Chat

ekonom, děkan OPF SU

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.

Záznam chatu z pátku 8. ledna 2016

Jan: „Dobrý den, mám dotaz, který je asi mimo téma, a nevím jestli mi na něj budete moci odpovědět, každopádně, zajímá mě, když si koupím byt, který jsem zaplatil pomoci hypotéky (a tu ještě splácím), mohu byt pronajímat? (a tím pokrýt náklady na hypotéku??) Děkuji, hezký zbytek dne“

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.: „Dobrý den, bezesporu ano. Banku nezajímá, kdo v bytě bydlí, ale jestli jí řádně splácíte hypotéku :)“

Lucie Vaníčková: „Dobrý den, mohu se zeptat jak je to s penzijním připojištěním, které bylo uzavřeno před ustanovením zmíněných tří pilířů v roce 2011? Je takové připojištění dostatečné pro penzi? Nebo je lepší jiná alternativa? Do důchodu mi zbývá ještě 30 let, ale i tak budu moc ráda, když mi odpovíte.“

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.: „Dobrý den, samozřejmě i penzijní připojištění je možné použít jako formu spoření na důchod. Jeho výhodnost významně roste, pokud Vám přispěje i zaměstnavatel. Jestli je dostatečné, závisí zejména na částce, kterou pravidelně spoříte. Doporučoval bych alespoň 5 % mzdy.“

Honza: „Dobrý den, prosím o přesné vysvětlení možnosti výplaty 1/3 naspořených finančních prostředkú na penzijním spoření nezletilého po dovršení jeho 18-tého roku. Děkuji“

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.: „Dobrý den, jedná se skutečně o možnost. Klient po dovršení 18 let si bude moci nechat například na bankovní účet vyplatit až třetinu naspořené částky (včetně připsaných výnosů). Nevybraná část zůstane na účtu penzijního spoření až do 60 let.“

Karolina: „Dobrý den, když bychom si chtěli koupit nová okna na rodinný dům. Jakou půjčku by jste nám doporučil? Moc děkuji. Nerozumím slovu úrok ani RPSN atd..“

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.: „Dobrý den, je to velice komplikovaná otázka bez znalosti podrobností. Podívejte se například na tuto stránku http://navigatoruveru.cz/ a držte se při výběru půjčky těchto pravidel http://navigatoruveru.cz/rady-tipy/“

Terezka: „Co když si sporim a zemřu? Kdo dostane peníze? Stát.“

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.: „Dobrý den, stát určitě ne. Jestliže není oprávněná osoba určena ve smlouvě, potom jsou naspořené finanční prostředky předmětem dědického řízení a vše se řídí podle platných pravidel.“

NECROSANCT: „Byl byste pro oddělení sociálního pojištění od státu?“

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.: „Dobrý den, určitě ne. Systém sociálního zabezpečení je nezbytnou součástí vyspělé země. Oddělení od státu bych považoval jako krok zpět. Otázkou ale je doplnění tohoto systému dalšími prvky, tak aby státní systém nebyl jediným zdrojem finančních prostředků v důchodovém věku.“

Antonie: „Co byste doporučil důchodcům, kam ukládat, uložit peníze, aby výhodně vydělávaly...Příspěvky od státu asi již nelze očekávat, srdečně zdravíme“

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.: „Dobrý den, v současné době se obecně musíme smířit s nízkými výnosy. Pokud preferujete jistotu, tak bych doporučil spořící účty u bank, kde máte peníze ihned k dispozici. Uvažovat byste mohla i o stavebním spoření. Pokud byste akceptovala o něco málo zvýšenou míru rizika, doporučil bych i určité typy podílových fondů (např. zabezpečené). Informace o nich získáte v každé bance.“

Honza: „Doplnění k dotazu výplaty 1/3 naspořených fin. prostředků u nezletilého, který dovrší 18ti let. Potkal jsem se s názorem, že výplatu 1/3 naspořených prostředků dostane účastník, který dosáhl zletilosti, za předpokladu, že k datu 18náctých narozenin měl započítaných minimáně 120 měsíců spoření, pokud jich má mémě, prý si 1/3 nemůže vybrat. Děkuji za doplnující odpověď“

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.: „Máte pravdu. Tady jsou veškeré detaily k dětským smlouvám. Po dvou letech spoření lze smlouvu kdykoliv předčasně ukončit. Dítě tak získá veškeré vklady a připsané výnosy. Při dosažení 18 let věku je možné bez nutnosti ukončit smlouvu vybrat třetinu vkladů. Předcházející doba spoření musí být minimálně 120 kalendářních měsíců. Nárok na výplatu veškeré státní podpory vzniká dosažením 60 let věku.“

Marie: „Dobrý den,můj dotaz se netýká penzijního pojištění,už jsem v penzi,ale zeptejte se prosím,kde bych si mohla objednat motýlky,jsou krásné a chci podpořit tuto činost.Děkuji Marie“

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.: „:) zeptal jsem se a vše nejdete zde http://www.doplnekprozivot.cz/“

Rysava Naďa: „Dobrý den,když budu spořit penzijní spoření synovi a bude si ho chtít v 18 vybrat, dostane jen nasporene peníze, nebo celou částku i se státním příspěvkem. Dekuji“

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.: „Dobrý den, prosím podívejte se na dřívější odpověď, tam jsem zmínil detaily.“

Věra Urbankova ,Jindřichův Hradec: „Dobrý den, pane profesore,možná budu trošku od tématu ke spoření na penzi,ale je to pouze vize budoucnosti každého z nás: Ćlověk, který celý život by poctivě pracoval,odváděl dań pro stát a sociální dávky,by měl osobní účet,který by po letech mohl sám využít na přilepšení penze ze svých vlastních peněz a nemusel by půjčovat své peníze na 20 let státu,který s nimi hospodaří a mylostivě mu je,vrátí , když se toho dožije a splní podmínky čerpání svého důchodu? Předem děkuji za odpověď.“

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.: „Dobrý den, má vize je trochu odlišná. Poctivě pracující člověk přispívá na důchody současných důchodců a kromě toho mu stát připraví výhodný systém individuálního spoření, kde si peníze strádáme sami pro sebe. Systém musí být tak postavený, aby k individuálnímu spoření motivoval lidi všech příjmových kategorií i zaměstnavatele.“

hanca: „Dobry den,mam starsi důch.sporeni i staveb.sporeni,lze po 5az6letech ci vroce,kdy mi bude 6O peníze vybrat ci je ted nutne uz stav,sporeni pouzit jen na byt?“

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.: „Dobrý den, platí, že u penzijního spoření v 60 let a u stavební spoření po 5 nebo 6 letech smlouvy (záleží na typu spoření) můžete naspořené prostředky použít na co chcete.“

eva: „prosim musí se duch.sporeni vybrat v 6O?“

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.: „Dobrý den, není to nutné. Vzniká Vám pouze nárok, ale můžete pokračovat dále ve spoření a nechat si vyplatit penzi později.“

Věra Urbánkova, Jindřichův Hradec: „Dobrý den, pane profesore,mám na Vás dotaz,co se týká budoucnosti penzijního spoření- je to vize..... Po odpracování 35 let a více s podmínkou dovršení důchodového věku 65 let,by se z každého občana stal penzista,který celý svůj život poctivě pracoval,platil daně a sociální zabezpečení z vlastních finančních prostředků,které by tímto byly po tuto celou jeho dobu vedeny na jeho vlastním účtu a tím pádem by si každý individuelně přispíval na vlastní penzi a nemusel je v mládí půjčovat státu,který s nimi dlouhá léta hospodaří ,zhodnocuje a obchoduje s vypůjčenými penězi každého z nás, co uzavřel penzijní spoření,či pojištění a vyčkává, jestli se od státu nějakých peněz osobně dočká do svých 65 let?“

prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.: „Dobrý den, odpověděl jsem již dříve. Nyní jen malé doplnění. S penězi, které nyní pracují odvedou do důchodového fondu, stát nehospodaří ani dlouhodobě nepracuje, ale okamžitě použije k výplatě penzí současným důchodcům. Podle mě tento "solidární" systém musí existovat a vedle něj musí být další pilíř pro individuální spoření, který stát nastaví tak, aby lidi motivoval se do něj zapojit.“