Chat

Jiří Beneš a Michal Bojda
Záznam chatu z pátku 4. března 2016
Anna: „MB - Chtěl byste pracovati na jiné pozici než terénní pracovník v HD Olomouc?“
Jiří Beneš a Michal Bojda: „Jsme rádi, že naše práce je pro nás zároveň i koníčkem ;)“
OPATLAPIOVRA: „MB - Proč jste terénním pracovníkem Hnutí Duha Olomouc?“
Jiří Beneš a Michal Bojda: „Terénní monitoring šelem a pobyt v příprodě je pro nás zároveň i koníčkem. Proto jsme spojili naši zálibu se zaměstnáním.“
ANTI: „MB - Jak se Vám spolupracuje s Jiřím Benešem?“
Jiří Beneš a Michal Bojda: „velmi dobře:-)“
DAYD: „JB - Jak dlouho jste terénním pracovníkem HD Olomouc a jak se Vám to líbí?“
Jiří Beneš a Michal Bojda: „Michal 10 let, Jirka 3 roky“
GF: „JB - Jste zaměstnance na plný úvazek u HD Olomouc?“
Jiří Beneš a Michal Bojda: „ano ;)“
SK: „JB - Co jako terénní pracovník Hnutí Duha Olomouc děláte?“
Jiří Beneš a Michal Bojda: „kontrolujeme fotopasti, dokumentuje pobytové znaky velkých šelem, účastníme se jednání s úřady a správních řízení, komunikujeme s chovateli ovcí... je toho opravdu mnoho :)“
Kuba novak: „Je to težké“
Jiří Beneš a Michal Bojda: „musíte nachodit stovky km a naučit se rozpoznávat pobytové znaky šelem a tak už to tak těžké není:-)“
Sabina Mmikulíková: „Dobrý den, je možné pro normálního smrtelníka se v přírodě kochat sledováním rysa? Případně, co je nutné pro to udělat? Děkuji“
Jiří Beneš a Michal Bojda: „Každé pozorování rysa ve volné přírodě je dílem náhody, v žádném případě neexistuje metoda, díky které zaručeně rysa uvidíte :). Chce to nachodit stovky kilometrů měsíčně a doufat ve velké štěstí.“
Milan Farbar: „Dobrý den, velmi si vážím vaší práce , protože bydlím v lokalitě občasného výskytu Rysa , konkrétně 5 Km od hory Kleť a stopy občas potkám . Zajímá mne kde sehnat publikaci, kterou pan moderátor ukazoval na kameru . Vedu letní dětské tábory v dané lokalitě a jakákoli osvěta je potřeba . Děkuji“
Jiří Beneš a Michal Bojda: „Děkujeme za pochvalu. Napište nám na jiri.benes@hnutiduha.cz a publikace V8m pošleme poštou.“
Šárka Zielinská: „Ahoj kluci, zdravím z Beskyd. Zajímalo by mě, zda jste někdy prováděli stopování některé velké šelmy v blízkosti některé velké migrační bariéry - např. silnice a co jste zjistili. Přeju hodně zdaru.“
Jiří Beneš a Michal Bojda: „Ahoj Šárko, párkrát se to podařilo a je to tak, že někdy se šelma u bariéry (silnice, železnice) zastaví a vrátí zpět, ale někdy ji přeběhne. Bohužel, někdy to štěstí nemá a je sražena autem. Několik takových případů v Beskydech také bylo.“
PetrStudeny: „Proc lidem na ochranu ovci radite ohradnik? Neni lepsi pastevecky pes? Fandim vasim Rysim hlidkam, verim, ze budou i Vlci anebo Medvedi.“
Jiří Beneš a Michal Bojda: „Je to nejlevnější a okamžité opatření. Pastevecký pes je jistě také vhodný, ale nevyplatí se malým chovatelům.“
PetrStudeny: „Urady pry musi proplacet ztraty zpusobene vlky, je s tim spojena i nejaka forma prevence anebo chovatel může pást ovce v lese a pak si přijít pro peníze za celé stádo?“
Jiří Beneš a Michal Bojda: „dobrý den, chovatel má nárok na náhradu pouze v případě, že stádo bylo zabezpečeno. Škodu musí nahlásit neodkladně po zjištění. Zákon zakazuje pást ovce v lese.“