Chat

kriminalista, forenzní biomechanik

prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.

Záznam chatu z úterý 2. února 2016

STOP: „Co Vás nejvíce baví na práci forenzního biomechanika?“

prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.: „Forenzní biomechanika je velmi zajímavá věda, odhaluje podmínky pohybového chování pachatele na místě činu a při trestné činnosti.“

SK: „Jak je na tom česká forenzní biomechanika obecně?“

prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.: „Česká forenzní biomechanika má velmi dobrou úroveň, ve srovnání s Evropou jsme srovnatelní s vyspělými státy. Forenzní biomechaniky vychází obecně z biomechaniky a kriminalistického zkoumání, obě tyto vědecké oblasti jsou v ČR na velmi dobré úrovni.“

Miroslav: „Dobrý deň pán profesor, je táto veda ťažká a ako ste sa k nej dostal, vedel ste, že budete forenzní biomechanik od detstva? Ako sa môže obyčajný človek dostať na takéto pracovné miesto je to vôbec možné? Obdivujem forenzné metódy v kriminalistike a moc Vám fandím, veľa úspechov v pracovnej i osobnej oblasti praje divák zo Slovenska.“

prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.: „Forenzním biomechanikem jsem se stal tak trochu náhodou, po studiu na VŠ jsem se dostal do týmu kriminalistů, kteří rozvíjeli biomechanické aplikace v kriminalistice. Biomechanické aplikace a výzkum v tomto směru rozvíjím už skoro 30 let. Rozhodně to nebylo moje přání z dětství. Děkuji Vám za podporu, někdy jí moc potřebuji.“

SK: „Co forenzní biomechanika zmůže a co ne?“

prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.: „Na takto položenou otázku je těžké odpovědět. Obecně se forenzní biomechanika zabývá pohybovým chováním osoby na místě činu a možnostmi dekódováním biomechanických informací z kriminalistických stop. Nejfrekventovanější aplikace forenzní biomechaniky je zkoumání pádů z výšky, silové zatížení hlavy a těla, pády ze stoje, stopy lidské lokomoce, biomechanické zkoumání střetného boje a další. Možnosti jsou velmi široké a vždy souvisí s pohybem člověka.“

Bety: „Není mi jasné, jak může biomechanika rozlišit, zda skočila oběť sama (odrazila se před skokem, klidn ěi zády ven) a byla sama někým vystrčena?“

prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.: „Pád člověka z výšky je determinován v okamžiku ztráty kontaktu, let člověka je tedy určen fyzikálními podmínkami v okamžiku ztráty kontaktu. Forenzní biomechanika se snaží množstvím experimentů zkoumat trajektorii těla člověka z výšky při spontánním pádu nebo při silovém impulsu druhé osoby, náhodném vypadnutí nebo aktivním skoku. Forenzní biomechanika není samospasitelná a nelze vždy rozlišit zcela vše. V současné době se snažíme počítačovým modelováním analyzovat jednotlivé druhy pádů. Postupným rozvojem vědeckých a validovaných experimentů se snažíme modelovat typické biomechanické podmínky a průběh pádu z výšky. Tato cesta je neustále otevřená a postupnými kroky se zdokonaluje a zpřesňuje.“

Miroslav: „Pán profesor, ešte jednu otázku dajú sa forenzné vedy študovať len na policejní akademii alebo sa môže dostať do kriminalistickej partie aj človek mimo obor? Ďakujem za odpoveď a prajem hodne šťastia...“

prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.: „Forenzní vědy je možné studovat i na jiných vysokých školách, například na Vysoké škole finanční a správní v Praze je akreditován studijní obor "Kriminalisticko právní specializace" (obor je zaměřený na vazbu kriminalistika a právo) a na VŠCHT je velmi zajímavý obor Forenzní analýza (zaměřený na využití chemie v kriminalistickém zkoumání).“

Jarda: „Máte nějaký zajimávý způsob chycení pachatele?“

prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.: „Dobrý den, já osobně neprovádím vyšetřování, tedy tzv. "chycení pachatele", ale ze své znalecké praxe jsem se podílel na vyšetřování vraždy, kdy pachatel byl usvědčen po 18 letech.“

Miroslav: „Pán profesor, ešte ma napadla jedna otázka a už bežím do práce, je možne sa v 30 rokoch dostať do k policií a do vyšetrovacích metód, príp. tímov? Čo to obnáša? Pekný deň Vám prajem a ešte mnoho, mnoho úspešných vyriešených prípadov...“

prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.: „Doporučuji Vám se obrátit na personální oddělení Policie ČR v místě bydliště. Na takto položený dotaz Vám plnohodnotně odpoví.“