Chat

právnička

JUDr. Veronika Navrátilová

Záznam chatu z úterý 16. února 2016

Hana: „Jsme manželé a z předchozích vztahů máme každý 2dcery.Postavili jsme spolu dům. Lze nějak ošetřit aby jsme buďto jeden nebo druhý dožili bez problémů v domě po tom co jeden zemře. děkuji“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Dobrý den, ošetřit tuto skutečnost jde - může být ve Váš prospěch zřízena osobní služebnost doživotního práva užívání nemovitosti, a to v darovací smlouvě. Případně můžete v závěti dát dědici příkaz, aby druhý z Vás v domě mohl dožít - v opačném případě by dědic nedědil.“

Holý: „mohu své dlouholeté životní partnerce převést nemovitost tak, abychom nemuseli platit daň z nabytí věcí nemovitých ? Děkuji“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Daň z nabytí nemovitostí se platí u úplatných převodů, nikoli pokud nemovitost partnerce darujete. Co se týče daně z příjmů, tak můžete být od jejího placení osvobozen (pokud spolu žijete ve spol. domácnosti déle než 1 rok).“

slavek: „Jste moc hezka. Přeji krásný den.“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Děkuji, Vám také hezký den :-)“

Alena Holubová: „Dobré ráno, můj otec vlastní čast pozemku. Tuto část pozemku by chtěl převést na mého syna, tedy svého vnuka. Jaký převod by byl pro vnuka výhodnější? Darování, koupě nebo odkaz? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den“

JUDr. Veronika Navrátilová: „V případě darování by byl převod osvobozen od 15% daně z příjmů, v případě koupě by ji bylo nutné zaplatit (spolu s daní v nabytí nemovitostí, pokud by nebylo osvobození). Co se týče odkazu, jedná se o nový institut občanského práva a zatím s ním zkušenosti nemám - ale vzhledem ke skutečnosti, že odkaz je od daně z příjmů osvobozen stejně jako dědictví, tak tato daň se platit nebude, odkazovník navíc není dědicem, proto by pravděpodobně on sám neplatil ani odměnu notáře. Doporučila bych Vám to darování...“

Růžena Krásná: „Dobrý den. Můj vnuk nikdy nežil se svým otcem. Teď jsme se dověděli, že je zadlužený. Jak postupovat, při zřeknutí se dědictví ještě za života otce. Děkuji.“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Zřeknutí je dvoustranným právním jednáním, bude k němu nutná součinnost otce a mám dojem, že je pro tento úkon předepsána i forma notářského zápisu - tedy samozřejmě to jde, poradila bych se s notářem. Nebo můžete učinit výhradu soupisu - pak ručíte jen do výše nabytého dědictví (výhrada se činí po smrti zůstavitele).“

pavel: „Dobrý den je možné vzdát se dědictví když má dědic dluhy Děkuji za odpoved“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Ano - můžete se jej zřeknou již za života zůstavitele, pak je možné dědictví odmítnout či si vyhradit soupis pozůstalosti.“

Jarek: „Pěkné ráno, když rodiče darovali za života bratrovi nemovitost, mám v dědickém řízení nárok z této nemovitosti na dědický podíl ?“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Na dědický podíl z jeho nemovitosti právo nemáte, možná by byla kolace (započtení na dědický podíl), ale jsou tam určité podmínky, poraďte se s právníkem.“

Kamila: „Dobré ráno když budu chtít svou nemovitost odkázat jenom manželovi musím zduvotnit proč ji neodkazuji i svým dětem nebo je zákon který jim stejně z mého dědictví musí něco odkázat děkuji a hezký den“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Děti mají právo na povinný podíl jako nepominutelní dědicové.“

janek: „Dobry den, pokud se moje rozvedena matka znovu vda, a jeji manzel se rozhodne darovat nemovistost me jako nevlastnimu synovi, spada takovy rodinny vztah do prvni linie a je osvobozen od dane z prijmu?“

JUDr. Veronika Navrátilová: „S dědickými třídami záležitost daně z příjmů nesouvisí. K Vašemu dotazu - mám dojem, že zákon o dani z příjmů osvobozuje od daně i děti manžela a to by byl právě Váš případ.“

Jaroslav: „Jak bych to měl udělat pokud bych chtěl přepsat svou nemovitost na mého synovce.Jaký bude poplatek?“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Je možné nemovitost synovci darovat, neplatí se daň z příjmů. Poplatek za vklad vlastnického práva je 1.000,- Kč.“

Eva: „Dobře ráno. Maminka na mne prevedla v roce 2015 chatu. Rada bych ji prevedla na dceru. Je nějaká lhůta, po kterou s ní nemůžu manipulovat. Jedna se mi i o placení poplatků a dane. Děkuji.“

JUDr. Veronika Navrátilová: „V zákoně o dani z příjmů skutečně určitá lhůta je (v zasadě se jedná o lhůtu 2 let od nabytí), ale pokud se poradíte s právníkem, ten Vám může poradit, jak neplatit daň z celé částky. Jedná se o složitou problematiku, nemůžu Vám odpovědět komplexně takto v chatu.“

David: „Dobrý den, co když někdo zanechá po sobě několik závětí, třeba z důvodu jejich konstantních obměňování, případně ještě v různých formách, jako právně uloženou, ručně sepsanou atd. Která je potom platná, ta s nejnovějším datováním ? Děkuji“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Zásadně je právně účinná ta závěť s nejčerstvějším datem. Něco jiného tomu bude v případě uzavření dědické smlouvy - ta závěť "přebije".“

Jindřich: „Dobrý den jak postupovat v případě, že nemám s manželkou děti a prakticky žádné příbuzné a nechci, aby manželka po mé smrti dědila. Chtěl bych založit nějakou dobročinnou nadaci, které bych vše odkázal. Děkuji“

JUDr. Veronika Navrátilová: „To je skutečně možné, manželka není nepominutelný dědic, můžete přímo v závěti napsat, že nechcete, aby dědila a dědictví odkázat třeba chudým (potom se o jeho rozdělení může postarat obec). Při sepsání závěti byste se však pro komplikovanost měl poradit s právníkem.“

Leona: „Mohla bych darovat svůj byt jen cizímu člověku i když mám děti kterým nechci dát byt“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Pokud jde o právní jednání inter vivos, institut nepomitelných dědiců se neuplatňuje (nemyslíme-li dědickou smlouvu). Ale sama za sebe se domnívám, že pokud již není, co byste dětem jiného kromě bytu odkázala, není správné je o něj připravit.“

Fantovi: „Dobré ráno, paní doktorko. Máme z předchozích manželství dohromady pět dospělých dětí. S jedním z nich se nestýkáme, ale vydědit nechceme nikoho. Chtěli bychom jen vědět jak si jako manželé zajistit, že v případě úmrtí jednoho z nás, bude moci druhý dožít v našem domku a nepřijde o střechu nad hlavou. Chtěli bychom, aby děti dědily až po smrti nás obou. Dopředu upozorňujeme, že některé z dětí nám žádný ,,papír", který by nám toto umožnil, nepodepíší. Děkujeme za případnou odpověď. Fantovi“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Je možné si veškeré věci, o kterých píšete ošetřit v závěti - slouží k tomu odkládací podmínky, případně příkazy, kterými dědici přikážeme něco strpět/respektovat.“

Simona: „Dobre rano,manzel ma nemanzelske dite s kterym se nestyka.Bude take jednou dedit?“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Vzhledem k tomu, že potomci jsou nepominutelní dědici, tak zásadně dědit bude, ale lze ošetřit, že bude dítě dědit jen povinný podíl - nezletilé 3/4 ze zákonného podílu a zletilé 1/4 ze zákonného podílu.“

Petra: „Máme dvě děti. Lze darovat jednomu např.byt a druhému chatu? Nebo musí být dary finančně rovnocenné?“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Zásadně má každý z potomků právo na svůj povinný díl, jednotlivé věci tedy zásadně rovnocenné býti nemusí - pokud je díl zachová.“

LENKA: „Dobrý den, ještě před uzavřením manželství jsem si koupila dům, nyní ho užíváme i s manželem.V případě úmrtí manžela mohly by si na můj dům dělat nároky manželovi děti z předešlého manželství ?“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Pokud jste dům koupila před uzavřením manželství, tak do společného jmění manželů nespadá.“

Marcela: „Notáři se platí procenta i ze zděděných peněz?“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Ano, z veškerých aktiv dědictví.“

Iva: „Dobré ráno, Po smrti tchána dědíla půl domu tchyně a druhou polovinu manžel a jeho bratr. V případě úmrti manžela přejde jeho dědický podíl na koho? Na manželku? Společné děti nemají. Děkuji.“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Pokud nejsou potomci, tak se dědí ve druhé dědické třídě - manžel dědí nejméně polovinu a zbytek se rozdělí mezi rodiče a osoby, které se zůstavitelem žili nejméně 1 rok ve společné domácnosti a z toho důvodu o spol dom. pečovali atd.“

Katka: „Dobrý den, jak darovat majetek v případě, že darující je upoután na lůžko v nemocnici? Děkuji“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Je možné se domluvit s advokátem, že Vám v případě např. darování nemovitosti ověří podpisy na smlouvě přímo v nemocnici.“

Xenie: „Dobrý den, matka má byt v OV, žije ve spol.domácnosti s druhem víc než rok. V případě její smrti bude děti mimo dětí matky i její druh?“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Pokud není závěti, tak dědictví nabudou v první dědické třídě potomci (není-li manžel).“

Lenka: „Dobrý den, lze přepsat byt v osobním vlastnictví na nezletilé dítě?“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Lze, ale bude tento úkon muset schválit soud a bude nutné dítěti ustanovit opatrovníka.“

Leona: „Může být odkaz dědictví psané ručně bez ověření podpisu děkuji“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Pro odkaz stejně jako pro závěť není předepsáno nutné ověřování podpisu - závěť lze napsat rukou a pak ji obyčejně podepsat (výjimka by snad byla, jednalo by se o nesvéprávného či dítě starší 15 a mladší 18 let).“

Simona: „Dobrý den,manžel má z předchozího vztahu dvě děti,jak nejlépe vyřešit dědění nemovitosti po jeho smrti,tak aby mne potomci nemohli vystěhovat,protože vztah s nimi je víc než nedobrý.Děkuji Simona A.“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Váš manžel by tuto skutečnost měl ošetřit tzv. příkazem, který učiní součástí závěti či dovětku (kodicilu).“

Kutáčová Ingrid: „Zdravím,na úvod máte krásné sako. Dotaz :rodiče napsali dům na bratra.Jsme čtyři děti, prý bez nároku na podíl po jejich smrti.Závěť sepsána nebyla.Děkuji za odpověď“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Bylo by možné zvažovat započtení na dědický podíl - ale je třeba splnit určité podmínky. Poraďte se blíže o tomto s právníkem.“

Martin: „Rodiče daruji dům synovi má na tento dum nárok jeho manželka. Děkuji“

JUDr. Veronika Navrátilová: „V případě darování pouze synovi, bude dům spadat do individuálního vlastnictví syna, nikoli do společného jmění.“

Dáša: „Bratr s maminkou vlastní nemovitost, která potřebuje opravy. Požadují po mně, abych jim na opravy 1/3 přispěla. Když jsem odmítla, tak uvažují , že o tuto částku mi bude sníženo dědictví. Mají na toto nárok ???“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Nelze vyloučit, že se tato skutečnost nepromítne do toho, jak velký Váš dědický podíl bude - jelikož toto záleží (až na povinný díl) na vůli zůstavitele.“

hana klozíková: „Po jak dlouhé době od úmrtí musí proběhnout dědické řízení ? Děkuji“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Dědické řízení prakticky začíná tím, že matriční úřad v případě úmrtí člověka informuje o této skutečnosti příslušný soud (soud pod, který matriční úřad spadá) - neměla by být v tomto žádná zásadní prodleva.“

olga: „Dobrý den,můžu vydědit dceru,nepozvala na svatbu,nejeví zájem o mou osobu,vnučky navádí a vidím je jen čtyřikrát do roka dojde si splnit jen Vánoce,narozeniny nemáme si co říct děkuji“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Vydědit potomka je těžké, ačkoli dle toho, co píšete by snad byl i naplněn důvod vydědění: Neprojevování opravdového zájmu. Potomek však má v případě dědění právo pouze na svůj povinný díl, se zbytkem můžete závětí disponovat.“

Jana: „Dobrý den ,žiji s partnerem už 19 let jak to bude s dědictvím -já má z manželství 2 děti muž žádné neměl-společné děti nemáme děkuji“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Pokud to necháte na zákonné dědické sukcesi, tak mohou dědit v první třídě pouze Vaši potomci.“

Petra: „Co je povinný díl?“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Povinný díl je část zákonného podílu dědice - u nezletilého dítěte 3/4 z podílu a u zletilého 1/4 - tato část dědictví nesmí býti nepominutelnému dědici zatížena a musí se jí dědici dostat. Pokud tomu pořízení pro případ smrti odporuje, je v tomto směru neplatné (není-li vydědění atd.).“

Milan Malchar: „Paní doktorko dobrý den. Vr.2000 jsem daroval svému synovi barák, on se o nic nestará dokonce mě nechal zbít. Mám náok o vráceni daru? Kde se mám obrátit. Jsem z Opavska. Děkuji. Malchar“

JUDr. Veronika Navrátilová: „Odvolání daru není lehká záležitost a většinou se to nepovede.... Nicméně, jedná se o jednostranný úkon z Vaší strany, avšak pokud Vám obdarovaný věc dobrovolně nevydá, je třeba se obrátit žalobou na soud.“