Chat

psycholog

Jan Svoboda

Záznam chatu z pondělí 2. ledna 2017

Luba Macháčková: „Zdravím v novém roce.Jak se odrazí na psychice dětí užívání tabletů místo knih a komunikace ve školách?“

Jan Svoboda: „Jak? Dobrý den. Když se naučíte nazpaměť deset kuchařských knih, neznamená to, že umíte vařit. Umíte pindat o vaření. A stejně tak to je pak s dětmi. Umí málo, jen mají dojem, že umí mnoho. A navíc - je vědecky prokázáno, že dáte li díteti do 6 let tablet - zničíte jeho tvořivost. Takže - není nic co by se neprojevilo..a je třeba si uvědomit, jaký máme u čeho cíl. A pokud je cílem to, aby děti sice ničemu nerozuměly, ale uměly o všem pindat, pak tablet je skvělý nástroj. Mějte se moc. Jan svoboda“

ANTI: „Jak na člověk působí to že je nový kalendářní rok - spíše pozitivně nebo spíše negativně?“

Jan Svoboda: „Působí asi tak, že vytváří představy. Často představy, které se naštěstí nevyplní. Proč? Protože sen má smysl pouze tehdy, pokud je snem..Jinak se stává základem pro další přání..Znáte skazku o oslíkovi, který běží za mrkví, kterou nikdy nedosáhne? No, přemýšlejte.. JS“

Martin Prokopec: „Přeji dobrý den, co byste prosim Vás poradil autorovi patentu, kterému ho sice kapacity uznávají, ale nikdo nepomůže prosadit, při čemž vlastními silami to nejde...aby se nezbláznil, děkuji“

Jan Svoboda: „Je forma a obsah. Lidé velmi často ne že nesouhlasí s pravdou, nesouhlasí spíše s tím, jak je pravda předávána. Takže - práce na formách jak "věc" představit, komu a v jakém postupu. No, držím palce..Znáte rčení jakými cestami chodí pravda? Vy to žijete. Držím palce. S úctou Jan Svoboda“

Lída: „Dobrý den, moc Vás zdravím pane Svobodo, tak ráda Vás vidím, dlouho jste tady nebyl. Poslouchám Vaše staré návštěvy ještě Gábinou a Petrem, také v Sama doma, s Gábinou v rozhlase. Moc se mi líbila Vaše odpověď, jak relaxujete. Chodím v přírodě a sám a za každého počasí. To stejné dělám já, bývala vychovatelka, důchodce nyní. Přeji moc a moc zdraví, lásky, pohody v roce 2017.“

Jan Svoboda: „Děkuji.. A dovolte, abych já vám popřál - co nejvíce vnitřního klidu a vyrovnanosti. Jan Svoboda“

Dana Milotová: „Děkuji Vám, už jenom Vaše přítomnost v dnešním Dobrém ránu, mi prosvětlí celý dnešní den. V roce 2017 Vám přeji , aby bylo vše tak jak má být. Dana“

Jan Svoboda: „Děkuji, a já se k Vám přidávám a přeji - kéž uneseme to, že věci budou, jak budou.. S úctou Jan Svoboda“

Hana Dudíková: „Zdravím v novém roce. Jsem nastávající babička. Zdá se mi, že v okruhu třicátníků dochází k návratu k "tradičním hodnotám" a dělá mi to radost. Jaké jsou Vaše zkušenosti se smýšlením této generace? Děkuji.“

Jan Svoboda: „Ano! Jsou výzkumy,které potvrzují, že nynější generace "rodičů začátečníků", už pochopila. A já bych si moc přál, aby se to v realitě života potvrdilo. JS“

Gb: „Dobrý ráno, veříte v Bibly“

Jan Svoboda: „Víte, já bych text především rád pochopil.Ne z výkladu někoho a přeloženého někým. Pochopil sám. Protože pasáže, o kterých si myslím, že jim rozumím, nejen respektuji s úctou, ale žasnu.. Tak nějak. JS“

GF: „Co si jako psycholog myslíte o novoročních předsevzetích?“

Jan Svoboda: „Co je cílem předsevzetí? Co je cílem onoho přání? co k tomu, abychom je realizovali, potřebujeme? Ano, potřebujeme odvahu a oporu. A oporou, je onen přechodový ritutál, kterému říkáme Začátek nového roku. A to je celé. JS“

Monika: „Dobré ráno pane Svobodo, přeji Vám zdraví a pohodu v novém roce. Velmi ráda vzpomínám na prosincový seminář s Vámi. A Vaše dvě knihy s věnováním udělaly dceři pod stromečkem radost. Zdravím z Loun“

Jan Svoboda: „Děkuji.. polechtala jste mou ješitnost.. Tak kéž se Vám daří, kéž je Vám dobře - i dceři. S úctou Jan Svoboda“

Milada Pazderová: „Dobré ráno, mohu se zeptat, kde přednášíte? Na které VŠ, případně i pro veřejnost?“

Jan Svoboda: „Pro veřejnost? To velmi málo..i když vlastně ano, pokud přednáším v nějaké mateřské škole, základní škole pro rodiče, pak je to pro veřejnost..Ale v tom pravém slova smyslu už dlouho ne.. A jinak - jsem kmenově zaměstnán v Ostravské univerzitě, fakulta pedagogická. Jan Svoboda“

DAYD: „Co můžete jako psycholog poradit lidem ohledně posilvestrovského období?“

Jan Svoboda: „Zachovat stereotypy, vše, co jste měli navyklé před ním. I když se Vám bude vše zdát prázdné a zbytečné. Tak držím palce. S úctou Jan Svoboda“

GP: „Jakeho psychologa byste my doporucil v Brně?“

Jan Svoboda: „Hm.. To bych potřeboval vědět, jaký typ problému chcete řešit..Víte co, zavolejte na Linku důvěry. Tam sdělte problém a oni mají v počítači databázi všech psychologů (tedy pokud je to stejné jaké to bylo, když jsem ještě dělal praxi)a dokáží poradit. Já ne, možná bohudík. S úctou Jan Svoboda“

Veronika Pisek: „Dobrý den, pane Svobodo, přeji vše dobré a hodně zdraví v novém roce. Moc děkuji za Váš seminář u nás ve škole, byl skvělý. Doufám, žeopět přijedete. Krásný nový rok!“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Jé, děkuji Vám za subjektivní zpětnou vazbu..A přijedu, nemám u sebe diář, ale vím, že je nějaký termín panem ředitelem zadán.¨ Tak se mějte moc a jak půjdete přes Most, de facto kousek od Vaší školy přes park, pozdravte jej .. S úctou Jan Svoboda“

Jitka: „hezky den a vse nej v novem roce. Pane doktore, můžete me poradit jak se nejak motivovat k lepšímu ziti? nejak se mi nevede a nedokazu se z niceho moc radovat, prijde mi, ze život pouze prezivam......“

Jan Svoboda: „PAní Jitko, podstatných je několik věcí, které nevím: věk, stav, základ životních zkušeností. Takže odpovím "jalově", prostě velice obecně: Vypište si vše, co ve Vašem životě funguje. Co je dobré. Pokud Vás napadá slovo "nic", pak je to jen vzdor "dítěte ve Vás", prostě emoční složka Vašeho postoje k životu, je spíše podvyživená.. Dále: vypíšete si všechny pravidelné činnosti, které děláte každý den. Ty Vám vytvářejí předěly ve dni, jsou důležité. No a Vy vyberete dvě, tři období mezi oněmi pravidelnými činnostmi a budete v nich dělat věci jinak, anebo jiné věci. Příklad - když půjdete nakupovat, půjdete po jiném chodníku. V obchodě budete nakupovat v jiném pořadí, než obyčejně atd. To je začátek. A další - to Vám sdělí spíše psycholog, kterého budu rád, když navštívíte. Tak mějte se moc Jan Svoboda“

Alelna. G.: „Dobry den, Zaujal me nazor na vychovu ditete - tretina ovladani a dve tretiny vlivu. Jako ucitelka malych deti mam dojem, ze vlivu a ovladani od rodicu je mnohem mene a z toho plynouci problemy v pocetnych tridach....jak s tim pracovat, aby se prace i s malymi detmi nemenila v boj o zivot....jak to vidim u kolegu v prvnich tridach v primem prenosu....dekuji a preji pohodu a radost v novem roce“

Jan Svoboda: „Ano, jste zcela v obraze. Velkým problémem současnosti,je neschopnost rodičů dávat svým dětem limity. Ne sankce, limity. (Najděte si "Základní sociální potřeby" - potřeba limitu). A dále - jsem supervizorem některých mateřských škol..myslím si, že bych Vám o tom všem měl co říci, jen v této formě, přes PC, to neumím.. S úctou Jan Svoboda“

Blanka: „Dobré ráno. Do nového roku Vám přeju ať Vás neopouští úsměv. Dodnes vzpomínám na roky 94 a 95 kdy jsem mohla prožít týden na Benecku s Vámi a s dalšími lidmi. Hodně mi to dalo.“

Jan Svoboda: „Děkuji, Benecko.. Tak v té formě, co píšete, už pobyty neexistují. Mějte se moc. Kéž se Vám daří. Jan Svoboda“

Pavel 30 let: „Dobré ráno, mám životní dilema s tím, že mám invalidní důchod na formu sociální fobie zaměřenou především na komunikaci a jakoukoliv interakci s cizími lidmi. Mám sedm let na to pět let invalidní důchod a jsem v životě šťastný. Nic mi nechybí mám skvělé zázemí, důchod a tak mám čas na své zájmy, cvičení. Nemám tedy vůbec motivaci něco měnit, potřebu tu fobii odstranit, protože mi kamarádi nechybí. Je důležitější najíti své vlastní harmonie nebo to, že bych měl být normální a zařadit se do společnosti jak se to očekává? Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.“

Jan Svoboda: „Štěstí, je stav. Potěšení je vše, co se dá přesytit. a pokud prožíváte stav štěstí, je zcela nesmyslné z něj vystupovat..Ano, vede Vás k tomu srovnávání, chápu, to je sociální tlak..Ale odolejte mu, vyzkoušejte to. Jan Svoboda“

Miroslav Valenta: „Dobrý den, co s důsledky traumatického dětství.“

Jan Svoboda: „Řešit! Dnes jsou minimálně dva skvělé směry, které to umí : Somatické prožívání a pak Biosyntéza. Najděte tedy ve svém okolí někoho, kdo má výcvik (ne že o tom syšel, prožil jeden víkend, který "zaplatil a tak už to umí") a běžte do terapie. Terapie v překladu,znamená doprovázení. A nechte se tedy doprovázet při řešení problému - který bude řešit Vaše tělo. Opakuji, Vaše tělo. Tady Vám nějaké řeči, případně malování nepomůže.. S úctou Jan Svoboda“

Jarka Tůmová: „Dobrý den, letos to bude 10 let co se mi oběsil můj 18letý syn. Kromě velké bolesti, neustále mám pocit viny, že jsem tomu nedokázala zabránit. Poradíte co s tím?“

Jan Svoboda: „Já ne, protože s Vám nemám kontakt. Ale pokud zajdete za někým, kdo umí pracovat s traumatem, pak minimálně - a to slovo podtrhávám - minimálně, jde Vaši bolest zmírnit. Začněte řešit své smíření, opravdu, stojí to za to..A mozek,když nenajde viníka, udělá viníka sám ze sebe.. Prosím, běžte vše řešit za odborníkem, opravdu.. Jan Svoboda“

Eva: „Dobrě ráno, starám se se o 80ti letou tetu, která je bezdětná a žije v podstatě ve svém světě. Snažím se pochopit, že i já v jejím věku budu jiná než ted, ale někdy to nejde.Poradíte mi jak na to abych na ni nebyla nepříjemná, jak se někdy stává? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den“

Jan Svoboda: „Od určitého stadia vývoje, lidově tomu říkáme "od určitého věku", se začneme orientovat sami do sebe, přestáváme potřebovat společnost. To je záležitost přirozeného vývoje. Dále: s vyšším stupněm zralosti se přestáváme snažit přizpůsobit realitu svým představám, spíše představy přizpůsobujeme realitě. Výsledkem je rigidita - plus nechuť přijímat novinky.. Takže mohu poradit jediné : když paní něco sdělí, zopakujte, po ní, co říkala. až pak dávejte další větu. Tak lépe trefíte její způsob myšlení, více ji pochopíte a emapaticky budete hledat formy, jak dosáhnout potřebného. tolik obecně, rada álá bulvární časopis.“

Silvie: „Dobrý den,Vaše řada ohledně vztahu mi před 5 lety vylepšila vztah s matkou.za to velke díky.Můj dotaz:jak se poprat se shazováním přebytečných kil?chci moc,jen péče o 3 často nemocné male deti mi bere energii a chuť a čas a sílu.je nejaká praktická fungující rada? Hezký den.“

Jan Svoboda: „Ano, jen to neumím napsat do několika slov.. Prostě: než si kousnete, představujte si, jakjste kousla, nesla sousto k ústům, jak bude chutnat na zubech, špičce jazyka, kořeni jazyka. Pak jaký to bude pocit, když sousto bude putovat do žaludku. až budete hotova s prožitou představou, teprve pak si kousnete a budete všechny ony fáze porovnávat, nakolik Vaše představa odpovídá realitě. A takhle, tedy představa - realita - představa - realita...Sníte celý rohlík, jídlo. A tohle dělejte nejméně týden. Uvidíte sama.. Jan Svoboda“

Jana: „Dobrý den,před rokem jsem se rozešla s přítelem a dosud jsem se s tím nesrovnala.Brala jsem nevěru jako ránu pod pás po 5 letech vztahu.“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Promiňte..to je krásně řešitelné v rodinné poradně..Dělal jsem tam,nevím zhruba třicet let..Prostě běžte do poradny, na tyto problémy jsou vyloženě postupy, protože jsou časté, stojí to za to, zbytečně se trápíte, necháváte svůj mozek vytvořit si smyčku myšlenek, úvahy a tou se usurpovat, opravdu není proč. Držte se. Jan Svoboda“

Jitka 50let: „Dobré ráno, mohl byste mi prosím poradit, jak se zbavit velkých úzkostí,které mě v noci budí. Dokážu totiž i z malých věcí udělat velký problém,jsem si toho vědoma,ale nedokážu s tím nic dělat. Předem děkuji a přeji krásný den.“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Odpovědět rychle , znamená vždy celou situaci zkreslit a podcenit. Ano, dělám to tady, ale jen proto, že chci lidi motivovat, aby zbytečně netrpěli, něco dělali.. A prostě - Váš problém může souviset se štítnou žlázou, prožitými traumaty, funkcí, souhrou, některých orgánů, stavů paniky,které mají jednu jedinou příčinu a jinde,než ji hledáte..Prostě, běžte za odborníkem. Neodbývajte se. Jan Svoboda“

DT: „Dobré ráno, velice jste mne zaujal. Vyzařuje z Vás pohoda a optimismus. Mohl byste mi doporučit Vaši publikaci? Děkuji“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Hm..napsal jsem sedm knížek. To je pravda, jednu z nich s kolegyní napůl. Ale - jsou odborné, takže nevím, zda by Vás zaujaly..Podívejte se v knihovně na titul "Modelkou v padesáti" - ale jinak je vyprodaný, zbytečně jej budete hledat..snad tam najdete nějakou inspiraci pro sebe. Jsou to příběhy z poradny. Jan Svoboda“

miriam: „Dobry den může někdo kdo porazil závislost na drogách mít děti a žít slusny normální život?“

Jan Svoboda: „Nevím, nevím co je to normální a slušný život. To jsou subjektivní kritéria. Znám lidi, kteří to z mého pohledu dokázali. Takže za mě - ano, jde to. Důležitá je však podpora ostatních. JS“

Jana: „Děkuji moc za radu,nenapdlo mě rozchod kvůli nevěře řešit v rodinné poradně.Oni jeho dcery na mě žárlily a tak tatínek vyhověl přání aby si našel jinou partnerku,já před nimi nesměla říct co mi koupil,aby jim to nevadilo.Jana“

Jan Svoboda: „Ó Jani, pak se obávám, že to celé je složitější..jak na tom byl onen partner se svou vlastní matkou..co z toho aplikoval k Vám..kdo koho mu doplňoval, nahrazoval..a tak dále. No, dalo by se na to přijít, ale významnější je řešit to.. A to přes PC nedokážu a praxi nedělám. Tak vyhledejte odborníka ve svém okolí. S úctou Jan Svoboda“

Lenka Peterkova: „Dobrý den, přeji krásný letošní rok. Díky tomu, že hlídám vnoučata, ktera ještě spí, pustila jsem náhodou TV. Budu mit díky vám hezčí den, nebot po několika seminářích s vámi si nesmirne vazim všech vašich zkusenosti a rad. Děkuji za všechny, kterým pomáháte. A těším se na další setkání s vámi. LP“

Jan Svoboda: „Děkuji, kéž se Vám daří, kéž je Vám dobře..A přeji co nejvíce vnitřního klidu a vyrovnanosti. S úctou Jan Svoboda“

Marie Salavcová: „mobil 737 565 224 k se vypořádat se sebevraždou 46,našeho syna“

Jan Svoboda: „Přijmout ji. Jak? Vedení Vám zajistí odborník, to nejde odpovědět jedním souvětím, ani změnit.. Dále je třeba si uvědomit, že on to udělal DOBROVOLNĚ, tedy něco chtěl v sobě zrušit, dát ze sebe pryč. Ano, použil k tomu silnější formu, kterou my ostatní nedokážeme plně pochopit. Ale je to danost, tedy něco, co nezměníme. Proto má smysl naučit se cestu, jak se s touto daností smířit. Držím palce. Není to jednoduché. A přes PC, pomoci neumím. Jan Svoboda“

Ludmila: „Dobré ráno, ve Vašem rozhovoru mne zaujala zmínka o koučování. Máme problémy na pracovišti ve vztazích a údajně nám v tom může pomoci pozvání kouče? Pokud je to možné, prosím o Váš názor. Děkuji a přeji pěkný rok 2017“

Jan Svoboda: „Přeji dobrý den. Pomohou Vám supervize..nic jednorázového, stejně jako Vám nepomůže, když se pojedete kolektivně opít na nějaké středisko..to vše funguje pouze krátkodobým efektem..Takže supervize. S úctou Jan Svoboda“

Marek Velebný: „Dobrý den, pane doktore. Zdravím, byl jsem s Vámi na Benecku 1992. Vzpomínám na to. jsem asi v těch vztazích zablokovaný. teď jsem četl v Psychologii, kde jsem se ztotožnil s type "Adele". Chodil jsem léta k psychoterapeutovi. Stále "blokovaně miluji" holku, co mne před lety odmítla. Připadám si stále jako "prašivej". Nemám na vztahy sílu. Neumím balit, nejsem přirozený, moc to řeším. Mám velmi dominantní matku, byl jsem nedonošený a byl jsem vychován dost v malém sebevědomí. Otec. se kterým jsem si rozuměl a kterého mamka také dost "dusila", zemřel. S mamkou jsem se trochu smířil, ale teď stále připomíná, že ve svých 78 letech nemá vnouče, ale já nejsem schopen "na povel" konal. Bohužel kvůli směnám, práci jsem musel ukončit chození k psychoterapeutovi.“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Marku, otázka je jiná: má smysl to řešit? Co by mělo být cílem? Být konformní, naplnit celospolečenskou zakázku? Anebo máte dojem, že něco chybí? Prostě - podstatný je cíl. A ten je třeba si postavit jiný, než partnerství. A to pak může přijít jako vedlejší produkt něčeho. Čili tohle by nemělo být hlavním cílem. A v ideálu je, pokud najdete prostor, kde budete pomáhat jiným, budete prospěšný jiným. to je nejrychlejší cesta.. Drž se Marku. Honza“

Silvie: „Kde je Vás možno zastihnout? Web?facebookovy profil?seminář pro veřejnost? Kterým školkam jste supervizorem? Ostravským?Děkuji za radu s jídlem.zkusím.:-)“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Ne,nemám nic z toho, co píšete, nepochopil jsem doposud smysl, pozitivní smysl těchto věcí. Negativní ano, negativní dopady jsou nezpochybnitelné. A jinak učím v Ostravě na Pedagogické fakultě. Jan Svoboda“

Renata: „Dobrý den,pracuji jako hygienička dětí a mladistvých. Bylo by možné pozvat Vás jako přednášejícího na krajský seminář pracovníků HDM ve Středočeském kraji? Děkuji, a přeji krásné dny“

Jan Svoboda: „Ano, dobrý den, rád přijedu, problémem bude jen nalezení termínu. Tak zatím nashledanou. S úctou Jan Svoboda“

Vlasta Sachrová: „Nemám dotaz, chci Vám popřát hodně zdraví a spokojenosti. Vděčně vzpomínám, jak jste nám přednášel na U3V, měli jsme Vás moc rádi. Vaše rady bychom potřebovali všichni častěji, ve Vašem podání jsou cennější, více působí. Dobrý den i všechny ty další, ať se Vám daří! Budu se těšit na další setkání s Vámi.“

Jan Svoboda: „Děkuji, dobrý den, děkuji moc za Vaši zpětnou vazbu. Těší mě to a zavazuje. Kéž se Vám daří. S úctou Jan Svoboda“

Jana: „Hezký den, mnoho let trvající a stupňující se stres u mne způsobil problémy s pamětí a soustředěním, ale nemůžu najít odborníka, který by byl ochoten mi pomoci. Narazila jsem na knihu Nikdy není pozdě, ale nedaří se mi v České republice najít odborníka, který by pracoval metodou zobrazování mozku. Své špatné návyky přenáším na děti a nemůžu se ze začarovaného kruhu vymotat.“

Jan Svoboda: „Nevím odkud jste, dobrý den. Otázkou další pak je, zda umíte překonat obranný mechanismus Vašeho organismus, který funguje tak, že každého odborníka označí jako méně schopného vyřešit Váš problém.Prostě - možná se nechtíc vyřešení bráníte. Jste v situaci,kdy chcete hledat řešení. Nechcete je najít. Takže "rada"- běžte na první neurologii a nechte si poradit neurologem, jaká bude nejlepší další cesta. A držím palce. Jednoduché to určitě nebude. Jan Svoboda“

Lucie: „Děkuji...a obdivuji Vaši ženu :). Jste úžasní a přeji vše dobré.“

Jan Svoboda: „Každý člověk,¨ se kterým se setkáte, může být inspirací. Je inspirací. Pouze je otázka, co si uvědomíme.. takhle se dívejte na lidi.. S úctou Jan Svoboda“

Lída: „Dobrý den, bratrovi zemřeli dvě děti, což mi je moc líto... má špatně placenou práci, se ženou si nerozumí...Otec zemřel brzy, mamce bylo 45 let, od té doby je sama...Občas se před mamkou i bratrem stydím (mám určité výčitky), že se mám relativně dobře.. Je to normální? Děkuji.“

Jan Svoboda: „Ano, je to normální. Už jsem odpovídal. Prostě když mozek neumí najít viníka, udělá viníka sám ze sebe..To je stinná stránka empatie. Ale je to řešitelné, když ne úplně, pak částečně, pomůže odborník. Jan Svoboda“

Jitka Vašková: „Dobrý den pane doktore, moc Vás zdravím a přeji Vám hodně zdraví a vše dobré do nového roku, ať se Vám daří. Dlouho jsem Vás neviděla, dnes náhodou a děkuji Vám za Vaše rady, pomoc a děkuji také to, že jsem Vás už "nepotřebovala". I když - škoda, že už neděláte praxi v Přerově. Krásný den Vám přeji. JV.“

Jan Svoboda: „Hm, dobrý den. Tak já Vám přeji, kéž unesete tíhu všech svých splněných přání. Mějte se moc. S úctou Jan Svoboda“

Jiří Schwarz: „Dobry den chtel bych se vas zeptat: Mynuly rok se my rozpadl vztah ktery trval 10 let a mou duverou to otraslo az v zakladech. Mam ted novou pritelkyny na ktere my moc zalezi ale mam "velky strach" ze ji stratim. Jednou jsem se ji o tom zminil. Pochopeni ma ale ve me to porad zustalo. Nevite jak se te obavy zbavit?“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Nedivte se obrannému mechanismu svého organismu..prostě Vás chrání. Pokoušejte se dělat věci jinak..prostě aby mozek nemohl úplně nasazovat na to, co už zná a aplikovat stejné schéma pořadí myšlenek. Jan Svoboda“