Chat

MBA, primářka, Popáleninové centrum FNO

MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš

Záznam chatu z pondělí 27. února 2017

Dotaz: „Jak časté jsou úrazy dětí popálením v ČR?“

MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš : „děti tvoří cca 1/3 hospitalizovaných pacientů, v našem centru je to cca 200/rok“

DAYD: „Jak často řešíte ve vašem popáleninovém centru neúspěšně sebevraždy upálením?“

MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš : „naštěstí ne moc často, naposledy před 2 lety, někdy bohužel i opakované“

GF: „Mají popáleniny často i psychiatrické následky?“

MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš : „popálení pacienti, hlavně po těžších úrazech, často vyžadují péči psychologa, v péči přímo psychiatra končí menšina“

Hana Zikova: „Da se popalenina u 10leteho chlapce na 50%těla vyléčit bez vážných následků (dolni polovina tela)“

MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš : „záleží také na hloubce popálení, v případě povrchního popálení (I nebo IIa st.) by se to dalo vyléčit bez následků, ale hluboké popáleniny (IIb-III st.) vždy zanechávají trvalé následky v podobě více nebo méně výrazných jizev“

Hana Zikova: „Pokud je zasažen i pohlavni ud jaké to má nasledky na pripadnou fci v dospělosti“

MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš : „opět záleží na hloubce popálení a rozsahu postižení - pokud je povrchní a zhojí se samo, tak to bude bez vlivu na funkci, v případě že je třeba operačního řešení je to individuální, ale funkce může být zachována“

M.H: „Kolik lidí tak asi k vám přichází s popáleninami“

MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš : „průměrně za rok 1500 nových případů ambulantních, 500-600 hospitalizovaných pacientů v našem centru“

Hana Zikova: „Moc Vam děkuji za Vaše odpovědi a přeji hodně úspěchů ve Vaši práci“

MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš : „děkuji :-)“

Mirka: „Dobrý den vážená paní primářko, vždy na každém kurzu PP se dovídám , že puchýře u popálenin se nesmí propichovat. Nevím, zda jsem byla dostatečně pozorná u vašeho výkladu, ale zaznamenala jsem, že puchýř máme propíchnout. Jak jeto prosím správně. Děkuji za odpověď“

MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš : „dobrý den, byla jste pozorná, puchýře se mají propíchnout sterilní jehlou, vypustit tekutinu, ale NESTRHÁVAT puchýř, ten kryt ponechat na místě, brání vysoušení plochy a tím i prohloubení popáleniny“

Jiří šulc: „Dobré ráno paní primářko, pracuji jako kuchař a mám dobré zkušenosti při spálení zasypat popaleninu hladkou moukou. Neudělají se puchyre a po chvilce prestane i pálení. Dekuji. Šulc Jiří“

MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš : „Dobré ráno, už jsem se s tím opakovaně setkala, nemohu to však doporučit, hlavně pokud se puchýře už vytvořili.“