Chat

Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc
Záznam chatu ze středy 20. července 2016
WAR: „Vzpomenete ci co jste jako chirurg poprvé operoval?“
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc: „Operaci kýly, samozřejmě pod dohledem zkušeného chirurga. Chirurgem se člověk stává ale až poté, kdy přebírá plnou odpovědnost za operační výkon. Děkuji“
BKBr: „Nelákala Vás nikdy plastická chirurgie?“
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc: „Ne.“
Milada: „Dobrý den, pane profesore, manželovi byl v červnu zjištěn tumor plic. Byla provedena biopsie plic, 26.7. jde na další biopsii plic. Byla by možná konzultace zdrav. stavu a plán léčby s Vámi? Pokud ano, jak se k Vám objednat. Děkuji předem za odpověď. Moc Vám zdravím a přeji hezký den. Ostrava“
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc: „Ano, konzultace je možná. Osobně jsem teď na dovolené. Konzultovat je možno pouze kompletní zdravotní dokumentaci.“
SK: „Měl by podle Vás pacienta, který je operován kvůli koarktaci aorty sledovat po operaci i psychiatr?“
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc: „Záleží na stavu pacienta. Né každý po takové operaci musí být sledován psychiatrem.“
Marci Kučerová: „Dobré ráno pane profesore. Dotaz na Vás nemám,ale chtěla bych Vám napsat pár řádků :-) . Moc Vás zdravím, moc si Vás vážím nejen jako doktora,ale také jako člověka. Přeji Vám zdraví, štěstí,a ještě dlouhý, dlouhatánský život, aby jste tady byl pro nás,pro lidi,kteří Vás tady moc potřebují. Je mi 72 let,a v roce 2014 za půl roku po operaci chlopně, dostal můj manžel nemoc ALS,je to nemoc nevyléčitelná, ale snažíme jí zvládat, jsme na ní oba dva . Marci Kučerová, z Dýšiny .“
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc: „Děkuji za přání, také vám přeji vše nejlepší.“
miras: „dobrý den,prosím jak léčit cévy,,když vám zjistí vápenatění cév v mozku?“
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc: „Léčení ponechte na lékařích, ve vašich rukách je upravit životosprávu.“
Jošt Jiří: „Pane profesore, mám jen jednu otázku, proč je málo lékařů. Nikdo nechce sdělit medikům studoval jsi za daně obyvatel tak za každý rok odpracuješ třeba 2 roky v nemocnicích, nebo studium zaplatíš. V našem životě to bylo normální. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc: „Průměr lékařů podle OECD (mezinárodní organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), jenž sdružuje 30 zemí udává 3,3 lékaře na 1000 obyvatel. ČR má 3,7. Lékařů je dostatek, schází v nemocnicích a v segmentu praktických lékařů. Problém je navíc regionální. Nikdo nemůže bránit volnému pohybu osob v Evropské unii, i u nás pracují lékaři například ze Slovenska či Ukrajiny.“
Majka: „Dobré ráno,jak se vám líbí ve studiu? Hezké léto.“
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc: „Děkuju za optání, je to tady menší než v Praze, ale o to útulnější.“
Ladislav: „Dobré ráno pane doktore,chtěl bych se zeptat co si myslíte a jaký bude mít do budoucna vliv zvýšená konzumace energetických nápojů i u dětí“
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc: „Neblahý, mnoho cukru škodí.“
Janovská: „Dobrý den pane profesore velice si Vás vážím jako člověka ,mám prosbu mohla by přijít na vyšetření k Vám mám obstruktívní plícní nemoc s akutní dolní část dých cest. . Byla jsem na bajpas kde mi museli udělat tracho a teď mám velký strach.Pan prof. ve FN Lohnanský mi doporučil dobrého plícního doktora.Děkuji Janovská“
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc: „Předpokladem je doporučení příslušného plicního lékaře, který by indikoval operační řešení.“
hanina: „Dobry den pane profesore,rikal jste,ze spoluucast pacientů na zapade je vyssi,ale maj tam tez min.dvojnasobne platy a hlavne důchody...i důchodci tam mají vyssi spoluucast?“
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc: „Spoluúčast se udává v procentech, ne v absolutní hodnotě. Popravdě musím říct, že jak je to u důchodců nevím. Procenta jsou za celou populaci.“
Iva Michalíková: „Dobrý den, máte děti, které dělají podobnou práci jako vy nebo se úplně odklonily? Jste velmi lidský obdivujeme vás kdykoliv je o vás zmínka. Děkuji za takové lidi jako jste vy.“
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc: „Mám 3 dcery, ani jedna z nich medicínu nedělá. Možná svým pracovním nasazením jsem byl odstrašujícím případem. Za jejich výchovu vděčím hlavně své skvělé ženě.“
Hana Andrlová: „Vážený pane profesore, víte vůbec kolik berou normální občané oproti těm v EU ? Z čeho by měli připlácet ? a druhá otázka: proč mají občané platit studia doktorům kteří stejně pak chtějí odejít jinam ? Proč si si tito studenti neplatí studium sami ? Toto opravdu není správné, nemyslíte ?“
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc: „Rozumím vaší otázce. V pořadu jsem mluvil o procentu z hrubého domácího prudktu, které společnost dává na zdravotnictví, jak tam, tak u nás. Otázka placení za vysokoškolské vzdělání by musela být řešena systémově a musela by se týkat všech vysokoškoláků. Možné to je.“