Chat

dětská psycholožka

Mgr. Anna Tumlířová

Záznam chatu z pátku 24. června 2016

WAR: „Je dobré aby dětský psycholog spolupracoval s dětskými psychiatri?“

Mgr. Anna Tumlířová : „Ano jistě, vždy je výhodnější pokud odborníci spolupracují a kombinace psychoterapie a medikální léčby úzce souvisí.“

ISELF: „Je podle Vás v ČR děts psychologů?“

Mgr. Anna Tumlířová : „Myslím, že vzhledem k čekací době objednání u většiny psychologů, by jich mohlo být více :) Děti si zaslouží tu nejlepší péči...“

Karolína: „Dobrý den,zajímalo by mě v jakém věku,začít dávat dítě na nočník,snacha mi řekla,že až bude vnučce 1.5r.Důvod uvedla,že kvůli zádům.Vnučce bude za měsíc rok.Myslím,že její důvod je nesmysl.Děkuji za odpověď.“

Mgr. Anna Tumlířová : „Tato otázka je velmi citlivá, maminka má zřejmě své důvody... Obvykle se děťátko učí vysedávat na nočník již dříve, ale jistě tím nic nepropásne a nijak zásadně ho to neovlivní... Pokud tuto otázku chce snacha probrat, může mně kontaktovat na čísle 732544295“

DL: „Co je na práci děts. prychiatričky nejzajímavější“

Mgr. Anna Tumlířová : „Nejsem psychiatrička, ale psycholožka, práce s dětmi mně naplňuje, děti jsou čisté dušičky, které potřebují mít někoho komu se můžou svěřit, kdo mu pomůže ventilovat emoce, zážitky, dodají mu sebedůvěru“

Lucie: „Dobrý den, moje dcera má takové menší trauma z menstruace. Párkrát se jí nedostavila, má ji nepravidelnou a teď se spíše špiní. Nevím jak jí mám vysvětlit, že je to v pubertě normální a že se nemá čeho bát.....Děkuji za odpověď Lucie“

Mgr. Anna Tumlířová : „Vážená Lucie, možná je to obava z přijetí ženské dospělé role, která sebou nese další nároky... Možná je to zástupná obava nějakého hlubšího problému, o kterém se dcerka bojí mluvit... Srdečně Vás zdravím a můžete mně kontaktovat na čísle 732544295.“

Gábina: „Dobrý den, máme jedenáctiletého syna, je jedináček, jsme normální běžná rodina, občas se s manželem lidově řečeno "chytneme", ale jinak normální funkční rodina. Syna oba dva s manželem milujeme a nejsme moc zastánci tělesných trestů, ale zase ne volné výchovy. Nicméně ač syna podporujeme, povzbuzujeme, tak on velmi často a to zejména, když se mu něco nedaří nebo když něco provede apod. o sobě mluví jako o blbcovi, že je dítě na nic a že je neposlušný. Nevím proč to říká a jak to řešit, můžete takhle na dálku něco málo poradit? Děkuji a přeji hezký den.“

Mgr. Anna Tumlířová : „Dobrý den, Váš problém zcela chápu při jakýchkoli činnostech, podporujte syna, aby se mu zvýšilo sebevědomí, buďte mu i nadále oporou otevřeně proberte co ho trápí, případně navštivte odborníka, který pomůže rozkličovat z čeho obavy pocházejí.“

Marcela: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak pomoci synovi(8 let), když se asi před 14 dny začal pokakávat. K psychologovi jsme objednaní až v polovině července. Stav způsobily problémy ve škole, kde mu děti berou věci a oblečení - např po tělocviku. Věc jsem již řešila s učitelkou, ale pokakávání přetrvává.“

Mgr. Anna Tumlířová : „Dobrý den, zřejmě je to únik do regrese- nižšího vývojového stupně v dětství, kdy byl život ještě bezpečný a bylo možno selhat, nároky na dítě ještě nebyly tak vysoké. Je potřeba situaci řešit- citlivě projevit podporu...Navštívit odborníka, který rozkličuje, co se v jeho prožívání aktuálně odehrává...Pokud je prostředí ve škole pro syna i nadále ohrožují, doporučuji radikálnější řešení. Držím pěsti, pokud budete chtít, kontaktujte mně a rozebereme to podrobněji. Na telefonním čísle 732544295.“

Ivana: „Dobrý den mám na Vás otázku, týká se šestnáctiletého syna mé kamarádky. Je to chlapec, který je z dvojčat, ale spolu s jeho bratrem mají úžasné zázemí a s rodiči si plně důvěřují, nikdy nebyli přehnaně trestaní a vždy s nimi rodiče vedli otevřenou komunikaci a přesto začal lhát. Ale nejsou to lži ve smyslu, že by chtěl někoho poškodit, jde o to, že třeba chce jít s kamarády do kina, ale místo toho řekne, že se jde učit ke kamarádovi a že tam přespí apod. Může se jednat o nějakou vzpouru dospívajícího, který má pocit, že už je dospělý a že rodiče ho jen komandují a on už chce rozhodovat sám za sebe a nebýt pod vlivem rodičů? Předem děkuji“

Mgr. Anna Tumlířová : „Dobrý den, může se jednat o touhu vyhnout se vysvětlování a udělat si věci po svém- jako dospívající mladík zřejmě nemá touhu svěřovat se se vším rodičům a volí cestu, jak si uchovat soukromí- v tomto období hledá sám sebe, svou vlastní autonomii- názory na svět, odlišnost od ostatních. Doporučovala bych promluvit si o tom, že lhaní opravdu není ta správná cesta, ale respektovat soukromí a tajemství, které jsou určeny pro svět dospívání :) Srdečně Vás zdravím a přeji všem léto plné příjemných zážitků“

Alena: „Dobrý den, myslíte si, že na psychiku dítěte má vliv i porodní zážitek?“

Mgr. Anna Tumlířová : „Dobrý den, ano jistě, tento zážitek může rovněž ovlivnit prožívání dítěte na jeho podvědomé úrovni. Průběh těhotenství, porodu a poporodní adaptace je pro dítě velmi důležitá... Přeji všem maminkám, ať se Vám podaří prožít těhotenství v pohodě a klidu, a když se přece jen objeví komplikace, přeji hodně síly a naděje v budoucnost!“