Chat

neurolog, FN Ostrava

MUDr. Vilém Novák

Záznam chatu ze středy 20. ledna 2016

Daniela: „Dobrý den, dcera je schopná spát celou noc, ale některé noci se budí i 5krát za noc a vyžaduje naši přítomnost. Manžel tvrdí, že to dělá naschvál. Je to vůbec možné aby si mozek řekl a teď se probudím! Je jí skoro 5let. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobré ráno, krátká odpověď: děti jsou fixované na rodiče a postel rodičů je to nejbezpečnější místo na světě. Sám jsem si rád zalezl za maminkou, když jsem byl malý. Na druhou stranu tento celkem přirozený dětský zvyk občas vadí, nevhodný je potom u větších dětí. Zkuste jí to rozmluvit, ale přimlouvám se za citlivost - přece jen, postel rodičů je to nejbezpečnější místo na světě...“

Jana: „Dobrý den. Pane doktore, syn /30 let/ má problém se spánkem asi 3 roky. Večer usne bez problémů třeba v 9 hodin, ale vzbudí se kolem 11 a o té doby má trhané spaní. A od 3 nebo 4 hodin už nemůže spát vůbec. Začalo to, když v práci propouštěli. Nyní má novou práci, ale stále je to stejné, není to tam nejlepší. Dá se to nějak upravit? Děkuji“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, z Vašeho popisu se mi jeví, že psychické faktory jsou/byly důležité. Nicméně fakt, že potíže přetrvávají i po úpravě sociálních příčin nespavosti Vašeho syna svědčí i pro jiné možnosti. Doporučuji Vám nabídnout synovi možnost vyšetření - seznam akreditovaných spánkových centre najdete na sleep-society.cz“

Sarka: „Dobre ráno mám 10 letého syna který se narodil ve 26 týdnu v 8měsících nasazen cofein protože měl spánkovou apnoii a byl stále po nemocnicích kde se svítilo a do dnešních dnů neusne ve tmě. Spánek má trhany a neustále v pohybu.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, pokud máte vy nebo lékaři podezření na spánkovou apnoi (chrápání, výpadky dýchání ve spánku) doporučuji Vám vyšetření ve spánkové laboratoři (www.sleep-society.cz) Kofein může částečně řešit denní spavost, která vzniká asi narušeným spánkem (poruchy dýchání ve spánku), ale neřeší vlastní příčinu“

Karolina Bambulová: „Dobrý den pane doktore, je mi 19 let a od malička mám problémy se spánkem. Už maminka mi říkala, že spaní po obědě doma nebo ve školce nebylo se mnou možné. Bohužel mi to vydrželo do dospělosti. Večer si vždy musím alespoň udělat čaj na spaní, aby se mi lépe usínalo, jinak mi to trvá klidně vice jak 30 minut než usnu a stále se převaluji. V poslední době se mi osvědčilo cist si knihu, která mne "uspí". V momentě, kdy se cítím ospale a jdu zhasnout, jako bych se cela probrala a uz to jde zas ztěžka. Take jsem si všimla, že se mi usíná dobře u TV nebo u filmu, který je puštěn na PC, ale v moment, kdy je tam hlasitější scéna či reklama se vzbudím a znovu usínám velice těžko. Přítel chodi na noční a vstává ve 3:00, někdy mně vzbudí, někdy ne. Dokonce spim se špuntama v uších a masce na oci, jelikož mne kazdy sebemensi hluk či světlo vzbudi. Kdyz vzbudí, mam velký problém znovu usnout. Já vstávám v 5:45 a téměř denně se budím okolo 5 a už prostě "nazaberu". Jde nějak obecně zlepšit můj spánek? Nebo jsem prostě "nespavec" a musím se s tim smířit.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, čtení v posteli není ideuální (světlo blokuje vylučování melatoninu, potom Vás ještě probudí úkon zhasínání). Pravda je, že si čtením v lůžku fixujete zvyk na převalování. Zkuste si číst třeba v obýváku, udělejte si rituál, po přesunu do lůžka spánek. Tak jako tak Vám navrhuji konzultaci ve spánkovém centru - www.sleep-society.cz“

Mirka: „Dobrý den, moje osmdesátiletá maminka, usíná jen když si vezme lék na spaní Stilnox a potom spí 3 hodiny. Jak by se dal tento stav zlepšit?“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, starší lidé spí hůře - částečně je to běh života... Možná by stálo za to alespoň laicky posoudit, jestli maminka nechrápe a nemá výpadky dýchání ve spánku - léčba by potom mohla být jiná. Jinak máme také dobré zkušenosti s melatonimem (třeba Circadin). V každém případě je možné vyhledat konzultaci ve spánkovém centru - seznam akreditovaných center na www.sleep-society.cz“

Eva Olšovská: „Dobrý den,pane doktore.Je mi 62 let a velmi často se vzbudím uprostřed noci,z hlubokého spánku okamžitě do plné bdělosti.Na internetu jsem nedávno četla radu,jak usnout- nádech nosem na 4,na 8 zadržet dech,poté vydechnout.Opravdu to funguje.Není tato metoda škodlivá pro mozek? Děkuji Eva“

MUDr. Vilém Novák: „Možná že Vám tato metoda funguje proto, že zklidníte dýchání - je to vlastně taková forma relaxace. Volní zadržení dechu podle mě není nebezpečné. Tělo má dobré pojistky, abychom se při chtěném zadržení dechu neudusili“

Sarka: „Dobre ráno mám 10 letého syna který se narodil ve 26 týdnu v 8měsících nasazen cofein protože měl spánkovou apnoii a byl stále po nemocnicích kde se svítilo a do dnešních dnů neusne ve tmě. Spánek má trhany a neustále v pohybu.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, 1) doporučuji Vám vyřešit tu spánkovou apnoe - t.j. polysomnografické vyšetření a podle nálezu léčba 2) Neschopnost usnout ve tmě je podmíněna psychicky. V zásadě bych nechal dítě usínat při nějaké slabé lampičce. Je to lepší, než stresovat dítě 3) Trhaný spánek by svědčil pro tu spánkovou apnoe. Seznam akreditovaných center najdete na www.sleep-society.cz“

Romana Životová: „dobré ráno pane doktore, prosím o pomoc a vysvětlení ohledně spánkové paralýzy. Mam dceru ve věku 26 let, která trpí dvě-mi různými sny které se jí nezávisle na dané noci opakují. Přitom trpí bolestí zad v místě kříže a to tak, že má pocit že jí někdo lechtá tak až to bolí. Nemůže se probudit, hýbat, a má zrychlený dech. toto má od mala a řekla mi to až v dospělosti. Jako dítě si myslela, že je to normální. Děkuji, předem za odpověď. S pozdravem Romana Životová.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, spánková obrna je nepříjemný problém. Sama o sobě není příliš závažná, ale určitě nepříjemná. Je potřeba se také ptát, jestli dcera nemá nadměrnou denní spavost. V takovém případě může být spánková obrna součástí syndromu narkolepsie. Pokud má dcera izolované spánkové obrny občasné, je možné neléčit. Pokud jsou obtíže častější, je možné uvažovat o farmakoterapii - některá antidepresiva. Seznam akreditovaných spánkových center: www.sleep-society.cz“

Marek Š.: „Dobrý den mám dotas je pravda když spím v teple tak mám dobré sny nebo ne.“

MUDr. Vilém Novák: „Pokud jde o teplotu, doporučuje se spíše chladnější prostředí - 18-20 stupňů. Na druhou stranu, pokud se cítíte dobře při teplotě vyšší, nemusíte brát moje doporučení jako závazné "dogma"“

Naďa: „dobrý den, spím dobře, tak 5-6 hod., ale mám potřebu si zdřímnout ve dne, převážně po obědě, cca 1-2 hod. jak se na to díváte z hlediska vaší profese ? díky za odpověd“

MUDr. Vilém Novák: „V zásadě nemusí být Váš zvyk spát přes den škodlivý, pokud se cítíte dobře a Váš denní program to zdřímnutí umožňuje, nebudu Vám zakazovat. Jenom se zamyslete, jestli Váš spánek přes noc je opravdu kvalitní.“

Patrik: „Dobré ráno.Pane doktore chtěl jsem se prosím zeptat, co mám dělat, kdy již několik let nemůžu pořádně spát.Usínání trvá např 1h30min Koupil jsem si monitor spánku, který mám na ruce a ten mi ukazuje vždy naspáno, tak 3 hod hlubokého spánku a a další 4 hod lehkého.Každé ráno se budím jak zbitý pes.Koupil jsem si i Melatonin 3mg a to bylo také v podstatě bez lepších výsledků.Předem děkuji za odpověď. Patrik.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobré ráno Patriku, Vámi popsané přízaky naznačují spíše psychicky navozenou nespavost. Nicméně pokud se ráno budíte jako "zbitý pes", mohl byste mít také spánkovou apnoe. Doporučuji Vám konzultovat praktického lékaře, který Vám podle situace může doporučit a) psychiatrickou konzultaci b) vyšetření ve spánkovém centru - seznam akreditovaných center www.sleep-society.cz“

Šárka M.: „Dobré ráno, jsem učitelka v MŠ a tento rok k nám nastoupil 3,5letý klučina. Jakmile lehneme po obědě spát do postýlek, je první kdo usne a spí 2 hodiny a mám veliké problémy ho vzbudit(vždy je hodně spocený, ikdyž ve třídě není velké teplo), před týdnem mi usnul i během dopolední aktivity. Mamince jsem toto povídala a říkala mi, že spí denně třeba 12hodin, někdy i více. Že je to u něho normální. Chtěla bych se zeptat, jestli toto je vážně vpořádku? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Vilém Novák: „Podle mého názoru nejsou informace, které uvádíte jako jednoznačně patologické, i když trochu neobvyklé. DOporučte mamince vyhodnocení situace u praktického lékaře.“

Veronika S: „Dobrý den, je mi 7O let, velice špatně usínám, takže už poznám že to nezvládnu, protože stále něco v noci "řeším", tak si beru půl prášku Stilnoxu. Probouzím se zcela odpočatá. Někdy usnu okamžitě. Nevím jestli je dobré si na prášky na spaní zvyknout, ale beru je už delší dobu, zatím mi to nic nedělá. Děkuji za odpověď.V.S.-“

MUDr. Vilém Novák: „Máte pravdu, Stilnox je oficiálně určený ke krátkodobému užívání - do měsíce. Na druhou stranu - píšete o 1/2 tbl zolpidemu (třeba Stilnoxu), která Vám stačí k uspokojivému spánku. Podle mého názoru: probdělá noc je závažnější, než 1/2 tbl Stilnoxu. Znám řadu lidí, kteří nízké dávky užívají a nemají vedlejší nežádoucí účinky. Důležité je, aby dávka neeskalovala - držet se na té 1/2“

Jarda Rucky: „Pěkný den,rád bych se zeptal,zda je možné, že by moje žena byla tak značně unavená tím, že celou noc hlasitě prochrape a tím se vlastně nevyspi.Měla z mnof zapůjčen přístroj pro zjištění spánkové apnoe,kdy však na tuto jednu noc to bylo zbytečné, protože se vlastně vůbec nevysílala,protože usnout vůbec nemohla.Co pro ni prosím mohu udělat,je ji 45 let“

MUDr. Vilém Novák: „Ano, je to možné. Chrápání je předstupeň spánkové apnoe, možná má paní i ty výpadky dýchání (apnoe). Důležité je, že spánkovou apnoe je často možné léčit. Seznam akreditovaných spánkových center je www.sleep-society.cz“

Soňa V.: „Dobré ráno! Můj syn jako dítě netrpěl ani nočními běsy, ani náměsičnictvím. Jen ze spaní mluvil a v posteli se celkem dost házel. Teď je dospělý-28 let , už s námi nebydlí. Poslední dobou se mu několikrát stalo, že "náměsíčnil".Jednou se dokonce ocitl na chodbě před bytem.Také prý měl jednou spánkovou paralýzu.Přičítáme to stresu, ale nemůže tam být nějaká vážnější příčina? Děkuji za odpověď“

MUDr. Vilém Novák: „Náměsíčné projevy u dospělých jsou neobvyklé. Nabídl bych mu vyšetření.“

Martin: „Dobré ráno, usínám sqěle, ale okamžitě začínám chrápat a to byt problém. Kam se prosím mám obrátit jsem z Ostravy. Děkuji.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, FN Ostrava, 59 737 3627“

Milada Kantorová: „Dobrý den pane doktore, problém se spánkem mám již několik let. Asi před 4 léty jsem dokonce navštěvovala psychiatra. Stejně mi ale předepisoval léky na spaní. Ty užívám stále. Spím 4 - 5 hodin, necítím se příliš fit. Včera jsem např. usínala u televize, tak jsem se ve 21 hod. odebrala do postele, ale hodinu jsem se převalovala, takže jsem pak do 23,30 hod. četla a stejně jsem nakonec sáhla po prášku na spaní. Spala jsem do 5. hod. Tak to u mne probíhá denně. Často se pokouším se usnout bez prášku, ale nejde to. Aktivit mám během dne dost, od 2 dcer mám 2 miminka (8 týdnů a 16 dnů) + 20-měsíční vnučka. Dcerám s dětmi pomáhám, komě toho dvakrát týdně cvičím. Mohl byste mi poradit, co s tím. Děkuji“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, vypadá to na psychické faktory, které způsobují Vaši nespavost. 1)Zamyslete se nad svojí spánkovou hygienou. 2)Pokud spánková hygiena nezabírá: nespavost je podle mě závažnější, než nízké dávky vhodně zvolených léků. Vaše léky, jak píšete pomáhají alespoň částečně. 3) Protože Vaše problémy jsou chronické, byla by polysomnografie vhodná. Otázka je, kde ji zařídit: doporučuji seznam akreditovaných spánkových center je www.sleep-society.cz“

Mila: „Dobre ranko! Pane doktore; prosim, da se nastavit spankovy cyklus jiz u malych kojenych deti( 8 mesicu..? Za okny je mraz; do kolika minus ( dnes kolem -6) mohu vozit kocarek dopoledne v parku? Velmi dekuji a preji krasny den cele vasi pozehnane rodine!“

MUDr. Vilém Novák: „Především normální 24 hodinový cyklus. Jestli je miminko zdravé, může jej vzít ven i za chladnějšího počasí - samozřejmě dobře oblečené. Fakt je, že kojení je pro maminku náročné. Tak trošku to budete muset "přetrpět"...“

michal: „Dobre rano. Cital som, ze ludia, ktori si poobede pospia (siesta) v konecnom dosledku spia denne 6,5hod. Siestu si z tohto dovodu pochvaloval aj W.Churchill. Vraj ide o to, ze treba mat za den 4 REM fazy. Cital som aj o cloveku, ktory to dohnal do extremu a naucil sa dostat do REM fazy velmi rychlo a tak mu stacilo spat denne 4x po pol hodine. Co si o tom myslite? Ake to moze mat dlhodobe nasledky? Moze to fungovat len pre ludi ktori pracuju psychicky?“

MUDr. Vilém Novák: „Je fakt, že siesta je úspěšná, třeba v "teplých krajích". POkud Vám funguje, klidně si ji dávejte.“

Hana Maryšková: „Dobry den,jsem vyšetřena ve spánkové laboratoři s výsledkem těžký syndrom spánkové apnoe AHI 35/h,dále jsem měla zapůjčen přstroj CPAP+nosní masku a celo obličejovou masku na které jsem měla alergii na material masky-silné zarudnutí kůže.Jde to ještě jinak léčit než přetlakem“

MUDr. Vilém Novák: „Dobré ráno, 1) zhubnout (pokud máte nadváhu 2) ORL a stomatochirugie - pokud netolerujete léčbu trvalým přetlakem“

Irena: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na přítele, který nepotřebuje moc spát, ale přesto má problém se spaním. Večer chodí spát okolo 22,30 hod. kolem 1 hodd. se vzbudí a nemůže spát asi 2 hod. potom zase usne. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, přerušovaný spánek může být příznakem spánkové apnoe. Podle Vašeho popisu si odespí to nejnutnější a potom jej něco budí. Pokud bude souhlasit, nabídl bych mu alespoň polygrafické nebo raději polysomnografické vyšetření. Seznam akreditovaných spánkových center je www.sleep-society.cz“

Petra Karasová: „Chtěla bych se zeptat: Užívám dlouhodobě psychofarmaka, když spím méně než 7 hodin, je mi špatně (jsem unavená, objevují se úzkosti). Může to souviset s užíváním léků? Co byste mi poradil? Léky na spaní neužívám, na kontroly k psychiatrovi chodím pravidelně.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobré ráno, Váš popis trošku napovídá, že máte úzkostnou poruchu. Špatný spánek jde ruku v ruce s úzkostí. Léčba Vaší úzkosti je důležitá, porucha spánku není podle mě proto, že Vám psychiatr předepisuje psychofarmaka- zdá se mi, že je asi potřebujete. V každém případě byste si měla těch 7 hodin naspat. Doporučuji Vám prodiskutovat Váš spánek s psychiatrem.“

Marie: „Je zdravý spánek po obědě. Usnu tvrdě, spát se mi chtělo, i když jsem pracovala, ale teď jsem v důchodu a ráda si zdřímnu. Je lepší jít spát večer dřív nebo si zdřímnout odpoledne? Rodina se diví, že mohu spát přes den.“

MUDr. Vilém Novák: „Poslouchejte "hlas Vašeho těla" - poznáte sama, co je pro Vás lepší. Pokud Vám siesta vyhovuje, spánková medicína proti není.“

Marta: „Místo spánku mám kolem 6 hodiny večer mikrospánek, při něm vnímám, co mi někdo říká, nebo když jsem večer v joze usnu na pár vteřin při cviku, pak už vůbec nemohu např v 22, v 1 ,v 5 ráno usnout. Když si lehnu mám zase jen mikrospánek a za pár vteřin mě vzbudí bolest krční, hrudní páteře. Mám výhřezy. Chtěla jsem po své doktorce, aby mi dala doporučení na centrum bolesti, kde prý lze získat recept na náplasti, které tlumí bolest.Doktorka mě odmítla s tím, že tam mohou jen rakovinové případy. Usnu pouze po 2 až 3 prášcích neurolu 0,5 tak nejvýš na 3 hodiny.Je to v pořádku, mám se spléhat jen na neurol, není jiné řešení. Po něm se mi po těch 3 hodinách motá 2 hodiny hlava.Děkuji za odpovědˇ!“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den Marto, trošku bych si u Vás tipoval na psychosomatické obtíže. Možná by konzultace u psychiatra byla dobrá. Psychiatrie je normální lékařský obor, nemáme se jí bát.“

Jana: „Máme s přítelem problémy,které nechce řešit a já v noci spím pouze 3-4 hodiny a on mě nechápe,že je to problémy,které nechce řešit.Když jsem ale ve svém bytě ,problému se nezbavím,ale jsem klidnější a spím aspoň 5 hodin v kuse.U přítele to nejde,chodí dlouho spát od televize a tím mě probudí a mám po spánku.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, řešení problémů před spaním je nevhodné obecně a vypadá to, že Vám to opravdu i nedělá dobře. Váš přítel by to měl respektovat. Problémy je určitě potřeba řešit, ale ne před spaním“

jirí Žídek: „bylo mi naměřeno ve spánkové laboratoři 368 zástav dechu za noc. Jak moc je to závažné?“

MUDr. Vilém Novák: „368 zástav za 8 hodin odpovídá indexu AHI=46. Od 30 už mluvíme o závažné (těžké) spánkové apnoe. Měl byste řešit.“

Jiřina Ivanová: „Dobré ráno, 3a půlletá vnučka křičí za spánku, nevidí,neslyší,když jsme se ji snažili vzbudit a postavit na nožičky, tak se neudržela na nožičkách.Paní doktorka řekla, že máme počkat do 6 let a pokud křičení nezmizí, tak to bude řešit. To je asi špatně. mám o vnučku velký strach.Ivanová“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, vypadá to na noční děsy. Neřešit medicínsky je možné, pokud nejsou stavy příliš časté, ale jenom sporadické. Pokud je to "příliš" časté, je farmakoterapie na místy. "Příliš časté" určuje hlavně maminka. Pokud dáváme léky, bývají to benzodiazepiny (třeba klonazepam)“

karel: „dobrý den,proč chrápu občas?je mi 28 @ jsem maminka od dětí malých. Děuji“

MUDr. Vilém Novák: „Chrápání může být závislé třeba na poloze (bývá horší na zádech), na spánkovém stádiu. Někdy také na předchozím nadměrném užití alkoholu (u 28 leté ženy nepředpokládám). Maminky malých dětí mají po těhotenství někdy nějaké to kilo navíc. Pokud by se chrápání stalo systematickým a vy měla pocit nekvalitního spánku, doporučuji Vám vyšetření ve spánkovém centru - i mladá žena může mít spánkovou apnoe. Seznam akreditovaných spánkových center je www.sleep-society.cz“

anna: „Dobrý den, pane doktore. Mám velké trápení. Prosím o radu. Můj malinký syn se od porodu cca d 14měs. budil ze spaní ve dne i v noci. Probíhalo to tak, že začal jakoby "hekat - velmi rychle, stupňovalo se to až nakonec propukl ve veliký neutišitelný hrozný pláč, měl v očích děs a já ho nemohla utišit. Někdy když spal se "jen" lekl, trhl sebou a začal moc plakat. Chci se zeptat, je toto následek traumatu z porodu? Promítá se dítěti hrůza prožitá právě u porodu? Malý se narodil císařským řezem s komplikovaným průběhem. Trvalo asi minutu než se rozdýchal, ihned po vybavení byl jako "hadrová panenka" a nedýchal. Kříšený není. A žádné viditelné problémy neměl a nemá, je zdravý, hravý, usměvavý. Prosím, poraĎte mi, velmi mne trápí, že něco trápí jeho.. děkuji..“

MUDr. Vilém Novák: „Děti předčasně narozené mají vyšší riziko neurologických potíží. Taky maminky bývají úzkostnější. 1) vy můžete děťátku pochovat, uklidnit a nebo taky probudit - třeba světlem 2) Pokud nebudete spokojená s výsledky Vaší "mateřské" pomoci, mohli bychom uvažovat o farmakoterapii - dáváme nízké dávky benzodiazepinů (klonazepam) na noc.“

iia: „jak na uzkost při usínání?děkuji“

MUDr. Vilém Novák: „1) nácvik relaxace, spánková hygiena 2) lehce se unavit, provětrat - pohyb tlumí úzkost. 3) můžete vyhledat psychologa nebo psychiatra“

Pavel: „Dobré ráno je mi 62 let, nedaří se mi přestat kouřit,je to asi problém v mozku,jak to z hlavy tento zlozvyk vymazat??? Děkuji“

MUDr. Vilém Novák: „Pokud řadu let kouříte, je to samozřejmě těžké. Že kouření je nezdravé určitě víte. Samozřejmě můžete nabídnout Vašemu mozku čistý nikotin (náplasti). Fakt je, že v cigaretovém kouři je řada látek horších, než čistý nikotin.“

Hanka: „Pane doktore je lepe brát prášek na spaní, nebo se "trápit" a usnout až k ránu.“

MUDr. Vilém Novák: „1) Zamyslete se nad Vaší spánkovou hygienou. 2) Pokud to nejde jinak, je lepší tabletka, než se celou noc trápit 3) Dávky hypnotik a farmak obecně mají zůstat nízké“

Lucie Voštová: „Dobrý den,už rok nespím kvalitním spánkem,mám tinitus a v noci mě budí mé pískání v uchu,pustím si mluvené slovo na CD a pak pískání neslyším a usnu.Tuto akci provádím 3x za noc.Je to dost únavné.Je nějaká pomoc?Děkuji“

MUDr. Vilém Novák: „Pískání v uších není můj obor - řeší jej obor ORL. Vím ale, že medicína není vždy úspěšná a část pacientů prostě pískání v uchu má bez ohledu na léčbu. Na ORL (ušní) jste asi byl a adekvátní léčba byla zajištěna. Po pravdě, nemám lepší nápad, pokud Vám hudba pomáhá, je to asi dobré řešení. Snad by se dalo uvažovat o psychofarmacích - některé psychiatrické léky způsobí, že člověk vnímá svoje potíže méně výrazně - neřešíme tedy přímo vlastní problém, ale spíš jeho dopad na psychiku.“

anna: „dodatek k dotazu: syn se narodil plánovaným cs, zač.39. týdne, tedy předčasně narozen zcela není.. Na neurologii jsme byli, malý je dle vyšetření zcela v pořádku. Můžete mi prosím dát odpověď, zda tyto problémy jsou způsobeny traumatem porodu? To je to co mne trápí...děkuji!“

MUDr. Vilém Novák: „... omlouvám se - asi jsem byl nepozorný, je to tady takové všechno rychlé... Nicméně Vaše děťátko rizika na startu mělo. Asi to nevyřešíme v chatu. Můžete mi poslat mail na vilem.novak@fno.cz“

Josefína: „Dobrý den pane Nováku, co si myslíte o lucidním snění? Zajímá mě: když ve snu procitnete a zjistíte, že můžete své chování i okolí plně ovládat, může to být prostor pro seberozvoj? Pro zvládání emocí, skličujících událostí, zbavení se zlozvyků? Popřípadě poradíte mi, na co a jak mohu tuto "superschopnost" dále využít i v běžné realitě? Předem děkuji za odpověď a přeji Vám krásný den.“

MUDr. Vilém Novák: „Lucidní snění ve smyslu - vím, že toto je sen existuje. Myslím, že samo o sobě není patologické. POkud jde o "superschopnosti" - opravdu nevím, jestli predikuje tuto možnost.“

Pavlína Prášková: „Dobrý den pane doktore, kolik by mělo spát roční dítě? Naše holčička spí celkem 14 hodin. Není to moc?“

MUDr. Vilém Novák: „14 hodin je v pořádku. Je to poněkud individuální. POkud se dítě jinak chová zdravě a jeho spánek vypadá normálně, dopřejte mu dostatečný spánek. Konec konců, kdy si bude moci pospat podle chuti? Asi jen v dětství.“

Nikol: „je prosím chrápání nebezpečné?“

MUDr. Vilém Novák: „Chrápání je rizikový faktor pro hypertenzi a bývá také předstupněm spánkové apnoe. Do jisté míry tedy nebezpečné je, nicméně nikoli krátkodobě. Nebezpečný je spíše dlouhodobý neřešený stav chrápání.“

Anna: „pane doktore zpusobuje chrápání obezita? děkuji“

MUDr. Vilém Novák: „Ano, obezita chrápání způsobuje/zhoršuje. Zhubnutí je vhodné.“

Luboš: „Proč je u nás zakázán prodej melatoninu i v minimálních dávkách a na Slovensku i Rakousku a Německu je prodej v malých dávkách povolen?“

MUDr. Vilém Novák: „Máte pravdu, že na Slovensku, v Polsku je melatonin volně prodejný bez receptu. Rakousko a Německo - nejsem si jistý, ale asi máte pravdu. ZCela jistě také v USA je volně prodejný. Důvod: politické rozhodnutí, rozhodování SÚKL atd. Zcela jistě není medicínský důvod pro totu odlišnost.“

Michaela: „Pane doktore, jak na únavu přes den? Spím cca 8.hodin v noci, přes to jsem kolem poledne strašně unavená, pocit, že usnu za pochodu.“

MUDr. Vilém Novák: „1) Spíte celkem dostatečnou dobu 2) Váš spánek je neosvěživý 3) Konzultace s lékařem je vhodná - začněte u praktického lékaře (odběry atd) 4) Podle situace Vás může pan doktor/paní doktorka poslat do spánkového centra 5) Podle situace je možné uvážit i psychiatrickou konzultaci“

Jan: „Dobrý den pane doktore, mám diagnostikovanou těžkou obstrukční apnoe a AHI 36,1. Dostal jsem k vyzkoušení spánkovou masku, která ale po určité době zvýší tlak ze 4 na 36 a jak dobře usnu ze začátku, tak mně tlak probudí, uniká z pod masky a cítím se velmi nafouknutý. P. doktorka říká, že je to normální a přístroj si to automaticky reguluje. Mně by ale vyhovoval ten tlak počáteční nižší. Existuje nějaký přístroj, který lze regulovat? Ten vysoký tlak naopak dobrému spánku vadí a budí mně. Jedná se o přístroj 8. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Vilém Novák: „Asi máte AUTO-CPAP - přístroj, který se sám reguluje. Je možné, že v určité fázi spánku máte apnoe i při tom nižším tlaku. Takže "vědecké" je nechat pracovat AUTO-CPAP. Na druhou stranu, u mých pacientů, pokud mají podobný problém jako Vy, snižujeme maximální tlak přístroje AUTO-CPAP. Prostě CPAPU zakážeme jít na vyšší tlak. Léčba potom není tak "vědecky" dokonalá, ale někdy je potřeba slevit. V tom případě získáme lepší toleranci pacienta, i když léčba je možná o něco méně účinná. Doporučuji Vám prokonzultovat s panem doktorem ve spánkovém centru možnost snížení maximálního tlaku CPAPu.“

Gabor Zdeňek: „Dobrý den pane doktore při usínání začnu nechtene přemýšlet a je po spánku poradíte mi co dělat Děkuji“

MUDr. Vilém Novák: „Dobré ráno, vypadá to na psychicky navozenou nespavost. 1) spánková hygiena 2) Nácvik relaxace - může Vám pomoci psychoterapeut 3) Psychofarmaka v úporných případech možná“

terinka: „Mluvil jste o stimuljicivch vecech v detskem pokoji, takze televiti v pokojicku pred spanim asi urcite nedporucujete ze?“

MUDr. Vilém Novák: „Obecně sledování televize z lůžka, v pokoji kde dítě běžně spí moc vhodné není.“

Lenka: „Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jaký je váš názor na spaní dětí (kojenců) společně s rodiči?Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobré ráno, 1) postel rodičů je nejbezpečnější místo na světě, děti to mají rády 2) Nicméně je zde značné riziko zalehnutí děťátka - není to zdaleka jen teorie, dochází k tragickým případům. 3) Možná je přece jen bezpečnější mít děťátko v postýlce vedle lůžka rodičů 4) Pokud to vyhovuje rodičům i dítěti, není námitek 5) Samozřejmě u starších dětí není sdílení ložnice s rodiči moc vhodné ze sociálních a výchovných důvodů“

Lenka: „Dobry den pane doktore, mam 15mesicni holcicku, ke ktere jednou za noc musim vstat a utisit ji a ulozit znovu ke spanku. Zaroven jsem opet tehotna ve 4.mesici a jiz nekolik dnu az tydnu nemohu znovu usnout kdyz se v noci vzbudim. Nekdy bohuzel od dvou v noci neusnu az do rana kdy dcerka vstava. Je nejake doporuceni co bych mohla v tehotenstvi pro svuj klidny spanek udelat? Predem dekuji.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobré ráno, 1) vzhledem k těhotenství nejsou farmaka vhodná (snad jen v krajním případě) 2) Zbývají nějaké nefarmakologické "triky": můžete zkusit vylézt z lůžka, jít něco dělat (třeba umýt nádobí atd) a potom udělat nový pokus o usnutí. 3) Těhotenství a mateřství je samozřejmě náročné, narušený spánek je u matek běžná "daň", ale stojí za to.“

Pavla: „Dobry den pane doktore, mam 11mesicni dcerku a stale uspavam pouze u prsa. Jinak dcera neusne a velmi hlasite place. Chtela bych ale toto uspavani nejak zmenit, jaky mate nazor na "vyřvávací" metodu (estivilova), popripade jaky jiny zbusob byste mi doporucil. Druha otazka je na celkove spani dcery, v noci se budi cca 8x uz tri mesice a pres den spinka cca 2x hodinu. Jinak je zdrave dite se zajmem o cokoliv:-). Dekuji za odpovedi.“

MUDr. Vilém Novák: „Z lékařského pohledu - s vědomím, že ani medicína není neomylná: kojení v jednom roce už pro dítě není prospěšné. Takže Vaše holčička má tak trošku zlozvyk. Samozřejmě přisát se k prsu maminky je příjemné. Konec-konců jsme savci. Ano, "vyřvávací metoda" - prostě nechat poplakat je často účinná. Musíte zůstat klidná, nenechat se "vytočit". Ne každá maminka to dokáže. Mám dojem, že stav Vaší dcery trápí spíše Vás, než Vaši dceru. Nicméně, i maminka má svoje práva. Když to nejde jinak, je mírně tlumivá medikace u dětí s úpornými problémy přijatelná.“

Dana Dvořáková: „Dobré ráno pane doktore, již 2 měsíce se léčím kvůli insomnii (nespím vůbec), a to antidepresivem Mirtazapin Sandoz, ale je mi 40 a chceme otěhotnět. Mohu otěhotnět i s tímto antidepresivem? A pokud ano, čím mám toto antidepresivum nahradit, abych spala? Bez něj to zatím nejde. Děkuju.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobré ráno, delikátní otázka. Obecně antidepresiva doporučena v těhotenství nejsou. Riziko pro miminko je zejména v první polovině těhotenství. Na druhou stranu dekompenzace Vašeho stavu je také rizikem. Budete muset projít Váš stav s lékařem, který Vám Mirtazapin ordinoval - nejlépe s psychiatrem.“

Jan: „Děkuji za Vaši odpověď. Léčím se na fakultce v Ostravě-Porubě. Problém bude možná v komunikaci, žádal jsem o snížení tlaku, protože při nízkém tlaku je spánek evidentně lepší. Bohužel k paní doktorce jsem se dostal jen na příjmu, vše ostatní řeším s laborantkami....“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, pošlete mi mail, jestli chcete: vilem.novak@fno.cz Zdravím všechny chatující. Můžete mi mail poslat i Vy. Zdraví Vilém Novák“