešení. Doporučuji Vám navštívit ORL lékaře (ušní, nosní, krční)“

Maja: „Dobrý den,dcera má 8 let a skřípe při spaní zubama. Je třeba v tak nízkém věku navštěvvat lékaře ? Přeci jen ještě nemá všechny dospělé zuby. Děkuji“

MUDr. Vilém Novák : „Pokud se jedná o prosté skřípání zuby (bruxismus) a nejsou žádné další příznaky, asi bych s vlastním dítětem k lékaři nešel. Pokud jsou i další příznaky (například křeče), nebo je bruxismus opravdu obtěžující, můžete žádat řešení. Pokud jde o řešení nabízené lékařskou vědou: doporučují se benzodiazepiny na noc. Nicméně, u tlumivých a částečně návykových léků si musíme dát pozor, aby léčba nebyla horší než choroba (režim přiměřenosti léčby je důležitý)“

Irena jakubíčková: „Jak působí na člověka práce na směny? Jak její snížit nežádoucí účinky . děkiji“

MUDr. Vilém Novák : „Práce na směny je samozřejmě zatěžující, u vnímavých lidí způsobuje zvýšené riziko poruch spánku. Nicméně řada profesí včetně doktorů se bez práce v noci neobejde. Prevence poruch spánku vyvolaných směnným provozem: dodržovat zásady spánkové hygieny alespoň pokud to jde. Vhodné organizační opatření: střídání směn "do později", tj. ranní-odpolední - noční. Opačný systém se snáší hůře.“

Věra: „Dobrý den, užívám půl stilnoxu, mám 75 let Je to špatné?, pak jsem ale dobe naladěná a vyspaná.“

MUDr. Vilém Novák : „1) Oficiální odpověď: zolpidem (například Stilnox a obdobné léky jiných výrobců) je určená jen k léčbě akutní nespavosti, tj do měsíce. Navíc zolpidem je rizikový u starších lidí 2) Upřímná odpověď: pokud nedochází k eskalaci dávek, tj. pacient dlouhodobě setrvává na nízké dávce a léčba má efekt, je to akceptovatelné. U řady mých pacientů jsme zkoušeli různé léky a nakonec jsme se k zolpidemu vrátili. 3) K tomu riziku: zolpidem má svoje rizika - například může prohlubovat poruchy dýchání ve spánku nebo noční zmatenost u starších lidí. Na druhou stranu: neřešená závažná nespavost je sama o sobě velké riziko.“

Jitka: „Dobrý den pane doktore, dotaz se netýká spánku, ale spíše paměti, snad nevadí. Je prosím možné, že po 20 letech DM I.typu si hůře pamatuji? Je mi 30 let, 3x jsem prodělala bezvědomí z hypoglykemie (v rozpětí asi 6 let). Kompenzace je náročná, nyní lepší, ale v období puberty špatná. DM bez komplikací. Poškozují se nervová spojení hypoglykemiemi? Děkuji“

MUDr. Vilém Novák : „Nedokonale kompenzovaná cukrovka poškozuje i mozek. Hypoglykémie tak závažná, že vedla k bezvědomí může samozřejmě mozek poškodit (nervové buňky potřebují glukózu jako "palivo"). Naopak dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru zase poškozují cévy. Ve Vašem případě se nabízí, že nedokonale kompenzovaná cukrovka je zdrojem Vašich neurologických potíží. Protože cukrovka je riziková i pro jiné části nervové soustavy, bylo by dobré, aby Vás viděl neurolog (pokud již nejste sledována)“

Hanka: „Užívá dost pravidelně půl stilnoxu, je dobré změnit např. hypnox nebo ten melatonin? Jsem už starší, mám 73 let. Vstávám až se probudím, a jsem v pořádku.“

MUDr. Vilém Novák : „Jak jsem již odpovídal jiné posluchačce, dlouhodobé užívání zolpidemu (obchodní název Stilnox, Hypnogen, Zolsana.. a další) u starších (i mladých) není z pohledu teorie ideální, ale někdy je nutné. Vždycky jdeme cestou "menšího zla". Melatonin by se ve Vašem případě zkusit mohl - mohl by být i šetrnější, než zmíněný zolpidem. Konzultujte svého lékaře, který Vám píše Stilnox.“

Zdenka Křížková: „Dobrý den, pokud se probudím v noci a nemohu se nadechnout, což se mi stalo již dvakrát, co mám v tu chvíli dělat?“

MUDr. Vilém Novák : „Pochopil jsem, že takové Krátkodobě: v tu chvíli se musíte snažit nadechnout, možná zkusit změnit polohu - třeba se posadit. Dlouhodobě: vyšetření je vhodné - napadá mě obstrukční spánková apnoe nebo třeba také kombinace s gastroezofageálním refluxem.“

E.liška: „Dobrý den pane doktore, prosíme o radu s nadměrným spánkem: manžel (32 let) je často ospalý.O víkendu spí od 23-9hod (možná by spal i déle),po snídani by usnul jistě taky,rád spí i po obědě 2-3 hodiny, usíná 0,5-1hod.Práci má psychicky náročnou a konfliktní, rád sportuje (box, běh) díky čemuž se utlumily alergie. Nyní bere pouze Apo-cital a krevní výsledky má v pořádku. Zvládl i zátěžový test. Je možné, že jsou někteří lidé přirozeně tolik ospalí v tak mladém věku?Moc děkujeme za odpověď.“

MUDr. Vilém Novák : „V pozadí Vašich potíží by mohla být psychika (je už takto léčen - Apo-Cital). Samozřejmě, asi bychom měli vylučovat i tu spánkovou apnoe, zejména pokud chrápe.“

Lída: „Dobrý den, Často se budím okolo 4.hodiny ráno (je mi 69 let), zvykla jsem si vzít 1/4 prášku na spaní stilnox, krásně dospím tak do 7 hodin. Může mít dlouhodobě škodlivý vliv například na mozkové buňky? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Vilém Novák : „Odpovědi kolem Stilnoxu - podobně jako u dřívějších dotazů. Pokud užívate jenom 1/4, v řadě případů se osvědčuje i dlouhodobé užívání (ale v nízkých dávkách).“