Chat

výživový konzultant

Bc. Ján Staš

Záznam chatu z úterý 24. května 2016

UDO: „Může správná výživa pomoci vyléčit některé nemoce - například psychiatrické?“

Bc. Ján Staš : „ano může. Záleží co považujeme za správnou. Ale za jistých okolností ano.“

Alena: „Přeji krásné ráno, můj dotaz směřuje k jídelníčku ženy v přechodu, sportovně založené, uvažující o stravě, která začíná pociťovat přemístění tuků klasicky do oblasti boků a břicha. Děkuji.“

Bc. Ján Staš : „Dobrý den, to je velice klasický problém. ženy v přechodu procházejí právě mj. hormonálními změnami, zejména estrogenové a progesteronové dominance. Konkrétní jídelníček doporučuji řešit s dobrým výživovým poradcem vzdělaným v daném oboru, popř. v spolupráci s endokrynologem.“

152007: „Je mi 40, jsem muž, od 30-ti let trpím nadváhou, co byste mi poradil?“

Bc. Ján Staš : „Dobrý den, poradil bych Vám vyhledat dobrého výživového poradce, buď na stránkách www.aliance-vyziva.cz nebo z referencí ostatních klientů. Dalším způsobem je vyhledat certifikovaného trenéra, s kterým se budete radit o správné pohybové aktivitě. Nejlepší pak bude najít profesionála, který se dokáže komplexně zabývat životosprávou klienta a v rámci dlouhodobé spolupráce Vám tuto životosprávu OPTIMALIZOVAT.“

Marta: „Dobrý den, kdysi jsem viděla film s Meryl Streep "Především nikomu neublížím", film i herečka propagují tzv. ketogenní dietu. Jsem matkou epileptika, tak se chci zeptat zda tato dieta může skutečně pomoci při této diagnoze a zda je možné se u nás obrátit na nějaké pracoviště, kde by tuto dietu epileptikům aplikovali. Děkuji“

Bc. Ján Staš : „Dobrý den, na základě oficiálních klinických studií a poznatků můžu odpovědět že ano, ketogenní strava má skutečně veliký vliv ve zmírnění či dokonce zvrácení epilepsie. Doporučuji vyhledat odborníka na typ této stravy, který Vám ji pomůže sestavit PERSONALIZOVANĚ, tedy né jenom nejíst sacharidy, ale také čím je nahradit, jaké jíst tuky, v jakém poměru a kombinaci, příp. doplňky stravy. Musíte to brát velice komplexně, obzvlást pokud se jedná o dítě, které je ve vývoji.“

finhero: „Jak často chodit k výživovému konzultantovi a o čem se s ním radit - jsem ve středním věku, mužského pohlaví.“

Bc. Ján Staš : „Dobrý den, pokud nemáte ve výživě jasno, stačí vyhledat pouze JEDNOHO výživového poradce, s kterým se můžete dlouhodobě a systematicky radit o tom, jak komplexně optimalizovat Vaši životosprávu. Není vůbec třeba výživové poradce jakkoliv střídat či měnit. Pouze pečlivě vyhledejte jednoho, který má za sebou historii, recenze a bude Vám "sedět" jeho OSOBNOST, což má taky veliký vliv na výsledky.“

Pavla: „Dobrý den mám ulcerozní kolitidu ( onemocnění strev) jde nejak pomocí stravy těm střevum pomoci.“

Bc. Ján Staš : „Dobrý den, ano samozřejmě. Pokud je strava vhodně svolena a cílena na Váš problém a Vaši individualitu, určite může zmírňovat následky této nemoci nebo dokonce příznivě ovlivnit Váš zdravotní stav. Je ale potřeba vyhledat zkušeného výživového poradce, který Vám (nejlépe ve spolupráci s lékařem) pomůže svolit vhodný jídelníček, příp. další změny v životosprávě.“

Krokódýl: „Jo, hovoř Slovensky, sedi ti to, vis o cem mluvis. Šéski je to katastrofa...!“

Bc. Ján Staš : „.. tak díky, budu se snažit :)“

CONV: „Poradil byste s výživou psychiatricky nemocnému, který je invalidní důchodce?“

Bc. Ján Staš : „Dobrý den, ano poradil, bohužel to nelze udělat prostřednictvím jedné zprávy tady v chatu. Obzvlášt pokud se jedná o důchodce a navíc nemocnému, jedná se určitě o systematický přístup který bude zahrnovat jeho zdravotní stav, věk, metabolický stav atd. Doporučuji tedy vyhledat dobrého výživového poradce, nejlépe takového, který dlouhodobě pracuje s důchodci a dokáže do změn v životosprávě zahrnout i zdravotní stav dotyčného, možná taky ve spolupráci s praktickým lékařem. Bohužel, nelze Vám v tento moment více odpovědět prostřednictvím neosobní zprávy. Řešit stravu má ale smysl vždy a u každého!“

Krokódýl: „Áhohó Honzíku, konecne nekdo vyvratil, ten DEBILnázor, ze snidane je nezbytna, v modelu - rano se poradne nazer, o obed se podel a veceri daruj...! Ja konzumuju potravu, zcela prirozene, az kol poledne. Pocit hladu nemam uz 25 let, protoze mi chutna vse a sezeru cokoli. Potravy bychom si neli vazit ne si ji vybirat, se v ni rypat... DíK z Hrabufky KrokóDanDík p.s. Mas nej. web str. ci blog na Fejsu ?“

Bc. Ján Staš : „Ahoj, to že poprvé jíš až v poledne je úplně v pořádku a vůbec to nevadí. Taky jím poprvé až zhruba v poledne. Dovolím si ale nesouhlasit s názorem "sezeru cokoli" :) Zkus si třeba tu potravu taky vybírat a selektovat. V dnešní nabídce potravin v supermarketu to určite naní na škodu a vřele doporučuji stravu pro svoje tělo vybírat. Určitě se ti později odvděčí :) Hodně štěstí, jseš na správné cestě.“

Dana Bartošicová: „Hezké ráno, chci se zeptat jaká je optimální dávka sacharidu za den pro tělo při vyváženém jídelníčku, aby tělo nestrádalo a dál ještě hublo???? Držela jsem sacharidové vlny (cca7týdů) pomocí kterých jsem zhubla jídelníček mi v celku vyhovoval, a nevím právě jakou cestou se dál ubírat, a naučila jsem se hlídal sacharidy. Chodím se pravidelně měřit do posilovny, aby váha nešla dolů ze svalů.... takže nějakým způsobem své tělo hlídám. Případně můžu v jídelníčku pokračovat nadála třeba s vyšší dávkou sacharidů. Při dietě jsem střídala 210-140-70-35-0/35 v různé kombinaci po sobě dle sestaveného jídelníčku. Měřím 174/v77/věk37. případně jak si to mohu spočítat pokud to nějak lze :-) Děkuji“

Bc. Ján Staš : „Hezké ráno, je mi velice ťežko nějak zodpovědně odpovědět na Váš dotaz pouze na základě uvedených informací. Žádné doporučené rady "pro všechny" totiž neexistují :) Nicméně, doporučuji tolik nemanipulovat s příjmem sacharidů dlouhodobě. Jedná se o jakési "metabolické šoky", které mají stimulovat Vaše tělo (třeba ke změnám hmotnosti ...). Zkuste tyto "mikrotraumy" pro Vaše tělo docílit nějak jinak, můžete třeba zkusit částečné hladovění (12-16 hodin denně) nebo se pravidelně otužovat (nastudujte si něco blíže o chladové termogenezi). Jinak je ale úplně normální, že jeden den příjmete třeba 200g sacharidů a jeden třeba 50g. Není to na škodu, akorát to nedělejte tak systematicky, navíc Vás to bude po čase stresovat pořád si to hlídat. Drže svůj příjem sacharidů řekněme od 50-200g denně, to by mělo stačit pokud zrovna nejste nějaký výkonnostní sportovec. Více ale neřeknu, je to individuální a chtělo by to nějakou delší konzultaci.“

Ivana: „Dobrý den.Je mi 43 let,vážím 64kg měřím 157 cm.V roce 2009 jsem vážila 84 kg.Myslím si že bych měla ještě zhubnout,ale nejde mě to.Jím zeleninu ovoce a snažím se jíst zdravě.Pohybu moc nemám,jsem unavená z práce,protože máme hodně přesčasů.Tak nevím co dělám špatně.děkuji“

Bc. Ján Staš : „Dobrý den, je mi líto, ale pouze na základě Vámi uvedených informací Vám nemůžu zodpovědně odpovědět na to, co děláte špatně. Faktorů může být spousta, lidské tělo je ohromný systém. Pokud bych ale měl nějak odpovědět, řešení může být právě Vaše vyčerpání z práce, či už fyzické alebo duševní. Oba totiž mají vliv na Váš hormonální systém, nadledvinky - ohromný faktor hraje STRES a to opět fyziologický nebo psychologický (duševní pokud chcete). Pokud chcete s něčím začít, zkuste více odpočívat a to buď napríklad zlepšením Vašeho spánku (vyhněte se rychlým sacharidům před spaním, eliminujte ostré a modré světlo cca 1 hodinu před spaním - to je hrozně stresující faktor pro Váš metabolizmus.Dále spát v chladnější teplotě - třeba 18°, a eliminovat ze své spálně elektroniku ve smyslu nespát s telefonem, při wifině, nebo zaspávat u počítače. To je z dlouhodobého hlediska pro tělo velmi stresující, i když to tak teď necítíte, projeví se to právě tým vytížením metabolizmu. Další způsob je meditovat, doporučuji třeba 2x20 minut denně minimálně. Má to jak psychologický tak fyziologický vliv na naše tělo. Držím palce !“

Eva: „Pěkné ráno, vadí něčemu zcela nepravidelná strava? Mám dny, kdy snídám, někdy až obědvám, občas nevečeřím, jindy ano. Často se přejídám (neumím jíst do polosyta) a někdy nejím, když nemám chuť. Osobně by mi to nevadilo, prostě jím, kdy mám chuť. Ale pak mám výčitky, že toto nepravidelné stravování není zdravé. Tak jak je to? :-)“

Bc. Ján Staš : „Dobrý den, tak teď Vás možná potěším, protože je to naprosto v pořádku. Lidé po celou evoluci jedli tak, že chvíli střádali (lovili) a chvíli hodovali. Dokonce máme k tomu i přizpůsobené naše geny, a u Vás se to jenom více projevuje než u ostatních. Určitě nechoďte proti tomu! stylem jíst 5x denně. Je to zbytečné! Pokud hladná nejste, tak nejezte a pijte pouze vodu. Pak je ale normální, že člověk aby dohnal svůj kalorický příjem se trochu přejí. Tak když celý den nejím, večer se trochu přejím (cca 3 hodiny před spaním). ALE POZOR - velice záleží čím se přejídáte a čím méně porcí jídla denně máte, tím více záleží na tom, jak to všechno vměstnáte do jednoho, dvou jídel denně. Takže v první řadě kvalita surovin, pak si to vhodně nakombinovat i ostatními potravinami a načasovat tak, aby jste dobře zaspala atd. To už je na hlubší diskusi. V zkratce ale, vůbec nevadí tento germánsky opulentní způsob stravování, navíc částečně hladovět má silný (příznivý) metabolický vliv. Držím palce“

Lenka: „Dobrý den, jaký máte nazor- pohled na paleo dietu? Je vhodná pro kojící ženy? Děkuji.“

Bc. Ján Staš : „Dobrý den, samozřejmě, Paleo je velice široce definovaná strava, tedy může se hodit i pro kojící ženy, za předpokladu, že je vhodně nastavena na Vaši individualitu, tedy nic vám nebude chybět. Poraďte se tedy se zkušeným výživovým poradcem, který Vám tuto stravu (jaksi prostě jenom tradiční) pomůže napasovat do Vašeho života“

Lenka: „Dobré ráno, je mi 33 let, mám půl roku po porodu druhého potomka, za tu dobu se mi nepodařilo shodit nic z přebytečných 10ti kilo, které mi zbyly "navíc". Máte nějakou radu, prosím?“

Bc. Ján Staš : „Dobré ráno, na tohle je mi moc těžké odpovědět. Potřeboval bych více informací a Vašem současném jídelníčku, zdravotním stavu, jakou děláte pohybovou aktivitu atd. Taky by bylo vhodné znát Vaši genezi stravování, tedy jak jste se stravovala před porodem a podobně. Nějakou univerzální radu nemůžu poskytnout takouto formou, nicméně zaměřte se na pravidelný pohyb formou nějakého sportu, klidně i vyhledejte zkušeného trenéra, který Vám v tomto pomůže. Pro další konkrétní rady doporučuji vyhledat zkušeného výživového poradce, který Vám v tomto poradí a pomůže udělat vhodné změny v živosprávě.“

Dana: „Dobré ráno, víte něco o stravování a doplňcích stravy podle NATUR HOUSE? Je vhodná?Děkuji za odpověď.“

Bc. Ján Staš : „Dobrý den, ano informace o tom mám. Nemůžu se k tomu ale zodpovědně vyjádřit nebo to rezolutně zhodnotit jestli ano či ne. Záleží na dalších souvislostech, třeba jak vypadá Vaše strava, proč dané doplňky využíváte, jaké konkrétně a jestli to vůbec má smysl. Nemůžu tedy jednoznačně odpovědět, doporučuji se nad tím ale zamyslet a pořádně to zvážit.“

Gabriela Schmiedová: „Dobré ráno. Je mi 20let,vážím 59 kg a měřím 164cm. Potřebovala bych poradit jak shodit nějaké kilo,co dělat nebo jíst. Předem moc dĕkuji za odpověď“

Bc. Ján Staš : „Dobré ráno, bohužel Vám nemůžu napsat nějaký konkrétní jídelníček či dokonce jídla na základě 3-údajů, které jste mi napsali. Zkuste se poradit s nějakým zkušeným výživovým poradcem, který to s Vámi probere komplexně a individuálně. Tedy v rámci dlouhodobější spolupráce o Vás získá další informace, pomůže Vám s diagnostikou a stanovením cíle, od kterého se následně bude odvíjet komplexní jídelníček či další změny v životosprávě. Hlavně (!) Vás musí naučit správnym zásadám v stravování, tedy co vede nejem k shození "nějakého kila" ale taky k udržení hmotnosti, jak se SAMOSTATNĚ dlouhodobě stravovat, jak si vybírat potraviny, jak do tohoto konceptu zařadit správný pohyb, regeneraci atd. Samotné jídlo tedy nesmí (nemělo by) být vytaženo z kontextu dalších informací a celkově životního stylu.“

Lenka: „Hezké ráno, co řikáte na dietu podle krevních skupin? Před lety jsem se podle ní trochu snažila, ale mám skupinu nula a tak bych neměla žádné pečivo, prostě NIC jako normální přílohu. Protože si neumím představit některé pokrmy bez dobrého českého - nebo spíš moravského chlebíčku - nemůžu se podle ní celoživotně řídit. Ale aspoň se řídím poznatkem, že mám preferovat maso a zeleninu (některou). Děkuji za můj odpověď na dotaz na začátku.“

Bc. Ján Staš : „Hezké ráno, jak jsem právě zmiňoval, i dieta podle krevních skupin má do jisté míry smysl, byť to není jednoznačně vědecky potvrzeno. Můj názor a praktické zkušenosti jsou takové, že "hrubý koncept" tohoto stravování docela sedí a dal by se akceptovat. Do jaké míry, to je už otázne. Doporučuji nevybírat konkrétně VŠECHNY uvedené potraviny nebo vylučovat ty zakázané. Zkuste pečlivě zvážit nějaké a zařaďte to do dalšího kontextu, jako je vůbec dostupnost daných potravin, jejich kvalita, jestli se je taky můžete dovolit a jak často. Jak jsem říkal, nedá se ničím řídit striktně a jednoznačně. Vším se nechte INSPIROVAT a z každého si vemte něco dobrého, co Vám zapadne do kontextu Vašeho života (práce, sport, chutě, cíle, environmnet atd ...).“

Jana: „Dobrý den. Chtěla bych se zeptat,jaký názor máte na KetoDietu?“

Bc. Ján Staš : „Dobrý den, názor mám pozitivní. Zase ale záleží pro koho. Třeba ženám nemusí tak nízky příjem sacharidů dlouhodobě vyhovovat a dokonce způsobovat hormonální problémy. Třeba vhodná by byla i CKD, tedy cyklovat to s nějakými "day off". Zároveň ale je podmínkou, aby byla KetoDieta provozována správně! Tedy pozor na výběr tuků, aby byli "čerstvé" (neoxidované), aby byli ve vhodném poměru, taky záleží na dotatečném ale ne nadměrném příjmu bílkovin. Tedy samotný efekt ketodiety je velmi příznivý a v mnoha ohledech žádoucí, ale ta cesta jejich provozování musí být taky pečlivě svolena, aby z dlouhodobého hlediska nedocházelo k problémům. Vhodné je taky zvážit případné doplňky stravy, to je ale potřeba vytestovat.“